Quantcast
Channel: Gradnja
Viewing all 7398 articles
Browse latest View live

Zida se toranj od 217 metara usred njujorškog Central parka?

$
0
0

Ovaj vidikovac u najpoznatijoj zelenoj gradskoj oazi na svetu ujedno je i održivi filtracioni sistem koji prečišćava zagađenu vodu iz jezera.

Njujorška arhitektonska firma DFA predložila je izgradnju tornja u Central parku koji pored toga što bi služio kao vidikovac, ujedno bi mogao i da potpuno očisti zagađeni rezervoar Džeklin Kenedi Onazis i pretvori ga izvor pijaće vode.

S obzirom na to da JKO rezervoar zauzima jednu osminu ukupne površine Central parka, da je dubok 12 metara, i da se u njemu nalazi oko 4 milijardi litara zagađene vode, uloga tornja za grad mogla bi biti veoma velika.

Arhitektonska firma DFA predložila je gradnju tornja koji bi filtrirao vodu jezera usred kojeg bi bio izgrađen.

Ovaj toranj ima potencijal da postane model za druge gradove koji imaju za cilj da poprave postojeću infrastrukturu i podignu urbani prostor na viši nivo.

 – rekao je Laith Sayigh, osnivač studija DFA.

Filtriranje vode u tornju

Vertikalna turbina, koji bi povlačila vodu u procesu filtriranja, bila bi smeštena u podnožju tornja, dok bi iznad nje bila rampa kojom bi posetioci mogli da se popnu do vrha i uživaju u pogledu od 360 stepeni.

Fasada od lameriranog drveta

Toranj visine 217 metara bio bi prefabrikovan i njegova izgradnja trajala bi manje od šest meseci. Pravio bi se na betonskim temeljima, a noseća konstrukcija bila bi čelična. Oko čeličnog jezgra formirale bi se rešetka od lameliranog drveta koja bi tornju dala lagani i prozračni izgled. Ceo objekat dobio bi stabilnost pomoću zateznih kablova.

Konstrukcija tornja

Toranj je dizajniran tako da pravi minimalnu senku na okolni park i zgrade, piše Designboom.

Pogled na Menhetn s ovog vidikovca bio bi spektakularan.

Poređenje visine

Toranj od 217 metara dominirao bi Central parkom

Rendering: DFA

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:


Hoće li automobili postati dodatne sobe u našim kućama?

$
0
0

Renault je na nedavno održanom sajmu automobila u Frankfurtu predstavio koncept Symbioz koji predviđa da se automobili koriste kao produžetak kuće.

Automobilska kompanija Renault opisala je novi model svog vozila kao viziju „dodatne, mobilne, višenamenske prostorije“. Automobil je, kako oni kažu, u „potpunoj simbiozi s kućom“ ne samo zato što s njom komunicira bežičnim putem već i što je njegov oblik skrojen tako da ukućani mogu da ga iskoriste kao sedeću garnituru.

Četiri sedišta u automobilu Symbioz su zapravo udobne fotelje koje se mogu okrenuti jedne prema drugima.

 

Posetioci su na sajmu u Frankfurtu mogli su da dožive kako će koncept Symbioz izgledati u praksi jer je automobil bio predstavljen u ambijentu savremene kuće. Automobil je postao sastavni deo kuće što je potpuno oduševilo posetioce.

Trendi enterijer

Forma i dizajn automobila inspirisani su savremenom arhitekturom, pa je vozilo izvedeno od čeličnog okvira, u kombinaciji s potpuno prozirnim staklima i drvenim detaljima u enterijeru, piše Dezeen.

U unutrašnjosti automobila korišćeni su materijali koji su trenutno popularni u industriji dizajna enterijera. Bakar, mermer, porcelan i fina tkanina skladno su ukomponovani kako bi se stvorio ambijent koji se skladno uklapa s enterijerom kuće. Četiri sedišta, koje Renault naziva foteljama, mogu se okrenuti jedne prema drugima.

Volan se uvlači u instrument tablu, a papučice nestaju u podu što doprinosi dodatnom komforu kada se automobil koristi u kući.

 

„Automobil omogućava putnicima da se tokom vožnje, zahvaljujući dobrom dizajnu enterijera, osećaju kao kod kuće. On će biti višenamenski životni prostor za celu porodicu, i oni će moći u potpunosti da ga koriste čak i kada je parkiran.“, rekla je Stephane Janin, direktorka dizajnerskog sektora u Renaultu.

Kuća koja je poslužila za predstavljanje automobila Symbioz ima 120 kvadrata a njen projekat potpisuje francuski arhitektonski biro Marchi Architectes.

„Kao dizajnerima grupe Renault, naš zadatak je da zamislimo kakve će uloge automobili imati u budućnosti i integrišemo ih u njihov ekosistem. Zato smo se potrudili da izgradimo deo ovog eko sistema, odnosno, porodičnu kuću.“, rekla je Tina Kentner.

Rotirajuća platforma, koja se i podiže i spušta, ugrađena je u pod prizemlja kuće. Ona podiže automobil do samog krova kuće kao bi stanari mogli da uživaju u pogledu. I to iz udobnih sedišta, pardon, fotelja! Kada je automobil podignut, u prizemlju se stvara dodatni prostor za skladištenje.

Puni bateriju, gasi grejanje

S obzirom na to da automobil radi na električni pogon, on ovu energiju deli sa kućom. Međutim, ukoliko se ne planira skorije duže putovanje, baterija će biti minimalno napunjena za potrebe kraćih vožnji. S druge strane, ako se planira duže putovanje, na primer za vikend, pametni sistem će u potpunosti napuniti bateriju automobila u petak uveče, a tokom noći će postepeno gasiti grejanje u kući.

Veza između automobila i kuće je konstantna, tako da su oni povezani čak i kada automobil nije kod kuće. Ovo omogućava putnicima da koriste društvene mreže i slušaju muziku tokom putovanja.

Realnost do 2023.

Automobil će imati električni motor koji bi u roku od dvadeset minuta mogao da se napuni 80%. Korisnici će imati i mogućnost uključivanja autonomnog sistema vožnje, što dovodi do toga da se volan uvlači u instrument tablu, a papučice u pod, što će doprineti dodatnom komforu kada se automobil koristi u kući.

Renault je demo verziju Symbioz predstavio tokom sajmu automobila u Frankfurtu 2017, a očekuje se da ovaj pametni auto postane realnost do 2023. godine.

Foto: Renault

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Reciklaža kafe: Kako iskoristiti nepoželjan komunalni otpad

$
0
0

Od prihrane zemljišta i pesticida za zaštitu bilja do prefabrikovane sirovine za proizvodnju upotrebnih predmeta.

Nepoželjan kanalizacioni otpad pored čvrstih nerastvarajućih materija čine i tečnosti koje se teško rastvaraju: ulja, masti ali kafeni talog. Masne i zauljene materije teško se razlažu u vodi i u stanju male pokretljivosti se, zbog manje specifične težine, penju i usporavaju oticanje gornjih slojeva, a ukoliko se usput vežu za neki čvrst organski otpad, sprečavaju njegovo rastvaranje i dolazi do zastoja u donjim slojevima.

Otpad od kafe je posebno je nepoželjan jer se zrna ne mogu potpuno rastvoriti, a u cevima, ukoliko je oticaj usporen i nema povremenog ispiranja, dolazi i do taloženja i začepljenja.

Iznenadićete se na koji način je sve moguće iskoristiti upotrebljenu kafu i reciklirati je.

 

Preporuka je da se iskorišćena prehrambena ulja i masti odlažu zasebno, kao čvrst komunalni otpad. Upotrebljena ulja i masti se, recimo, mogu odlagati u neku čašu od jogurta ili kesu, a talog od kafe može biti recikliran i koristiti se kao prihrana zemljištu.

Iznenadićete se na koji način je sve moguće iskoristiti upotrebljenu kafu i reciklirati je. Od toga da je možemo koristiti kao prihrana zemljišta i pesticid za zaštitu bilja, do primera gde ona postaje prefabrikovana sirovina za proizvodnju upotrebnih predmeta. Upotreba naizgled otpadnog materijala moguća je ne samo u kućnim uslovima već i na nivou najvećih proizvođača ovog otpada – restorani i kafeterije.

Đubrenje kafom

Postoji nekoliko načina kako da upotrebljenom kafom negujete baštu i bilje. Kafa kao đubrivo, dekorativni malč, dodatak procesu kompostiranja i pesticid samo su neki od funkcija koje ovaj svakodnevni otpad u jednom domaćinstvu može da ima. Kafeni talog je pun nitrogena i minerala korisnih za rast i razvoj biljaka. Naročito je pogodan kao prihrana paradajzu, šargarepi, borovnicama i zeleni jer kofein obezbeđuje kiselost tla koja ovim biljkama prija. Pored hranjljive uloge, kafa poseduje i prirodne agense koje štite biljke od štetočina, pre svega crva i puževa.

Pored hranjljive uloge, kafa poseduje i prirodne agense koje štite biljke od štetočina

Prihrana i zaštita bilja kafom podrazumeva njeno mešanje sa zemljanim materijalom, ali ukoliko sam kafeni talog nanosimo kompaktno u većim slojevima na zemljište dobija se sloj koji zadržava dragocenu vlagu i sprečava prodor vazduha. Crna podloga od kafe daće i lep vizuelni efekat naročito ukoliko se nanese oko cveća.

Nameštaj od kafe

Reciklaža kafe uspešno se odvija već nekoliko godina u svetu. Niska cena otkupa i veoma mala količina štetnog otpada prilikom prerade neki su od glavnih razloga zašto ovaj „nepoželjan“ otpad možemo smatrati ekološkim pa i profitabilnim resursom budućnosti.

Vrlo zanimljiva priča o reciklaži otpada kafe i održivom poslovanju dolazi nam iz Engleske. Priča o prefabrikaciji otpada kafe počinje idejom dizajnera Adama Fairweathera s ličnim velikim porivom za inovacijama na polju obnovljivih izvora da bi u daljem razvoju njegova pasioniranost rezultirala sjajnim eko-recikliranim materijalom.

Re-worked nameštaj od recikliranog taloga kafe

Kompanija Re-worked je svoj biznis strateški razvijao, a sve u okvirima održivog poslovanja i tako stvorio nekoliko sjajnih proizvoda. Adam, kao jedan od developera koncepta Green Cup, osniva brend nameštaja od recikliranog otpada kafe Re-worked.

Upotrebljenu kafu, kao sirovinu, Re-worked pribavlja od Green Cupa koji obezbeđuje celokupan menadžment reciklaže pa čak i proizvodnju organskog đubriva od iste sirovine. Green Cup je zatim napravio povratnu saradnju sa Re-workom s aparatom za kafu Verde koji je obložen recikliranom kafom. Sjajan kružni kofeinski koncept nastavlja da se širi dalje potvrđujući koncept održivosti – pa i kompanija Google, kao korisnik koncepta Green Cup, počinje da kupuje Re-worked nameštaj.

Kofeinski nakit

Nakit od poliranog taloga kafe

Crni Re-Work kompozit uspešno koristi i dizajnerka nakita Rosalie MCMillan u svojoj kolekciji Java Rock. Besprekorno polirane površine deformabilnih geometrijskih tela savršeno se uklapaju s visokokvalitetnim srebrom i pozlatom koje Rosalie najčešće koristi u obradi svog nakita. Više o ovom nakitu možete pronaći ovde.

Šoljica za kafu od kafe

Još za vreme studija nemački dizajner Julian Lechner istraživao je materijal baziran na upotrebi taloga kafe, drvene strugotine i prirodnih lepkova. Istraživački proces trajao je pet godina a kao rezultat dobijen je kafeni prefabrikat. Materijal je čvrst vodootporan i prvi je komercijalni proizvod koji u svojoj finalnoj obradi miriše na kafu.

Prvi primerci crno-glazirane šoljice zvane Kaffeeform isprobani su upravo u jednoj kafeteriji odakle je Julijan uzimao iskorišćenu kafu kao materijal za rad. Svaka šoljica je unikatna i moguće ih je poručiti onlajn.

Svaka šoljica je unikat

Prema rečima autora, materijal šoljice Kofeeform je održiv, veoma dostupan i nije ga potrebno proizvoditi i kao takav ima velike izglede da preuzme primat u odnosu na proizvode od plastike.

Toplota kafe bez ijednog gutljaja

Proizvođač sportske odeće Virus iz Kalifornije svojim inovativnim kofeinskim materijalom pomera granice na polju prirodnih materijala i reciklaže. Zahvaljujući njima, izlazak na kafu sad ima malo drugačije značenje. Izaći na kafu za vlasnike ovog brenda i kolekcije Stay Warm znači doslovno prošetati kafu. Jedinstvenim procesom proizvodnje dobijen je, takozvani, spandeks od kafe.

Spandeks od kafe

Materijal je veoma udoban i greje kožu. U kombinaciji sa zaštitinim spoljnim slojevima, body majica može pomoći da podignete temperaturu tela za čak 10 °C. Ono što celokupan proizvodni proces čini još više ekološkim jeste činjenica da se prilikom proizvodnje izolacionog sloja od reciklirane kafe ne koriste nikakvi hemijski procesi.

Bitno

Za vreme pisanja ovog ovog teksta, popijeno je 400 mililitara kafe i proizvedeno skoro 100 grama kafenog taloga. Celokupan talog od kafe upotrebljen je kao prihrana biljkama u bašti. Živa istina!

Autor: Nevena Hever

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Snimci zgrada koje padaju kao pokošene usled zemljotresa u Meksiku

$
0
0

Katastrofalan zemljotres snažno je prodramao sve zgrade u prestonici Meksika, a neke od njih nisu odolele ovoj snažnoj horizontalnoj sili.

Prema najnovijim informacijama, broj poginulih u zemljotresu koji je pogodio Meksiko naporastao je na 248. Na internetu su se pojavili i brojni snimci na kojima se vidi stepen katastrofe prouzorokovan zemljotresom od 7,1 stepeni po Rihteru, a na jednom od njih može se videti kako za samo par sekundi zgrada pada kao pokošena.

Pogledajte kako se zgrada ruši u par sekundi:

. فروريزش كامل ساختمان در زلزله ديشب مكزيكوسيتي . ——————————— . ✨Professional Building Designer (#PBD)✨ . ✨اولین پیج اینستاگرام و کانال تلگرام در طراحی و اجرای حرفه‌ای ساختمان با تولید محتوی کاملا تخصصی✨ . اجراي حرفه اي ساختمان 👇👇 . 🌟@on_civil🌟 . طراحي حرفه اي ساختمان👇👇 . 🌟@PBD_ir🌟 . #engineer #engineering #engenheiras #designer #mrs_engineer #base_isolation #building #engenhariacivil #civilengineering #engineers #civil #construcaocivil #civilconstruction #civilengineer #design #architecture #civilconstruction #etabs #sap #concrete #steel #mexicocity #méxico #mexico

A post shared by Professional Building Designer (@pbd_ir) on

Gradonačelnik Meksiko Sitija Migel Anhel Mancera je rekao da su se u prestonici na 44 mesta srušile zgrade.

. فروريزش كامل ساختمان در زلزله ديشب مكزيكوسيتي به بالاي ستون هم كف دقت بفرماييد كه با انهدام محوري آن ساختمان كامل تخريب ميشود. روباسنت و كنترل مقاومي كه در پست هاي قبلي بررسي شد به همين موضوع اشاره دارد (كنترل و مهار خرابي پيش رونده) … البته به ترتيبي كه از ظاهر ساختمان معلوم است اين ساختمان پنج يا شش ستون بيشتر ندارد و از دست دادن باربري محوري يكي از ستون ها در اين مورد قابل ملاحظه بوده كه فروريزش كلي را سبب ميشود. ——————————— . ✨Professional Building Designer (#PBD)✨ . ✨اولین پیج اینستاگرام و کانال تلگرام در طراحی و اجرای حرفه‌ای ساختمان با تولید محتوی کاملا تخصصی✨ . اجراي حرفه اي ساختمان 👇👇 . 🌟@on_civil🌟 . طراحي حرفه اي ساختمان👇👇 . 🌟@PBD_ir🌟 . #engineer #engineering #engenheiras #designer #mrs_engineer #base_isolation #building #engenhariacivil #civilengineering #engineers #civil #construcaocivil #civilconstruction #civilengineer #design #architecture #civilconstruction #etabs #sap #concrete #steel #mexicocity #méxico #mexico

A post shared by Professional Building Designer (@pbd_ir) on

Na ovom snimku vidi se kako ljudi u poslednjem trenutku izlaze iz zgrade koja se ruši:

. تغيير شكل جانبيو قابل ملاحظه ساختمان در زلزله ديشب مكزيكوسيتي 👌👌 شبيه به مدل ايتبس شاهد جابجايي دو طرفه ساختمان هستيم كه يه جهت به دليل شدت بيشتر زلزله جابجايي بيشتري متحمل مي گردد. ——————————— . ✨Professional Building Designer (#PBD)✨ . ✨اولین پیج اینستاگرام و کانال تلگرام در طراحی و اجرای حرفه‌ای ساختمان با تولید محتوی کاملا تخصصی✨ . اجراي حرفه اي ساختمان 👇👇 . 🌟@on_civil🌟 . طراحي حرفه اي ساختمان👇👇 . 🌟@PBD_ir🌟 . #engineer #engineering #engenheiras #designer #mrs_engineer #base_isolation #building #engenhariacivil #civilengineering #engineers #civil #construcaocivil #civilconstruction #civilengineer #design #architecture #civilconstruction #etabs #sap #concrete #steel #mexicocity #méxico #mexico

A post shared by Professional Building Designer (@pbd_ir) on

. زلزله شديد در مكزيكوسيتي و تخريب شيشه ها در اثر جابجايي هاي نسبي وارده …. ورق بزنيد و در تصوير بعدي محاسبات جابجايي و طراحي شيشه ها را بيشتر بررسي بكنيد 👌👌👌 ——————————— . ✨Professional Building Designer (#PBD)✨ . ✨اولین پیج اینستاگرام و کانال تلگرام در طراحی و اجرای حرفه‌ای ساختمان با تولید محتوی کاملا تخصصی✨ . اجراي حرفه اي ساختمان 👇👇 . 🌟@on_civil🌟 . طراحي حرفه اي ساختمان👇👇 . 🌟@PBD_ir🌟 . #engineer #engineering #engenheiras #designer #mrs_engineer #base_isolation #building #engenhariacivil #civilengineering #engineers #civil #construcaocivil #civilconstruction #civilengineer #design #architecture #civilconstruction #etabs #sap #concrete #steel #mexicocity #méxico #mexico

A post shared by Professional Building Designer (@pbd_ir) on

طغيان رودخانه و بحران شديد در مكزيكوسيتي اميدوارم تلفات ناشي از اين زلزله خيلي كم باشه ——————————— . ✨Professional Building Designer (#PBD)✨ . ✨اولین پیج اینستاگرام و کانال تلگرام در طراحی و اجرای حرفه‌ای ساختمان با تولید محتوی کاملا تخصصی✨ . اجراي حرفه اي ساختمان 👇👇 . 🌟@on_civil🌟 . طراحي حرفه اي ساختمان👇👇 . 🌟@PBD_ir🌟 . #engineer #engineering #engenheiras #designer #mrs_engineer #base_isolation #building #engenhariacivil #civilengineering #engineers #civil #construcaocivil #civilconstruction #civilengineer #design #architecture #civilconstruction #etabs #sap #concrete #steel #mexicocity #méxico #mexico

A post shared by Professional Building Designer (@pbd_ir) on

. خرابي و فروريزشهاي ناشي از زلزله ديشب در مكزيكوسيتي ——————————— . ✨Professional Building Designer (#PBD)✨ . ✨اولین پیج اینستاگرام و کانال تلگرام در طراحی و اجرای حرفه‌ای ساختمان با تولید محتوی کاملا تخصصی✨ . اجراي حرفه اي ساختمان 👇👇 . 🌟@on_civil🌟 . طراحي حرفه اي ساختمان👇👇 . 🌟@PBD_ir🌟 . #engineer #engineering #engenheiras #designer #mrs_engineer #base_isolation #building #engenhariacivil #civilengineering #engineers #civil #construcaocivil #civilconstruction #civilengineer #design #architecture #civilconstruction #etabs #sap #concrete #steel #mexicocity #méxico #mexico

A post shared by Professional Building Designer (@pbd_ir) on

Foto: YouTube screenshot

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Transformacija kuće u kojoj je teško pogoditi šta je staro a šta novo

$
0
0

Italijanski studio GGA Architects potpisuje projektat transformacije stare kuće i izgradnje aneksa koji izgledaju kao da pripadaju nekom drugom vremenu.

Stara kamena kuća bila je locirana na vrhu najvišeg brda u okruženju nedaleko od antičkog grada Urbino u blizini San Marina. Studio GGA iz Riminija osmislio je njenu transformaciju tako što je postojećem objektu pridodao novi koji svojom materijalizijom veoma podseća na originalno zdanje. Dakle, tu su zidovi od kamena, koji se u ovom slučaju oslanjaju na betonski temelj, kao i tradicionalni kosi krov. Toliko je vođeno računa o materijalima da je teško pogoditi koji je objekat novi a koji stari.

Fasada u vidu drvenih letvica sjajno se složila s kamenom, a tu su i crvene betonske ploče koji oivičavaju oba objekta.

 

Kombinacija novog i starog

Objektima tradicionalne arhitekture pridodati su savremeni detalji. Prvenstveno tu je dodatna fasada u vidu drvenih letvica koja se sjajno složila s kamenom, ali i crvene betonske ploče koji oivičavaju oba objekta. Na pločnik od behatona nastavlja se infinity bazen koji jasno stavlja do znanja da se ovde radi o kući koja pripada 21. veku.

Na placu je podignut i treći objekat daleko manjih proporcija koji služi kao mesto za roštiljanje, provode i sportske aktivnosti. U okviru ovog objekta postoji i cela teretana.

Na pločnik od crvenog behatona nastavlja se infinity bazen koji jasno stavlja do znanja da se ovde radi o kući koja pripada 21. veku.

 

U prizemlju nove kuće organizovan je prostor otvorenog plana s velikom kuhinjom, trpezarijom i dnevnim boravkom. Veliki rasponi dobijeni su korišćeni armiranobetonskog skeleta koji nose celu strukturu na tri nivoa: podrum, prizemlje i sprat.

Velika klizna vrata povezuju dnevnu sobu s bazenom na terasi. Ovi otvori omogućavaju prodor velike količine svetlosti u enterijer u kojem dominira mezanin sa staklenom ogradom.

Enterijer kao kontra eksterijeru

Na spratu su smeštene dve spavaće sobe kao i jedna glavna, roditeljska soba. Arhitekte su želele da enterijer bude u potpunoj kontri sa spoljašnjim izgledom objekta pa je zato on veoma moderan i sveden. Crveni pod, zidovi obloženi kestenom i minimalistička rasveta daju sobama, na prvi pogled, hladan izgled ali je zapravo atmosfera u ovoj kući topla.

Kuća deluje jednako impresivno i kada padne mrak zahvaljujući svetlu koji prodire kroz drvene letvice i spoljašnjem osvetljenju koje naglašava kamenu teksturu.

Grafičke podloge

Foto: Ezio Manciucca

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Ovaj prenosivi drveni most može se sklopiti bez alata

$
0
0

Primenom tradicionalne japanske tehnike gradnje napravljen je most dužine 16 metara koji može da ponese teret čoveka.

Svima onima kojima su drvene konstrukcije draže od betonskih ili čeličnih, ovaj primer koji nam stiže iz Zemlje izlazećeg sunca veoma će se svideti. Naime, japanski studio Vuild napravio je drvenu konstrukciju lučne forme s centralnom visinom od 2,7 metara od japanske kedrovine koristeći samo drvene vijke kao vezivno sredstvo.

Most se sastoji od osam modula, dužina nešto manjih od dva metra, koji su toliko lagani da ih bez problema mogu preneti dve osobe.

Za montiranje mosta potrebno je osmoro ljudi i sat vremena posla. I to bez alata!

 

Drveni vijci nisu nepoznata stvar i kod nas. Međutim, u Japanu se koristi tradicionalna tehnika spajanja vijcima od drveta u kombinaciji sa vezama koje je moguće i rastaviti bez alata. Spajanje modula ovom tehnikom omogućava jednostavnu montažu ali i demontažu kada je most potrebno preneti na drugu lokaciju, piše Designboom.

Za montiranje probne verzije mosta bilo je potrebno osmoro ljudi i sat vremena posla.

Kao temelji mosta koji nose horizontalne sile, iskorišćena su dva plastična balona od po 400 litara vode postavljena na krajevima mosta.

U slučaju potrebe, ovaj most se lako može preneti na drugu lokaciju. To može biti veoma korisno u slučaju vanrednog stanja.

 

Prenosivi most može izdržati u jednom trenutku težinu samo jedne odrasle osobe.

Majstorstvo starih zanata može se videti na svakom detalju drvene konstrukcije.

Foto: Vulid Studio

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Spektakularna kineska petlja na stubovima visokim 30 metara

$
0
0

U kineskoj provinciji Hunan 15. septembra svečano je pušten u promet auto-put na stubovima koji je pravi građevinski poduhvat.

Novi auto-put na pravcu Jongšun-Jišu povezuje mnoge turističke znamenitosti u tom kraju Kine, uključujući i planinski masiv Tjenanmen. U pitanju je put sa četiri trake dužine 84,56 kilometara, a njegov najzanimljiviji deo nalazi se na spajanju s drugim auto-putom. Naime, ova petlja izvedena je na stubovima od kojih neki dosežu i do 30 metara.

Pogledajte kako to izgleda:

Saobraćajna petlja izvedena je na betonskim stubovima od kojih neki dosežu i do 30 metara.

 

Spektakularna petlja posebno dobro izgleda iz vazduha gde se vidi sva njena veličina i složenost.

Očekuje se da će novi putni pravac pomoći razvoju turizma regije Hunan na jugu Kine.

Foto: IC

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Ovaj otkačeni arhitektonski par su zvezde Instagrama

$
0
0

Ako želite da sagledate arhitektonska dela na jedan opušteni i lepršav način, zapratite Daniela i Anu. Da, oboje!

Bilo da ste arhitekta ili samo volite lepe arhitekturu, rad Daniela Rueda i Anne Devis na Instagramu će vam se sigurno svideti. Ovaj dvojac iz Valensije na jedan sasvim neobičan i zanimljiv način prezentuje arhitektonska dela kroz autorske fotografije koje odlikuje lucidnost i kreativnost. I samo ako letimično pogledate njihove Instragram naloge shvatićete odmah koliko su oni talentovani ali i pomalo otkačeni.

#couplegoals

Nije čudo što Daniela i Anu toliko inspiriše arhitekturu. Naime, Daniel je ilustrator i dizajner, a Ana je arhitekta. Njihovi nalozi su međusobno isprepletani i često se pozivaju jedno na drugo. Najviše fotografišu njihov rodni grad ali su u međuvremenu postali toliko popularni da često putuju o tuđem trošku širom sveta kako bi zabeležili posebne trenutke i to objavili na svom nalogu. Jedno od poslednjih putovanja bio im je Buenos Aires.

#😀 Today, while @anniset and I were looking for the perfect spot to shoot a #WHPISeeFaces entry we discovered that @EsOlympus is giving away a trip to Barcelona in order to attend to the #PlaygroundOpening. You just need to play with perspective and tag them in your picture and you’ll be coming with us! If that doesn’t make you smile I don’t know what will! – Hoy, mientras @anniset y yo andábamos en busca del sitio perfecto para participar en el #WHPISeeFaces nos hemos enterado de que #EsOlympus ha organizado un concurso para ir a la inauguración del #PerspectivePlayground! Tan sólo tienes que jugar con la perspectiva, mencionarles y etiquetar con #PlaygroundOpening tu foto para venirte con nosotros, así de fácil. ¡Se nos ha puesto una sonrisa de ventana a ventana!

A post shared by Daniel Rueda (@drcuerda) on

Pratite li nas na Instragramu? To možete učiniti ovde.

Via: ArchDaily

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:


Kolektor za kišnicu koji će ulepšati vaše dvorište ili terasu

$
0
0

Raindrop skladišti kišnicu iz oluka koju potom možete koristiti za zalivanje cveća ili za navodnjavanje male bašte.

Holandski dizajnerski studio Bas van der Veer predstavio je na festivalu spoga+gafa 2017 u Kelnu proizvod za sakupljanje kišnice nazvan Raindrop.

Van der Veer, koji je diplomirao na Akademiji za dizajn u Ajndhovenu, svojevremeno je dizajnirao proizvod nazvan „A drop of Water“ (Kap vode) kao deo diplomskog rada za koji ne samo da je dobio priznanje za najbolji dizajn na fakultetu, već je osvojio i prestižnu nagradu Rene Smeets. Podstaknut ovim uspehom, Van der Veer je dodatno usavršavao dizajn dok nije došao do kolektora koji izgleda tako da će ulepšati vaše dvorište ili terasu.

Kolektor kišnice u obliku kapi em što odlično izgleda em što je zaista koristan.

 

Ova elegantna naprava za sakupljanje kišnice u obliku kapi kači se na oluk prečnika od 50 do 80 mm i omogućava skladištenje kišnice. Voda se iz kolektora može koristiti na dva načina. Za početak, vodu možete istočiti preko slavine u bokal koji je sastavni deo dizajna, a drugi način je da na dno rezervoara prikačite crevo.

Iako Raindrop nije velik, on je veoma zgodan i predstavlja pametan korak napred ka masovnijoj upotrebi kišnice kao prirodnog resursa. Prikupljena voda može se koristiti za zalivanje cveća ili za navodnjavanje male bašte.

Raindrop je nastao upotrebom CNC mašine i tehnikom termoformiranja – topljenje plastike u kalupima.

Mesto za bokal je deo dizajna

Različite veličine

Za Van der Veera, koji je osmislio više verzija Raindropa, oblik kapi je bio najprikladniji jer simbolično predstavlja čemu ova naprava zapravo služi.

Postoji i verzija Raindrop Mini dizajnirana za one koji žive u stanovima s manjim terasama. Rezervoar za kišnicu je srazmerno manji ali i dalje sjajno izgleda. Takođe, postoji i malo veća verzija zvana Pure Rain koja ima ugrađen bazenčić gde ptice mogu da se kupaju.

Raindrop će se naći u prodaji širom sveta pod brendom Elho od 2018. godine, a moći će se kupiti i onlajn.

Foto: Studio Bas van der Veer

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

7 najboljih svetskih stipendija koje možete dobiti kao student arhitekture

$
0
0

Ove primamljive stipendije namenjene su onima koji žele da putuju i izučavaju arhitekturu.

Mlade arhitekte, tokom studiranja u inostranstvu, imaju priliku da transformišu svoj profesionalni razvoj stičući iskustvo o različitim kulturama i stilovima ali i proživljavajući priče koje nijedna knjiga ili predavanje ne mogu da ispričaju. Zbog toga su mnogobrojni arhitektonski fakulteti širom sveta omogućili međunarodne razmene studenata. U ovim razmenama mogu učestvovati i studenti iz Srbije!

Na mnoge od ovih stipendija mogu da se prijave i studenti ili mlade arhitekte iz naše zemlje.

 

Osim stipendija koje nude univerziteti, studenti mogu osvojiti i neku od stipendija koje organizuju fondacije ili arhitektonske kompanije a koje su namenjene onima koji žele da putuju i istražuju svoju studijsku temu, piše ArchDaily.

Pogledajte sedam veoma primamljivih stipendija na koje se i vi možete prijaviti.

Rotch Travelling Scholarship

Rotch Travelling Scholarship namenjena je onima koji žele da putuju svetom i istražuju arhitekturu. Da biste dobili ovu stipendiju potrebno je da prođete kroz dvostepeno arhitektonsko takmičenje. Pobednik dobija značajnu stipendiju namenjenu za putovanje i studiranje u inostranstvu u periodu ne manjem od šest meseci.

Deborah J Norden Fund

Deborah J Norden Fund je stipendija namenjena onima koji studiraju u SAD, Kanadi ili Meksiku. Ideja ove stipendije je da se podrži nezavisni arhitektonski projekat koji zahteva putovanje, sa sumom od 5.000 dolara. Prednost imaju oni koji ranije nisu osvojili nagradu.

Build Abroad Travel Scholarship

Build Abroad je organizacija koja učestvuje u izgradnji i obnavljanju objekata širom sveta kroz volonterski rad. Osnivači organizacije su arhitekte, tako da su odlučili da podrže studente kroz jedan od svojih projekata. Njihova stipendija dodeljuje se jednom godišnje.

Gabriel Prize

Gabriel Prize dodeljuje se svake godine jednoj osobi za proučavanje klasične arhitekture i uređenja prostora u Francuskoj. Dobitnici nagrade su u mogućnosti da samostalno kreiraju svoje tromesečno putovanje koje treba da se fokusira na izučavanje francuske arhitekture. Projekat promoviše Western European Architecture Foundation, a stipendija koja se dobija vredna je 20.000 evra.

RIBA Norman Foster Travelling Scholarship

Ovu stipendiju zajednički dodeljuju Foster + Partners i RIBA. Stipendiju dobija onaj student čiji se projekat pokaže kao najbolji nakon što ga oceni komisija koju čine arhitekta Norman Foster, kao i predsednik organizacije RIBA.

Steedman Fellowship

James Harrison Steedman Fellowship je najstarija stipendija iz oblasti arhitekture koja se dodeljuje u Sjedinjenim Američkim Državama. Cilj dodele stipendije je podržavanje realizacije putovanja mladog arhitekte u cilju arhitektonskog istraživanja u trajanju od šest meseci do godinu dana. Za ovu stipendiju može konkurisati svako ko je diplomirao u poslednjih osam godina.

SOM Traveling Fellowship

Za SOM ste sigurno čuli da je jedan od najpoznatijih svetskih arhitektonskih biroa, ali možda niste znali da oni imaju i svoju fondaciju. Foundation SOM godišnje nudi dve stipendije u okviru jednog konkursa. Oni nude stipendije u iznosu od 20.000 i 50.000 dolara studentima ili nedavno diplomiranim arhitektama, kako bi proširili svoje znanje iz profesije na način koji se može ostvariti samo kroz putovanje.

Foto: Hunter Johnson via Unsplash

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Beograd dobija novi hotel s četiri zvezdice u najužem centru

$
0
0

U Jug Bogdanovoj se planira izgradnja hotela s bazenom, kongresnom dvoranom i 38 soba.

Centar Beograda uskoro će postati bogatiji za još jedan hotel sa 4 zvezdice i to u Jug Boganovoj 20, u blizini Zelenog venca.

Projekat hotela sa 38 soba potpisuje beogradski biro MVArch, a on će prostirati na šest spratova, jednom povučenom spratu, kao i na šest podzemnih etaža.

Oblikovanje hotela urađeno je na osnovu postojećeg stanja izgrađenih objekata u okruženju i pešačkih prolaza koji povezuju Jug Bogdanovu i Brankovu. Time je hotel dobio formu ugaonog objekta i mogućnost da se istakne kvalitet samog rešenja. Zbog bočnog suseda, objekat je na višim spratovima morao da se stepenasto povlači – kažu iz biroa MVArch za portal eKapija.

Zbog bočnog suseda, objekat je na višim spratovima morao da se stepenasto povlači.

 

U prizemlju hotela predviđen je foaje sa restoranom, barom i recepcijom. Na prvih pet spratova biće sobe, dok će se na šestom smestiti kraljevski apartman. Terasa i vidikovac planirani su na povučenom spratu. Podzemni nivoi predviđeni su za prateće sadržaji hotela.

Bazen, kongresna sala, parking

Na nivou -1 biće klub koji će, osim ulaza iz hotela, imati i poseban nezavisan ulaz. Kongresna sala nalaziće se na nivou -2. Predviđeno je da ona bude multifunkcionalna, sa mogućim ukrupnjavanjem prostora i organizacijom kongresa za do 120 ljudi.

Kuhinja hotela sa pripadajućim magacinima će se nalaziti na nivou -3. Na ovom nivou će se nalaziti i fitnes i spa centar.

Bazen će bi trebalo da bude smešten na nivou -4 sa garderobom i prijemnim šalterom za kontrolu pristupa gostiju. Na poslednja podzemna dva nivoa, predviđen je parking, kome se pristupa preko autolifta sa prizemlja.

Dominantna forma

Arhitekte MVArch kažu da je najkompleksniji zadak bio da negativne aspekte lokacije pretvore u korisne, te njihovim naglašavanjem istaknu formu objekta.

– Forma objekta je dominantna, a opet uklopljena u okruženje, kako bi svojim postojanjem podigla nivo kvaliteta susednih postojećih i budućih objekata. Osnovna ideja, pored same forme i usaglašavanja urbanističkih zahteva, jeste da se funkcionalno omogući maksimalno uživanje svakom budućem gostu – kako u sobama, tako i u dodatnim sadržajima na podzemnim nivoima.

Foto: MVArch via eKapija

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Nova aplikacija omogućava skiciranje u perspektivi lakše nego ikada

$
0
0

Trace preko fotografija iscrtava vođice u perspektivi koja pomaže da skiciranje bude lakše ali i preciznije.

Nemerljivo veću Appleovu tehnološku novotariju od iPhonea X s dolaskom iOS-a 11 dobilo je bukvalno stotine miliona ljudi i pritom još besplatno, a radi se o podršci za aplikacije koji koriste ARKit, Appleovu platformu za augmented reality iliti dopunjenu stvarnost. Jedna od takvih aplikacija je Trace koja omogućava korisnicima da s velikom preciznošću crtaju preko fotografija.

Pronalazač perspektiva

Iako je aplikacija kompanije Morpholio još od svoje prve verzije omogućavala brojne mogućnosti za precizno skiciranje, nova alatka Perspective Finder nudi veoma zgodno poboljšanje. Naime, ova alatka će preko fotografije iscrtati mrežu koja će korisnicima pomoći da odrede perspektivu i razmere crteža čime će skiciranje biti značajno lakše ali i preciznije.

Pogledajte kako radi Trace:

Jednom kada detektuje površinu, alatka iscrtava mrežu u perspektivi koja korisniku služi kao vođice za skiciranje.

 

Alatka za pronalaženje perspektive radi automatski čim se u Traceu pokrene kamera iPada. Jednom kada detektuje površinu, alatka iscrtava mrežu koju korisnik može po volji podešavati pomeranjem i rotiranjem. Takođe mogu odrediti razmeru mreže i to tako da jedan kvadrat označava realna odstojanja. Korisnici potom mogu da se kreću u prostoru kako bi pronašli pravi ugao sa skiciranje, a aplikacija će tokom koračanja držati perspektivu.

Skiciranje nameštaja i prostora nikad nije bilo lakše

Kada uslikate pravi ugao, fotografiju možete koristiti kao pozadina vašeg crteža s mrežom u perspektivi koja vam služi kao vođica.

„Trace nudi mogućnost skiciranja s neviđenom lakoćom. Uslikajte prostoriju, osobu, pejzaž, zgradu, dvorište ili bilo šta drugo što vas inspiriše i jednostavno precrtajte scenu uz savršenu perspektivu“, kaže Toru Hasegawa iz Morpholia.

Ako želite alatku za pronalaženje perspektiva, biće vam potreban iOS 11

Jedini problem je što najnovija verzija aplikacije Trace s alatkom Perspective Finder radi samo na Apple telefonima i tabletima (preporučljivo) koji mora biti osvežen na najnoviji iOS 11.

Foto: Morpholio

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Kako se rešiti buke i neprijatnih mirisa iz kanalizacionih cevi

$
0
0

Racionalnim projektovanjem, pravilnim pozicioniranjem prostorija i ugradnjom kvalitetne opreme postiže se dobra zvučna izolacija cevi i sprečava se pojava gasova.

Sigurno ste se u stanovanju susreli se jednim od ova dva problema: čujete buku iz cevi kada komšija iznad povuče vodu ili „čujete“ neprijatne mirise iz kanalizacije. Rešenje za ove probleme postoji, a mi smo odgovore potražili od Nevene Hever, stručnjaka za projektovanje vodovoda i kanalizacije. Krenimo s najčešćim problemom – bukom!

Buka iz cevi

Rad mnogih instalacionih uređaja prati i određen nivo buke i vibracije koji znaju da budu prilično nezgodni u trenutku odmora. Kako bi se izbegli ovi neželjeni efekti, uvek je korisno postaviti elastične distancere ili reducere koji sprečavaju dalje prenošenje vibracija. Buka se može korigovati upotrebom adekvatnog cevnog materijala – takozvane bešumne cevi.

Primenom kvalitetne opreme u izgradnji značajno se utiče na nivo buke

Projektanski dobro rešen funkcionalni sklop stanova i samih instalacionih koridora najbolje utiče na zvučnu izolaciju cevi.

 

Ipak, najbolji način svakako predstavlja dobra pozicija takve prostorije u odnosu na prostorije za boravak i spavanje. Dakle, projektanski dobro rešen funkcionalni sklop stanova i samih instalacionih koridora i uređaja najbolje utiče na zvučnu izolaciju cevi.

Pravilno pozicioniranje prostorija kao najbolji lek za buku iz cevi

Ukoliko, iz bilo kog razloga nije moguće zonski odvojiti prostorije tako da se postigne zvučna barijera, onda je potrebno planirati instalacioni kanal koji će biti adekvatno zvučno izolovan, a zidni cevni razvod planirati tako da se kontakt sa zidnom konstrukcijom ne odvija direktno već preko zvučne izolacije – obično su to penaste folije.

Obujmice sa gumenom oblogom kao dobra zvučna zaštita

Na tržištu se danas mogu naći i cevi koje pružaju dobru zvučnu izolaciju. Koliko je bitan materijal same cevi, toliko je bitan i materijal kojim se ona priščvršćuje na konstrukciju. Zato je bitno da obujmice kojima se prihvata cev budu oboložene gumom kako bi se apsorbovao zvuk i eventualne vibracije.

Međutim, šta raditi kada je stanje zatečeno i ne možete da intervenišete na to kakve su cevi ugrađene. U tom slučaju, buku jedino možete smanjiti tako što ćete zidove prostorije dodatno zvučno izolovati. Više o zvučnom izolovanju zidova pročitajte ovde.

Pojava neprijatnih mirisa

Neprijatni mirisi iz kanalizacionog sistema objekta mogu se javiti u objektu ali van njega. Najčešći uzrok jeste poremećena funkcija vodenog čepa kod uređaja sa sifonom pa se gas oslobađa upravo na tom mestu u prostoriji. Takođe, neadekvatna zaptivenost cevne mreže uzrokuje da se gasovi oslobađaju nekontrolisano unutar objekata, obično na mestu vertikale.

Za rešavanje ovog problema najefikasniji su odušci sa električnim ventilatorom i mehanički s rotirajućom orebrenom sito-glavom.

Krovni ventilator

Neprijatni mirisi oko objekta nastaju u slučaju kada je odušak na septičkoj jami izveden tako da se mirisi šire naviše. Sam vazdušni odušak septičke jame treba izvesti tako da formira lulu sa otvorom koji oslobađaju gasove ka zemlji.

Lula okrenuta ka zemlji

Foto naslovna: Gradnja.rs

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Pop-art pločice za one koji žele hrabre enterijere

$
0
0

Parket u staklasto zelenoj ili roze boji koji zapravo uopšte nije parket nego pločica? Zašto da ne!

Saradnja italijanskog proizvođača keramičkih pločica Mirage i belgijskog dizajnerskog studija Studio Job iznedrila je kolekciju keramičkih pločica nazvanu Pop Job koja je predstavljena na ovogodišnjem sajmu pločica Cersaie u Bolonji.

Ova kolekcija pločica, inspirisana pop-artom, plod je alternativnog načina rada s keramikom. Naime, pločice su nastale štampanjem šara koje imitiraju drvo ali u kontrastnim tonovima kako bi se stvorio trodimenzionalni efekat.

Pločice su dostupne u roze, plavoj i zelenoj boji, a za sve one koji žele malo smirenije tonove, tu su i bež, siva, bela i crna varijanta.

 

Na pločice se dodaje debeli sloj kristalnog stakla, metodom koju je razvio Mirage, što za rezultat daje pločice sa sjajnim završnim slojem koji povećava pigmentaciju boje.

„Transparentni zaštitni sloj na površini pločica omogućava formiranje glatkog poda, a u isto vreme dobija se i osećaj dubine. Približili smo se strukturi drveta na grafički način. Dobili smo pod koji izgleda kao preuveličan parket i to u otkačenim bojama.“ – rekao je dizajner iz Studio Job.

Pločice su dostupne u roze, plavoj i zelenoj boji, a za sve one koji žele malo smirenije tonove, tu su i bež, siva, bela i crna varijanta.

Foto: Mirage, Studio Job

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Festival kulture prostora u Novom Sadu od 29. septembra do 1. novembra

$
0
0

Izložbe, prezentacije, projekcije i virtuelne šetnje kroz grad samo su delić onoga što će se događati na ovom trodnevnom festivalu.

Poslednjih godina Društvo arhitekata Novog Sada radi na različitim formatima promocije arhitekture tražeći modalitete da se ova tema otvori široj kulturnoj javnosti radi uspostavljanja aktivnog i kvalitetnog dijaloga. U tim naporima je nastala i ideja o Festivalu kulture prostora čije će otvaranje biti u petak 29. septembra u 19 časova, u prostoru stare Svilare u Almaškom kraju u Novom Sadu (Kosovska 33).

Koncept festivala

Festival je koncipiran kao javni, godišnji kulturni događaj, čija je osnovna svrha da uspostavi i istakne značaj arhitektonske kulture u najširem smislu, ali da istovremeno, kroz fokusirane stručne formate, pokrene rešavanje konkretnih problema arhitektonske discipline na lokalnom i regionalnom nivou. Manifestacija kao takva definiše više ciljeva – otvaranje široke ravni dijaloga o domenima arhitekture i kulture prostora, približavanje ove teme široj kulturnoj zajednici, ali i uključivanje zajednice u procese koji se tiču arhitekture, planiranja i uređenja prostora.

Sadržaj festivala

Festival se otvara dvema izložbama 29. septembra. To su izložba radova sa dodelom nagrada sa upravo završenog arhitektonskog konkursa „Nova mesta“ za 4 mala javna prostora u Novom Sadu (19:00), te izložba konkursa i projekta „Kako ne pobediti na arhitektonskom konkursu“ (20:00).

U subotu, 30. septembra, program kreće šetnjom kroz Almaški kraj (16:00). Potom sledi tribina „Na lokalu – organizvano bavljenje svojim krajem“ (17:00) i predavanje o projektu „Urbano čvorište“ Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (19:00). Iste večeri se otvara Ytong paviljon sastavljen kroz radionicu na licu mesta, a koji će ugostiti audio instalaciju „Zvuci Almaškog kraja“ (20:00). Posebnu ekskluzivnost predstavlja projekcija serijala „Betonski spavači“, nagrađivanog dokumentarca iz 4 dela o napuštenim i ruševnim turističkim objektima u Hrvatskoj i njihovom značaju za istoriju jugoslovenske modernističke arhitekture (1. i 2. epizoda, 21:00).

U nedelju, 1. oktobra, program kreće šetnjom „Virtuelni grad“ koja obuhvata 3D vizuelizacije neizvedenih objekata sa arhitektonskih konkursa u Novom Sadu (16:00). Potom sledi blok razgovora o poukama arhitektonskog konkursa: prvo o iskustvu konkursa „Nova Mesta“ (17:00), a zatim o uporednom iskustvu arhitektonskih konkursa u Austriji i Srbiji (18:00). Uveče se odvijaju dve prezentacije arhitektonskih praksi: Architekturbüro DI Michael Schluder iz Beča (19:00) i Studio Simović iz Kragujevca (20:00). Paralelno kreće nastavak projekcije dokumentarnog serijala „Betonski spavači“ (21:00).

Manifestacija su podržali: Essal, Ytong, Level4Pro, Vip mobile, Hicad, Fakultet tehničkih nauka, Akademija umetnosti UNS, Dom B-612.

Program festivala

PETAK 29.9.

  • 16:00-19:00 YTONG radionica: Izgradnja paviljona
  • 19:00-19:30 Otvaranje izložbe i dodela nagrada: Nova Mesta
  • 20:00-20:30 Otvaranje izložbe i stručno vođenje: How not to Win Architectural Comeptition
  • 20:30-23:00 Beer & Music
  • 23:00-01:00 FKP After Party

SUBOTA 30.9.

  • 16:00-17:00 Šetnja: Almaški kraj
  • 17:00-18:30 Razgovor: Organizovano bavljenje svojim krajem
  • 19:00-20:00 Predavanje: Gradsko čvorište/Urban Hub/BINA
  • 20:00-20:30 Otvaranje YTONG paviljona i Zvuci almačkog kraja
  • 20:30-23:00 Bioskop: Betonski spavači (Hrvatska)
  • 20:30-23:00 Beer & Music
  • 23:00-01:00 FKP After Party

NEDELJA 1.10.

  • 16:00-17:00 Šetnja: Virtuelni grad
  • 17:00-19:00 Razgovor: Pouke arhitektonskih konkursa
  • 19:00-20:00 Prakse: Architekturbüro DI Michael Schluder (Beč, Austrija)
  • 20:00-20:30 Prakse: studio Simović (Kragujevac)
  • 20:30-23:00 Bioskop: Betonski spavači (Hrvatska)
  • 20:30-23:00 Beer & Music
  • 20:30-23:00 Zatvaranje festivala

Više informacija o FKP potražite ovde.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:


S ovom pametnom bravom ne morate brinuti da li ste zaključali ulazna vrata

$
0
0

Otvorite gostima ulazna vrata svog doma pomoću mobilnog telefona.

Osnivači firme August Home Inc Iv Behar i Džejson Džonson osmislili su nov proizvod koji pripada kategoriji “Kako se ovoga niko nije ranije setio”.

Naime, njihova firma razvija pametne kućne proizvode za otključavanje i zaključavanje vrata zahvaljujući kojima korisnici mogu da kreiraju virtuelne ključeve svog doma čime omogućavaju jednostavniji pristup svima onima koji u njega mogu da svrate: gostima, spremačicama, dostavi, prijateljima ili članovima porodice. Čak i kada domaćini nisu kod kuće, vrata njihovog doma biće otključana zahvaljujući pametnim telefonima ili računarima.

Ako imate instaliranu ovu bravu, možete telefonom proveriti da li je ona zaključana ili otključana.

 

Ova firma nedavno je predstavila tri nova proizvoda u svojem asortimanu, uključujući kameru sa zvoncetom i dva Smart Lock uređaja koji su nam posebno interesantni. Naime, ovi uređaji imaju integrisan senzor koji obaveštava vlasnike da li su zaključali ulazna vrata po izlasku iz svog doma, piše Inhabitat.

Znate već onu situaciju. Otišli ste nekud i onda vam padne na pamet jeste li zaključali vrata stana. Ako imate instaliranu ovu bravu, nećete morati da brinete ili da se vraćate kući jer je dovoljno da uzmete telefon, startujete aplikaciju i pogledate koje je stanje vaše brave: zaključano ili otključano. Ako je brava slučajno ostala otključana, zaključaćete je pritiskom na jedno dugme.

Ne ostavljajte vodoinstalateru ključeve

“Pametne brave igraju važnu ulogu u razvijanju pametnih kuća. Brava Smart Lock Pro ljudima daje potpunu kontrolu nad ulaznim vratima na način koji nije moguće postići pomoću tradicionalnih rešenja. Sada ljudi mogu biti sigurni da su njihova vrata zaključana s bilo kog mesta.”, rekao je Džejson Džonson.

Naravno, ova pametna brava se može iskoristiti i u drugim situacijama. Pritiskom na dugme, s udaljene lokacije možete otvoriti ulazna vrata gostima, spremačici, vodoinstalateru i svima ostalima kojima treba pristup domu.

A cena?

Brave komunciraju s korisnicima putem interneta i to šifrovanom tehnologijom kako se ne bi dogodili sigurnosni propusti.

U ponudi su dve vrste uređaja: August Smart Lock Pro predstavlja najnapredniju pametnu bravu i može se kupiti za 279 dolara, dok je August Smart Lock nešto povoljnija i prodaje se za 149 dolara.

Zvonce s kamerom

August Home Inc. je paralelno s pametnim bravama predstavio još jedan interesantan uređaj. U pitanju je Doorbell Cam Pro koji omogućava vlasnicima stanova da pomoću svog pametnog telefona vide ko se nalazi na kućnom pragu. Kada neko zazvoni na vrata, zazvoniće vam i telefon pa ćete s osobom ispred vrata moći i da porazgovarate. Zgodno, zar ne?

Foto: August Home Inc

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Nameštaj na kojem ne ostaju otisci prstiju

$
0
0

Ako napravite kuhinju ili radno sto od ove ploče, krpe za brisanje možete slobodno baciti u đubre.

Kompanija Fundermax predstavila je inovativnu univer ploču zvanu Aptico koja nije osetljiva na otiske prstiju. Naime, sigurno ste primetili da se na svim pločama, od kojeg se pravi nameštaj, manje ili više vide otisci prstiju što deluje dosta ružno i zahteva stalno održavanje. Međutim, zahvaljujući anti-fingerprint tehnologiji nameštaj izrađen od ovog univera biće otporan na dodire.

Pored svoje otpornosti na otiske prstiju, ploče Aptico odlikuje i pojačana otpornost na temperaturu, ogrebotine, vlagu i udarce.

 

Pored svoje otpornosti na otiske prstiju, ploče Aptico odlikuje i pojačana otpornost na temperaturu, ogrebotine, vlagu i udarce. Dizajnerima će se svideti ovaj univer i što je dostupan i veoma lepoj koloritnoj paleti. Pored “pedeset nijasni” sive, tu su i brojne pastelne kao i kremkaste boje koje su u skladu s trendovima.

Aptico ploče karakterišu odlične fizičke karakteristike

Aptico ploče mogu se koristiti i za horizontalne i za vertikalne elemente pa se pored kuhinje mogu naći i na kupatilskom nameštaju, radnim stolovima, ormanima, vratima ili na zidovima kao obloga.

Peglanje ploče

Iako je površina ovih ploča veoma otporna, njih ne bi trebalo održavati abrazivnim sredstvima. Znači, zaboravite na krpe i sunđere za ribanje jer će oni ostaviti mikro ogrebotine. Zgodna stvar je što Aptico omogućava reparaciju ako ste slučajno izgrebali ploču abrazivnim sredstvom.

Uklonite peglanjem ogrebotine na ploči

Preko oštećene površine potrebno je staviti navlaženo parče kuhinjskog papira, a potom peglom zagrejanom na +180 kružno prelaziti preko površine maksimalno deset sekundi. Postupak reparacije potrebno je uraditi najkasnije 48 sati po nastanku mikro ogrebotina.

Aptico ploče pravi austrijska kompanije Fundermax čiji se asortiman može naći i u našoj zemlji.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Zašto ulice u japanskim gradovima nemaju imena

$
0
0

U Zemlji izlazećeg sunca svega nekoliko većih ulica ima imena, dok se ostale obeležavaju na način koji dovodi do zabune.

Japanci koriste drugačiji adresni sistem od onog koji je primenjuje u zapadnim zemljama. Umesto da ulicama daju imena, Japanci blokove obeležavaju brojevima, a prostor između blokova ostavljaju bez imena, piše Nacionalna geografija.

Dakle, grad je podeljen na bolokove i svaki od njih je obeležen jednim brojem, pa kada tražite bilo koji objekat, treba da pitate u kom bloku se nalazi. Ukoliko se pak nalazite u nekoj ulici, a želite da dođete do određenog bloka neophodno je ili da dobro poznajete kraj ili da, ako ste turista, imate navigaciju.

Sve je logično na karti

Ovaj sistem adresiranja je specifičan i po tome što svaki kuća ili zgrada imaju svoje brojeve koji nemaju logičan raspored. Tako se kuća pod brojem 11 može nalaziti pored kuće broj 2. Naime, objekti dobijaju brojeve prema tome kada su sagrađeni u tom bloku.

Olakšavajuća okolnost je to što su blokovi mali, pa se adresa nalazi relativno brzo i lako. Takođe, ovakav sistem adresiranja se jako lako čita na karti, pa ukoliko kao turista posetite Japan, brzo ćete se navići na ovaj zanimljiv način obeležavanja adresa.

Foto: Alex KnightUnsplash

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Tri brda spojena u zelenoj dolini grade se u Amsterdamu

$
0
0

Valley je naziv impresivnog projekta koji ima za cilj da oplemeni poslovni kvart holandske prestonice.

Tokom proteklih dvadeset godina, kvart Zuidas postao je glavno poslovno čvorište Amsterdama i praktično cele Holandije što je rezultovalo da u ovom kraju nema skoro nijedne stambene zgrade pa praktično ni života.

Gradske vlasti žele da poprave postojeće stanje tako što će ovaj kvart pretvoriti u urbaniji prostor koji je humaniji za život. Okosnicu ovog ambicioznog plana čini izgradnja stambenih zgrada zajedno s raznovrsnim javnim prostorima ukupne površine 500.000 kvadrata. Deo projekta je i impresivni objekat Dolina (Valley) kojeg potpisuje biro MVRDV.

Tri objekta, poput brda, spojena su u podnožju, odnosno, u dolini po kojoj je projekat i dobio ime.

 

I zaista, ova zgrada izgleda kao dolina s tri zelena brda gde je ono najviše visoko 100 metara. Na vrh’ brda smešten je Sky-bar s kojeg pogled puca na preostale dve kule kao i na ceo Amsterdam. Sva tri objekta spojena su u podnožju, odnosno, u dolini po kojoj je projekat i dobio ime. Ona je ozelenjena po projektu pejzažnog arhitekte Piet Oudolf, koji je osmislio i svu ostalu vegetaciju na ovom zdanju.

Tri brda i dolina

Prvih sedam spratova rezervisano je za kancelarijski prostor, dok je u ostatku zgrade raspoređeno 196 stanova. Ispod zgrade postoje tri etaže sa 375 parking mesta. Sa ulice, pešaci se vode stazama kroz maloprodajne objekte i kroz zelene terase sve do centralnog prostora – doline – koja se proteže u nivou četvrtog i petog sprata i okružuje centralnu kulu. Dolina je ozelenjena i biće pravi mali raj za stanovnike ove zgrade.

“Dolina kombinuje stambeni sadržaj sa zelenim okruženjem omogućavajući panoramski pogled na Amsterdam”, kaže Winy Maas iz biroa MVRDV za Architizer, i dodaje da će zgrada sa svojim brojnim terasama, vegetacijom i razuđenim oblikom privući veliki broj ljudi da žive u kvartu Zuidas. To je upravo i plan gradskih vlasti, a ostaje da se vidi hoće li on zaista i upaliti.

Detalj ozelenjene terase

Zgrada Valley trebala bi da bude izgrađena do leta 2021. godine.

Foto: MVRDV

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Niče tržni centar BW Galerija od 300.000 kvadrata

$
0
0

Beograd na vodi dobija tržni centar do 2020. godine po projektu RTKL.

Radovi na izgradnji konstrukcije tržnog centra BW Galerija zvanično su počeli u petak, 22. septembra 2017. Kompanija Gradina izabrana je za izvođača radova strukturalnih radova, piše eKapija.

BW Galerija, jedna od centralnih tačaka projekta Beograd na vodi, prostiraće se na ukupnoj površini od 300.000 kvadratnih metara, uključujući nadzemnu površinu od 143.000 kvadratnih metara, od kojih će 93.000 kvadrata biti za izdavanje. Pored toga, tržni centar će imati 3.700 parking mesta.

Otvaranje BW Galerije zakazano je za 2020. godinu, kada će biti završena prva faza projekta Beograd na vodi.

 

Glavni projektant BW Galerije je RTKL, jedna od najvećih i najpoznatijih kompanija u svetu dizajna, a lokalni konsultant je ArhiPro.

Kompanije Novkol i Millenium Team radile su na iskopu i šipovima, kojih je postavljeno blizu četiri hiljade.

Otvaranje BW Galerije zakazano je za 2020. godinu, kada će biti završena prva faza projekta Beograd na vodi, a osim tržnog centra, ona obuhvata i BW Residences, BW Vistu, BW Parkview, kao i St. Regis Beograd, smešten u Kuli Beograd.

Foto: Gradnja.rs

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Viewing all 7398 articles
Browse latest View live