Quantcast
Channel: Gradnja
Viewing all 7398 articles
Browse latest View live

Impresivna dostava betona helikopterom (video)

$
0
0

Kako dostaviti beton na padinu planine do koje nema puta? Evo rešenja!

Nije više toliko retka situacija da se cele kuće isporučuju helikopterima ali ove letelice se mogu iskoristiti za još neke zanimljive građevinske poduhvate.

Isporuka betona do udaljene i nepristupačne lokacije zna da bude komplikovan i skup posao. Ukoliko ne postoji mogućnost dostave materijala auto-mikserom, potrebno je smisliti neki alternativni način a jedan od njih je i dostava helikopterom.

Iako je u ovom slučaju transport betona značajno skuplji od samog materijala, ovo je možda i jedini način kada put ne postoji. Pogledajte kako je pilot helikoptera stručno izveo ovaj vazdušni nalet, ispustio beton i nastavio dalje:

Helikopteri kao što su Airbus H125 koji mogu da podignu do 1.300 kilograma tereta.

 

Kompanija Pegasus, koja se bavi dostavom betona u na teritoriji Novog Zelanda, koristi helikoptere Airbus H125 koji mogu da podignu do 1.300 kilograma tereta. Ako se betonska baza formira u radijusu od jednog kilometara od gradilišta, to znači da u toku jednog sata oni mogu da naprave 20 letova.

Ne možemo ni da predpostavimo koliko je koštala isporuka betona za izradu temelja ove planinske kuću…

Foto: Ugly Hedgehog

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:


Problemi s dimnjacima: Vraćanje dima i pojava smole

$
0
0

Šta raditi kada se dim iz dimnjaka vraća nazad? Kako očistiti smolu u dimnjaku i zašto se ona uopšte pravi? Saznajte u ovom sveobuhvatnom tekstu!

Na adresu portala Gradnja.rs stiglo je dosta pitanja vezana za probleme s dimnjacima. Kako nam se bliži grejna sezona, upitali smo stručnjake za pomoć. Odgovore smo dobili od Dejana Stamatovića iz firme Desta Install. Krenimo redom!

Problem sa stvaranjem smole u dimnjaku

Dragomir: Grejem se na čvrsto gorivo drva i ugalj, gde koristim pećke svima poznate Kreke. Nedavno sam otvorio revizore na odžacima i video da se u njima nalazi smola t.j. katran. Bezuspešno sam pokušao da ga očistim običnom četkom. Želim da peć pripremim polako za zimu ali ne znam šta da radim. Interesuje me na koji način bi ja mogao ovo očistiti, kada je najbolje to da uradim?

Preporučuje se čišćenje dimnjaka jednom godišnje odmah nakon grejne sezone. Smola se javlja usled niske temperature dimnih gasova, odnosno, tihe vatre u prelaznom periodu (proleće-jesen). Drugi razlog je korišćenje nedovoljno suvih drva. Takođe, ako je dimnjak mali ili oštećen nije dobro koristiti takozvanu štedišu jer dodatni usporava protok dimnih gasova.

Vraćanje dima iz dimnjaka

Veca: Moj problem je što mi se stalno vraća dim iz dimnjaka. Kad se vatra razgori, dim se ne vraća. Međutim kada vatra nije jaka, dim se vraća. Inače na tom dimnjaku su dva priključka. U prizemlju nemamo nikakvih problema s povratom dima. Mislila sam da je do peći, ali i kada sam zamenila peć sa Alfa 70, stanje s nije promenilo što znači da je do dimnjaka. Dimnjak je promera 14×14, unutrašnji i viši je od slemena. Molim za savet kako da rešim problem?

Ukoliko imate vise priključaka na jednom dimnjaku potrebno je prečnik dimnjaka prilagoditi potrebama. U ovom slučaju pokušajte s produženjem visine dimnjaka ili jednostavno ne koristiti dve peći u isto vreme.

Prečnik dimnjaka za sprečavanje povratka dima

Baze: Imam gusan kamin i dimnjak mi je dimenzije 14×14. Često se dim vraća i drvo slabije gori. Međutim, kad otvorim vratnica za vazduh, drva gore jako brzo a dim se i dalje vraća. Molim vas za neki savet.  Da li će pomoći ako izgradim nov dimnjak sa dvorišne strane i kojih dimenzija on treba da bude ?

Najbolje da proverite sa proizvođačem kamina koji prečnik dimnjaka preporučuje. Takođe, proverite protok dimnjaka, to jest, da li je postojeći dimnjak čist i da li prostorija u kojoj je ima dovoljno kiseonika. Ukoliko je postojeći dimnjak oštećen, možete uraditi njegovu sanaciju.

Sanacija starog dimnjaka

Vraćanje dima

Miljan: Odžak prečnika 20 cm je dužine 8m a dužina od ložišta je 5 metara. Međutim on nije funkcionalan jer često dimi. U čemu je problem?  Da li je u pitanju prevelik prečnik ili nešto slično? Ukoliko je u pitanju prečnik, da li se on može redukovati? Visina odžaka prelazi polovinu krova.

Dimnjak može vraćati dim iz dva razloga. Prvi je da nizak i ima slabu promaju, a drugi da je prevelikog obima i da se teško zagreva i zbog toga slabije vuče. Potrebno je kontaktirati dimničara da izmeri diferencijalni potpritisak dimnjaka i onda postupati u zavisnosti od rezultata. Za merenje diferencijalnog potpritiska u dimnjaku najbolje je koristiti uređaj Testo 510.

Merni instrument Testo 510

Stvaranje smole na zidovima dimnjaka

Dragan: Prošle jeseni smo kupili Alfinu peć 7 kW. Imamo problem jer peć strašno dimi. Manje dimi tek nakon sat, dva…  Juče smo skinuli sulunare i zaprepastili se da je doslovno katran nalepljen na ivice. Strugali smo ga, a i ispod rerne smo čistili i to je čvrsti katran. Sada curi crna tečnost kada peć napokon počne da radi. Dimnjak je star i nema kapu. Da li je moguće da je to od kiše koja ulazi u dimnjak ili je nešto drugo u pitanju? Sa starom običnom peći „Kraljica“nismo imali taj problem.

Postoji mogućnost da su ove sezone drva koje koristite velike vlažnosti. Kad dimnjak jednom zalepi na zidove smolu, bez čišćenja se ne može skinuti. Kad dimnjak zalepi, slabo vuče, lepi se i dimnjak i šporet a kada se konačno zagreje topi smolu i kaplje. Posle sat, dva, kao što kažete, dimnjak se zagreje i počne da jače struji dim, tada počinje kondenzacija. Savet je da se prvo dobro očisti dimnjak i peć a zatim da probate sa suvim drvima.

Primer čišćenja dimnjaka

Zajednički savet za pravilno održavanje dimnjaka

Posle svake grejne sezone dimnjak treba očistiti. Treba koristiti isključivo suva drva za ogrev što znači da ih treba kupiti na vreme. Peć ne sme biti u prostoriji u kojoj nema dovoljno svežeg vazduha. Ukoliko je to kotlarnica dovesti dodatni vazduh u nju sa barem prečnikom 100mm. Pri izgradnji dimnjaka obavezno ga izolovati ukoliko je spoljašnji ili ukoliko je unutrašnji a prolazi kroz negrejane prostorije. U poslednje vreme sve su moderniji inox gotovi izolovani dimnjaci zbog lake montaže i dugovečnosti.

Spoljni montažni inox dimnjak

Zahvaljujemo se na pomoći pri pripremi odgovora kompaniji Desta Install kao i inženjerima Ad Alfaplam Vranje i dimničarskoj radnji Eco energetika iz Gračanice BiH.

Naslovna fotografija: Alfaplam kotao šporet

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Novi Sad dobija prvi japanski park s fontanom

$
0
0

Nova zelena oaza u gradu, između Detelinare i Novog naselja, biće uređena po ugledu na tradicionalne parkove u Zemlji izlazećeg sunca.

Po najavama gradonačelnika Miloša Vučevića, u Ambasadi Japana su veoma zainteresovani da osim uređenja i finansijski podrže ceo projekat, pišu Novosti.

Ekipe JKP Gradsko zelenilo su uveliko počele radove i ceo prostor će uskoro početi da poprima prve obrise uređene zelene površine.

Pripreme ovog komunalnog preduzeća za veliki i izazovan posao na uređenju prati uporedo objavljen tender za opremanje parka, koji će se nalaziti na samom obodu Novog naselja, na prostoru oivičenom Bulevarom vojvode Stepe, Bulevarom Evrope i ulicama Raše Radujkova i Milana Ješića Ibre. Njegovi rezultati se još očekuju.

Park na 3,5 hektara

Gradska uprava za građevinsko zemljište objavila je tender za tehničku dokumentaciju za uređenje ovog parka. Tenderska dokumentacija, pre svega, predvidela je geomehanička istraživanja, geodetske radove, projekat za građevinsku dozvolu, dokumentaciju za elektroinstalacije, kao i za javno osvetljenje u parku.

Tender previđa da se na 3,5 hektara uredi parkovska površina sa 10 ulaza, od kojih će glavni biti posebno obeležen polukružnim parterom. U centralnom delu biće veliki cvetni parter, a oko njega glavno šetalište. Poslastičarnica će se nalaziti u zapadnom delu parka, a odmah pored nje će biti dečije igralište. Planira se postavljanje dva igrališta sa rekvizitima: ljuljaške, klackalice i sprava za vežbanje.

Fontana u japanskom vrtu

Dalje, prema tehničkoj dokumentaciji, predviđeno je da se na južnoj strani nađe teren za boćanje i klupa sa zaštitom od sunca, a centralni deo „japanca“ biće namenjen za koncerte, izložbe i različite edukativno-zabavne radionice. Predviđena je i fontana, čak i prskalice, pa i dve javne česme.

Pešačke staze će okružiti ceo park i spojiti ga sa okolinom. Da bi sve bilo naruku posetiocima, koji se očekuju u velikom broju, biće potrebno obezbediti i veći broj parking mesta.

Foto: Igor Conić

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Metar koji će sve svoje prethodnike baciti u zaborav

$
0
0

Rollbe je spravica za merenje koja bez problema može da odredi i dužinu zakrivljenih površina.

Kanadska kompanija The Work of Mind predstavila je merni instrument (kurvimetar) koji zbog svoje forme može biti veoma koristan arhitektama, dizajnerima, stolarima kao i svima drugim koji često imaju potrebu da nešto izmere na jednostavan način.

Pogledajte kako se meri ovim pomagalom:

Rollbe je merni instrument koji zahvaljujući svom obliku i načinu računanja može da izmeri obim bilo kog predmeta.

 

Rollbe je napravljen od nerđajućeg čelika i mesinga, i ima kružnu formu koju se poput točka povlači po površini koja se meri. Da bi se odredila dužina, potrebno je broju obrtaja, koji je zvučno naglašen pri svakom punom krugu, dodati broj prikazan na mernom instrumentu.

Merno sredstvo, nalik novčiću, zapravo je inspirisano nekadašnjom, ne baš uspešnom, kampanjom kompanije The Work of Mind koja je imala za cilj da proizvodi novčiće koji bi podsećali ljude na njihove loše navike, piše Dezeen.

Brojevi i oznake su laserski ugravirani

Metar kao privezak

Ovaj put, dizajneri The Work of Mind, odlučili su da predmet u obliku novčića iskoriste u druge svrhe.

„Ideja mi je pala na pamet kada sam jednog dana sedeo za radnim stolom s novčićem u ruci i pitao se šta bi drugo moglo da se uradi s tim predmetom.“, rekao je osnivač kompanije Karlis Krisjans.

Najmanja verzija Rollbe ima obim od 10 centimetara i u svom kožnom pakovanju, može se jednostavno nositi kao privezak za ključeve. Veći modeli, obima 20 centimetara, uskoro će se takođe naći u prodaji.

Rollbe se može nositi kao privezak za ključeve

Zahvaljujući svom kružnom obliku Rollbe može da meri i ravne ali i zakrivljene površine.

Brojevi i oznake su laserski ugravirani kako bi se eliminisala mogućnost da tokom vremena izblede.

Rollbe meri i zakrivljene površine

Uspešna kampanja

Rollbe je zapravo projekat koji je prvenstveno predstavljen kroz Kickstarter kampanju u julu 2017. Tokom kampanje prikupljeno je oko 91.000 evra, što je daleko više od očekivane sume od 5.500 evra. To znači da su obezbeđena sredstva da se ovaj merni instrument nađe uskoro u slobodnoj prodaji.

Foto, video: The Work of Mind

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Enterijer kuće u kojoj dominira elegantni spoj muzike i putovanja

$
0
0

Ova kuća u Poljskoj odiše luksuznom enterijerskom završnicom koja u pojedinim momentima ostavlja bez teksta.

Arhitekta Lucyna Kolodziefska na čelu biroa Firm Fabryka Wnetrz potpisuje projekat enterijera kuće koji je nastao nakon dugih razgovora s klijentima. Bilo je jasno da će enterijer biti klasičan i elegantan pošto je i sama kuća oblikovana na taj način, međutim ideja za njegovo dekorisanje potekla je tek nakon što je arhitekta uvidela da porodica crpi životnu energiju iz putovanja i muzike.

Arhitekta Lucyna Kolodziefska uvidela je da porodica crpi životnu energiju iz putovanja i muzike. Tako je nastala ideja za njihov enterijer.

 

Stilski ali moderno

Bež kolorit, štukature na zidovima, interesantna rasveta i klasični komadi nameštaja dominiraju dnevnom sobom s pripadajućom trpezarijom. Iako je nameštaj stilske forme, i on i dalje u savremenom duhu što sve zajedno ovom prostoru daje toplu atmosferu.

Na zidovima su postavljene lampe Galliano koje pravi DelightFULL.

Izolovana muzika

Česta putovanja i ljubav prema muzici koja se ne iskazuje samo njenim slušanjem već i nabavkom visoko kvalitetne audio opreme, bezbroj CD-ova i gramofonskih ploča jasno su utkani u sam enterijer. Tako je nastala soba sa slušanje muzike u tamnom koloritu s tapetama koje obezbeđuju zvučnu izolaciju. Ovom prostorijom dominiraju ogromni zvučnici koji jasno naglašavaju da je birana samo najbolja oprema.

Sto umesto ostrva

I u prostranoj kuhinji su primenjena zanimljiva dizajnerska rešenja. Umesto kuhinjskog ostrva, arhitekta je predvidela trpezarijski sto za neformalne prilike koji je postavila ispred prozora u obliku oktogona. Sedenje je organizovano ispod prozora, dok su radna ploča i ploča stola napravljeni od čuvenog italijanskog Carrara mermera.

Duh Afrike

Posebno je interesantno kupatilo s umivaonikom koje izgleda poput velikog afričkog bubnja. Inspiracija afričkim duhom nastavljena je kroz keramičke pločice s motivima džungle kao i kroz zelenu slavinu i ručicu tuše koje pravi maleni proizvođač na severu Italije.

Memorabilije

Ljubav prema putovanjima je jasno iskazana kroz celu kuću. Zidovi kuhinje dekorisani su suvenirima iz celog sveta, Venecijanske maske krase hodnike, dok je jedna niša predviđena za šah potpuno u duhu Indije. Skoro svako ćoše kuće nosi neke memorabilije s putovanja.

Mirni blok kuće

Spavaća soba je takođe priča za sebe. Nežni tonovi utopljavaju atmosferu, a prostorom dominiraju tapeta i rasvetna tela.

Ovako izgleda pripadajuće roditeljsko kupatilo:

A ovako garderober:

U okviru kuće organizovana je i posebna prostorija za zabavu s teretanom.

Tu je i spa centar.

A ovako izgleda gostinsko kupatilo:

Impresivno, zar ne?

Foto: Foto&Mohito

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Ovako izgleda najružnija zgrada u Velikoj Britaniji

$
0
0

Zgrada Nova Victoria u Londonu osvojila je Carbuncle Cup za 2017. godinu koja se dodeljuje najružnijim arhitektonskim dostignućima.

Po šesti put za redom, magazin Building Design (BD) organizuje izbor za najružniju zgradu u Velikoj Britaniji, takozvani, Carbuncle Cup koji je ove godine pripao zgradi Nova Victoria u srcu Londona čiji projekat potpisuje biro PLP, javlja BBC.

Poslovni kompleks koji je tokom izgradnje, vredne 380 miliona funti, opisivan kao „arhitektonski smeo podvig“, žiri je ovog puta opisao malčice drugačije: „predimenzionisano gnusna zbrka“.

Ova zgrada me tera da savijem kičmu. Tu je atak na sva naša čula!

 – kaže Ketrin Kroft, članica žirija.

Članica žirija Ketrin Kroft kaže: „Ova zgrada me tera da savijem kičmu. Tu je atak na sva naša čula!“

Dejvid Rudlin konstatuje da je toranj na južnom delu zgrade posebno zabrinjavajući. „Toranj ima proporcije kao katedrala u Salisburiju. To je ono što zaslužuje ovu titulu. Da, nije toga ovo bi bila samo još jedna ružna zgrada.“

Ostale zgrade koje su ušle u uži izbor Carbuncle Cup za 2017. godinu su:

 

  • Preston Railway Station Butler Street Entrance – AHR
  • Greetham Street Student Halls, Portsmouth – Cooley Architects
  • Extension on 8 Somers Road, Malvern, Worcestershire – Vivid Architects
  • Circus West, Battersea Power Station, London – Simpson Haugh
  • Park Plaza London Waterloo – ESA Architecture

Building Design dodeljuje ovu neslavnu titulu od 2006. godine a do sada su je osvojile trajektni terminal u Liverpulu, rekonstrukcija zgrade Cutty Sark, stambeni blok u Vuliču i ostale.

PLP ne želi da komentariše ovaj događaj.

Foto: Building Design Magazine

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Vozom iz Beograda u Tokio prugom dugačkom 10.000 km?

$
0
0

Na ruti Transsibirske železnice gradiće se novi most koji će povezati Rusiju i Japan.

Rusi i Japanci dogovaraju izgradnju mosta dugačkog 45 kilometara koji bi povezao ove dve zemlje. Ukoliko se on izgradi, to će nam omogućiti da vozom iz Srbije odemo sve do Tokija. Ovaj put bio bi dugačak preko 10.000 kilometara!

Kako piše britanski Independent, ruski predsednik Vladimir Putin želi da pojača investicije u istočnim delovima zemlje. Na nedavno održanom Istočnom ekonomskom forumu u Vladivostoku prezentovana je ideja gradnje ovakvog mosta što će imati veliki uticaj na obe zemlje koje nikada nisu formalno potpisale mirovni sporazum nakon Drugog svetskog rata. Izgradnja ovog mosta će na neki način premostiti i istoriju.

Transsibirska železnica bi se produžila do ruskog Sahalina, a potom dalje preko mosta do japanskog ostrva Hokaido.

 

Kako navodi Siberian Times, vicepremijer Igor Šuvalov ponudio je ozbiljan predlog Japanu da razmisle o izgradnji drumsko železničkog mosta koji će spojiti ove dve zemlje.

Nedosanjani san

Transsibirska železnica trenutno se završava u Vladivostoku, ali prema novom predlogu ona će biti produžena do ruskog ostrva Sahalin, a potom i do japanskog ostrva Hokaido. Odatle, putnici bi se spojili na japansku železničku mrežu i dalje bi putovali prema Tokiju i ostalim japanskim destinacijama. Most dugačak 45 kilometara počinjao bi u ruskom Cape Crillon a završavao bi se u japanskom Cape Soya.

Sergej Ivanov, savetnik Vladimira Putina, izjavio je da povezivanje Japana i Rusije nedosanjani san. Takođe je rekao da bi ostvarivanje ove veze pozitivno uticalo na proizvodnju nafte i gasa u Rusiji.

Foto: Boccaccio1, FlickrWikimedia CommonsTom van HoogstratenUnsplash

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Kapsula za preživljavanje prirodnih katastrofa za sve one koji nisu pobegli na vreme

$
0
0

Iako je evakuacija najbolja mera zaštite od katastrofa, Survival Capsula može da pomogne ako to niste izveli na vreme.

S obzirom dna to a su desetine hiljada ljudi izgubili život tokom mnogobrojnih cunamija koji su zadesili planetu u periodu od 2004. do 2011. godine, dizajnerski dvojac koji čine Džulijan Šarp i Skot Hil osmislili su kapsulu koja bi bila bezbedno sklonište tokom prirodne katastrofe.

Vodonepropusne kapsule mogu slobodno da plutaju po vodi

U ponudi su kapsule za sklonište od dvoje do desetoro ljudi, a cena za dvosed iznosi 10.000 dolara.

 

Počev od 2011. godine dvojac je aktivno radio na projektu Survival Capsule koji bi predstavljao poslednju meru zaštite od prirodnih katastrofa, kada stanovništvo određene oblasti nije u mogućnosti da se evakuiše.

Survival Capsule je ušla na listu deset najboljih inovacija po agenciji NASA, jer pored cunamija, ova kapsula štiti ljude i od tornada, zemljotresa i uragana, piše Inhabitat.

Kapsula ima zalihe vode i hrane za period od pet dana

Vodonepropusne kapsule mogu slobodno da plutaju po vodi ili da pomoću kabla budu pričvršćene za tlo, koji će osloboditi kapsulu ako se ona nađe u opasnosti da bude zarobljena pod vodom.

Preliminarna verzija kapsule za 4 osobe

Kapsule imaju obezbeđeno jednočasovno snadbevanje kiseonikom u slučaju da se osobe nađu u bezizlaznoj situaciji. Takođe, unutar kapsule postoji prostor za skladištenje vode i hrane za period od pet dana, tako da njeni stanari mogu preživeti dok do njih ne stigne pomoć.

Skučeno ali daje šansu da preživite katastrofu

Njeni tvorci ističu da Survival Capsule od njenih konkurenata najviše izdvaja činjenica da je njeno kućište napravljeno od aluminijuma kakav se koristi pri izradi aviona, tako da ona može da održi svoj strukturalni integritet pri naletima vetra ili predmeta.

Aluminijumski nosači drže kapsulu na mestu

Kapsula je otporna na vatru, a njena unutrašnjost je zaštićena materijalom koji štiti ljude od prekomerne temperature, u slučaju da je oko kapsule vatra.

Kapsula se pravi od istoga materijala kao i avioni

 

Survival Capsules je moguće naručiti preko sajta kompanije. U ponudi su kapsule za sklonište od dvoje do desetoro ljudi, a cena dvosed kapsule je 10.000 dolara.

Foto: Survival Capsules

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:


Pasivna kuća u Kolašinu inspirisana plastom sena

$
0
0

Ovaj višenamenski objekat koristiće se za odmor ali i za istraživački rad u sklopu letnjih škola arhitekture.

Chalet Jelovac je porodična kuća za odmor i istraživački rad arhitekte Dr Sonje Radović Jelovac, direktorice arhitektonskog biroa Studio Synthesis i gostujućeg profesora na Arhitektonskom fakultetu u Podgorici.

Ova arhitektonska realizacija predstavlja primer uspešne integracije u specifični i osetljivi pejzaž nadomak šume Dulovine u Kolašinu na severu Crne Gore, na nadmorskoj visini od 1.000 metara.

Chalet Jelovac se svrstava među prve uspešne primere pasivnih kuća u Crnoj Gori.

 

Chalet Jelovac je pozicioniran uz brezovu šumu koji ovoj lokaciji daje dinamičnost, autentičnost i različitost kolorita promenom godišnjih doba. Glavni cilj u kreiranju koncepta je bio ostvarenje jedinstvene vizuelne i fizičke veze s jedinstvenim seoskim ambijentom.

Plast sena kao inspiracija

Forma je kompaktna s naglaskom na svedenoj volumetriji crnog krova od galvanizovanog lima koji je s južne i severne fasade spušten do kote terena. Istočna i zapadna fasada obložene su vertikalno postavljenim letvama različitih širina od crne munike (Pinus heldreichi) i škurama (žaluzinama) koje su u celosti pratile raspored vertikala na fasadi. Cilj ovakve intervencije bio je da se zatvaranjem škura u surovim zimskim uslovima na posmatrača ostavi utisak da je kuća bez otvora.

Inspiracija za formu i materijalizaciju objekta je bio privlačni, blago nagnuti plast sena zatečen na padini u neposrednoj blizini sada već izgrađenog objekta.

Stapanje s prirodom

Svi drveni elementi na fasadi su u izvornoj boji drveta, bez agresivnih zaštitnih premaza što omogućava sukcesivno menjanje boje usled uticaja sunca i padavina. Vremenom će drvena fasada patinirati, stopiti se s okruženjem, što je i bila inicijalna ideja autora.

Zatvaranjem žaluzina u surovim zimskim uslovima na posmatrača se ostavlja utisak da je u pitanju kuća bez otvora.

 

Enterijer kuće

Unutrašnja organizacija objekta je generisana odabranim vizurama, količinom upada prirodnog osvetljaja, dinamikom kretanja kroz prizemlje i njegovom vezom sa sadržajima u dvorištu.

Kontakt s parterom ostvaren je dvojako: kroz glavni ulaz i preko natkrivenih terasa dnevne sobe i trpezarije koje su blago odignute od terena.

Multifunkcionalnost je ostvarena bogatstvom sadržaja za boravak i druženje u samom objektu kroz četiri etaže ukupne površine oko 300m2 i van objekta, kroz aktivni pejzaž veličine oko 900 kvadrata.

Podrumski i tavanski prostori planirani su za atelje, biblioteku, prostor za radionice i istraživačko-kreativan rad. U prizemlju su smešteni prostrana dnevna soba s velikim staklenim površinama, trpezarija, kuhinja, ulazni hol, toalet i garderoba.

Produženo stanovanje

Terase u prizemlju natkrivene su prepuštenim krovnim ravnima i imaju kontinuiranu vezu s dnevnom sobom i trpezarijom. Na ovaj način omogućen je produžetak ovih funkcija za spoljašnje korišćenje i u nepovoljnijim vremenskim uslovima.

Vremenom će drvena fasada patinirati, stopiti se s okruženjem, što je i bila inicijalna ideja autora.

 

Na prvom spratu se nalaze tri komforne sobe svaka s jedinstvenim uokvirenim pejzažem, kroz obilje otvora i svetla koje poseduju. Unutrašnja materijalizacija je dominantno od beljenog jasena, a minimalistički dizajn komadnog nameštaja i osvetljenja predstavlja posebno osveženje i pruža sofisticirani doživljaj.

Pasivna gradnja

Obzirom da su spoljni zidovi debljine 40cm, kvalitetne izolacije sa otvorima od troslojnog stakla, sa nosećim profilima u drvetu i aluminijumu, zatim integrisanim pametnim sistemima upravljanja i grejanja, Chalet Jelovac se svrstava među prvim uspešnim primerima pasivne kuće u Crnoj Gori.

Grafičke podloge

Foto: Relja Ivanić

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Ove lampe napravljene su od pravog peciva

$
0
0

Dobro ste pročitali naslov. Lampa u obliku hleba zvana Pampshade pravi se se od brašna, soli, kvasca i LED sijalica.

Na ovogodišnjem pariskom sajmu enterijera Maison & Objet 2017, japanska umetnica Jukiko Morita predstavila je svoj poslednji inovativni projekat rasvete. Pampshade je ručno pravljena lampa od pravog peciva što znači da je svaki primerak unikat. Doduše, nemojte mazati paštetu na ovu lampu jer iako je to u suštini pecivo ono nije jestivo.

Japanska umetnica, čija je velika strast izrada peciva, prototip Pampshadea napravila je još 2007. godine i od tada je umesila još 300 raznih podvarijanti ove lampe sve dok nije proizvela savršen Pampshade, piše Designboom.

Lampa Pampshade je parče rasvete u obliku hleba, bageta ili kroasana. Doduše, nije jestiva jer se maže smolom kako bi se testo zadržalo od propadanja.

 

Receptura

Proces izrade lampe počinje pripremom testa i pečenjem peciva na standardan način. Dakle, pravi se od brašna, soli i kvasca. Zatim se unutrašnjost hleba ošuplji i premaže slojem smole koji štiti testo od propadanja. Kada se dobije željeni oblik, ubacuje se LED sijalica i ova neobična rasveta je spremna za upotrebu.

Ispeci hleb i pojedi unutrašnjost

Premaži smolom i oblikuj hleb

Ubaci LED sijalicu i upali je

Pampshade lampa može biti postavljena kao stona ili zidna lampa ili kao deo dekoracije.

Ovaj hleb ne goji. Jer ga ne smete jesti!

Svetleći kroasan? Nije GMO…

Hleb naš svetleći.

Svetleći hleb košta od 60 do 100 evra. Ne upada baš u prosečnu potrošačku korpu…

Foto: Pampshade

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Kružni prozori od betona na fasadi fabrike naočara

$
0
0

Bela fasada od betona s kružnim otvorima krasi austrijsku fabriku naočara Silhouette.

Na osnovu zamisli arhitekata iz biroa X Architekten, u Lincu je izveden zanimljiv objekat koji svojom pojavom na najbolji način nagoveštava šta se dešava u njegovoj unutrašnjosti. Naime, kompanija Systembau Eder je koristeći Dyckerhoff tehnologiju Weiss Decor napravila fasadu od betona s kružnim prozorima koji podsećaju na naočare i to pogotovo one koje je nosio Džon Lenon, slavni Bitls.

Zahvaljujući završnici, fasada izgleda kao da je od keramike a ne od belog betona.

 

Tri fasade pokrivene su sa 81 pločastih elemenata površine od po 11,7 kvadrata, a 26 od njih ima otvore prečnika 190 centimetara. Četvrta strana objekta napravljena je od 67 elemenata prosečne površine 7 kvadrata, odnosno, sve ukupno 470 m². Ova fasada ima manje kružne otvore prečnika od 38 do 45 cm, piše Beton.

Kružni prozori prečnika 190 centimetara

Austrijska izvođačka kompanija Systembau Eder izlivala je ove ploče u čeličnim kalupima koristeći mrežu i šipke za armiranje. Upotrebljeno je 150 metara kubnih Dyckerhoff belog betona marke C30/37. U mešavinu su dodata specijalna plastična vlakna kao i 2,5% titanijum dioksida, zbog čega ova fasada na kraju izgleda kao da je od keramike a ne od betona. Ona se je pritom snežno bele boje i veoma je upečatljiva iz daljine.

Sve ukupno je proizvedeno 148 elemenata od belog betona površine 1.422 kvadrata.

Montiranje elemenata veličine 38 x 45 cm

Naočare za ceo svet

Objekat od 2.400 kvadrata počeo je da se gradi 2016, a završen je godinu dana kasnije. Silhouette International Schmied AG je austrijska porodična firma osnovana 1964. godine u Linzu. Većinu proizvoda namenjena je za izvoz pod markom Silhouette, međutim ova fabrika pravi pod licencom naočare za brojne poznate svetske brendove kao što je, na primer, Adidas.

Foto: David Schreyer

Kada ste već tu pogledajte i ovo:

Biser Ade Bojane: Šarmantni enterijer restorana Clandestino

$
0
0

Sve i da neko želi da otvori nekakav glamurozan restoran na Adi to bi verovatno bio potpuni fijasko. Zato je ovo mesto nešto sasvim suprotno.

Za one koji su imali sreću da posetu Ada Bojanu, verovatno ne treba nijedan opis koji bi okarakterisao duh i atmosferu ovog pomalo divljeg ambijenta. Uz ovu peščana plažu dugu 12 kilometara i na njenom samom početku ušće sa rekom Bojanom, niklo je nekoliko ugostiteljskih objekata koji su uglavnom sličnog ambijentalnog karaktera. Međutim, odnedavno tu postoji i restoran Clandestino, koji je potpuno drugačiji od svih ostalih restorana na Adi, a sa druge strane potpuno u skladu sa lokalnim duhom.

Clandestino odiše opuštenim i domaćim ambijentom počev od dizajna prostora, osoblja, ali i menija koji je šarmantno ispisan na običnom parčetu papira.

 

Prijatne note klavira i svetleći lampioni, koji vise iznad terase, privlače pažnju posetilaca. Drvena, bela ograda koja je oivičava prekrivena je upaljenim svećama koje bacaju odsjaj na goste restorana.

Prvi utisak koji ostavlja restoran Clandestino jeste da je ovo jedno ležerno mesto, prijatne i opuštene atmosfere – koja vlada i na celoj Adi Bojani. Sve i da neko želi da otvori nekakav glamurozan restoran na Adi to bi verovatno bio potpuni fijasko, jer turisti koji tamo provode svoj odmor sigurno ne žele glamur, već opušten i domaći ambijent, kakvom upravo restoran Clandestino odiše, počev od dizajna prostora, osoblja, a i menija koji je šarmantno ispisan na običnom parčetu papira.

Vlasnici restorana Clandestino su prijatelji Teodora, Efimija, Tara i Žarko. Ovi ljudi funkcionišu kao jedna porodica, koja zajedno gradi svoju oazu, koju nesebično deli sa drugima.

#clandestino #ktchn #untd #nacistonormalni #barakuda @zucamikela @zbikirik @prokaa11 @kezman888 @tara_sumonja @efimijabalsic

A post shared by +38269739623 (@clandestino_na_bojani) on

Kuvar Žare

Na samom ulazu u restoran nalazi se šank iza kog je smeštena kuhinja, iz koje neretko išeta kuvar Žare, čija pojava neodoljivo podseća na duhovite francuske filmove, kako bi se poigrao s decom koja trčkaraju između stolova. Šank je jedina veza sa zatvorenim prostorom restorana koji je zapravo, do trenutka otvaranja restorana, funkcionisao kao kućica za odmor. Sada je u kući smeštena kuhinja i toalet, dok je prostor restorana namenjen gostima organizovan isključivo na otvorenom, odnosno na terasi.

Uvek tu da Vas raZladi naš chef Žare 😆😇😊 #clandestino #restaurant #adabojana #montenegro #summer #summer2017 #food #cocktails

A post shared by +38269739623 (@clandestino_na_bojani) on

Živahna paleta boja

Do restorana se osim neasfaltiranim putem može doći i čamcem sa reke, a prilaz se nalazi neposredno uz terasu. Ovaj način transporta često se koristi i za dopremanje namirnica, tačnije morskih plodova.

Terasu, koja se prostire na dva nivoa, prekriva podaščani pod, mestimično oslikan šarama u žutoj i plavoj boji. Baš te šare čini se da su primarna dekoracija restorana. U sličnoj paleti boja uređen je i ostatak prostora, koji čine raznovrsni drveni stolovi i još raznovrsnije stare restaurirane drvene stolice. Iz razgovora s vlasnicima restorana saznali smo da su svi zajedno učestvovali u osmišljavanju prostora pa samim tim i sređivanju nameštaja i uređenju dekoracije.

„Zajedničkim snagama smo osmislili sve, a takođe i sproveli u delo. Želeli smo da projekat ostane u našim rukama od početka do kraja, od stolice do lampiona. Svako je uložio znanje i kreativu u delu njemu bliskom. Ljudi koji prolaze kroz prostor stvaraju detalje a mi smo se potrudili da im pružimo dobru podlogu.“, kažu vlasnici restorana.

#clandestino #adabojana #soon

A post shared by +38269739623 (@clandestino_na_bojani) on

Želeli smo da projekat ostane u našim rukama od početka do kraja, od stolice do lampiona.

 

Neki od detalja koji čine prostor zanimljivim zapravo su sitnice, koje su ostavljali gosti restorana, koje su na šarmantan način ukomponovane sa ostatkom dekoracije.

Čitav prostor je sveden, bez suvišnih detalja i pompeznog izgleda, a opet sjedinjen sa okolnim krošnjama drveća, pruža tako mnogo. Mir, udobnost i raspoloženi i prijatni ljudi samo su neki od faktora zbog kojih ne želite da odete sa ovog mesta.

Sedite da popričamo

Da bi upotpunili sliku o poslovanju i karakteru restorana Clandestino, kao i svim divnim ljudima koji su njegov deo, postavili smo im nekoliko pitanja na koja su bili ljubazni da nam odgovore. Krajnje spontani i srdačni, kakve smo ih i zapamtili, bili su i njihovi odgovori.

Obzirom da je ovo prva sezona Clandestina da li smatrate da se ono što ste zamislili kada ste ga planirali, ostvarilo i u praksi?

Mislim da je prva godina svakog posla upoznavanje i sve bolje osećanje prostora, energije i ljudi, te sa tim sagledavanje mana i vrlina da bi dalje na njima radili i bili sve bolji. Pošto je ovo pre svega prostor u kojem smo se okupili da bi napravili onakvu oazu, kakvu bi možda baš voleli da je nama neko pružio, svi zajedno uživamo u istoj. Mislimo da smo uspeli. (smeh)

Zašto je lokacija Clandestina baš na Adi Bojani?

Izbor lokacije Clandestina je bio prirodan sled događaja. Godinama svi dolazimo ovde. Dosta nas. Falila je dobra klopica i atmosfera, te odlučismo da se okupimo u to ime. I eto nas, Clandestino.

Zašto naziv Clandestino?

Naziv je takođe nastao spontano i prirodno. Naša kuća je igrom slučaja zaživela kao kafana, potpuno nezvanično, te nije ni postojala, a to je zapravo Clandestino, neko ko ne postoji. Bilo bi neprirodno menjati ga, a naravno sve to uz inspiraciju Manu Chao i istoimene numere, koju rado odsviramo i zapevamo.

#nature #montenegro #restaurant

A post shared by +38269739623 (@clandestino_na_bojani) on

Kakav koncept predstavlja vaš restoran?

Mislim da dobar deo koncepta i govori samo ime…. Nestalni, promenljivi, kreativni. Hrana. Puno dobre hrane. Dobro društvo. To je naš zadatak.

Šta vas je inspirisalo pri osmišljavanju dizajna restorana, ali i menija?

Došli smo u objekat ranim prolećem, uživali, osmišljavali sve deo po deo i sprovodili u delo. Sam boravak u ovom ambijentu je sasvim dovoljna inspiracija. Ranije iskustvo u ugostiteljstvu nam je značilo oko zamišljanja i sprovođenja tehničkih delova funkcionalnosti radnog prostora. Meni je inspirisan lokalnim namirnicama i činjenicom da smo svi do jednog veliki gurmani i hedonisti.

Kakvi su vaši dalji planovi za Clandestino?

Hehe…Ko zna… ipak smo mi Clandestino.

– – –

Osim što bi, zbog svog nesvakidašnjeg ambijenta restoran Clandestino trebalo obavezno da posetite ukoliko se zadesite na Adi, nemojte iz njega izaći a da ne probate njihove grilovane breskve.

Foto: Clandestino

Otvoren tržni centar Rajićeva u najužem centru Beograda

$
0
0

Prvi šoping centar u najpoznatijoj beogradskoj ulici – Knez Mihailovoj danas je zvanično otvoren.

Šoping centar u Rajićevoj ulici je investicija je izraelske kompanije Ashtrom Group vredna 80 miliona evra, a u novih 15.300 kvadratnih metara prostora dizajniranih za uživanje i kupovinu u centru grada, smestilo se više od 80 lokala i 450 podzemnih parking mesta.

Poštovanje istorijskog nasleđa

Urbanistički, kompleks je sagrađen od trajnih, prirodnih i industrijskih materijala uz korišćenje savremenijih tehnologija i istovremeno poštovanje istorijskog nasleđa lokacije, sa ciljem da sačuva tradiciju najrazvijenijeg trgovinskog centra grada i odgovori na sve moderne potrebe posetilaca.

Arhitektonsko rešenje centra delo je akademika Milana Lojanice i profesora Arhitektonskog fakulteta u Beogradu Vladimira Lojanice.

 

Arhitektonsko rešenje centra, koje iza sebe ima nagradu međunarodnog arhitektonskog konkursa, delo je akademika Milana Lojanice i profesora Arhitektonskog fakulteta u Beogradu Vladimira Lojanice, ali i višegodišnje saradnje sa svim nadležnim institucijama, dok su u izvođenju radova angažovani isključivo lokalni podizvođači.

„Pre početka radova sprovedene su dve faze arheološkog istraživanja u kojima je učestvovao Gradski zavod za zaštitu spomenika i Arheološki institut. Nađeni su ostaci iz drugog, četvrtog i 17. veka koji su rekonstruisani, sačuvani i prezentirani. Ljubaznošću Narodnog muzeja u Beogradu, imamo izložene ostatke kamene arhitektonske plastike iz rimskog doba u zastakljenim basenima na ulazima u objekat, koji vraćaju građanima na uvid deo istorije tog mesta koji im pripada“ rekao je Vladimir Lojanica, arhitekta projekta.

Prilazi

Rajićeva Shopping Centar ima sve servisne jedinice neophodne za udobnost svakodnevnog života, kao što su supermarket, apoteke, mobilni operateri, odeća, kućne potrebštine i elektronika. Na ovaj način, projekat neće biti samo nova gradska destinacija, već i važan deo lokalne i poslovne zajednice.

Šoping centar će imati posebne ulaze sa svih strana: iz Knez Mihailove, ulice Kralja Petra, kao i iz Pariske i Uzun Mirkove, što ga čini lako dostupnim za sve sugrađane koji dolaze sa različitih strana grada, kao i parking prostor na 3 nivoa sa 450 mesta (ulaz iz Uzun Mirkove ulice).

Prva Lego prodavnica

Pored vodećih brendova kao što su Tommy Hilfiger, Scotch & Soda, Lindex, Springfield, Levis, Huawei, Timberland, Pandora, Esprit, Carpisa, Extreme Intimo, Nine West, Yamamay i mnogih drugih, neki brendovi pojavili su se po prvi put na našem tržištu u okviru Rajićeva Shopping Centra. Tu su Calvin Klein Jeans, Armani Exchange, kao i Moschino, Valentino Red, Emporio Armani u okviru prodavnice Mia Maya. Čuveni danski proizvođač kockica po prvi put u Srbiji ima svoju zvaničnu radnju Lego Shop.

Foto: via Newmoment

Kada ste već tu pogledajte i ovo:

Penthaus na Dedinju s drvenom rešetkastom strukturom

$
0
0

Enterijerom ovog beogradskog penthausa odiše savremeni i minimalistički duh.

Početkom 2017. godine Studio Autori počeo je sa radom na kompletnom uređenju enterijera penthausa površine 230 metara kvadratnih u beogradskoj rezidencijalnoj zoni.

Sa nekoliko manjih intervencija u funkcionalnoj organizaciji postojećeg prostora, dobijen je moderan, dvostrano orijentisan stambeni prostor, široko otvoren prema vizurama i idiličnom pejzažu koji ga okružuje.

Karakterističan element u dnevnoj zoni jeste drvena rešetkasta struktura koja povezuje sve ambijente.

 

Funkcionalna organizacija je takva da su dnevna i noćna zona jasno odvojene. Dnevna zona (koju čine kuhinja, trpezarija i dnevni boravak na koji se nadovezuje kancelarija), smeštena je u čist, pregledan prostor okupan prirodnom svetlošću koji celom svojom dužinom izlazi na terasu koja gleda na zelenilo i šumu koja okružuje lokaciju.

Rešetka na plafonu

Karakterističan element u dnevnoj zoni jeste drvena rešetkasta struktura koja povezuje sve ambijente. Svojom materijalizacijom ona čini prostor toplijim, prekida monotonu površinu plafona, a noću stvara zanimljiv svetlosni efekat u prostoru.

Rasveta unutar rešetka na plafonu noću stvara zanimljiv svetlosni efekat u prostoru.

 

Spavaći blok

Noćna zona je jasno odvojena od ostatka prostora zidom sa drvenom enterijerskom oblogom koji se proteže celom dužinom stana. Čini je office, spavaća soba i master apartman sa pripadajućim komfornim walk-in garderoberom. Prostorom preovlađuju night blue tonovi koji ovu zonu čine intimnijom i ušuškanijom.

Kancelarijski deo

Za ovaj projekat namenski je dizajniran radni sto sa pripadajućim policama.

Foto: Relja Ivanić

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Sklopivo stepenište je zvezda ove male kuće na točkovima

$
0
0

Ko bi rekao da u prostor dimenzija 7,2 x 2,4 metra može da stane sve ovo?!

Novozelandska kompanija Build Tiny odnedavno ima u ponudi modernu kućica za nomade koja se zove Millennial Tiny House namenjena, očigledno, milenijalcima (generacija ljudi rođenih od ranih osamdesetih do ranih dvehiljaditih godina koji se veoma oslanjaju na nove tehnologije).

Ono što nam je kod ove kuće od svega 17 kvadrata odmah zapalo za oko jesu stepenice od aluminijuma koje se uvlače u orman ostavljajući tako slobodan prostor za komunikaciju kada nisu neophodne.

Uvuci-izvuci

Multifunkcionalnom ormanu može se prestupiti i sa strane „dnevnog boravka“ i sa strane kupatila. U njemu je ostavljen prorez u koji stepenice mogu da se spakuju. Kada je potrebno popeti se do „spavaće sobe“, stepenice se izvuku i stepenik po stepenik stiže se do kreveta.

Ovo je sjajno rešenje jer smo do sada uglavnom viđali merdevine koje su služile za vertikalnu komunikaciju. Svima je jasno koliko je ovo elegantnije rešenje, jer ipak su u pitanju prave stepenice – bez znakova navoda…

Kada nisu potrebne, ove stepenice se lako mogu spakovati u orman sa strane.

 

Prirodno ventiliranje

Dnevni boravak (s navodnicima) ima praktična rešenja za odlaganje u podu, a ceo ambijent deluje veoma harmonično i opušteno. Dvoje duplih balkonskih vrata sa suprotnih strana omogućavaju prodor velike količine svetlosti, ali i prirodnu ventilaciju.

Kuhinja ima puno mesta za odlaganje hrane i pribora za kuvanje. Posebno je zanimljiv stepenik s merdevinama koji vodi do kancelarije koja može da posluži i kao gostinska soba.

Sedenje na kuhinji

Pogledajte kako klupa za sedenje u kancelariji natkriva kuhinju koja se nalazi ispod. Tapacirana fotelja je samo naslonjena na klupu, a prostor za noge je praktično na visećim elementima kuhinje. Genijalno!

Kupatilo je takođe dobro osmišljeno i to tako da je ostavljeno mesta za mašinu za pranje veša sa sušačem, plakar za posteljinu, tuš kabini i toalet s kompostiranjem.

Ovo je stvarno sjajna kućica na točkovima ali jedini problem je njena cena. Ona kreće od 43.000 dolara pa ide naviše u zavisnosti od opreme. Više informacija pronađite na Build Tiny.

Foto: © Build Tiny

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:


Prvi na svetu prednapregnuti betonski most nastao 3D štampom

$
0
0

Nakon štampanja, elementi se prednaprežu i potom spajaju na licu mesta kako bi formirali pasarelu.

Tehnološki fakultet u Ajndhovenu raspolaže robusnim 3D štampačem koji može da štampa zaista velike predmete. Sledeći predmet koji izlazi iz ovog štampača jeste prvi na svetu 3D štampani prednapregnuti betonski most!

Most za bicikliste i pešake biće montiran u malom holandskom mestu Gemert, i to će biti prve takve vrste zahvaljujući inovativnom tehnici štampanja koja smanjuje otpad, piše portal 3D Print.

Pogledajte kako to izgleda štampanje i prednaprezanje elemenata:

Most će biti napravljen iz štampanih betonskih komada u obliku spirale koji će se potom prednapregnuti sajlama.

 

Iako je u Madridu, ranije ove godine, zvanično instaliran prvi 3D štampani most na svetu, verzija u Gemertu je nešto sasvim drugačije. Most će biti napravljen iz štampanih betonskih komada u obliku spirale koji će se potom prednapregnuti. Kroz šupljine će se provući sajle koje će se nakon prinošenja čeonog betonskog elementa prednapregnuti. Ovako se dobija kompaktan betonski blok sposoban da ponese velika opterećenja s minimalnim ugibima.

3D štampanje elemenata u obliku spirale

Korišćena je gušća betonska mešavina od uobičajene

Betoniranje bez oplata

Prilikom štampe koristi se betonska mešavina koja je gušća od uobičajene u cilju da elementi zadrže svoju formu po izlasku iz mašine. Ovakvim procesom smanjuje se otpad što je veoma važno s aspekata zaštite prirodne sredine jer se proizvodnjom betona oslobađa ugljendioksid. Takođe, štampanjem betona lišava se potreba za oplatama čime se takođe smanjuje količina materijala potrebna za izvođenje objekta.

Prednaprezanje betonskim elemenata sajlama

Inženjeri s fakulteta u Ajndhovenu su zajedno s timom iz holandske kompanije BAM Infra proveli dva meseca na štampanju delova mosta koji će krajem septembra biti sastavljeni u pasarelu preko jedne rečice.

3D štampač impresivnih dimenzija

Foto: BAM Infra

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Stokholm izbacuje automobile iz centralne gradske zone

$
0
0

Najprometnije čvorište prestonice Švedske dobiće novi izgled kao i funkciju u kojem pešaci imaju glavnu reč.

Stokholmski kvart Slusen trenutno prolazi kroz temeljni proces arhitektonske i urbanističke transformacije po projektu renomirane arhitektonske firme Foster + Partners.

Okosnicu projekta nazvanog Melarterasen, po jezeru Melaren na kojem leži veći deo Stokholma, čini prostor organizovan na tri nivoa koji nudi različite namene kako bi sugrađani i turisti što više zaposeli ovaj deo grada koji je do sada bio potpuno zakrčen automobilima. Po novom planu, za njih više nema mesta!

Pogledajte kako do sada teku radovi:

Tamo gde su nekada gospodarili automobili, sada se pravi javni prostor koji izlazi na jezero Melaren.

 

„Melarterassen će biti nova destinacija u Stokholmu, s prodavnicama, kafićima, restoranima i povezanim pešačkim stazama direktno do Gamla Stana, starog dela grada. Ova prometna gradska četvrt biće takođe i spektakularno novo mesto za organizovanje performansa i umetničkih dešavanja.“, rekao je za ArchDaily Spenser de Grej iz firme Foster + Partners.

Prostor se naslanja na jezero Melaren

Tamo gde su nekada gospodarili automobili, sada se pravi javni prostor koji izlazi na jezero Melaren. Automobili i javni gradski prevoz maksimalno su pomereni da zauzimaju što manje mesta.

Prostor je organizovan na tri nivoa

Centralno postavljeni terasasti objekat predstavljaće vezu između okolnog nivelisanog prostora. Zahvaljujući liftovima i eskalatorima, koji će raditi 24 sata dnevno, stanovnici Stokholma, kao i turisti, moći će jednostavno da pristupe različitim okolnim zonama grada.

Povezano: Šta zimi raditi u Stokholmu

Prostor će biti povezan pešačkim stazama direktno do Gamla Stana

Javne terase omogućiće pogled na čitav grad.

Pametna staklena fasada dizajnirana je tako da se prilagodi promeni vremenskih uslova, tako da će u objektu biti prijatna temperatura i leti i zimi.

Radovi na ovom velikom projektu usred centra grada započeti su, a plan je da Melarterassen bude u potpunosti realizovan 2025. godine.

Melarterassen bi trebao da bude realizovan do 2025. godine

Na ovom sveobuhvatnom projektu, Norman Foster sarađuje sa švedskom firmom Berg Arkitektkontor, pejzažnim dizajnerima White Arkitekter i kompanijom koja se bavi rasvetom ÅF.

Rendering: Foster + Partners

Kada ste već tu, pogledajte i ovo:

Nemci prave najveću stanicu za punjenje električnih vozila na svetu

$
0
0

Ova stanica bi mogla da smanji potrošnju goriva za 29,5 miliona litara godišnje.

Pošto sve se više ljudi odlučuju za električna vozila, a paralelno s tim mnoge evropske zemlje uvode zabrane pristupa užim zonama njihovih gradova vozilima na dizel motore, potreba za električnim „pumpama“ raste nezajažljivim stopama. Zato je nemačka kompanija Sortimo rešila da izađe u susret vozačima tako što će na auto-putu A8 izgraditi najveću stanicu za punjenje električnih vozila na svetu sa 144 punjača, piše frankfurtski FAZ.

Zeleni krovovi u skladu s ekološkim duhom stanice

Stanica će biti opremljena solarnim panelima koji će se zajedno sa svim drugim sredstvima za internu proizvodnju energije koristiti za potrebe napajanja 144 punjača.

 

Jednom kada bude izgrađen, Innovationspark Zusmarshausen će moći da napuni 4.000 vozila za dan. Od 144 punjača, 24 će biti superbrzim punjačima kapaciteta 350 kW koji su brži od Teslinog Superchargera od 150 kW. Po proračunima kompanije Sortimo, ova stanica bi mogla da smanji potrošnju goriva za 29,5 miliona litara godišnje čijim sagorevanjem bi se u atmosferu izbacilo 60.000 tona karbondioksida.

Naravno, koliko god punjači danas bili napredni oni i dalje zahtevaju izvesno vreme za punjenje baterije automobila. Zbog toga će ova stanica ponuditi restorane, kafiće i prodavnice ali i kancelarijske prostore u kojima će vozači moći da rade dok čekaju da se njihov auto nadopuni.

Ekološka pumpa

Stanica je projektovana tako da bude u ekološkom duhu pa će zato njen krov biti prekriven travom, a objekat će biti građen po LEED principima energetske efikasnosti. Kaku kažu iz kompanije Sortimo, „stanica je okružena zelenilom pa smo s toga predvideli mesta da se ljudi odmaraju u prirodi dok se automobili pune.“

Takođe, stanica će biti opremljena solarnim panelima koji će se zajedno sa svim drugim sredstvima za internu proizvodnju energije koristiti za potrebe napajanja punjača.

Stanica sa 144 punjača okružena je prirodom

Projekat Innovationspark Zusmarshausen na auto-putu A8, koji spaja jug Nemačke s Luksemburgom na zapadu i Salcburgom na istoku, dobio je podršku Ministarstva transporta i trebao bi da bude izgrađen do kraja 2018. godine.

Foto: Sortimo

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Kako će izgledati enterijer hotela Šeraton u Novom Sadu

$
0
0

Otvaranjem Šeratona, koje je predviđeno za kraj godine, Novi Sad dobija najveći konferencijski hotel u okruženju.

Kao što smo već i najavili pre nepunih mesec dana, MK Group je ostvarila saranju sa jednom od najpoznatijih hotelskih korporacija u svetu. Novi Sad će dobiti prvi Šeraton hotel u okruženju s ogromnim potencijalom kada je reč o razvoju kongresnog turizma.

Smešten na uglu Futoškog puta i Bulevara Evrope, hotel Šeraton prostiraće se na 11.000 kvadratnih metara, a osim luksuznim sobama i jedinstvenim enterijerom, hotel će se posebno izdvojiti kongresnim prostorom.

Akcenat na konferencijski turizam

S ukupno sedam konferencijskih sala, kapacitetom od skoro 800 mesta i mogućnošću organizacije više događaja istovremeno, hotel Šeraton ima potencijal za organizaciju najvećih skupova u okruženju. Investicija ovakvog obima ima snagu da promeni težište trendova konferencijskog turizma u našoj zemlji, ali i regionu, te na taj način umnogome doprinese razvoju Novog Sada kao kongresne destinacije.

Sa 7 konferencijskih sala i kapacitetom od skoro 800 mesta, Šeraton ima potencijal za organizaciju najvećih skupova u okruženju.

 

Najsavremenija tehnička opremljenost, lokacija i kapacitet kongresnog prostora omogućavaju organizaciju konferencija, seminara, tim bildinga i svih događaja koji će okupljati poslovnu zajednicu u jednom od najluksuznijih hotela u zemlji. Neki od najvećih skupova planiranih za narednu godinu, rezervisani su upravo za Šeraton zbog idealnih uslova koje pruža kako učesnicima tako i organizatorima.

7 sala i 800 mesta za održavanje konferencija

Luksuzni smeštaj

„Saradnja sa hotelskim brendom Sheratton dodatno će učvrstiti našu poziciju na tržištu i značajan je korak ka ostvarenju naših ciljeva u pravcu prve snažne regionalne hotelske kompanije. To će nam takođe dati dodatnu snagu i  otvoriti prostor za mlade i kvalitetne kadrove, motivisane da budu deo tima vodeće hotelske kompanije “, izjavio je Nikola Avram, direktor grupacije hotela koje posluju u okviru MK sistema.

Zgrada je svojevremeno zidana za Holidej In

Pored luksuznog smeštaja, gostima će na poslednjem spratu biti na raspolaganju spa i wellness centar, uređeni po najsavremenijem konceptu spa industrije, a u okviru hotela nalaziće se i klub sobe sa posebnim benefitima za članove lojalti kluba Šeraton, za koje će funkcionisati i poseban concierge program.

Šeraton u Novom Sadu biće jedan od najluksuznijih hotela u Srbiji

Otvaranje hotela previđeno je do kraja godine.

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Enterijer poslovnog prostora modne kuće Luna

$
0
0

Novi poslovni prostor modne kuće Luna dizajniran je s namerom da što bolje oslika ovaj brend koji već dve i po decenije stvara sofisticirane modne komade za savremene, promišljene žene.

Pre nego što je dizajnerski tim Salt & Water prionuo na rad na projektu, već je bilo definisano koje će sve prostorije biti uključene u ovaj objekat od 500 kvadratnih metara na dva nivoa. Vlasnica i direktorka kuće Luna, Biljana Jovanović, znala je tačno šta izgledom svog poslovnog prostora želi da postigne, a kroz kvalitetnu saradnju, novosadski studio je to uspešno preneo u svom dizajnu.

Prostor je dizajniran tako da se maksimalno iskoristi dnevna svetlost, a prostorije budu svetle, prostrane i prozračne.

 

Objekat se nalazi u Požarevcu i uključuje radne prostorije za zaposlene, kao i showroom. Prostor je poslovan, elegantan i jednostavan, potpuno u skladu sa filozofijom kuće Luna. On je dizajniran tako da se maksimalno iskoristi dnevna svetlost, a prostorije budu svetle, prostrane i prozračne.

Energetska efikasnost

U ceo objekat uvedeno je podno grejanje preko geotermalnih podzemnih pumpi. Toplota se tako dobija iz vode duboko bušenih bunara koji zadovoljavaju kriterijume energetske efikasnosti. Zajedno sa klijentkinjom i izvođačima na terenu, studio Salt & Water došao je do rešenja pri kojem su svi vodovi i instalacije u objektu potpuno skriveni.

Toplota se dobija iz vode duboko bušenih bunara koja se koristi za podno grejanje.

 

Fleksibilan prostor

Jedan od zanimljivijih zahteva bila je fleksibilnost prostora. Naime, sve prostorije trebalo je predvideti tako da mogu da prime nove korisnike kada bude došlo do povećanja broja zaposlenih u kompaniji.

Ulazni hol dizajniran je da poželi toplu dobrodošlicu posetiocima i saradnicima. Centralni element u ovom delu čine stepenice s unikatnim staklenim lusterom koji pored osnovne funkcije predstavlja i skulpturni element koji posetioce ne ostavlja ravnodušnim. Kod ulaza se nalaze recepcija s čekaonicom u kojoj su izložene mnogobrojne nagrade ovog preduzeća. Pored nje, u zasebnom uglu, nalazi se i skriveni teretni lift pomoću kojeg se uzorci garderobe prenose i na gornji sprat. Na prizemlju se nalazi i mala konferencijska sala za radne sastanke, dve velike kancelarije za računovodstvo i IT odeljenje, kao i Lunin foto-studio. Od pomoćnih prostorija u prizemlju, kao i na spratu, smeštene su čajne kuhinje, ostave i toaleti.

Dizajn u duhu kompanije

U okviru velikog hola na spratu nalazi se i prostrani kutak za asistentkinju. Na spratu je takođe smeštena i kancelarija za viši menadžment, direktorska kancelarija, kao i velika konferencijska sala za sastanke, predavanja i prezentaciju kolekcija. Direktorsku kancelariju karakterišu veliki ugaoni stakleni prozori koje pružaju puno svetla i omogućavaju pogled na minimalistički uređenu baštu na gornjem nivou zgrade. U jednom delu ove velike prostorije nalazi se i prostor za biranje materijala i novih kolekcija, a uz nju je pridodato i zasebno kupatilo.

Centralni element stepenica je unikatni stakleni lusterom koji pored osnovne funkcije predstavlja i skulpturni element.

 

Kako se ističe na prezentaciji modne kuće Luna, njihov dizajn prati duh i ritam savremenih osoba, njihov senzibilitet i potrebe, baš kao i njihov novootvoreni poslovni prostor.

Zaposleni u kući Luna ušli su u ovaj prostor pre nekoliko meseci. Trenutno je u izgradnji deo ulaza i prednja fasada po nacrtu Salt & Water tima.

Foto: Feđa Kiselički, Info: Salt & Water

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Viewing all 7398 articles
Browse latest View live