Quantcast
Channel: Gradnja
Viewing all 7398 articles
Browse latest View live

10 zgrada koje će obeležiti 2018. godinu

$
0
0

Neverovatno pozorište u Tajpeiju i elektrana u Kopenhagenu sa ski stazom na krovu samo su neke od zgrada kojima ćemo se diviti u godini pred nama.

 

Tajpej pozorište, Tajvan – OMA

Arhitektonski biro Rema Koolhaasa predstavio je projekat velikog pozorišnog kompleksa u prestonici Tajvana još 2009. godine, a njegovo otvaranje je konačno zakazano za 2018.

Ova neverovatna zgrada će imati tri scene, uključujući i veliki teatar sa 1.500 mesta kao i veliki auditorijum koji će biti smešten u velikoj kugli.

 

Elektrana Amager, Danska – BIG

Čuveni danski biro nas stalno oduševljava s sjajnim idejama, a njihov novi projekat u Kopenhagenu nije ništa manje spektakularan. Naime, u ovom gradu će se ove godine otvoriti elektrana koja će na krovu imati ski stazu. Međutim, tu nije kraj iznenađenjima. Fabrički dimnjaci će proizvoditi dim u obliku prstenova… kao u crtanim filmovima.

 

Biblioteka Christchurch, Novi Zeland, Schmidt Hammer Lassen

Schmidt Hammer Lassen Architects projektovao je biblioteku koja će zameniti staru koja je stradala u zemljotresu koji je pogodio ovaj grad 2010. i 2011. godine. Karakteristično za ovu zgradu jeste njena spektakularna zlatna fasada.

 

Secular Retreat, Engleska, Peter Zumthor

Kuća po projektu Petera Zumthora će biti prva kuća iz serijala Living Architecture koji je čuveni arhitekta osmislio zajedno sa Alainom de Bottonom. Ideja je da se turistima ponude kuće za iznajmljivanje koje su projektovali poznate arhitekte. Projekat je više puta obustavljan ali se završetak prve faze očekuje 2018. godine.

 

V&A Dundee, Škotska – Kengo Kuma

Japanski arhitekta Kengo Kuma potpisuje projekat novog muzeja u Dandiju u Škotskoj. Zgrada će imati fasadu od horizontalnih betonskih elemenata koji imitiraju slojeve zemlje, dok će jedan kraj objekta biti zašiljen tako da podseća na brod koji gazi vodu.

 

Coal Drops, Engleska – Heatherwick Studio

Biro Thomasa Heatherwicka uradio je projekat preuređenja viktorijanskog platoa na londonskom King’s Crossu u prvorazrednu šoping destinaciju. Svi postojeći objekti biće zadržani i rekonstruisanani tako da se zadrži originalni duh mesta na kojem se nekada prodavao ugalj.

 

Narodna biblioteka, Katar – OMA

Biblioteka u Dohi površine 45.000 kvadrata biće podeljena u tri krila, u svaki od njih imaće drugačiju ponudu knjiga. Korisnici Instagrama vredno rade da nam prenesu utisak kako će ova zgrada, koja se otvara tokom godine, zaista izgledati.

 

Kula Leeza Soho, Kina – Zaha Hadid Architects

Arhitektonski biro Zahe Hadid ima puno projekata koji će biti kompletirani u 2018. godini, uključujući i neke zaista impresivne hotele. Međutim, najspektakularniji njihov objekat je svakako neboder od 207 metara koji će imati najviši atrijum na svetu.

 

Paradise City, Južna Koreja – MVRDV

Jedan od najekstravagantnijih projekata koji će biti završeni u godini pred nama jeste zabavni centar kojeg MVRDV gradi u prestonici Južne Koreje. Glavni ulaz biće naglašen velikim zlatnim krugom kojeg će turisti, koji sleću na obližni aerodrom, moći da vide iz aviona.

 

Biblioteka u Kaljariju, Kanada – Snohetta

Ova neobična zgrada u Kaljariju gradi se oko železničke pruge iako će unutra biti biblioteka. To će biti staklena struktura koja će svojim oblikom podsećati na oblake koji su tipični za ovo područje. Ideja je da se napravi novo mesto za uživanje usred centra grada.

Info, foto: Dezeen

Kad ste već ovde…


7 najprepoznatljivijih naočara u arhitekturi

$
0
0

Ove osobe su ostavile značajan trag u svetskoj arhitekturi, ali će njihovi likovi biti zapamćeni po staklenim sočivima na njihovim nosevima.

Čudna je ta veza između arhitekata i naočara… Ovaj modni detalj zapravo predstavlja način na koji oni veoma suptilno nose stil koji karakteriše njihovu arhitekturu. Bilo da su okruglog ili kvadratnog rama, crne ili bele, debele ili tanke, one predstavljaju vizionarske ideale osobe koja ih nosi.

Pročitajte koje priče se kriju iza sedam najpoznatijih naočara u arhitekturi.

Le Korbizje

Le Korbizje nije bio samo jedan od pionira moderne arhitekture, već je i započeo trend nošenja naočara okruglog rama. Njegove naočare napravljene su po narudžbini kod firme Bonnet, elitne pariske prodavnice naočara. Jednostavan, okrugli oblik reflektovao je funkcionalističke ideale i čiste oblike koji karakterišu njegove radove kako u arhitekturi, tako i u slikanju, piše ArchDaily.

Filip Džonson

Izgledaju poznato? Nije slučajnost to što naočare Filipa Džonsona podsećaju na Korbizjeove jer ih je 1934. godine poručio kod Kartijea sa zahtevom da liče na naočare njegovog idola. Klasičan okrugli ram oslikava ideale kojih se Džonson držao u to vreme, a nešto deblji ram ukazuje na humorističku stranu njegove ličnosti. Iako se tokom godina njegov rad drastično promenio, arhitekta je do kraja svog života ostao veran stilu naočara koji je izabrao 70 godina ranije.

Jo Ming Pej

Još jedan arhitekta koji je bio inspirisan slavnim Korbizjeom. Njegova dela poznata su po primeni jednostavnih geometrijskih oblika, poput krugova, kvadrata i trouglova.

Ričard Majer

Za razliku od debljih okvira naočara, koje su preferirali njegovi sledbenici, Ričard Majer se odlučio za tanki žičani ram. Majer se razlikovao od svojih modernističkih savremenika prefinjenošću i pojednostavljenim dizajnom, koji je uglavnom karakterisala primena belih materijala. Njegovu arhitekturu karakteriše čista geometrija, otvoren prostor i naglasak na svetlosti, što se može uočiti i na izboru njegovih naočara.

Danijel Libeskind

Libeskindove naočare pravougaonog rama u potpunom su kontrastu sa Korbizjeovim zaobljenim modelom. Uzan i ortogonalan ram, sa nosačem u obliku slova V, odražava upečatljivu ćoškastu arhitekturu po kojoj je Libeskind prepoznatljiv. On poseduje nekoliko pari naočara, iste forme ali različite boje, koje predstavljaju kontru njegovom potpuno crnom stajlingu.

Tojo Ito

Izbor oblika naočara ovog arhitekte menjao se kroz vreme, ali je to uvek bila neka varijacija pravougaonog rama. Ovaj klasični oblik izdržao je test vremena, baš kao i njegova arhitektura. Njegov najnoviji model naočara je bele boje, sa blago zakrivljenim uglovima i one imaju sličan karakter kao i njegova novija arhitektonska dela Muzej baroka u Meksiku i Opere u Tajčungu u Tajvanu.

Rafael Vinoli

Rafael Vinoli nosi ne jedan, ni dva, več četiri para naočara istovremeno. Možda deluje kao da preteruje, ali svake naočare ovom arhitekti služe za drugačiju namenu. Jedne su za daljinu, jedne za sviranje klavira, druge služe za čitanje i poslednje za rad.

Foto: Wikipedia

Kad ste već tu…

Pobedničko rešenje novog murala u Beogradu

$
0
0

Na konkursu Zeleni grad-nova energija pobedio je rad Sare Antov i Dragana Vukovića iz Beograda. Pobedničko rešenje ulepšaće fasadu u Pop Lukinoj ulici u Beogradu.

Konkurs je bio otvoren od 8. do 20. decembra, a na otvoreni poziv stiglo je više od 40 predloga umetnika i umetničkih grupa.

Centralni motiv pobedničkog rešenja biće list koji simbolizuje zdrav život, dok njegova mreža predstavlja jaku zajednicu, to jest, sliku grada kojoj težimo i možemo zajednički da je stvorimo. Mladi umetnici su se odlučili za rešenje koje Beograd vidi kao zeleni grad budućnosti, grad novih tehnologija i ideja.

Pobedničko rešenje Sare Antov i Dragana Vukovića biće nagrađeno sa 120.000 dinara. Mural na fasadi u Pop Lukinoj ulici biće izveden početkom 2018. godine.

Ulična umetnost

O izboru pobednika je odlučivala komisija sastavljena od predstavnika Gasprom njefta, NIS-a i predstavnika grada Beograda. Proces odlučivanja uključivao je nekoliko faza, a od predloženih rešenja koja su ušla u samo finale, odabrano je ono koje najbolje odgovara na temu poziva, uklapa se u prirodu okruženja i doprinosi gradskoj raznolikosti u pogledu sličnih umetničkih intervencija.

Ovim raspisom javnog poziva, NIS u saradnji sa Gradom Beogradom želi da podrži razvoj savremenog stvaralaštva u oblasti vizuelne umetnosti a prevashodno rad mladih umetnika. Projekat je pokrenut sa ciljem promocije koncepta ulične umetnosti i umetnosti u javnim prostorima.

Pod sloganom Potez za budućnost kompanija NIS nastavlja da na sličan način razvija svoj odnos sa zajednicom kroz promociju i podršku savremenom stvaralaštvu i mladim umetnicima u oblasti vizuelnih umetnosti u javnom prostoru.

Kad ste već tu…

Zgrada koja je uokvirila Dubai

$
0
0

Nedavno je u Dubaiju otvorena zgrada koja doslovno izgleda kao gigantski ram za slike.

Dubai je dom nekoliko najinovativnijih građevina u svetu, ali njegov najnoviji neboder svakako je najslikovitiji objekat na svetu koji smo do sada videli. Dubai Frame, poznat i kao „najveći ram za slike na svetu“ je pravougaona konstrukcija visine 150 metara čija je konstrukcija organizovana okvirno, tako da se kroz centralni deo građevine vidi panorama Dubaija.

Dubai Frame postao je deo prestižnog portfolija Dubaija iako od samog početka realizacije projekta nad njim postoji veo kontroverze, obzirom da je autor projekta optužio grad za krađu dizajna, piše Inhabitat.

Sukob arhitekte i grada

Naime, grad i kompanija ThyssenKrupp su 2008. godine organizovali konkurs za dizajn novog nebodera grada. Dizajn arhitekte Fernandoa Donisa izabran je za pobedničko rešenje. Međutim, kada je došlo vreme izgradnje objekta arhitekta i grad se nisu složili oko uslova ugovora. Bez obzira na neslaganje sa arhitektom, grad je nastavio sa izgradnjom što je dovelo do podnošenja tužbe arhitekte protiv grada za kršenje autorskih prava i nelegalno oduzimanje intelektualne svojine.

Impozantan objekat nalazi se u parku Zabeel i zahvaljujući mostu dugačkom 300 metara, postavljenom na 150 metara visine, posetiocima je omogućen neverovatan pogled na grad.

Isplativa investicija

Osim što će iz unutrašnjosti objekta posetioci moći da sagledaju panoramu Dubaija, oni će u muzeju, smeštenom u prizemlju objekta, imati priliku da preko inovativnog ekranizovanog prikaza sagledaju razvoj grada od ribarskog sela do jedne od najpoznatijih svetskih metropola.

Očekuje se da će Dubai Frame ugostiti oko dva miliona turista godišnje, a sa novcem od ulaznica koja košta 14 dolara, svakako će doprineti gradskoj kasi.

Rendering, foto:  Donis Architecture 

Kad ste već tu…

Kako se pravilno boje zidovi i koje farbe treba odabrati

$
0
0

Želite da sami krečite* zidove i plafone? Ovo video-uputstvo će vam u tome pomoći!

Bojenje zidova i plafona jedan je od onih poslova u enterijeru koje možete obaviti i sami, naravno, ako znate kako se to pravilno radi i koje boje treba da odabrati. Krenimo od odabira boja.

Koju boju odabrati

Postoje tri vrste boja za farbanje zidova i plafona: poludisperzija ili obična boja, disperzija i akrilna boja.

Poludisperzija nije periva i uglavnom je grublje strukture, to jest, na njoj se vide granule. Cena materijala iznosi od 0,2 do 0,5 evra/m2 površine koja se boji.

Disperzija je periva boja koja je skuplja od poludisperzije. Finije je strukture i ima bolju pigmentaciju od poludisperzije, a samim tim i bolju pokrivenost od poludisperzije. Cena materijala kreće se od 0,4 do 1 evra/m2. Najjeftinija je, naravno, bela a cena raste s tamnijim tonovima.

Akrilne boje su visoko kvalitetne boje koje su takođe perive. Izuzetno su fine teksture i nanose se u tankom sloju pošto imaju veliku moć pokrivanja. Međutim za njih je potrebna posebna priprema, to jest, gletovanje dva do tri puta i to pod reflektorima. Cena akrilnih boja kreće se od 1 do 1,5 evra/m2 u zavisnosti od nijanse. Postoje akrilne boje koje koštaju i do 3 evra/m2!

Ukoliko ne želite da mažete ruke, za ruke majstora treba da izdvojite dodatnih 1 do 1,5 evra/m2 na ove cene materijala. U ovoj ceni uglavnom je uključena i zaštita poda, parket lajsni, prozora. Ako ste spremni za mazanje, čitajte dalje!

Poludisperzija je najjeftinija, disperzija bolje pokriva, a akrilna boja je najkvalitetnija. Koju onda izabrati?

Postupak krečenja

Pre bojenja potrebno je zidove preći podlogom. Postoje dve vrste podloga: akrilna i podloga za boju. Podloga je bitna jer tek kada se ona nanese vidi se u kakvom stanju je zid ili plafon. Cena podloge je oko 0,5 evra/m2 s uračunatim materijalom i rukama.

Pogledajte kako se pravilno boji zid:

Pre početka krečenja prvo zaštite parket i nameštaj. Koliko se na početku posvetite zaštiti koliko ćete na kraju uštedeti na čišćenju nakon krečenja. Celofan ili karton su zato obavezni pomoćnici! Računajte da zaštita poda s kartonom i folijom košta oko 0,65 evra/m2 podne površine. Cena kartona je oko 0,35 evra/m2, cena folije oko 0,2 evra/m2 i krep traka koju ćete potrošiti na spajanje kartona, zaštitu parket lajsni i  maski oko 0,1 evra/m2.

Sledeći korak je da pažljivo skinete postojeće maske utičnica i prekidača.

Na spoj plafona i zida postavite krep traku. S njom ćete napraviti ravnu liniju na spoju dve boje.

Krep traka debljine 2 cm za spoj zida i plafona

Rešite se svih pukotina i neravnina na zidu pre krečenja! Pukotine zapunite gipsom nanoseći ga špaklom i potom taj deo išmirglajte. Pogledajte kako da se rešite pukotina na plafonu, a kako da popunite rupe u gipsanom zidu.

Popunjavanje neravnina i rupa gipsom pre bojenja

Podloga za krečenje mora biti čista i suva, bez prašine. U ovome vam pomaže podloga, to jest, prajmer koji se nanosi pre krečenja, a koji služi da se površina zida očisti. Ona se nanosi četkom ili valjkom.

Nakon ovoga možete krenuti s krečenjem. Prvo je potrebno da razredite boju sa vodom. Boja ne treba da je preretka jer će se onda razlivati. Ako je pregusta neće se lepo nanositi na zid. Majstorski savet je da dodate vode otprilike koliko fali u kantici do same ivice. Naravno, mešanje izvedite u većoj kanti.

Farba se prvo nanosi četkom i malim valjkom na ivicama, oko prekidača i oko vrata.

Uglove, mesta oko utičnica i spojeve prvo ofarbajte četkom i malim valjkom

Tek nakon toga boja se nanosi velikim valjkom na celu površinu. Rešite se viška boje tako što ćete valjkom preći preko preko rešetke.

Velikim valjkom nanosi se boja na veliku površinu zida

Nakon nanošenja prvog premaza boje potrebno je da prođe 2 do 3 sata pre nanošenja drugog završnog sloja boje.

Ponovite postupak bojenja, skinite krep traku, vratite maske od utičnica, očistite sobu i uživajte u vašem novom zidu. Ceo postupak ponovite (bar) svake tri godine…

* Krečenje ili bojenje? Pravilno se kaže bojenje zidova zato što se ne koristi kreč već boja.

Foto, video: Gradnja.rs

Kad ste već ovde…

Objekat Frenka Lojda Rajta biće srušen ukoliko ga neko uskoro ne kupi

$
0
0

Jedan od poslednjih objekata čuvenog arhitekte mogao bi biti srušen ukoliko ga neko ne kupi… do danas!

Objekat Lockridge Medical Clinic u mestu Whitefish izgrađen je 1958. godine, i jedan je od poslednjih objekata koji je Frenk Lojd Rajt projektovao. Poznati arhitekta umro je iste godine.

Zgrada je izgrađena kao medicinska ustanova, a projektovana je tako da se u njoj pacijenti osećaju kao kod kuće. Međutim, kuća je vremenom dospela u ruke vlasnika koji ne gaji puno emocija prema građevinama iz udžbenika…

Fond smatra da bi zgrada uspešno mogla da se obnovi u turistički objekat, ukoliko njen vlasnik ne bude nemilosrdan u svojoj nameri.

Sadašnji vlasnik zgrade želi da je sruši i na tom mestu izgradi trospratni objekat mešovite namene. Ipak, vlasnik bi poštedeo objekat ukoliko neko za njega plati 1,7 miliona dolara u gotovini, a rok koji je ponudio jeste 10. januar, piše Inhabitat.

Pripreme za rušenje počele su tokom prethodne nedelje. Međutim, Fonda za konzervacjiu objekata Franka Lojda Rajta ima nameru da sačuva istorijski objekat te se rušenje zakonski ne može izvršiti do kraja 2018. godine, kako bi se dobilo na vremenu potrebnom za prikupljanje novca za spašavanje zgrade.

Vest o tome da su pripreme za rušenje ipak počele zadala je nizak udarac svima onima koji se bore za očuvanje poznatih objekata. Inače, u toj zgradi su do nedavno bile smeštene advokatske kancelarije.

„Ovo je za nas veliki šok. Još uvek se održavaju radne diskusije kako bi se uspešno spasao ovaj objekat, na kojem Fond za konzervaciju i naši lokalni partneri rade više od godinu dana.“, rekla je Barbara Gordon, izvršna direktorka Fonda za konzervacjiu objekata Franka Lojda Rajta.

Zgrada Lockridge Medical Clinic nalazi se na samo 25 kilometara od nacionalnog parka Glacier, te Fond smatra da bi ona uspešno mogla da se obnovi u turistički objekat, ukoliko njen vlasnik ne bude nemilosrdan u svojoj nameri.

Foto:  Frank Lloyd Wright Building Conservancy/ Wikimedia

Kad ste već ovde…

Otpad s indijskih ulica postao deo enterijera londonske prodavnice

$
0
0

Londonska firma Bottletop reciklirala je 60.000 plastičnih boca kako bi metodom 3D štampe opremila prostor svoje prodavnice.

Bottletop se može okarakterisati kao održivo luksuzni brend koji, vođen filozofijom nultog otpada, pretvara otpadni materijal, poput čepova limenki, u elegantne torbe.

Enterijer njihove najnovije prodavnice u skupoj londonskoj ulici Regent biće realizovan gotovo u potpunosti od recikliranih plastičnih boca koje će zahvaljujući 3D štampi postati deo enterijera. Na projektu njihovog novog prostora, Bottletop je radio u saradnji s firmama Krause Architects i Ai Build.

Bottletop je prvi maloprodajni objekat u svetu koji doprinosi globalnom ekosistemu.

Celokupan enterijer nastao je radom robota Kuka, koji ceo mobilijar štampa korišćenjem plastičnog otpada prikupljenog na ulicama indijskog grada Delhi, piše Inhabitat.

Održivi luksuz

Ovaj projekat nema samo ekološku već i društvenu komponentu. Holandska kompanija ReFlow uključena je u ovaj projekat i oni žele da deo svog profita investiraju u lokalne proizvodne projekte.

„Naša misija je da značajno poboljšamo život za oko 40 miliona skupljača otpada širom sveta, koji zarađuju manje od dva dolara dnevno, a ujedno stvaraju globalnu, društveno odgovornu 3D štamparsku zajednicu.“, rekli su nadležni iz kompanije ReFlow.

Bottletop je prvi maloprodajni objekat u svetu koji doprinosi globalnom ekosistemu. Kroz svoj način rada oni podstiču razvijanje održivog luksuza, etničkog dizajna, tehničkih inovacija i međukulturalne saradnje.

Osim što će se za izradu enterijera koristiti plastične boce, pod će biti izveden od recikliranih guma, a nadstrešnicu će činiti na hiljade delova limenki.

Rendering, foto: Bottletop

Kada ste ovde pogledajte i ovo:

Jedino delo koje je Mikelanđelo potpisao

$
0
0

Renesansi umetnik nije potpisivao svoja dela sve dok nije shvatio kako jedan njegov rad pripisuju drugim umetnicima. Znate li o kom delu se radi?

Slikar, vajar arhitekta i poeta Mikelanđelo Buonaroti, čiji genije dominira renesansom u vremenu koje je već bilo puno nadprosečnih umetnika, bio je – uostalom kao i danas – viđen kao jedan od najvećih koji je ikada postojao.

Čuvena je njegova skulptura Pieta koju je uradio s 22 godine i za koju je njegov učenik i prijatelj Đorđo Vazari napisao: “Stvarno je čudo da jedan kamen, u početku bez ikakvog oblika, može postati savršenstvo kakvo i priroda s teškoćom stvara od krvi i mesa.”

Zanimljivost je u tome što je potpis na traci preko Bogorodičinog ramena, Mikelanđelo dodao u toku noći, kad je već bila izložena, jer je čuo kako njegov rad pripisuju drugom umetniku. Tako je Pieta, izložena pod neprobojnim staklenim zvonom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu, ostala njegov jedini potpisan rad ikada.

Mikelanđelov potpis na Pieti; foto: Jimmy Velleman

Mikelanđelo je dodao potpis u toku noći, kad je Pieta već bila izložena, jer je čuo kako njegov rad pripisuju drugom umetniku.

Mikelanđelo je želeo da bude sahranjen u Firenci, ali je umro u Rimu, gde su mu pripremali veliku sahranu. Međutim, sin njegovog brata Leonarda došao je u Rim da preuzme njegovu zaostavštinu i udesio da se telo ukrade, umota kao obična roba i prenese u Firencu.

Veliki trg ispred crkve Santa Kroče bio je mali da primi ogroman broj umetnika, plemića i građana Firence. Njegov grob izradio je Đorđo Vazari, a pored njega su grobnice Galileja i Makijavelija.

Nije ni čudo što su mnogi to vreme zvali Doba Titana…

Grob Mikelanđela; foto: Apremorca, Flickr

Foto naslovna: Russ2009

Kad ste već ovde…


Kuća skrivena od komšijskih pogleda

$
0
0

Drvo na fasadi dalo je ovom objektu toplinu iako je zabarikadiran kao bunker.

Po projektu biroa Raffo Arquitetura u Brazilu je podignuta kuća od 372 kvadratna metra koja se svojim oblikom prilagođava lokacijskim uslovima ali i potrebama familije koja u njoj živi. Naime, objekat je smešten na karakterističnom mestu gde bi pogledi iz susedne zgrade bili potpuno neprihvatljivi za klijente pa je zato njena prednja fasada skoro potpuno zatvorena. Međutim, s druge strane situacija je potpuno drugačija.

Comaru zapravo brazilska tikovina koja je korišćena na fasadi, podovima, plafonima ali i na nameštaju.

Ideja arhitekata bila je da se sporadičnim otvorima na prednjoj fasadi stvori predstava otvorene kuće ali tako da se kuća uspešno skriva od komšijskih pogleda.

Osnova funkcija objekta organizovana je na prizemlju i to tako da se iskoristi obilje svetlosti tokom celog dana ali i da se iskoristi prisustvo bazena. Gornja etaža i podzemna etaža koriste se kao noćna zona, odnosno, kao garaža s tehničkim prostorijama.

Osnova prizemlja kuće

Balansiranje

“Konfiguracija kuće i pozicija zgrade oslikava nameru porodice da rado prima goste ali i da u isto vreme želi da sačuva svoju privatnost”, kaže za ArchDaily arhitekta Lucas Raffo.

Drvo daje ovoj kući toplinu ali i ime – Comaru House. Comaru je zapravo brazilska tikovina koja je korišćena na fasadi, podovima, plafonima ali i na nameštaju čime je postignut balans lokalnog, toplog, održivog i udobnog.

Veliki horizontalni otvor na fasadi služi kao jedna vrsta velike prirodne lampe koja osvetljava dnevnu zonu omogućavajući prodor svetlosti u unutrašnjost objekta tokom dana, odnosno naglašava obrise kuće tokom noći.

I u kuhinji je pronađeno mesta da se ubaci drvo cumaru i tako se enterijerski poveže s ostatkom prostora.

Koliko je kuća zatvorena s ulične strane, toliko je otvorena s dvorišne strane.

Beton na fasadi utopljen je drvetom. Tako je stvorena vizuelna kompozicija koja prija oku posmatrača.

Foto: Marcos Fertonani

Kad ste već ovde…

Prva lampa sa super brzim Li-Fi bežičnim signalom

$
0
0

Želite brz internet i lepu lampu na vašem radnom stolu? Evo proizvoda za vas!

Kompanija Oledcomm predstavila je na sajmu CES 2018 u Las Vegasu proizvod MyLiFi, prvu lampu na svetu sa Li-Fi signalom koji obezbeđuje brzinu bežičnog prenosa podataka od čak 1 Gbps što je oko 100 puta brže od prosečnog Wi-Fi signala.

Lampu MyLiFi je za Oledcomm osmislio Pierre Garner iz dizajnerske kuće Eliumstudio, a njen dizajn je savremen i praktičan – baš kao i super brzi bežični internet koji sa sobom donosi.

MyLiFi se pravi u tri boje

Li-Fi signal se prenosi putem LED svetla koje se pali i gasi u intervalima merenim u nanosekundama.

Okosnicu MyLiFi lampe čini sama Li-Fi sijalica koja je ustvari pametni izvor svetlosti koji osim što obezbeđuje svetlo ujedno nudi i veoma brzi internet. Naime, Li-Fi signal se prenosi putem LED svetla koje se pali i gasi u intervalima merenim u nanosekundama, što ljudsko oko ne može da percipira. U laboratorijskim uslovima su na ovaj način dostignute brzine prenosa i do 224 Gbps!

Lampa emituje internet signal brzine do 1 gigabit u sekundi

Razigran dizajn

Sijalicom se može kontrolisati putem pametnih aplikacija na mobilnim telefonima pa joj se može menjati temperatura svetlosti od 2200K do 6500K u zavisnosti od toga kakav ambijent korisnik želi.

Lampa MyLiFi napravljena je od laganog aluminijuma, koji je ofarban u čistu belu boju, i od kabla koji se može naručiti u plavoj, crvenoj ili žutoj boji. Ovaj detalj razigrava dizajn lampe i govori korisnicima da se radi o specifičnom proizvodu. Ta specifičnost je naravno mogućnost emitovanja veoma brzog internet signala koji ide do brzine od čak 1 Gbps. Zbog ovakvih tehničkih karakteristika, lampa je idealna za korišćenje u prostorima s puno ljudi kao što su kancelarije, prodavnice, hoteli, muzeji ili aerodromi – baš tamo gde smo navikli da se internet vuče.

USB adapter kojim se možete direktno povezati na LiFi mrežu

Li-Fi signal je kriptovan tako da omogućuje bezbedno surfovanje. Zahvaljujući Li-Fi adapteru (slika iznad), svaki USB kompatibilan uređaj može se direktno priključiti na lampu i tako se povezati na mrežu.

Cena od 840 dolara nije baš mala…

Jedini problem je cena lampe. Kao i kod svih tehnologija u povoju, tako je i tehno stvarčica veoma skupa pa ćete za MyLiFi lampu morati da izdvojite 840 dolara.

Kad ste već ovde…

Firme iz kategorije Rasveta:

Dodaj firmu u Adresar

Slovenačka Enota projektovala novi spa centar u Turskoj

$
0
0

Tetusa Oasis Thermal Resort je novi wellness i medicinski centar u poznatom turskom letovalištu Češme.

Češme je letovalište na obali Egejskog mora u azijskom delu Turske nadaleko poznato po lekovitim termalnim vodama. Novi spa centar, čiji projekat potpisuje slovenački biro Enota, dodatak je već bogatoj ponudi hotela i apartmana, a cilj je da se s ovim kompleksom na 58.700 metara kvadratnih, koji ima i medicinski karakter, pojača turistička ponuda ovog banjskog mesta.

Ceo program novog spa kompleksa organizovan u cirkularne blokove.

Najveći izazov pri projektovanju Tetusa Oasis Thermal Resorta bio je nedostatak slobodnog prostora za gradnju. Zato je ceo program ovog spa kompleksa organizovan u cirkularne blokove. Svaki blok smešten je oko unutrašnjeg atrijuma koji je produbljen kako bi se omogućio prodor sunčeve svetlosti u podzemne etaže. Isti princip primenjen je i na polukružne jedinice po obimu gde je teren iskorišćen za skrivanje od pogleda.

Crteži

Razbijanje uniformnosti

Svaki blok spa kompleksa oblikovan je tako da se uklopi u teren koji je pod kosinom. Zbog različitih visina blokova razbijena je uniformnost objekta, a pritom je i dobijen atraktivan oblik zgrade koji prija oku. Ceo objekat dobijen je zapravo ponavljanjem blokova koji su spojeni u nivou krova čineći tako zatvorenu celinu.

Zeleni projekat

Unutrašnji atrijumi čine okosnicu objekata i svaki je dizajniran tako da podrži sadržaj koji se uz njega nalazi. Korišćena je velika količina zelenila, niskog i visokog rastinja, koja pogoduje ovakvoj vrsti medicinskih ustanova. Krovovi su takođe zeleni što pomaže objektu da se lakše izbori sa velikom vrućinama u ovom delu Turske.

Tetusa Oasis Thermal Resort je u fazi izgradnje i trebao bi uskoro da bude otvoren.

Foto: Enota, via V2com

Kad ste već ovde…

Jestive arhitektonske forme napravljene od čokolade

$
0
0

Ova je prava poslastica za sve ljubitelje arhitekture!

Ne, ova čokolada ne dolazi u tabli već je u kockicama različitih oblika i ukusa. Talentovani tim iz australijskog studija Universal Favourite došao je na ideju da napravi liniju modularnih poslastica nazvanu Complements tako što je čokoladu izlivao u kalupe napravljene 3D štampačem.

Arhitektonska forma čokoladica razvila se iz želje da se uklapanjem dva dela, koji se međusobno dopunjuju u oblik kocke, napravi miks dva ukusa u jednom zalogaju.

Do konačnog oblika poslastice potrošilo se puno čokolade jer su dizajneri eksperimentisali sa mnogobrojnim geometrijskim oblicima, koji su uključivali i zakrivljene forme, piše ArchDaily.

Međutim, krajnji oblik, koji se ispostavio kao najracionalniji ali i onaj koji dozvoljava ravnomerno kombinovanje dva ukusa, jeste kocka u stepenastoj formi.

Krajnji stepenasti oblik omogućava kombinovanje bilo koja dva ukusa, uključujući i sledeće ukuse: vanila, jagoda, crna ribizla, lubenica, limun, zeleni čaj.

Neke čokoladice su potpuno proizvoljne forme pa liče na kamen ili parče stene.

Pogledajte još neke od zanimljivih tekstura i ukusa.

 

Foto: Universal Favourite

Kada ste već ovde…

Otvoren hotel od leda čiji je dizajn inspirisan serijom Igra prestola

$
0
0

Imate Game of Thrones majicu i šolju, bili ste u Dubrovniku da vidite gde su snimane scene i ne znate kako još da nahranite svoju znatiželju za ovom popularnom TV serijom? Evo predloga!

Privremeni ledeni hotel u Laponiji, kojeg je izgradio Lapland Hotels SnowVillage u dozvolu kompanije HBO, prati tematiku čuvene TV serije Igre prestola.

Sobe u kojima preovlađuju motivi iz serije poput zmajeva, Belih šetača ili Noćne straže, gotovo su u potpunosti napravljene od leda i snega… i to uz filigransku detaljnost.

Ledeni hotel će raditi do 8. aprila 2018, a nakon toga biće srušen… Suncem.

Hotel se nalazi u finskoj oblasti Kitila u Laponiji, na oko 90 minuta leta od Helsinkija. Raspolaže kapacitetom od 24 sobe, od kojih je samo u 10 soba moguće prenoćiti, piše Inhabitat.

Hotel krase raznovrsne ledene skulpture, poput Belog šetača smeštenog iznad kreveta, raznovrsni delovi enterijera u obliku zmaja, a tu je naravno i presto napravljen od leda.

Temperatura u hotelu iznosi -5 stepeni Celzijusovih, a gosti koji žele malo toplije sobe mogu prenoćiti u obližnjim brvnarama. Mada, kažu da je spavanje u hladnoj prostoriji zdravo…

Ledena soba i vruća ulaznica

Cena noćenja kreće se od 200 dolara, a ulaz u SnowVillage košta 18 dolara. U okviru SnowVillage kompleksa nalaze se i bioskop, kapela, bar i restoran.

Svi koji žele da budu gosti ovog nesvakidašnjeg hotela u Laponiji morali bi da požure, jer će hotel postojati samo do 8. aprila 2018. godine. Nakon toga će biti srušen… Suncem.

Foto: Lapland Hotels SnowVillage

Kad ste već ovde…

Kako izgledaju obnovljene fasade u Petrovaradinu

$
0
0

Kućama u Podgrađu Petrovaradinske tvrđave vraćen je stari sjaj, ali radovi na obnovi fasada još uvek nisu kompletirani.

U maju 2017. godine Zavod za zaštitu spomenika kulture započeo je opsežan projekat na obnovi 21 fasade u Petrovaradinu s ciljem da revitalizuje izgled Podgrađa, što je deo šireg projekta pripreme Novog Sada za Evropsku prestonicu kulture 2021. godine.

Iako su prve dve faze radova, koja su obuhvatile obnovu oštećenih elemenata uličnih fasada, restauraciju i konzervaciju malterske plastike, stolarije i vajarskih figura svetaca u nišama pročelja, završeni još krajem novembra, mi smo odlučili da Podgrađe posetimo sada kada bi se uverili u kvalitet izvedenih radova.

Zelene, žute i roze fasade deluje živopisno i daju nagoveštaj kako je ovaj barokni gradić nekada izgledao.

Prvi utisak je da Podgrađe Petrovaradinske tvrđave sada izgleda daleko lepše i bolje. Fasadama 11 kuća u Beogradskoj ulici i na Trgu Vladike Nikolaja vraćen je stari sjaj pa oko posmatrača odmah upija bogat kolorit koji se sa njih pruža. Zelene, žute i roze fasade deluje živopisno i daju nagoveštaj kako je ovaj kraj nekada izgledao. I kada se zagledate u detalje, kao što su figure svetaca ili malterska plastika, jasno se vidi visok stepen posvećenosti filigranskim detaljima.

Koliko je posao dobro urađen najviše se vidi na spoju kuće koja je obnovljena i one koja nije. Razlika je očigledna pa ostaje da sačekamo naredne faze obnove fasada kako bismo mogli da uživamo u kompletnoj slici.

Plan je da se sve fasade obnove do proleća, a ostaje da se vidi kada će ovaj deo grada postati pešačka zona čime će Novosađani i turisti moći da sagledaju ovaj kraj iz prave perspektive.

Pitanje je koliko će ove fasade ostati dugo lepe kada se zna koliko je Beogradska ulica saobraćajno opterećena i da izduvni gasovi i prljavština s asfalta brzo mogu da vrate na fasade staro sivilo.

Detalji koji kvare utisak

Ono što moramo da primetimo jeste da pojedine fasade još uvek nisu potpuno završene pa tako na jednoj kući fale ciglice, na drugoj visi reflektor noćne rasvete, dok na trećoj fale vrata (koja su zamenjena lažnim i iscrtana su kako će tačno izgledati što je potez vredan pohvale). Verujemo da je to sve deo završnih radova i da će svi oni nedostaci biti otklonjeni do proleća.

Kuda sa šutom?

Ono što nam je najviše zasmetalo jeste obližnja deponija smeća sa građevinskim šutom ali i sa đubretom iz domaćinstva koje građani tu bacaju valjda zato što im je to bliže nego namenski kontejner. Doduše, ovaj problem se može rešiti za jedan dan pa se nadamo da deponija neće još dugo kvariti utisak o Podgrađu Petrovaradinske tvrđave.

Ostaje da se vidi kako će nakon obnove fasada grad rešiti problem parternog uređenja ovog kraja. Naravno, to najviše zavisi od toga kada će se i da li će se uopšte Podgrađe pretvoriti u pešačku zonu. Evidentno je da dotrajali asfalt i ispucali beton na pešačkim stazama nikako nisu prihvatljivi i da kvare celokupnu sliku starog baroknog gradića.

Fotogalerija

Foto: Igor Conić

Kad ste već ovde…

Archispace: Besplatna baza CAD crteža i BIM objekata

$
0
0

Ukoliko tražite mesto na kojem ćete lako moći da pronađete pomoćne crteže za vaš budući projekat – na pravom ste mestu!

Portal Archispace je novo mesto na internetu namenjeno da pomogne arhitektama i građevincima kako bi lakše i brže crtali u CAD i BIM programima. Naime, ovo je svojevrsna riznica koja broji preko milion blokova, crteža, objekata i tekstura koja je na raspolaganju potpuno besplatno… ukoliko se prethodno registrujete.

Najjače oružje Archispacea jeste napredna mogućnost pretrage

Archispace je sortirao modele, crteže i objekte po proizvođačima pa ćete lakše pronaći ono što vam treba.

Ono što ovu onlajn bazu izdvaja u moru ostalih jeste pretraživanje po kategorijama kao što su vrsta fajla (dwg, 3ds, max, skp, obj, dxf…), vrsta objekta (BIM modeli, detalji, 2D crteži, 3D crteži, teksture) ali i ono što je najzanimljivije, pretraživanje po proizvođaču. Zahvaljujući Archispace možete lako pronaći crteže svih prozora od Veluxa, 3D modele vrata od Hörmanna, ili 2D detalje Armstrong plafona.

Kako do spiralnog stepeništa? Skinite besplatno s Archispacea!

Registracija i download

Najlakši način pronalaženja traženog crteža jeste svakako preko polja za pretragu koje je u ovom slučaju veoma napredno. Pored ključne reči, moguće je definisati filtere kao što su vrste fajlova po ekstenzijama, vrste objekata ili vrste CAD programa.

Kada ste pronašli traženi crtež, potrebno je samo kliknuti na Download i ukoliko ste se registrovali (potpuno besplatno) fajl će biti vaš. Posetite Archispace ovde.

Foto: screenshots

Kad ste već ovde…


Transformacija dvosobnog stana sa smelim enterijerskim rešenjima

$
0
0

Stan je izgubio jednu sobu ali su zato prostorije dobile veću kvadraturu.

Po projektu arhitektonskog biroa Casa100 Arquitetura u brazilskom gradu Sao Paolu izveden je enterijer stana od 65 metara kvadratnih koji je, kako su klijenti zahtevali, trebao da bude minimalistički ali da pritom podseća na neki skandinavski prostor. Zahtev je bio i da se enterijeru ne pojavaljuje puno boja i detalja kako bi arhitektura mogla ga govori sama za sebe. Po svemu sudeći, arhitekte su uspešno odgovorile projektnom zadatku.

Osnova stana – novo rešenje

Glavna spavaća soba postala je veća dok je druga soba pretvorena u veliki garderober.

Stan je originalno ima dve male spavaće sobe i dva mala kupatila. Po novom projektu, glavna spavaća soba postala je veća dok je druga soba pretvorena u veliki garderober koji ujedno predstavlja i ulaz u mirni deo stana. Ovom ulaznom delu pridružen je radni deo kao i toalet dok je glavno kupatilo povećano na uštrb drugog i tako što je izbačena kada i na njegovom mestu je postavljena tuš kabina, piše ArchDaily.

Razdvajanje mirnog i bučnog dela stana izvedeno je mlečnim staklom čime se omogućen prodor svetlosti u unutrašnjost stana, a pritom prostor ne deluje skučeno.

U bučnoj zoni stana su takođe primenjena zanimljiva enterijerska rešenja. Kuhinja je potpuno otvorena ka dnevnom boravku preko radne ploče koja ujedno ima ulogu i stola za brze obroke.

U enterijeru su korišćeni materijali mirnije teksture pa tako u moru beline preovladava hrast kao i detalji od bakra koji unose dinamiku u prostor.

Klima uređaj na teresi sakriven je perforiranom metalnom oblogom, dok je na na njoj postavljena drvena ploča koja sada služi kao polica za cveće.

Foto: Gui Morelli

Kad ste već ovde…

Wellness u vašem domu

$
0
0

Veliki broj obaveza i nedostatak vremena za obavljanje istih, predstavljaju glavnu odliku savremenog čoveka. Prva stvar koju usled toga zanemarimo je naše zdravlje, a upravo je zdravlje ono što najviše strada kada smo konstantno pod stresom. Zbog nedostatka vremena, opuštanje najčešće odlažemo. Razlog za to je to što često nakon obavljanja svih dnevnih zadataka, posla, sastanaka, jedina stvar o kojoj razmišljamo je dom i krevet, pa stoga sebi retko omogućimo neku drugu vrstu opuštanja kao što je na primer odlazak u spa centar, iako smo svesni da bi nam ova vrsta tretmana dobrodošla.

Klikom na sliku pogledajte Marconio saune

Srećom po vas, svetski stručnjaci u oblasti arhitekture, prepoznali su vaše mogućnosti i potrebe, pa sve češće u projekte ubacuju mini wellness centre prilagođene domovima.

Klikom na sliku pogledatje Marconio slane sobe

Jedna od prvih kompanija na našem tržištu koja se specijalizovala za izradu wellness centara, profesionalnih, ali i kućnih je Marconio Wellnes & SPA. Sa velikim projektima i sada već ogromnim iskustvom, Marconio uigrani tim pokriva celu ovu oblast i svojim klijentima nudi ceo spektar usluga od konsaltinga do servisiranja. Ono što posebno odlikuje Marconio proizvode je to što kućne wellness centre izrađuju prema individualnim potrebama svakog od svojih kupaca, pa sami birate da li u svom domu želite slanu sobu, hidromasažnu kadu, saunu ili sva tri elementa. Posebno pohvalno je to što je Marconio pored dizajna posebnu pažnju posvećuje i higijeni, kvalitetu i sigurnosti, pa su svi Marconio proizvodi usklađeni sa EU standardima, što znači da su prošli sve rigorozne kontrole i za to dobili adekvatne sertifikate. Takođe, Marconio servisna služba stoji na raspolaganju svim svojim kupcima u bilo kom trenutku sa svim rezervnim delovima na lagere, tako da ne morate da ih poručujete i čekate.

klikom na sliku pogledajte Marconio hidromasažne kade

Bilo kako bilo, ova vrsta wellness cenatara je zaista odlična investicija o čijim pozitivnim efektima na zdravlje ne treba ni govoriti, pa bi trebalo da dobro razmislite o ovoj soluciji.

Nova vizura Kopenhagena na vodi po ideji Kenga Kume

$
0
0

Ideja japanskog arhitekte bila je da se kroz ovaj projekat istakne značaj vode za istoriju, kulturu i urbani život danske prestonice.

Renomirani arhitektonski biro Kengo Kuma & Associates je na nedavno održanom međunarodnom konkursu za novi kulturni centar Kopenhagena osvojio prvu nagradu.

Pobednički projekat razvijen je u saradnji s arhitektonskom firmom Cornelius+Vöge aps, inženjerskom firmom Søren Jensen i arhitektom Nielsom Sigsgaardonom.

Predloženi projekat kulturnog centra nudi iskustva vođena vodom u različitim agregatnim stanjima i oblicima.

Ideja Kenga Kume nije bila da se napravi jedan samostojeći objekat već da se žiteljima grada ponudi novo iskustvo u formi pejzaža, umetnosti i arhitekture zajedno prožeti i definisani vodom. Predloženi projekat kulturnog centra nudi iskustva vođena vodom u različitim agregatnim stanjima i oblicima.

Zato će se novi kulturni centar Kopenhagena sastojati od nekoliko objekata piramidalne forme, u cilju da budući centar kulture bude prepoznatljiv, ali i da bude lako dostupan posetiocima iz svih delova grada, piše Designboom.

Kroz predstavljeni projekat Kenga Kume može se videti razvoj ideje o stvaranju iskustvenog prostora, koji je oblikovan okolinom, umetnošću i arhitekturom, a svi oni zajedno definisani su vodom.

Prizemni deo kako zatvorenog, tako i otvorenog, prostora dizajniran je u istom maniru.

Okolni prostor objekta organizovan je kaskadno, tako da se stvara kontinuirana percepcija vodene površine od unutrašnjosti objekta pa sve do luke.

Perforirana fasada

Cigla kao glavni konstruktivni materijal izabran je kako bi se istakao kvalitet i estetika tradicionalnog danskog zanata. Korišćenjem opeke stvorena je mogućnost da se fasada mestimično i diskretno perforira, tako da objekat prijatno svetli tokom dugih zimskih noći.

Projekat će biti izgrađen u Kopenhagenu u delu nazvanom Paper Island.

Rendering: Kengo Kuma & Associates

Kad ste već ovde…

Javna rasprava o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji

$
0
0

Predlog zakona donosi značajne izmene u oblastima izrade urbanistickih i prostornih planova i objedinjenoj proceduri. Stoga, uključite se u raspravu koja počinje danas!

U postupku pripreme Nacrta zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture sprovodi javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji, koji je sastavni deo ovog programa.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji sprovešće se u periodu od 15. januara do 6. februara 2018. godine.

Učesnici u javnoj raspravi su predstavnici: državnih organa, privrednih subjekta, javnih službi, međunarodnih organizacija, udruženja građana i drugih predstavnika civilnog društva, stručne javnosti, kao i profesori i akademici i drugi naučni radnici i druge zainteresovane strane.

Tekst Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, biće postavljen na internet stranici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i na portalu e-uprave.

Kuda s primedbama

Primedbe, predlozi i sugestije, dostavljaju se Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, putem elektronske pošte na e-mail: sednice.vlade@mgsi.gov.rs ili poštom na adresu Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, sa naznakom „Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji“, 11000 Beograd, ulica Nemanjina 22-26.

Raspored javnih rasprava

Javnu raspravu o Nacrtu organizovaće Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u formi prezentacije i diskusije koja će se održati u:

Beogradu – 15. januar 2018. godine, u terminu od 11:00 do 14:00 časova, u prostorijama Privredne komore Beograda, u sali 6, ulica Kneza Miloša 12;

Kragujevcu – 18. januar 2018. godine, u terminu od 11:00 do 14:00 časova u Velikoj sali Skupštine grada Kragujevca, Trg Slobode 3;

Novom Sadu – 22. januar 2018. godine, u terminu od 11:00 do 14:00 časova u prostorijama Skupštine Grada Novog Sada, u Velikoj sali, ulica Žarka Zrenjanina 2;

Subotici – 25. januar 2018. godine, u terminu od 11:00 do 14:00 časova u prostorijama Svečane sale Skupštine grada Subotice, ulica Trg slobode 1;

Nišu – 2. februar 2018. godine, u terminu od 11:00 do 14:00 časova u sali Skupštine grada Niša, ulica Nikole Pašića 24.

Po okončanju javne rasprave Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture analiziraće sve primedbe predloge i sugestije učesnika i sačiniće izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji.

Skinite tekst Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji ovde.

Foto: Max Langelott on Unsplash

Kad ste već ovde…

Druga najviša kula u Sijetlu gradiće se bez armature

$
0
0

Umesto na uobičajene čelične šipke, ova inovativna zgrada će se osloniti na metalne ploče.

U toku su istraživanja oko eventualnog početka izgradnje Rainier Square Towera u Sijetlu koja se neće graditi tradicionalnim armiranim betonom već novim sistemom metalnih ploča.

Ova zgrada mešovite namene biće drugi najviši objekat u Sijetlu, a njeno modularno jezgro trebalo bi da postavi nove standarde u visokogradnji sa značajnim ubrzanjem vreme izgradnje.

Zgrada bez armature

Unakrsne metalne ploče biće postavljene na lice mesta i potom će se zaliti betonom.

Kula od 259 metara neće biti izgrađena kako je to inače tipično za ovakvu vrstu objekata. Umesto čelične konstrukcije s betonskim jezgrom armiranim šipkama, u ovom slučaju koristiće se modularni sistem kojeg čine metalne ploče koje su u sendviču s betonom. Nakon formiranja granica jezgra objekta, unakrsne metalne ploče biće postavljene na lice mesta i potom će se zaliti betonom, piše ArchPaper.

Nova kula biće povezana sa zgradom Minoru Jamasakija

Ubrzana izgradnja

Izgradnja test modela modularnog jezgra u razmeri 1:1 počela je u oktobru i prvi rezultati su ohrabrujući. Izvođač radova, Lease Crutcher Lewis, proračunao je da bi se ovom alternativnom metodom izgradnje ovaj neboder mogao sagraditi za godinu dana. Ukoliko su ove analize tačne, to je skoro devet meseci kraće nego što je potrebno da se kula ove visine izgradi na klasičan način. Skraćenjem roka izgradnje uštedelo bi se oko 2% budžeta što nije zanemarljivo na investiciju od 570 miliona dolara.

Građevinski inženjer Ron Klemencic, direktor u kompaniji Magnusson Klemencic Associates (MKA), stoji iza ovog sjajnog rešenja. On navodi da iako se zgrada od 58 spratova gradi ovako brzo, da će ona bez problema moći da nosi opterećenja vetra kao i seizmike.

Jamasakijeva zgrada pre nego što su srušeni okolni objekti. Foto: Penn State University Libraries/Flickr)

 

Stanjeno deblo

Pored ove kule, gradiće se i kubični hotel u staklu. Cilj je da se novim građevinama ne zakloni betonska zgrada Minoru Jamasakija koja je prepoznatljiva po suženoj osnovi koja izgleda kao stanjeno deblo. To je ujedno i jedini objekat koji će se zadržati na ovoj lokaciji – ostali će biti srušeni.

Ukoliko inženjeri daju zeleno svetlo za sistem modularnih metalnih ploča, izgradnja kule bi trebala da počne u avgustu, a završetak radova zakazan je za april 2020. godine

Foto: Wright Runstad & Company

Kad ste već ovde…

Viewing all 7398 articles
Browse latest View live