Tri približno jednaka kubusa s pogledom na more i Zadar postavljena su tako da svojim međuodnosima stvaraju raznolike spoljašnje prostore prijatne za boravak.
Kali je najveće mesto na zadarskim ostrvima, poznato ponajviše po ribarstvu. Na jednoj od retkih preostalih neizgrađenih parcela na ostrvu Ugljan, između dve saobraćajnice s visinskom razlikom od 21 metra, bilo je potrebno oblikovati dve kuće za odmor.
Tako se pred arhitektama iz poznatog zagrebačkog biroa SODAAnašlo pitanje – kako osmisliti celovit prostor za niz heterogenih potreba savremenog korisnika kako bi tokom boravka imao osećaj života „s morem i na moru“?
Posebna pažnja posvećena je oblikovanju velikih horizontalnih spoljašnjih prostora; Foto: Domagoj Kunić
Bogato korišćenje spoljašnjih prostora
Kako za naš portal kažu autori, kuće KJS su osmišljene kao prostorna celina manjih ambijenata koji udomljavaju različite funkcije potrebne za kvalitetan odmor.
„Budući da se najvećim delom koriste u vreme prijatne letnje klime, ideja je bila omogućiti bogato korišćenje spoljašnjih prostora osmišljenih kao ekstenzija unutrašnjih, s kojima čine prostorno-funkcionalnu celinu“ – objašnjavaju zagrebački arhitekti.
Stepenice su pozicionirane tako da ne ometaju ostale funkcije; Foto: Domagoj Kunić
Zadatak je bio osmisliti prostor za savremenog korisnika koji će tokom boravka imati osećaj života „s morem i na moru“.
Velika strmina parcele omogućila je da svi novoformirani ambijenti budu obogaćeni najvećom vrednošću lokacije – vizurom prema moru i gradu Zadru.
S obzirom na različite uslove mikrolokacije, kuće su organizaciono potpuno drugačije ali istog arhitektonskog izraza, čime je stvorena oblikovna celina.
Relativno veliki volumeni kuća u odnosu na veličinu parcele usitnjeni su u tri približno jednaka kubusa, po kući postavljena tako da svojim međuodnosima stvaraju raznolike spoljašnje prostore prijatne za boravak.
Kuće KJS nalaze se na ostrvu Ugljan u Hrvatskoj; Dron foto: SODAA
Pristup moru iz obe kuće
Ceo sklop je povezan stepenicama pozicioniranim tako da ne ometaju ostale funkcije, a omogućavaju pristup moru iz obe kuće.
„Posebna pažnja posvećena je oblikovanju velikih horizontalnih spoljašnjih prostora oko kojih se odvija čitav celodnevni i večernji ritam korišćenja“ – navode na kraju za Gradnju iz biroa SODAA.
Kuće su organizaciono potpuno drugačije ali istog arhitektonskog izraza; Foto: Domagoj Kunić
Ako ostajete kod kuće tokom dana na duži vremenski period, možda bi bilo dobro da razmislite o ovim opcijama za efikasno rashlađivanje.
Da li se vaša kuća brzo zagreje tokom leta? Bez brige, niste jedini! Pored mnogih dugo očekivanih prednosti koje nam leto donosi, pojavljuje se i jedan itekako neželjeni faktor – temperature naših domova počinju da rastu pa nepovoljno utiču na naše fizičko i mentalno zdravlje. Da bi mogli da se skoncentrišete na svoje dnevne aktivnosti i uživate u svakodnevnici pokazaćemo vam par trikova koji mogu da pomognu u poboljšanju kućne mikro-klime, a da to ipak ne utiče na vaš novčanik!
Kada visoka temperatura traje danima vrlo često vidimo ljude kako očajnički traže načine kako da se ohlade, ali i da snize temperaturu u svom domu. Neke od najboljih saveta možda možete pronaći na internetu i treba ih probati – na primer, priprema hrane za više dana unapred kako bi se šporet manje koristio, ili držanje mokrih čaršava ispred prozora, koje zaista daje efekat hlađenja, samo su neki od primera sa interneta… ali šta raditi kad se zidovi zagreju?
Foto: Velux
Prirodna ventilacija
Svi znamo da spavanje u toplom okruženju može dovesti do lošeg sna i povećanog nivoa stresa, ali ventilacija može lako pomoći da do toga ne dođe. Uz pomoć noćnog provetravanja možete rashladiti prostoriju na idealnu temperaturu i stalno dobijati svež vazduh dok mirno spavate.
Ako želite da budete zaista efikasni, napravite cirkulaciju vazduha otvaranjem dva suprotna prozora tokom noći! Na dnevnu temperaturu dobro utiče noćna ventilacija, jer ujutru dan počinje u relativno hladnom stanu koji se teže zagreva.
Imati dobar i moderan sistem klimatizacije ne znači da on mora uvek biti uključen.
Optimalna temperatura doma je posebno važna za one koji rade od kuće. Istraživanja pokazuju da produktivnost pada[1] kada se radi od kuće, ali situacija će biti samo još gora ako dođe do porasta temperature, jer ćete se osećati neprijatno i teže ćete razmišljati. Sasvim sigurno, to ne želimo!
Ako ostanete kod kuće tokom dana na duži vremenski period, možda bi bilo dobro da razmislite o kupovini modernog sistema za klimatizaciju koji štedi energiju. Novi modeli mogu da provere razliku između trenutne i podešene temperature i da biraju odgovarajući režim iznova i iznova – u cilju što manje potrošnje energije.
Ali imati dobar i moderan sistem klimatizacije ne znači da on mora uvek biti uključen – korišćenjem hladnog noćnog vazduha napolju, možete smanjiti potrošnju energije sistema za hlađenje. Ipak, najzdravije rešenje je ako pokušate da postignete ugodnu unutrašnju temperaturu provetravanjem i korišćenjem kvalitetno odabranih građevinskih materijala.
[1] Does Working From Home Increase Or Decrease Productivity? (inspire2aspire.org)
Foto: Velux
Krovni prozori savršeni za potkrovlje
Ukoliko u svojoj kući imate potkrovlje, ili živite u stanu u potkrovlju, da biste postigli što efikasniju zaštitu od toplote, preporučujemo da pažljivo odaberete svoje krovne prozore.
Jedna od najboljih kombinacija je VELUX krovni prozor i spoljna mrežica za zaštitu od toplote. Kombinacija ova dva proizvoda je veoma efikasna jer VELUX krovni prozori omogućavaju odličnu ventilaciju, a mrežica sprečava da se staklo pregreva, te će tako temperatura unutar vašeg doma biti prijatnija.
Pritom, spoljna mrežica je od specijalne prozirne tkaninę koja ne ometa pogled i propušta svetlost – ali toplotu zadržava napolju.
Foto: Velux
Mit ili spasenje života?
Najnoviji trik koji je danas aktuelna tema na društvenim mrežama je da stavite posteljinu u zamrzivač – u plastičnu vreću za zamrzavanje – da biste malo ohladili san. Da li je to mit ili spasenje života? Nikada nećete znati ako ne probate!
Pogledajte kako su arhitekte iz Sarajeva pažljivim izborom nameštaja urbanu vilu od preko 300 kvadrata pretvorili u mesto istinski hedonističkog koncepta.
Ideje za uređenje doma su danas svima na dohvat ruke, ali nas zanimljiva arhitektonska i dizajnerska rešenja enterijera uvek ostave bez daha. Zato nas je urbana vila simboličnog naziva IMMVC očarala.
Svih 320 m2 površine savršeno je iskorišćeno kako bi jedna porodica dobila svoju oazu dovoljno blizu gradskih dešavanja, a u isto vreme dovoljno izolovanu od gradske vreve. Projekat potpisuje studio sa velikim brojem uspešnih projekata ovog tipa – Kota.architecture iz Sarajeva.
I spolja i unutra, objekat predstavlja oličenje savremene arhitekture gde svedena forma i materijalizacija u potpunosti prate konfiguraciju terena i prostor na kome je sagrađen. Upravo zato, ova urbana vila podeljen je u četiri etaže i ima jasno odvojene stambene zone.
Centralno mesto vile čini dnevna zona duple spratne visine; Foto: Kota.ba
Poseban šarm enterijeru daje prvoklasni, ručno četkani, Scheucher Coarse limited edition parket na plafonu.
Prva etaža podrazumeva suteren koji je iskorišćen za garažni prostor i tehničke prostorije potrebne za kontrolu sistema grejanja i hlađenja. Dnevna soba, u svakom pogledu ekskluzivna, sa visinom tavanice od čak šest metara, smeštena je u prizemlju i zajedno sa trpezarijom i kuhinjom čini drugu etažu.
Poseban šarm ovom etažu daje prvoklasni, ručno četkani, Scheucher Coarse limited edition parket na plafonu koji vizuelno ističe njegovu visinu i daje posebnu toplinu dnevnom boravku.
Dodatni element ove etaže je i gostinska soba koja se nalazi u zadnjem delu prizemlja, ušuškana i odvojena od drugih prostorija i sadržaja.
Trpezarijski sto čini centralno mesto porodičnog okupljanja; Foto: Kota.ba
Pažljivo odabran nameštaj
Posebna pažnja u ovom delu vile posvećena je odabiru nameštaja koji će impozantnom prostoru dati toplinu i funkcionalnost, ali i ispratiti najnovije trendove u uređenju enterijera. Neutralni tonovi prirodnih materijala, među kojima se prilikom izbora drveta ističe hrast, a od kamena travertino, obezbedili su dugovečnost i trajanje centralnih komada nameštaja.
Sve je dodatno osvetljeno precizno postavljenom rasvetom koja diskretno ističe najbolje kvalitete SitForm nameštaja korišćenog prilikom opremanja. Udobna modularna ugaona garnitura, veliki trpezarijski sto zaobljenih ivica napravljen od punog hrasta i set moderno dizajniranih stolica, kao i prateća stolarija dali su poseban pečat ovom ambijentu.
S druge strane, veliki stakleni paneli sa pogledom na gradsku panoramu od koje zastaje dah učinili su ovaj prostor još većim, dubljim i svetlijim.
Izbor nameštaja prostoru dnevnog boravka daje prepoznatljivu toplinu; Foto: Kota.ba
Precizno postavljena rasveta diskretno ističe najbolje kvalitete SitForm nameštaja korišćenog prilikom opremanja.
Na prvom spratu koji čini treću etažu, prostor je iskorišćen za glavnu spavaću sobu.
Centralni motiv u enterijeru čini staklena pregrada koja briše barijeru između spavaće sobe i dnevnog boravka, vizuelno produbljuje prostor i ujedno pruža otvoren pogled na grad.
U pozadini se nalaze ukusno nameštene dečije sobe, garderoberi, i ostale pomoćne prostorije. Taj segment je odvojen degažmanom koji daje dodatnu intimnost svim ukućanima.
Svetli i bež donovi dominiraju enterijerom noćne zone; Foto: Kota.ba
Infinity bazen na krovu
Poslednja etaža, planirana je i urađena kao prostor za druženje i opuštanje.
Krovna terasa sa infinity bazenom, letnjom kuhinjom, i odgovarajućom baštom sa koje se vide obrisi grada u daljini, idealna je kombinacija za okupljanje najbližih.
SitForm baštenski setovi nameštaja, svojom udobnošću, toplim bojama i materijalima dali su poseban pečat i ovom otvorenom delu vile.
Na krovnoj terasi vile nalazi se infinity bazen; Foto: Kota.ba
Arhitektura hedonizma
Promišljeno arhitektonsko rešenje i istinski hedonistički koncept kome se ništa ne mora dodavati je ključ uspeha koji stoji iza vile IMMVC.
Spoj visokih standarda gradnje, dizajna i kvalitetnog nameštaja, utisak da enterijer i eksterijer čine nedeljivu celinu, sve to zajedno čine ovu vilu idealnom za život, odmor, druženje i uživanje.
Arhitekte iz sarajevskog Studio Kota zaista su napravile jedinstveno dizajnersko rešenje po najvišim arhitektonskim standardima, iskorak u pogledu dizajna i opremanja porodičnih kuća i urbanih vila.
SitForm u Beogradu
SitForm ima svoj prodajni salon u Beogradu, na adresi Aleksinačkih rudara 39G, gde možete pronaći veliki izbor najkvalitetnijih stolica, stolova, sofa i nameštaja za javne i kancelarijske prostore.
Više informacija o proizvodima možete dobiti na telefon069 625275 ili na stranici sitform.rs.
Spektakularna paleta novih dekora krije visok potencijal kombinacija sa kojima dizajner enterijera može da radi šta god zamisli.
Izuzetno atraktivni dekori četinara i reinterpretacije klasike karakterišu novu Kaindlovu BOARDS kolekciju LEAD 2022. Dizajneri enterijera, šta biste više poželeli?
Kada je reč o probijanju novih granica, renomirana kompanija iz Salcburga uvek je imala nepogrešiv njuh za budući razvoj dekorativnih površina. Uz dodatak i kompletne interpretacije četinara u novoj BOARDS kolekciji LEAD 2022, Kaindl ponovo ide korak dalje.
K2406 AI Abies Shine – 42238 DP Concrete Art Infinity; Foto: Kaindl
Elegancija i bezvremenska lepota jelovog drveta
Novitet u asortimanu je Abies(Srebrna jela), koja vas pored dekora bora Washed White i Polar Pine Urus, poziva da uživate u šumskim motivima. Sa ovim dekorom u bojama CARA, SHINE i CLAY, Kaindl u prvi plan stavlja četinare.
Ipak, pogledamo li eleganciju i bezvremensku lepotu jelovog drveta, postavlja se pitanje: Zašto tek sada?
„Pored klasičnih oraha i hrasta, četinari bora i smrče dominirali su u ponudi sve do danas. Kroz razgovore sa liderima na tržištu shvatili smo da je vreme za nešto suštinski novo. To je bilo rođenje Abiesa“, rekao je Kaindlov direktor prodaje Tomas Letner i dodao:
„Pojedinačni dekori nove BOARDS kolekcije LEAD 2022 dodatno podržavaju trend ’hominga’, jer tokom preuređenja doma mogu biti tako dobro kombinovani jedni sa drugim.”
K2442 IR Oak Evoke Light – 2166 OM Basalt; Foto: Kaindl
22 nova dizajna – drvo, beton i UNI dekori
Savremeni dizajn enterijera – u privatnim, a posebno u javnim prostorima – zahteva visokokvalitetne i svestrano upotrebljive površine.
Kaindl je stoga svojoj postojećoj kolekciji zasnovanoj oko novopridošlog Abiesa dodao devet hrastovih dekora, dva ekspresivna dekora od oraha i dva elegantna PINEline dizajna.
Sveže boje takođe pruža Kaindlov COLOURline. Nova crna, avokado zelena i ikona siva dopuna su postojećoj paleti boja PLAIN.
I na kraju, ali ne i najmanje važno, betonske površine su takođe proširene sa tri nova dizajna za sve one koji traže suprostnosti tame i svetlosti u enterijeru.
K2405 AT Polar Pine Urus – 25717 NM Terre – 25719 NM Mana Blue; Foto: Kaindl
Kombinujte i postavite scenu
Svi novi proizvodi kriju nezamislivo visok potencijal kombinacija sa kojima dizajner enterijera može da radi šta god zamisli.
Ova raznolikost budi želju da se dizajnira prostorija u kojoj će se ljudi osećati dobro i u kojoj je funkcionalnost bez premca. Sveže PLAIN boje, fino drvo i elegantni betonski akcenti ostaviće svoj trag na dizajnu enterijera budućnosti.
Nova LEAD kolekcija BOARDS 2022 dostupna je na zalihama od maja, a kompletan katalog možete pogledati ili preuzeti na ovoj adresi.
Dodatne informacije možete dobiti pozivom na broj telefona 064-802-06-43.
K2414 AN Oak Zermatt Vispa – 25727 NM Acai; Foto: Kaindl
Veliki obim i nepitka forma stručnog teksta i grafičkih priloga predloženog plana iniciraju da će ova faza GUP-a ostati nepoznanica većini građana.
Izgradnja metroa i velodroma, aktiviranje javnog vodenog saobraćaja, razvoj pešačkih i biciklističkih trasa, odabir lokacije za “Beogradsku operu i balet”, izmeštanje Zoološkog vrta, kao i izgradnja Nacionalnog stadiona predstavljeni su kroz dokumenta Generalnog urbanističkog plana Beograda do 2041. godine.
Predstavljeni ciljevi plana su realizacija projekata od javnog značaja u oblasti saobraćaja, infrastrukture, kao i kulture, sporta, turizma, sa svrhom jačanja privrede i ekonomskog razvoja grada.
Pogled na centar Beograda sa Brankovog mosta; Foto: Nikola Aleksić
GUP kao najznačajniji dokument razvoja Beograda
Prethodnih nedelja, kroz rani javni uvid koji se održava u zakonskom minimumu trajanja, otvorena je mogućnost upoznavanja sa dugo čekanim dokumentom koji je skupština grada usvojila pre tri godine.
Kako je GUP najznačajniji dokument strategije urbanističkog planiranja grada u kojem počiva sve što se nadalje planira i realizuje, te kako je prethodni GUP istekao pre godinu dana, stručna javnost je kroz 31 ekspertsku organizaciju – građansku i neformalnu inicijativu, postavila niz pitanja, kritika i zahteva kako na procedure, tako i na sadržaj plana.
Sava Promenada: Foto: Nikola Aleksić
Neslavna urbanistička istorija grada
Prethodnih godina, urbanističko planiranje obeležava stalna objava novih prostornih i urbanističkih planova, kao i učestala dopuna i izmena starih, na najrazličitijem nivou prostornog planiranja.
U većim gradovima, a posebno Beogradu, gradi se rapidnom brzinom. Svaka “nenaseljena” i “naseljena” parcela u očima investitora predstavlja potencijalnu lokaciju gradnje.
Od širokih polja oboda grada do najužih gradskih uličnih frontova, novoizgrađeni stambeni blokovi preplavljuju naselja, a umesto javnih površina, javljaju se komercijalne zone, mahom u ulozi tržnih centara.
Za manje od deset godina, broj bespravno izgrađenih objekata dostigao je broj legalnih.
Nakon sistematičnog pristupa razvoju grada 70-ih godina prethodnog veka, kroz detaljne studije, planove i alate sprovođenja, nastupa period urbanističkog sunovrata.
Pre nešto više od 20 godina, na prelasku u novi milenijum, a nakon turbulentnih 90-ih godina, u Beogradu je naprasno procvetala ilegalna gradnja.
Za manje od 10 godina, broj bespravno izgrađenih objekata dostigao je broj legalnih, a planski razvoj grada koji je jedva postigao vekovni kontinuitet – iznenada je prekinut.
Narednih godina, bez konkretne ideje sanacije “učinjene štete”, pospešuje se izgradnja savremenijih objekata. Između “vračarskih Parižanki” i “Beograda na vodi”, rađa se pojam investitorske gradnje.
Fasada “Parižanke” na Vračaru; Foto: Nikola Aleksić
Potencijalne sanacije mogu samo do neke mere da “resetuju” učinjenu štetu.
Povremeno, u moru stambenjaka, objavi se i stručni konkurs uređenja javne površine ili objekta od javnog značaja, poput muzeja, opere ili sličnog.
Ipak, retko se takav projekat obistini, a umesto prvonagrađenog rešenja, na lokaciji nikne “zamenska” varijanta koja gotovo nikada nije po meri struke.
Tako smo godinama u nazad, svedoci postepenog razaranja duha nekadašnjeg grada. Duh mesta – “Genius loci” je ono što iza kulisa fasada i betonskih blokova definiše prostor u kojem živimo i oblikuje njegovog stanovnika.
Jednom izgrađen, grad se gotovo nikada ne vraća na “početak”. A potencijalne sanacije mogu samo do neke mere da “resetuju” učinjenu štetu.
Zemun; Foto: Nikola Ćirković
Period učestalih objava planova pre izrade GUP-a
Sa druge strane, sve je više planiranja praćenog izradom planova, od republičkog do lokalnog nivoa. Ipak, sa stanovišta pravilnog razvoja grada, iako korak napred u odnosu na divlju gradnju, planiranju je neophodno pristupiti kroz transparentne procese i decidne procedure, praćene stručnim nadzorom i participacijom javnosti.
Tako je GUP trebalo da bude završen do kraja prethodne godine, dok je sa druge strane, iste godine, izrađeno je 140 planskih dokumenata nižeg reda za Beograd. Od neslavnog plana za izgradnju na prostoru Mitićeve rupe do razvojnih planova za metro linije.
GUP 2041, Postojeće stanje – namena zemljišta: Izvor: Urbel
Pojedine strategije, dokumenti i planovi na koje se GUP oslanja su već istekle ili su pred istekom.
Samo u junu, objavljen je 21 planski dokument i sve to pored ostalih urbanističkih “aktivnosti”. U procesu izrade GUP-a, kroz prethodne tri godine, sprovedena je anketa o pojedinim pitanjima vezanim za sadržaj dokumenta.
Ipak, iako je ovo pozitivan pomak, anketa je uključila nešto više od 0,5% ukupnog stanovništva Beograda. Osim toga, pojedine strategije, dokumenti i planovi na koje se GUP oslanja su već istekle ili su pred istekom.
Kako je GUP Beograda krovni plan na koji se dalje nadovezuju planovi nižeg reda, postavlja se pitanje upotrebljivosti, a sa njim ponavljanje istih grešaka i anuliranje izmena iniciranim građanskim inicijativama.
Proces ranog javnog uvida kao jedna od dve neophodne tačke uključivanja javnosti je formalno sprovedena. Ipak, dokument je kompleksniji od konceptualne postavke plana – nivoa razrade očekivanog u ovoj fazi, te podrazumeva 180 strana analize sa pozivanjem na dodatne strateške dokumente i studije.
Od metro sistema, preko biciklističke mreže do aerodroma Batajnica
U kontekstu saobraćaja na nivou grada i infrastrukture, plan obuhvata razvoj sistema šinskog javnog saobraćaja, prema planovima i studijama sa kojima smo imali priliku da se upoznamo u prethodnoj godini.
U ove sisteme spadaju metro sistem i tramvaj, ali i razvoj BG voza – gradske železnice. Osim toga, planirana je izgradnja pomenutih magistralnih drumskih pravaca poput unutrašnjeg poluprstena, spoljne tangente, tunela ispod grada.
Plan takođe obuhvata povećanje postojećih kapaciteta parkirališta sa idejom mapiranja parking zona uz centre javnog saobraćaja.
Mreža biciklističkog saobraćaja bila bi proširena i integrisana u EUROVELO 6 biciklističku rutu.
Osim pomenutih sistema, planirano je aktiviranje reka u kontekstu javnog saobraćaja. Razvoj trasa za pešake ogleda se u planiranim mostovima preko reke.
Mreža biciklističkog saobraćaja bila bi proširena i integrisana u EUROVELO 6 biciklističku rutu, a grad bi dobio sistem javnih bicikala sa specijalizovanim parkiralištima.
Deo plana podrazumeva aktiviranje vojnog aerodroma “Batajnica” u komercijalne svrhe ekonomičnih avio-kompanija.
Zatim, razvoj platforme za decentralizaciju mreže logističkih centara integrišući je u evropski koncept “Hub and Spoke”, koji podrazumeva koncept grada sa primarnim centrom i sekundarnim perifernim čvorištima.
Most Gazela; foto: Anton Luk
Plan izgradnje “Beogradske opere i baleta” i aktivacija hidroelektrane “Snaga i svetlost”
Plan podrazumeva realizaciju projekata etiketiranih kao “strateški” – od javnog značaja u kontekstu kulture i sporta.
Odabir reprezentativne gradske lokacije za izgradnju “Beogradske opere i baleta” postavljen je kao prioritet visokog nacionalnog značaja, kao i izgradnja objekta filharmonije.
Zatim, izrada projekta memorijalnog kompleksa logora “Staro Sajmište”. Plan obuhvata i razradu plana očuvanja i unapređenja istorijskog jezgra grada – Kalemegdanske tvrđave sa izmeštanjem Zoološkog vrta, razradu Kosančićevog venca i Zemunske tvrđave.
Transformacija nekadašnje hidroelektrane “Snaga i svetlost” je planirana kroz izmeštanje muzeja Nikola Tesla, dok je na teritoriji Vinče planiran arheološki park “Belo Brdo”.
Kalemegdan; Foto: Dimitrije Milenković
Nacrt plana nije izostavio Nacionalni stadion
Iz plana nije izostavljen, javnosti dobro poznat, projekat Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinskom polju, koji podrazumeva prenamenu postojeće poljoprivredne površine južno od aerodroma Nikola Tesla.
Ovaj podhuvat obuhvata i javne objekte poput zdravstvenog centra, naučno-tehnoloških parkova, fakulteta, studentskih kampusa i stambenih zona, navodnog socijalnog stanovanja.
Osim stadiona, planirana je izgradnja sportske hale na Batajničkom putu, centar za vodene sportove na Novom Beogradu, kao i odbojkaški centar na Bežanijskoj kosi, ali i projekat hipodroma u Ovči.
Izmeštanje Ginekološko-akušerske klinike Narodni Front
Deo plana koji obuhvata objekte zdravstva prioritizuje završetak izgradnje delova Univerzitetskog kliničkog centra, izgradnju dečije klinike Tiršova 2 i izmeštanje Narodnog fronta na Bežanijsku kosu.
Zatim, unapređenje zdravstvene ustanove u Zemunu i izgradnju specijalizovanih centara opštine Rakovica, Palilu i Surčin.
Osim toga, opisan je i kampus za biomedicinska istraživanja i biotehnološke kompanije u okviru kliničkog centra Srbije.
Smanjenje poljoprivrednih površina
Planskim rešenjima redukuju se poljoprivredne površine na teritoriji grada sa iniciranjem proizvodnje u plastenicima kao zamenom za poljoprivredno zemljište.
Pospešivanje poljoprivrednih zona na jugu, u Sremčici i na teritoriji Avale, zatim diverzifikacija poljoprivrednog zemljišta Borče i Ovče kao i razvoj privrednih kompleksa na Severu predstavljaju pravce poljoprivrednog razvoja.
Beograd 2041. i dalje bez solarnih elektrana
Na polju energetike, gradnja “Termoelektrane Kolubara B” predstavljena je kao nepovoljna za članstvo Srbije u evropskoj Energetskoj zajednici, te se pominju izgradnje TENT-a na Novom Beogradu, Vinči, Adi Huji i Makiškom polju.
U naredne tri godine, navodi se završetak primarne gasovodne mreže koja povezuje glavne merne regulacione stanice. Kako je planom opisano, Beograd oskudeva u kapacitetima zemljišta za postavljanje solarnih elektrana. Ipak, postoji mogućnost prenamene delova Padinske Skele u vetroelektrane veće snage.
Beograd danas: Koliko smo daleko od “grada po meri čoveka”?; Foto: Jiamin Huang
Borba za “grad po meri čoveka”
Za dve nedelje, koliko iznosi minimalan rok za sprovođenje ranog javnog uvida, bez održavanja javne prezentacije, proces participacije struke i građana je značajno otežan.
Veliki obim i nepitka forma stručnog teksta i grafičkih priloga predloženog plana, inicira da će ova faza GUP-a ostati nepoznanica većini građana, te će već otežana participacija biti stavljena po strani. Osim toga, konvencionalni mediji nisu dovoljno zainteresovani za ovu temu, te se o GUP-u nedovoljno govori.
Sledeći korak ka konačnom usvajanju podrazumeva razradu plana do javnog uvida.
Tako građani često ne znaju šta se u gradu dešava, sve dok se u centru Slavije ne obistini muzička fontana ili megalomanski spomenik u žižnoj tački Nemanjine ulice. Sve te intervencije, bilo da su na nivou čitavog naselja ili ušuškanog komšijskog parka, skoro da su nepovratne.
Priloženi dokument je sadržajan kapitalnim investicijama – od infrastrukturnih poduhvata, do izgradnje zdravstvenih i kulturnih ustanova, ali i već osporavanim projektima. Ipak, borba za “grad po meri čoveka” dešava se samo onda kada se struka i građani zainteresuju za njegovu budućnost.
Sledeći korak ka konačnom usvajanju podrazumeva razradu plana do javnog uvida. Postavlja se pitanje, do koje mere će primedbe biti uvažene, da li će se u razradi plana proces otvoriti prema građanima i koliko smo daleko od “grada po meri čoveka”?
Sezona vožnje bicikala je odavno počela, ali šta raditi s našim dvotokčašem kada ga ne vozimo, odnosno kada stignemo u svoj stan? Evo nekoliko rešenja!
Do pre nekoliko godina, na vožnju bicikla se više gledalo kao na opciju za rekreaciju. Međutim, danas, u uslovima klimatske krize, skoka cena goriva – ali i sve boljim urbanističkim planovima za bicikliste – bicikl kao prevozno sredstvo sve više dobija na značaju i postaje sve učestalija opcija transporta mnogobrojnih stanovnika svetskih metropola.
Ipak, znamo da nije uvek jednostavno parkirati svoj dvotočkaš kada dođemo kući. Ukoliko u sklopu svoje zgrade nemate ostavu ili biciklanu u kojoj se bicikl može parkirati, preostaje nam da nađemo način gde da ga smestimo unutar svoja četiri zida. Dajemo vam nekoliko opcija koje se mogu pokazati kao korisne, posebno ukoliko živite u malom stanu.
Bicikl kao prevozno sredstvo sve više dobija na značaju; Foto: Pixabay
Kačenje na zid
Kako piše ArchDaily, možda i najjednostavnije i najpraktičnije rešenje je zakačiti bicikl na slobodan zid u stanu.
Postoji nekoliko modela nosača ili kuka koji su dostupnina tržištu, ali svakako možete samostalno kreirati neko jedinstveno rešenje koje adekvatnije odgovara vašem prostoru.
U ovoj opciji, bicikl podignut vertikalno ili horizontalno može poslužiti i kao dekorativni element u prostoriji.
Bitno je da se posebna pažnja obrati na negu bicikla kako točkovi ne bi zaprljali zid, ali je svakako potrebno da postoji određeni razmak od zida ili opcija farbanja zida tamnijom nijansom ili oblaganje nekim materijalom koji je pogodan za čišćenje.
Ukoliko imate priliku da dizajnirate nameštaj po meri za svoj prostor, možete razmotriti i dizajniranje polica koje bi poslužile za skladištenje ili podršku vašem biciklu, bilo da to znači da je integrisan u veći ormar ili je ipak rešenje u obliku niše.
Druga opcija bi bila da poručite metalne šipke koje ćete postaviti od poda do plafona, koje će vam omogućiti kačenje bicikla na različitim visinama.
Kačenje bicikla na plafon može biti dobra alternativa kako bi se dobilo još slobodnog prostora u stanu. Najjednostavniji način da to uradite je da stavite dve kuke na plafon kako biste ga zakačili naopačke, o točkove.
U ovom slučaju potrebno je proveriti da li je plafon dovoljno izdržljiv, odnosno da u pitanju nije plafon od gipsa koji ne bi mogao da izdrži težinu bicikla.
Za ovu opciju potrebna je veća izdržljivost plafona; Foto: Fellipe Lima
Sistem dizalice omogućava podizanje bicikla bez mnogo napora.
Isto tako bitno je obratiti pažnju i na visinu, kako bi se omogućilo normalno funkcionisanje kroz prostor.
Drugo rešenje koje se takođe može ugraditi jeste sistem dizalice, što omogućava podizanje bicikla bez mnogo napora.
Krajnje rešenje uvek može biti da pronađete prostor u koji ćete jednostavno odložiti bicikl, poput ugla na balkonu, koji je potrebno razmotriti da li je adekvatan tako da zaštiti bicikl od vremenskih uslova, ili pak prostora ispod stepeništa, koji je često težak za korišćenje.
Od malog biroa osnivačkog dvojca i prometa od 30.000 evra, do tima sa 300 ljudi u 8 kancelarija širom Evrope i prometa od preko 20 miliona evra. Upoznajte Branka Zrnića!
ATI Project je međunarodna kompanija sa sedištem u Italiji, specijalizovana za integrisani dizajn u oblasti arhitekture i inženjeringa, posvećena razvoju održivih zgrada sa smanjenim uticajem na životnu sredinu.
Studio su 2011. godine u Pizi osnovali naš današnji sagovornik i Italijan Luca Serri, mladi stručnjaci posvećeni istraživanju u oblasti bioklimatske arhitekture i obnovljive energije, a u roku od jedne decenije njihov tim je porastao sa dvoje na 300 saradnika, sa prosečnom starošću od 32 godine.
Pored sedišta u Pizi, ATI Project ima kancelarije u Milanu, Beogradu, Odenseu, Parizu, Kopenhagenu, Ženevi i Talinu, a o tome koliko je truda bilo potrebno da bi se jedna mlada firma razvila u pravog poslovnog giganta, za naš portal govori njen predsednik i osnivač, Beograđanin rođenjem, inženjer arhitekture i građevinarstva Branko Zrnić.
Prosečna starost zaposlenih u ATI Projectu iznosi 32 godine; Foto: ATI Project
Kako ste se kao odličan i nagrađivani učenik beogradske Matematičke gimnazije obreli u vodama arhitekture? Zašto ste odabrali baš Univerzitet u Pizi?
Od malena sam želeo da se bavim projektovanjem i gradnjom. Kao dečak sam u dvorištu imao kućicu na drvetu. Univerzitet u Pizi je jedan od najstarijih u Evropi (iz 1343) sa jako poznatim Građevinsko-arhitetkonskim fakultetom. Piza je univerzitetski grad sa jako puno studenata i odličnim uslovima za studiranje.
Prva godina studija bila je prava lekcija života, iz koje sam naučio da se velikim trudom sve može postići.
Kakva sećanja nosite na studentske dane? Koliko vam je jezik predstavljao barijeru?
Na prvu godinu sam posebno ponosan. Želeo sam da od prvog trenutka budem samostalan, a ne na teretu roditelja. Posle nekoliko nedelja u Italiji, sa drugom sa kojim sam došao iz Beograda sam se zaposlio kao perač sudova u jednom restoranu preko dana, da bi uveče ostajali da učimo do kasno kako bismo nadoknadili propuštene lekcije na fakultetu. Nisam znao ni reči italijanskog kada sam došao 2002, ali se italijanski, srećom, brzo uči, tako da je samo prvi period bio kritičan. Bilo je vrlo naporno, ali mislim da je ta godina bila prava lekcija života, iz koje sam naučio da se velikim trudom sve može postići.
Human Technopole u Milanu; Foto: ATI Project
Prva kancelarija van Italije otvorena je 2016. u Beogradu, što mi je oduvek bio san.
S kojim ciljem i nadama ste 2008. osnovali firmu ATI Project? Koliko su bili teški prvi koraci?
Oduvek sam želeo da radim velike i kompleksne projekte. To mi je bio cilj od prvog trenutka i svakim novim danom sam bio korak bliže da ga ostvarim. Na početku je uvek teže jer ljudi ne znaju ko si – nemaš reference, iskustvo, promet, broj zaposlenih. Prvih godina u našem poslu, najteža prepreka je uliti poverenje klijentu da – iako sa manje iskustva i zaposlenih projektanata – možete kvalitetno i na vreme odraditi posao. Čovek mora prvo jako sam da veruje u to, a zatim da bude sposoban da ubedi klijente i saradnike. Svakim danom jedan veći projekat, jedan korak napred i vremenom se izgradi platforma iskustva, brend i reference. Posle sve već ide lakše.
Kako je tekao dalji razvoj firme? Kada ste otvorili prvu kancelariju van Italije?
Oduvek smo želeli da se bavimo Integrated designom u BIM-u. Drugim rečima, pratimo sve faze projekta (preliminarni, glavni, izvođački i nadzor) i sve discipline (arhitektura, statika, mašinske i elektro instalacije) u BIM okruženju koje nam omogućava, pored kvaliteta projekta, i precizno praćenje vremena izgradnje i kontrolu troškova. Pokrivamo sve vrste objekata, privatne i javne – škole, bolnice, stambene, poslovne, hotele, sport, kultura. Prva kancelarija van Italije otvorena je 2016. u Beogradu, što mi je oduvek bio san.
Bolnica u Talinu u Estoniji; Foto: ATI Project
Šta je ono što smatrate da ATI Project izdvaja od konkurentskih firmi?
Imamo Design Team koji je 100% interni, ne koristimo out-sourcing. Pokrivamo sve discipline i jako smo stručni u korišćenju BIM tehnologije. Imamo mlad i ambiciozan tim, moćnih proizvodnih kapaciteta. Imamo preko 300 zaposlenih projektanata u 7 kancelarija širom Evrope, aktivni smo sa poslovima u 10 različitih zemalja na različitim jezicima.
Imamo preko 300 zaposlenih projektanata u osam kancelarija širom Evrope.
Koje projekte smatrate za najznačajnije u vašem portfoliju?
Univerzitetska Bolnica u Odenseu (vrednost radova 700 miliona evra), jedan od najvećih bolničkih kompleksa u Evropi, renoviranje sedišta Ujedinjenih Nacija u Ženevi (240 miliona), svakako najprestižniji projekat koji vodimo, bolnica u Kopenhagenu (230 miliona), glavna bolnica u Talinu u Estoniji (520 miliona), Hotel u Mittenwaldu u Nemačkoj (25 miliona), itd.
Univerzitetska bolnica u Odenseu u Danskoj; Foto: ATI Project
Zadatak kvalitetnog projekta je da skladno spoji funkcionalne i estetske zahteve, ostajući u okviru budžeta.
Koji projekat vam je do sad predstavljao najveći izazov i zbog čega?
Najveći izazov u razvoju firme je zasigurno bila Univerzitetska Bolnica u Odenseu za koju smo pobedili tender 2017. godine. Ovo je ogroman projekat (250.000 m2) u kojem smo odgovorni za sve discipline (Arhitetkura, Statika, Instalacije), izveden u Danskoj koja je verovatno najzahtevnije evropsko tržište kada je kvalitet projektovanja u pitanju. Opet, to je bila prva velika misija ATI Projecta izvan Italije, što je učinilo ovaj projekat još većim izazovom.
Koje su specifičnosti projektovanja objekta kakav je fudbalski stadion?
Stadioni su danas multifunkcionalni kompleksi. Prva specifičnost je usaglašavanje projekta sa funkcionalnim zahtevima fudbalskog tima, dok sa druge strane projekat mora biti ekonomski održiv zahvaljujuci pratećim funkcijama kao što su shopping space i food & beverage. Pored funkcionalnih zahteva, sa strikno arhitektonsko-estetske strane stadion je “lična karta” fudbalskog tima i često landmark grada u kome se nalazi. Zadatak kvalitetnog projekta je da skladno spoji funkcionalne i estetske zahteve, ostajući u okviru budžeta.
Sa arhitektonsko-estetske strane stadion je “lična karta” fudbalskog svakog tima, smatra Zrnić; Foto: ATI Project
Koliko je BIM unapredio vaš rad? Koja je razvijenost primene BIM-a u Italiji kod drugih srodnih struka kao što su elektro ili mašinstvo?
BIM je u ATI Projectu na jako visokom razvojnom nivou. I dalje svakim novim danom dodatno unapređujemo naše znanje, ali od 2015. svi naši projekti su rađeni isključivo u BIM-u, pokrivajući sve discipline uključujući elektro i mašinske instalacije. Proces je daleko efikasniji u BIM-u, bez koga je nemoguće zamisliti izradu kompleksnih projekata poput onih kojima se bavimo.
Svi naši projekti su energetski efikasni, projektovani prema principima ambijentalne integracije i održivog razvoja.
Koliko je u radu ATI Projecta bitna korporativna odgovornost?
Smatram da je jako bitna. Projekti koje radimo direktan su proizvod rada naših zaposlenih. Zadovoljstvo i ispunjenost zaposlenih je jedan on najbitnijih uslova za produktivnost. Želimo da naši zaposleni budu ponosni na firmu u kojoj rade, ne samo zbog kvaliteta projekata nego i radne kulture i filozofije kompanije. Svi naši projekti su energetski efikasni, projektovani prema principima ambijentalne integracije i održivog razvoja. Pored toga, kao firma imamo preko 3.000 posađenih stabala širom sveta, trideset petoro dece usvojene na daljinu u Africi, kolektivna čišćenja životne sredine ili ATI Project sportske dane koje organizujemo svake godine.
Sedište UN u Ženevi; Foto: ATI Project
Koliko je truda bilo potrebno da se nađete među pet najboljih arhitektonskih firmi u Italiji?
ATI Project je zvanično otvoren u januaru 2011. Tada nas je bilo dvojica u firmi, sa prometom od 30.000 evra. Danas nas je preko 300, sa prometom od preko 20 miliona evra. Prvi put smo ušli u Top 5 italijanskih arhitetkonskih firmi 2020. godine. Poznate italijanske novine „Sole 24 ore“ su nas proglasile Projektantskom firmom najbržeg rasta u Italiji svih vremena. Na listi od Top 150 italijanskih firmi sa 103. mesta u 2017. godine prešli smo na 16. mesto u 2018, deveto u 2019, četvrto u 2020. i treće u 2021. Sve kompanije u Top 20 postoje više desetina godina, dok je ATI Project jedina firma koja je za ovako kratko vreme stigla tako visoko. Volimo naš posao, uživamo u svakom novom danu i nastavljamo da napredujemo.
Sve kompanije u Top 20 postoje više desetina godina, dok je ATI Project jedina koja je za ovako kratko vreme stigla tako visoko.
Ove godine prvi put ste se predstavili na Nedelji dizajna u Milanu. Upoznajte nas malo podrobnije sa instalacijom “Generative Circularity”.
Ideja instalacije je ilustracija principa generativnog dizajna i cirkularnog razvoja. Forma instalacije je generisana polazeći od nekoliko inputa (geometrija prostora, modularnost, težina modula, mogućnost sklapanja, materijal…) koristeći informatičke procese koji generišu više 3D modela koji zadovoljavaju pomenute uslove. U poslednjoj fazi procesa naši projektanti odlučuju se za najadekvatnije rešenje, ali je ovako tehnološki organizovan proces znatno efikasniji od tradicionalnog projektovanja. Cela instalacija je izvedena od prirodnog kartona koji će po završetku nedelje dizajna u Milanu biti 100% recikliran sledeći principe cirkularne ekonomije.
Predviđamo ekspanziju na afričko tržište kada je u pitanju bolnički sektor.
Kako vidite razvoj ATI Projecta u godinama pred nama?
Nastavljamo sa radom na velikim i kompleksnim projektima. Orijentišemo se sve više na skandinavsko i švajcarsko tržište. Razvijamo dizajn tim u Pizi (150 zaposlenih), Milanu (60) i Beogradu, gde već imamo 90 zaposlenih. Sledimo principe održivog razvoja, integralnog projektovanja na BIM platformi. Predviđamo ekspanziju na afričko tržište kada je u pitanju bolnički sektor. Nastavljamo sa našim socijalnim inicijativama i željno očekujemo nove projektantske avanture.
Dizajn maksimalno koristi kompaktnu površinu objekta kako bi ga učinio što funkcionalnijim, dok visina kabine i veliki prozori poboljšavaju osećaj prostranosti.
Danski arhitekta Sigurd Larsen dizajnirao je u Nemačkoj kabinu za odmor sa integrisanim nameštajem i panoramskim prozorima koji uokviruju pogled na prirodu.
Prva za sada izgrađena kabina predstavljena je u krugu kulturnog centra Wehrmuehle u blizini Berlina, grada iz kog inače deluje Larsenova praksa, a najnoviji model smeštaja razvijen je od strane ugostiteljske startap kompanijeRaus.
Prva za sada izgrađena kabina predstavljena je u blizini Berlina; Foto: Noel Richter
Večiti izazov za arhitekte
Larsenov dizajn maksimalno koristi kompaktnu površinu objekta od samo 18 kvadrata kako bi kabina bila što funkcionalnija, a visina kabine i veliki prozori pomažu da se poboljša osećaj prostranosti.
„Rad sa samo nekoliko kubnih metara je na neki način uvek izazov za arhitekte, ali sam u isto vreme otkrio i da je to izvor inspiracije jer tako postoji jasan okvir za ono što je moguće“, rekao je Larsen za Dezeen.
Veliki panoramski prozori ne samo što pružaju širok pogled na okruženje, već imaju i klizni deo koji se otvara, kako bi korisnici mogli bukvalno da urone u okruženje.
Veliki panoramski prozori imaju i klizni deo koji se otvara; Foto: Noel Richter
Kabina je u potpunosti izvedena u crnoj boji jer tamne površine minimalizuju refleksije u staklu.
U unutrašnjosti, glavne funkcionalne zone su smeštene uz zadnji zid tako da je čitav sadržaj usmeren ka zastakljenoj fasadi.
„Krevet, sofa, kreveti na sprat i kupatilo su zapravo niše zadnjeg zida. Na ovaj način smo stvorili situaciju nalik pećini u koju možete da se uvučete i osećate se potpuno zaštićeno, dok pritom imate potpuno otvoren pogled u svim drugim pravcima“, dodao je arhitekta.
Raus kabina je u potpunosti izvedena u crnoj boji, kako u enterijeru tako i u eksterijeru. Ovo je urađeno kako bi se fokus zadržao na pogledima, jer tamne površine minimalizuju refleksije u staklu.
Kabina je izvedena u crnoj boji kako bi se fokus zadržao na pogledimaFoto: Noel Richter
Dodatni pogledi na okruženje
Kabina je dizajnirana tako da može da ugosti tri odrasle osobe ili dve odrasle osobe sa do dvoje male dece, s obzirom na to da je opremljena jednim širim krevetom i krevetom na sprat.
Prostor za sedenje se nalazi pored kompaktne kuhinje, koja je sa dve strane okružena prozorima koji pružaju dodatne poglede na okruženje.
Krovni prozori, ugrađeni u plafon iznad kupatila i kreveta na sprat obezbeđuju da dnevna svetlost dopre i do ovih prostora, a ujedno omogućavaju gostima da uživaju i u pogledu na okolne krošnje.
Kompaktna kuhinja je sa dve strane okružena prozorima; Foto: Noel Richter
Planirano je da sve kabine budu postavljene na nekoliko sati vožnje od velikih gradova.
Kabina ima i peć na drva kao i integrisano podno grejanje, a električna energija se dobija preko solarnih panela.
Prema izjavi iz Rausa, cilj ovih ruralnih odmarališta je da „stanovnicima gradova ponude priliku da se spontano i nekomplikovano odmore od života u velikim gradovima u savremenim i održivim kabinama smeštenim usred prirode“.
Planirano je da sve kabine ove kompanije budu postavljene na nekoliko sati vožnje od velikih gradova, kako bi gostima bilo zgodno da se za vikend ili makar samo na jednu noć izoluju i napune baterije.
Kabine će biti postavljene na nekoliko sati vožnje od velikih gradova; Foto: Noel Richter
Kapaciteti fakulteta sada su uvećani za čak 5.300 neto kvadrata, a ono što ovaj objekat izdvaja od drugih jesu materijalizacija i najsavremenija oprema.
Posle više od 50 godina od osnivanja, Fakultet organizacionih nauka u Beogradu dobio je svoje proširenje. Novi objekat renomirane visokoškolske ustanove, čiji projekat potpisuje Kripinženjering, nalazi se odmah pored stare zgrade na Voždovcu.
Staro zdanje fakulteta bila je nekadašnja Osnovna škola „Bora Stanković „(sagrađena 1932. godine), a koja je 80-ih godina dodeljena FON-u na korišćenje. Odmah do njega dograđeno je moderno novo krilo sa neznatno uvećanom visinom krovnog venca u odnosu na staru zgradu. U zoni neposredne blizine postojećeg objekta, nov objekat je rešen kaskadno u dva nivoa kako bi se postigle što je moguće slične visine krovnih venaca.
Investicija vredna oko 6 miliona evra krenula je u realizaciju tokom proleća 2020. godine. Radove na ovom objektu sproveo je konzorcijum koji su činile kompanije MEnterijer Gradnja, Jugogradnja i ExIng. S druge strane, stručni nadzor vršili su Bureau Cube Partners i AGInstitut, dok je projekat izradio Krip Inženjering.
Nova zgrada FON-a ima prepoznatljivu fasadu od aluminijumskih panela i stakla; Foto: Sara Pilipović
Dok je fasada objekta jednostavna, unutrašnjost objekta nikog ne ostavlja ravnodušnim.
Novi objekat čine 2 podzemne etaže parkinga i 5 nadzemnih etaža (računajući prizemlje). Posebna atrakcija svakako je zastakljena pasarela koja predstavlja toplu vezu između dve susedne zgrade fakulteta, a koje su međusobno udaljene oko 6 metara. Pasarela je u vidu stepeništa, zastakljena je i obezbeđena je platforma za osobe za invaliditetom.
Sadržaj nove zgrade čine:
2 velika amfiteatra
8 računarskih sala sa 240 računara
3 nove računarske učionice
6 novih učionica
10 kabineta
nova biblioteka i čitaonica
4 nove sale za sastanke
2 nivoa podzemnih garaža
Osim same zgrade, u sastav aneksa ulazi i prostrani popločani plato sa amfiteatrom (koji je zamišljen kao mesto okupljanja studenata), kao i prateće parterno uređenje sa zelenilom. U novi objekat se može ući direktno iz dvorišta Fakulteta ili preko zastakljene pasarele, dok je pristup podzemnoj garaži omogućen iz Ulica Jove Ilića.
Forma objekta je svedena na osnovne geometrijske elemente dok različite pozicije i veličine prozorskih otvora u određenoj doprinose razigranosti i dinamičnosti same fasade. U oblikovnom smislu, objekat je svedena geometrijska forma sa naznačenim zalučenim delom koji je saglediv iz pravca ka centru grada iz ulice Bulevar oslobođenja. No, dok je fasada objekta jednostavna, unutrašnjost objekta nikog ne ostavlja ravnodušnim.
Centralni hol čini glavnu tačku povezivanja i prostorne orijentacije; Foto: Sara Pilipović
Novoplanirani objekat je u funkcionalnom smislu koncipiran tako da zadovolji savremene potrebe jedne visokoškolske ustanove.
U prizemlju aneksa se nalazi prostrani hol, koji je neprekinutim volumenom i stepenicima povezan sa prvim i drugim spratom. Tu je i velika čitaonica sa oko 100 sedećih mesta, kao i biblioteka. Poseban blok čine protivpožarno stepenište u čijem središtu se nalaze putnički liftovi koje zajedno koriste nastavnici i studenti.
Prvi i drugi sprat imaju sličnu prostornu organizaciju i raspored sadržaja. Iz prostranog hola ulazi se u veliki amfiteatar sa oko 200 mesta kojeg karakteriše najsavremenija akustika. Na ovim etažama se još nalazi i jedna učionica od oko 60 mesta, pomoćna kancelarija i servisni blok.
U prizemlju objekta se nalazi savremeno opremljena čitaonica sa 100 mesta; Foto: Sara Pilipović
Budući profesionalni menadžeri raspolažu sa jednom od najbolje opremljenih i organizovanih obrazovnih ustanova u Srbiji.
Na trećem spratu se nalazi sistem učionica do kojih se dolazi jedino stepeništem ili liftom. Pored servisnog bloka, tu je i terasa na otvorenom koja je orijentisana ka staroj zgradi fakulteta.
Poslednji četvrti sprat namenjen je kabinetima za nastavnike sa posebnom salom za sastanke kolegijuma. Ovaj sprat čine više radnih prostorija koje se nižu po obodu zgrade, dok se u samom središtu nalazi atraktivna zbornica sa zidovima od stakla i velikim stolom.
Zajedno sa novim prostornim kapacitetima, FON sada može primiti oko 25% studente više – navode iz uprave fakulteta. Na osnovu rečenog, može se zaključiti da budući profesionalni menadžeri raspolažu sa jednom od najbolje opremljenih i organizovanih obrazovnih ustanova u Srbiji.
Posebnu atrakciju čini sala za kolegijum koja se nalazi na 4. spratu; Foto: Sara Pilipović
Materijalizacija objekta
Materijalizacija novog objekta je takva da prati savremene trendove u arhitekturi sa posebnim osvrtom na vezu sa postojećom građenom sredinom.
Ulazni hol, kao i svi holovi na spratovima, kao i sva stepeništa imaju završnu obradu protivkliznu, granitnu keramiku, dok amfiteatri, učionice, nastavnički kabineti i druge prostorije sa više računara imaju dupli pod kako bi se obezbedio podni razvod kablova jake i slabe struje.
Završna obrada garaže u delu prostora za kretanje vozila ferobeton. Sve tehničke prostorije u podzemnim i nadzemnim etažama su završno obrađene protivkliznom keramikom.
Fasada objekta rešena je u dvojnom sistemu strukturalne i ventilisane fasade, a čiju finalnu obradu čine alubond paneli, čiji ton prati kolorit fasade stare zgrade.
Hol objekta popločan je mermernim pločama; Foto: Sara Pilipović
Aluminijum na fasadi i u enterijeru
U slučaju nove zgrade FON-a primenjen je široki asortiman proizvoda kompanije Alumil, od kojih se posebno ističe sistem zid-zavese, kao i rešenja za ulazna vrata i unutrašnju aluminariju.
Spoljašnja aluminarija SMARTIA M7 je klasični sistem zid-zavesa visoke energetske efikasnosti, koji nudi kvalitetnu konstrukciju uz svedene dimenzije profila. Osim toga, tipski detalji kontakta zid-zavese i ventilisane fasade u velikoj meri olakšali su proces projektovanja i izvođenja.
Spoljašnja vrata MD67 je novi sistem toplotno izolovanih ulaznih vrata u ponudi kompanije Alumil. Rešenje je prepoznatljivo po svom modernom dizajnu i visokim performansama, sa dvostranom konstrukcijom. Kao takav, ovaj sistem pruža mogućnost izrade ulaznih vrata sa panelima ili staklenim ispunama, što se za novu zgradu FON-a pokazalo kao pravo rešenje.
Zaunutrašnju aluminariju korišćen je sistem M9400 koji predstavlja aluminijumski tip hladnih profila koji mogu služiti širokom rasponu različitih potreba uz mnogobrojno kombinovanje elemenata u enterijeru, kao što su staklene pregrade.
Za spoljašnja ulazna vrata iskorišćen je model MD67 kompanije Alumil; Foto: Sara Pilipović
Najsavremenije BIM tehnologije
Važno je napomenuti da je projekat nove zgrade Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu jedan od prvih javnih projekata u Srbiji na kojem je u celosti primenjena BIM tehnologija.
„Prepoznajući značaj BIM metoda i informacionih modela za uspešnu realizaciju građevinskih projekata Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima inicirala je BIM implementaciju na ovom projektu još fazi izrade tehničke dokumentacije“ – kaže za naš portal Željko Žugić iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.
Sam model (geometrija i materijalizacija) rađen je u programskom alatu Revit, dok su upravljački parametri (vreme i novac) pridodati u model kroz softverski paket Bexel Manager.
„Najveći izazov bio je uraditi verifikacioni izveštaj i iskomunicirati s projektantom sve izmene i prilagođavanja u tehničkoj dokumentaciji“ – kaže za naš portal Igor Osmokrović iz firme Bexel Consulting.
Sinhron plan objekta rađen je pomoću savremenih BIM tehnologija; Foto: Sara Pilipović
Nova faza razvoja
Pojedinačne dogradnje, prenamene i rekonstrukcije stare zgrade FON-a nisu mogle u potpunosti da odgovore na rastuće potrebe fakulteta, osavremenjivanje nastave i rast broja studenata.
Izgradnja nove i savremeno opremljene zgrade, čiju realizaciju je podržala Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima, pružiće fakultetu sasvim nove mogućnosti.
U istoriji beogradskog graditeljstva nova zgrada Fakulteta organizacionih nauka biće upisana kao jedno od prvih javnih zadnja na kojem je BIM tehnologija primenjena u celosti.
Nadamo se da će Elektro-tehnički fakultet u Beogradu, a i mnogi drugi u Srbiji, uskoro dočekati nove generacije studenata u novim i savremeno opremljenim prostorima.
Izgradnja modernog i održivog plutajućeg grada u obliku mozga trebalo bi da spreči da ova mala ostrvska država do 2100. godine postane potpuno nenastanjiva.
Maldivska Republika udružila se s holandskom arhitektonskom firmom Waterstudio, specijalizovanom za projekte na vodi, kako bi zajedničkim snagama stvorili plutajući grad u obliku mozga koji će ugostiti 20.000 ljudi u laguni u blizini glavnog grada ove južnoazijske zemlje.
Nazvan Maldives Floating City, grad bi prema projektu trebalo da sadrži 5.000 niskih kuća, koje će plutati na površini od 200 hektara u Indijskom okeanu. Predviđeno je da kako raste nivo mora tako raste i grad, koji će biti izgrađen na nizu plutajućih šestougaonih struktura.
Predviđeno je da kako raste nivo mora tako raste i grad; Render: Waterstudio/Dutch Docklands
Rešenje za problem nenastanjivosti
Na Maldivima, oko 80% zemlje nalazi se na manje od jednog metra iznad nivoa mora.
Kako po sadašnjim predviđanjima Maldivi do 2100. godine više neće biti nastanjivi zbog porasta nivoa mora, vlada ove države se nada da će na ovaj način prevazići problem i moći da ponudi smeštaj za 20.000 ljudi.
Planirano je da izgradnja počne nešto kasnije ove godine i to na lokaciji koja će biti udaljena deset minuta brodom od Malea, glavnog grada Maldiva.
Lokaciji će biti udaljena deset minuta brodom od Malea, prestonice Maldiva; Render: Waterstudio/Dutch Docklands
Grad nudi revolucionaran pristup modernom i održivom životu gde biste bili okruženi azurnim Indijskim okeanom.
„Ovaj prvi ostrvski grad ove vrste nudi revolucionaran pristup modernom i održivom životu gde biste bili okruženi azurnim Indijskim okeanom. Ovaj projekat predstavlja futuristički pejzaž iz snova koji je konačno spreman da postane stvarnost“ – rekli su za Dezeen iz holandskog studija.
Maldives Floating City je zapravo tek jedan među brojnim predlozima za plutajuće gradove, uključujući OceanixBusan u Južnoj Koreji, koji su projektovali BIG i Samoo i tehnološka kompanija Oceanix takođe sa idejom da se ponudi stambeno rešenje za oblasti koje su najviše ugrožene zbog porasta nivoa mora i globalnog zagrevanja.
Grad nudi revolucionaran pristup modernom i održivom životu; Render: Waterstudio/Dutch Docklands
Grad u obliku mozga
Međutim, iz kompanije Dutch Docklands, koja je zadužena za izgradnju Maldives Floating Cityja, tvrde da nijedan projekat nije uspostavljen u ovakvom obimu i u ovakvom tempu, i sve to uz podršku vlade.
Razvojni plan, koji bi trebalo da u potpunosti bude završen do 2027. godine, činiće sistem od serije šestougaonih ostrva po uzoru na geometrijske oblike lokalnog korala poznatog kao „moždani koral“. Kada se forme kombinuju i posmatraju odozgo, grad će zaista podsećati svojom formom na mozak.
Svaka rezidencija u gradu imaće površinu od 100 kvadrata; Render: Waterstudio/Dutch Docklands
Žive platforme nosiće kuće, hotele, restorane, prodavnice, bolnicu, školu i zgradu vlade.
Planirano je da veštačke obale korala budu pričvršćene za donju stranu plutajućeg grada kako bi se stimulisao prirodni rast korala. Žive platforme nosiće kuće, hotele, restorane, prodavnice, bolnicu, školu i zgradu vlade.
Svaka rezidencija, smeštena na obali mora, imaće površinuod 100 kvadrata, kao i svoje pristanište na prednjem delu i terasu na krovu. Prema saopštenju iz kompanije Dutch Docklands, prosečna cena kuće kretaće se oko 250.000 dolara.
Prosečna cena kuće kretaće se oko 250.000 dolara; Render: Waterstudio/Dutch Docklands
Na borbenoj liniji globalnog zagrevanja
Waterstudio, Dutch Docklands i maldivska vlada se kroz koncept ovog projekta oslanjaju na pomorsku kulturu Maldiva, države čija površina iznosi samo 298 kvadratnih kilometara.
„Kao nacija koja je na borbenoj liniji globalnog zagrevanja, Maldivi su u savršenoj poziciji da ponovo osmisle kako će čovečanstvo preživeti i zaista napredovati u vremenu kada smo suočeni sa porastom nivoa mora i obalskom erozijom. Inspirisani tradicionalnom maldivskom pomorskom kulturom, domovima plutajućeg grada na Maldivima će se na kraju pridružiti i hoteli, restorani, elegantni butici i marina svetske klase“, kažu iz Dutch Docklands.
Male ostrvske zemlje poput Maldiva mogu uskoro postati potpuno nenastanjive; Render: Waterstudio/Dutch Docklands
Održiva rešenja za urbani razvoj u okeanu mogu biti od velikog značaja za opstanak Maldiva i sličnih država.
Kako se navodi u šestom ovogodišnjem izveštaju Međuvladinog panela o klimatskim promenama (IPCC), usled globalnog zagrevanja male ostrvske zemlje kao što su Maldivi mogu uskoro postati potpuno nenastanjive.
Zato održiva rešenja za urbani razvoj u okeanu koja su navedena u izveštaju – što uključuje podizanje kuća na stubovima i stvaranje „amfibijske arhitekture“ koja može plutati na površini vode – mogu biti od velikog značaja za opstanak Maldivske Republike i sličnih država.
Biro specijalizovan za urbanističko planiranje u potrazi je za vrednim i motivisanim kandidatima za poziciju junior arhitekte – arhitekte početnika. Konkurs je otvoren do 14. jula.
Urbanistički centar iz Beograda je domaća kompanija koja se već 16 godina bavi prvenstveno urbanističkim planiranjem delova grada i naselja, razvojem novih lokacija ali i izradom urbanističko-tehničke, tehničke dokumentacije za različite vrste objekata, eksterijera i enterijera.
Urbanistički projekat za izgradnju objekta železničke stanice, parkinga i pratećih poslovno-komercijalnih sadržaja u okviru kompleksa železničke stanice „Beograd centar“ u Prokopu, KO Savski venac
Urbanistički projekat za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa u zoni M-S, na delu bloka 12 na Novom Beogradu
Plan detaljne regulacije bloka između Bulevara despota Stefana i ulica: Cvijićeva, Vatroslava Lisinskog i Kralja Dragutina, Gradska opština Palilula
Plan generalne regulacije naselja Dobanovci, gradska opština Surčin
Zaposlenje na neodređeno, sa mogućnošću napredovanja
Priliku za učestvovanje na projektima koji proširuju profesionalno iskustvo
Priliku za stručno usavršavanje
Priliku za samostalnim radom ili radom u grupi u zavisnosti od Vaših predispozicija
Samostalno organizovanje obaveza uz uzajamno uvažavanje dogovorenih rokova
Profesionalno radno okruženje
Neophodne kvalifikacije:
Diplomirani inženjer arhitekture ili master inženjer arhitekture
Napredni nivo rada u programima Autocad, SketchUp, VRay, MS Office, Photoshop, Adobe Acrobat Pro (poželjno CorelDraw i Revit)
Napredni nivo poznavanja engleskog jezika
Radno iskustvo:
Nije neophodno
Opis posla:
Izrada 3D modela
Izrada grafičkih prezentacija
Učestvovanje na izradi svih vrsta planske i tehničke dokumentacije
Rad na terenu po potrebi
Izvršavanje dnevnih i nedeljnih zadataka koje zadaje vodeći arhitekta
Striktno poštovanje dogovorenih rokova
Štampanje i pakovanje projekata
Saradnja sa svim inženjerima različitih struka angažovanih na projektima
Poštovanje kompanijskih standarda i kulture poslovanja
Prednost dajemo osobama:
Vrednim i odgovornim
Motivisanim za rad i učenje
Koji su organizovani, iskazuju inicijativu i samostalno traže rešenja problema
Kako se prijaviti?
Zainteresovani kandidati mogu da pošalju CV (po želji portfolio i motivaciono pismo) elektronskim putem na email adresu office@urbanistickicentar.com i to najkasnije do 14. jula 2022. godine.
Želite li sveobuhvatni pregled građevinskih aktivnosti na području Srbije koji možete dobiti i u tabelarnom formatu? Na pravom ste mestu!
Jedan od najpopularnijih servisa portala Gradnja.rs upravo je dobio novu verziju! Pored toga što možete pretraživati koji novi stambeni ili poslovni objekti se grade u Srbiji, sada Mapa gradilišta podržava i puteve, mostove i železničke koridore.
U novoj verziji Mape gradilišta moguće je izabrati građevinsku sezonu i uporediti podatke. Takođe, osvežena verzija Mape podržava pretragu po ulici, naselju ili gradu pa se na jednostavan način može vizuelno sagledati šta se od građevinskih aktivnosti dešava na određenoj lokaciji.
Mapu možete pretraživati po čak šest različitih parametara: po imenu zgrade, gradu, ulici, tipu zgrade ali i po investitoru ili projektantu što može biti posebno interesantno ukoliko tražite specifične objekte.
Mapa gradilišta pruža pregled novogradnje u Srbiji; Foto: Gradnja
Mapa gradilišta u tabelarnom formatu
Posebna pogodnost Mape gradilišta namenjena je profesionalnim korisnicima, a to je mogućnost da se podaci sa Mape gradilišta preuzmu u tabelarnom formatu. Ovo omogućava sortiranje i pregled podatka u tabeli prema različitim potrebama. Tabelarni podaci se mogu listati i preuzimati za proizvoljni vremenski period i za različite parametre sortiranja.
U novoj verziji Mape gradilišta 2022 ubačene su kolone za tip i status objekta.
Cena godišnje pretplate iznosi 56.000 dinara + PDV. Zainteresovani mogu da se prijave ovde.
Registrujte se i istražujte Mapu
Da biste iskoristili pun potencijal Mape gradilišta, potrebno je da se (besplatno) registrujete a potom i ulogujete na Mapu gradilišta.
Zgodna mogućnost aplikacije jeste i primanje izveštaja o novim gradilištima na email. Potrebno je samo da prilikom registracije selektujete opciju „Da, obaveštavaj me o novim gradilištima na email“.
Mapi gradilišta 2022. možete pristupiti na ovoj adresi.
Umetničko delo visoko svega 10 metara sastoji se od 100 slojeva čeličnih ploča naslaganih jedan na drugi, a sama konstrukcija teška je ne manje od 30 tona.
U ravnici belgijske pokrajine Limburg (koja nije isto što i holandska pokrajina Limburg), nedaleko od grada Borglon (Borgloon) nalazi se neobična crkva. Zapravo, u klasičnom i strogom smislu to ni nije crkva, jer nikada nije osvećena, odnosno, uopšte nema nikakve veze sa crkvenim vlastima.
Pa po čemu je ona zanimljiva? Prosto, ona je instalacija. I nosi ime „Reading Between the Lines“. To je providna crkva belgijskog arhitektonskog dvojca Gijs Van Vaerenbergh (Pieterjan Gijs i Arnout Van Vaerenbergh), koja izgleda tako da joj, suštinski, nedostaje 50% zidova, nalik na šalukatre koje su otvorene, te se kroz nju može – gledati.
Nastala je 2011. godine i ima englesko ime, a na flamanskom (holandskom) se zove, prevedeno, Dookijkkerk, što znači „Crkva kroz koju se gleda“.
Nalazi se na livadi nedaleko od ovog mesta od svega jedanaestak hiljada stanovnika, koje ni po čemu nije bilo turistička atrakcija, do maštovitog „crkvenog zdanja“.
„Čitanje između redova” (koje se, navodno, odnosi na čitanje Biblije) je zdanje visoko svega 10 metara i sastoji se od 100 slojeva čeličnih ploča naslaganih jedan na drugi u obliku crkve. Konstrukcija je teška ne manje od 30 tona.
Oblik crkve se referencira na arhetip zapadnoevropske crkve sa šiljatim zvonikom.
Poseban način gradnje obezbeđuje da pejzaž uvek ostane vidljiv u celoj crkvi, kako iz daljine, tako i izbliza, ali i kad uđete u nju. Crkva je dakle prisutna, ali i odsutna iz pejzaža.
Providna crkva se nalazi između grada i rimske kaldrme, i može se smatrati pejzažnom umetnošću. Celinu čine horizontalne korten čelične ploče, povezane zavarenim kvadratnim pločama.
Cela je postavljena na betonsku osnovu u nagnutom pejzažu Borglona. Oblik crkve se referencira na arhetip zapadnoevropske crkve sa šiljatim zvonikom.
Očigledna transparentnost u enterijeru
Zanimljivo je da, zbog guste postavke slojeva, izdaleka zaista podseća na crkvu. Kako se posmatrač približava, postepeno postaje očigledno da to nije crkva.
Zbog upotrebe horizontalno postavljenih čeličnih ploča, zgrada je manje-više providna, pa otuda i naziv umetničkog dela. Ova transparentnost je još očiglednija kada se uđe u „crkvu“.
Odmah su se javili i muzičari da upotrebe ovu atrakciju za svoje video-spotove.
“Crkva” je vremenom dobila kultni status – ali i svrhu. Sredinom juna 2016. godine, providna crkva poslužila je kao scenografija za muzički događaj ”Slušanje između zvukova” vokalnog ansambla Florilegium.
Odmah su se javili i muzičari da upotrebe ovu atrakciju za svoje video-spotove, te tako providna crkva i instalacija MementoWeslyja Meurisa čine postavku za video klip ”Rise Like Lions” izvođača Diablo Boulevard, a ova ”crkva” se takođe može videti u spotu belgijske pevačice Axelle Red.
Od inovativne arhitekture nekad „najružnije zemlje na svetu“, preko čitavog procesa hoblovanja parketa, do kuće izgrađene bez mešalice, buke i oplate.
Mesec u kojem je i zvanično počelo leto bio je „vreo“ i na našem portalu, sa pregršt zanimljivih tekstova, reportaža i intervjua iz sveta građevinarstva i arhitekture. Kada su trendovi u pitanju, tekstove o bazenima koji su dominirali u maju zamenili su svi sadržaji vezani za solarne panele, a gledano pojedinačno, ovih 5 članaka iz juna meseca imalo je najviše vaših klikova i lajkova.
Sa više od 300 javnih objekata izgrađenih u Flandriji u poslednje dve decenije kroz proces poznat kao Otvoreni poziv arhitekte flamanske vlade, ovaj mali deo severne Belgije postao je dom nekih od najboljih javnih zgrada na svetu, poput zgrade lučke uprave koju je Zaha Hadid izvela u Antverpenu. Ceo tekst ovde
Tokom obilaska ovog gradilišta početkom marta videli smo intenzivne zemljane radove na pripremi terena i pravljenju saobraćajnica, a slična situacija trenutno je i na drugoj strani budućeg tunela, gde vidimo sadejstvo kamiona i bagera koji rade na stabilizaciji kosine u zoni gde je projektovan ulazni portal. Ceo tekst ovde
2.454 pregleda; Foto: Aleksandar Morović za Gradnja.rs
Projektni zahtev bio je da se na parceli od 598 m² formira objekat koji će biti prepoznatljiv po svom pristupu u oblikovanju, kao i da se, u procesu projektovanja, formira kvalitetan i opravdan stambeni prostor koji direktno prati standarde, zahteve tržišta ali i potrebe budućih korisnika. Ceo tekst ovde
Hoblovanjem poda i zamenom lajsni, stari parket može dobiti potpuno novi izgled, a u ovom tekstu objavljenom početkom juna detaljno smo vam – uz pomoć video-tutorijala na Jujtjubu – objasnili kako se to radi i koliko sve to zajedno košta. Ceo tekst ovde
Kako zaista izgleda izgradnja jednog porodičnog stambenog objekta imali smo prilike da vidimo u okviru „Dana otvorenih vrata“, događaja koji je organizovala kompanija Xella sa namerom da krajnjim korisnicima približi i pokaže kako zaista izgleda jedan porodičan objekat u „sivoj fazi“. Ceo tekst ovde
Osim što se mogu proizvesti za samo nekoliko dana, ovi bazeni sa hidromasažnom kadom napravljeni su od materijala koji se u potpunosti mogu reciklirati.
San Juan Pools, američka kompanija specijalizovana za proizvodnju bazena, predstavila je prvi 3D štampani bazen od fiberglasa na svetu.
Ova firma koja posluje skoro 65 godina i važi za jednog od najvećih proizvođača bazena od fiberglasa, a primenom 3D štampe u proizvodnji sada su napravili revolucionaran korak napred.
Model Baja Beach koji se ukopava u zemlju; Foto: San Juan Pools
Mogućnost štampanja bilo oblika
San Juan je transportovao svoj model Baja Beach u sam centar Menhetna, gde je stručnjak za uređenje doma Skip Bedel objasnio tehnologiju koja stoji iza 3D štampanja ovog bazena i dozvolio voditeljima da “isprobaju proizvod”.
3D štampani bazen ima hidromasažnu kadu za osam osoba i kosi ulaz na plažu koji se mogu instalirati u ili iznad zemlje. Bedel je objasnio da uzbudljivi aspekt 3D štampanja bazena znači da „mogu napraviti bilo koji oblik koji žele“.
Bazeni su napravljeni od materijala koji se u potpunosti mogu reciklirati.
Takođe, novi 3D štampani bazeni kompanije San Juan Pools mogu se proizvesti za samo nekoliko dana, a napravljeni su od materijala koji se u potpunosti mogu reciklirati.
„Dakle, kada završe svoj životni vek, bazeni mogu da ga prođu kroz drobilicu i ponovo se iskoriste kao plastični peleti“– rekao je Bedel, a prenosi Pool Magazine.
Model Baja Beach koji se instalira iznad zemlje; Ilustracija: San Juan Pools
Jedini u celoj industriji
Bedel je dalje objasnio da korak kompanije San Juan Pools ka prilagođavanju masovne tehnologije štampanja proizilazi iz partnerstva sa naprednom proizvodnom kompanijom pod nazivom Alpha Additive.
Američki stručnjak je dodao da nijedan drugi proizvođač bazena trenutno nema tehnologiju ili mašineriju za kreiranje ovakvih proizvoda, što ih trenutno čini jedinim 3D štampačima bazena od fiberglasa u industriji.
Projekat za jednu od najnaprednijih izgrađenih konstrukcija svih vremena usvojio je brojne inovativne principe u pogledu tehnologija i građevinskih materijala.
Svojim smelim oblikom i upečatljivom fasadom osvetljenom sa više od 14.000 metara arapske kaligrafije, Muzej budućnosti (Museum of the Future) u Dubaiju sigurno stremi ka svom mestu među najpoznatijim svetskim građevinama.
Sa ukupnom površinom od 30.000 kvadrata objekat koji je otvoren krajem februara sadrži izložbene prostore za inovativne ideologije, usluge i proizvode, kao i pozorišne sale, laboratorije i istraživački centar.
Fasada je osvetljena sa više od 14.000 metara arapske kaligrafije; Foto: Museum of the Future LL
Arhitektonsko i inženjersko čudo
Svojom veličinom, privlačnom formom i komplikovanim dizajnom, ovaj objekat je zasigurno arhitektonsko i inženjersko čudo i jedna od najnaprednijih izgrađenih struktura svih vremena.
Ovakav rezultat zahtevao je niz revolucionarnih tehnologija za pristup složenim izazovima dizajna i oživljavanju vizije, te su Šaun Kila i Pipa Taker iz Killa Design, arhitektonske firme koja stoji iza projekta ove monumentalne zgrade, objasnili u razgovoru za ArchDaily nešto više o primenjenim tehnologijama.
„Muzej budućnosti bio je jedan od najstimultivnijih projekata koje sam osmislio jer predstavlja javnu zgradu koja je jedinstvena po svojoj formi i tehnički složena u svom izvođenju“ – rekao je Šaun Kila, suosnivač Killa Design i glavni arhitekta na projektu.
Zgrada je hiperjedinstvena po svojoj formi i tehnički složena u svom izvođenju; Foto: Killa Design
Proces dizajna je zahtevao kombinaciju naprednih materijala i najnovijih tehnologija kroz softver za 3D modelovanje.
Mnogi izazovi sa kojima su se susreli arhitekti i inženjeri proizašli su iz složenosti dijagrama i fasade.
Da bi se oni prevazišli, proces dizajna je zahtevao kombinaciju naprednih materijala i najnovijih tehnologija kroz softver za 3D modelovanje, kao i kolaborativni dizajn i parametarsku konstrukciju.
Ovi digitalni alati su na kraju bili ključni za uspeh projekta, što inače ne bi bilo moguće.
Mnogi izazovi proizašli su iz složenosti dijagrama i fasade; Foto: Killa Design
Osnovna uloga rezbarenih panela
Jedna od najtežih stavki tokom izrade bila je zakrivljena fasada objekta, koja se sastoji od 1.024 staklene ploče od plastike i nerđajućeg čelika. Integrišući dodatno i urezanu arapsku kaligrafiju u različite 3D oblike, rezbareni paneli igraju osnovnu ulogu.
Tokom dana funkcionišu kao prozori, a tokom noći osvetljavaju grad svojom LED rasvetom. Međutim, tim je morao da prevaziđe višestruke složene izazove da bi postigao ovakav krajnji rezultat.
Fasada objekta sastoji se od 1.024 staklene ploče od plastike i nerđajućeg čelika; Foto: Trimble
Veliki izazov u dizajnu bilo je ugrađivanje kaligrafskih prozora u parametrički optimizovanu formu torusa.
„Veliki izazov u dizajnu Muzeja budućnosti bilo je ugrađivanje kaligrafskih prozora u parametrički optimizovanu formu torusa, uključujući izbegavanje strukturnih čvorova, za šta je bilo potrebno više od godinu dana da se uspešno dizajnira“, rekao je Šaun Kila.
Drugi značajni izazovi u vezi sa izvođenjem uključivali su „koordinaciju više od 1.000 jedinstvenih strukturnih čvorova i njihovih osnovnih veza, kao i izbegavanje sukoba sa sekundarnim čeličnim nosačima, mašinskim, elektro i vodovodnim instalacijama.
Izvor: Killa Design
Inovativni princip dizajna
Da bi sve složenosti projekta bile rešene, projekat je usvojio brojne inovativne principe dizajna u pogledu građevinskih tehnologija i materijala.
Ovo je, na primer, uključivalo razvoj parametarskih alata za projektovanje „kako bi se digitalno optimizovala efikasnost primarne strukture, fasade i elemenata zastakljenja“.
Softver je uključivao Revit sa Dynamom i Rhino sa Grasshopperom. Isto tako upotreba BIM-a bila je ključna tokom procesa, stvarajući precizan digitalni model za multidicsiplinarnu saradnju. Takođe je korišćen za izradu svih crteža i za detekciju sukoba u virtuelnoj stvarnosti.
Strukturalni BIM softver korišćen je s obzirom na nekonvencionalnu geometriju muzeja i ogromne količine podataka.
Tekla Structures, strukturalni BIM softver koji je razvio Trimble, korišćen je s obzirom na nekonvencionalnu geometriju muzeja i ogromne količine podataka.
Pored pružanja moćnih mogućnosti na polju 3D modelovanja, ova tehnologija je u velikoj meri korišćena za identifikaciju sukoba sa drugim strukama kao što su mašinske, elektro i vodovodne instalacije, kao i sa izvođačima krovova i fasada.
BIM tehnologija je u velikoj meri korišćena za identifikaciju sukoba sa drugim zanatima; Foto: Trimble
Laserski sistemi za pozicioniranje
Visokotehnološke procedure, kao što su softver za vazduhoplovstvo i automatizovane robotske ruke, bile su potrebne za sastavljanje kaligrafskih panela na fasadi.
Da bi se paneli precizno postavili u strukturu, kao i da se obezbedi njihovo dinamičko kretanje, korišćen su laserski sistemi za pozicioniranje, koji su takođe korišćeni za precizno postavljanje čelične konstrukcije.
Zgrada je dobila LEED Platinum sertifikat; Foto: Museum of the Future LL
Tehnologija u korist blagostanja i održivosti
Kako Šaun Kila napominje, održivost je bila glavna motivacija u dizajnu, koja je takođe rešena kroz napredne tehnologije.
„Težnja je bila da se dizajn, proizvodnja i njeni operativni resursi učine što održivijim koristeći najviše inovativne tehnologije. Ovo je uključivalo razvoj 3D energetskog modela, inženjerska rešenja sa niskom potrošnjom energije i vode, strategije oporavka, pasivni solarni dizajn, sisteme za filtriranje i integrisane obnovljive izvore energije iz obližnje solarne farme koja se nalazi na krovovima zgrada za parkiranje“ – rekao je glavni arhitekta i dodao:
„Sve u svemu, ovo je doprinelo smanjenju upotrebe vode za 45% i ukupnoj uštedi energije za 25%. Rezultat je zgrada sa niskim sadržajem ugljenika i sa LEED Platinum sertifikacijom, koja ima za cilj da postavi primer za sve buduće zgrade u Ujedinjenim Arapskim Emiratima“ – istakao je na kraju Šaun Kila.
Ideja je da ovaj objekat bude centralna tačka Silk Route Garden (srp. Bašta Puta svile), novog zelenog prostora na istorijskom imanju Woolbeding koje datira još od 18. veka.
Staklenik se nalazi na imanju koje datira iz 18. veka; Foto: Hufton + Crow
Dragulj koji postaje kruna
Struktura ima deset stranica koje se otvaraju poput krune i otkrivaju skupinu suptropskih stabala i žbunja.
„Ovo mesto kao i projekat se bukvalno razvijaju pred vama. Koračajte kroz ovu očaravajuće prelepu baštu i otkrijte objekat koji počinje kao dragulj i završava kao kruna, dok se staklenik polako otvara“ – rekao je za Dezeenosnivač studija TomasHedervik.
Staza oko strukture okružena je sa 300 vrsta biljaka; Foto: Hufton + Crow
Bašta je uređena kao putovanje od dvanaest koraka koje prikazuje Put svile.
Silk Route Garden koji okružuje staklenik uređen je kao putovanje od 12 koraka koje prikazuje Put svile, drevnu mrežu trgovačkih puteva između Evrope i Azije, kao i njegov uticaj na britansku hortikulturu.
Naime, biljne vrste koje su stigle u Veliku Britaniju putem ove rute ispunjavaju novoizgrađenu strukturu, uključujući retko drvo Aralia Vietnamensis, kao i mešavinu paprati, magnolija i banana.
Egzotične bilje vrste ispunjavaju novoizgrađenu strukturu; Foto: Hufton + Crow
Po uzoru na viktorijanske terarijume
Objekat se sastoji od deset čeličnih komponenti koje podržavaju stakla pod uglom, a dizajnirane su da liče na opne na cvetovima (sepale), koje pružaju zaštitu cvetnim pupoljcima.
Prema rečima arhitekata, dizajn se odnosi na ukrasne viktorijanske terarijume, vrstu zaptivnih kontejnera napravljenih od stakla i ispunjenih zemljom i biljkama.
U toplim danima „sepale“ staklenika se otvaraju i stvaraju prostor koji kao da je okružen staklenom krunom.
Mehanizam se oslanja na tečnost pod pritiskom i kretanje u skučenom prostoru; Foto: Hufton + Crow
Proces otvaranja podržan je hidrauličkim mehanizmom i traje četiri minuta.
Otvaranje je podržano je hidrauličkim mehanizmom koji je razvijen od strane kompanije za strukturalni inženjering Eckersley O’Callaghan, koji se oslanja na tečnost pod pritiskom i kretanje u skučenom prostoru.
Ovaj proces otvaranja, koji traje četiri minuta, konstruisan je tako da na adekvatan način izloži suptropske biljke suncu i ventilaciji. Tokom hladnijeg vremena struktura pak ostaje zatvorena.
Oko strukture je organizovana krivudava staza koja je okružena sa 300 vrsta biljaka iz dvanaest različitih regiona Puta svile.
Tokom hladnijeg vremena struktura ostaje zatvorena; Foto: Hufton + Crow
Zgrada korespondira sa slojevitošću mesta i na pravi način postavlja pred korisnike prostora temu stambeno-poslovnog objekta u zoni velike gustine izgrađenosti.
Kada je Ogist Pere projektovao kuću u ulici Franklin u Parizu u periodu od 1902. do 1904. godine nije očekivao da će ovaj njegov objekat anticipirati načela moderne arhitekture kroz potonje radove Le Korbizjea i grupe arhitekata okupljene oko Internacionalnog stila. Ova poznata građevina, izgrađena je kao porodična spekulacija u okviru koje se nalaze stan vlasnika, ali i sedište njegove firme.
Imajući u vidu značajna ograničenja u samoj postavci objekta, relativno malu parcelu bez mogućnosti formiranja značajnog prostora unutar dvorišta, kuća u ulici Franklin se svojim pročeljem u celosti okreće ka Parizu, omogućavajući kompletnom korpusu (telu), da diše svojim bokovima (plućima) kuće, u formi naglašenih vertikala sa francuskim prozorima uokvirenim floralnim motivima i flankiranim bridovima naglašenih vertikala pročelja objekta, koji se povlači od linije venca objekta formirajući povučeni sprat.
Pereova kuća u Rue Franklin 25 u Parizu; Izvor: Tumblr
Pažljiva analiza intervencije u prostoru
Imajući u vidu da se radi o izuzetno vrednoj lokaciji, arhitekti iz firme Bureau Cube Partners su prilikom projektovanja zgrade u ulici Prote Mateje na Vračarupažljivo analizirali intervenciju u prostoru.
Kroz utvrđenu metodologiju realizacije, odabran je tip intervencije koji oblikovno, strukturno, funkcionalno i svakako kontekstualno, na najsvrsishodniji način uklapa objekat u neposredno okruženjemikrolokacije.
Takođe, imajući u vidu ograničavajuće elemente urbanističke postavke objekta, pravila izgradnje u okviru bloka, u smislu objekta koji je delimično ugrađen a drugom stranom okrenut ka susedu i unutrašnjem dvorištu sa poluatrijumom, sa striktno definisanim parametrima udaljenja bočnih korpusa od suseda, iskorišćena je pozicija kuće u „prekidu“ uličnog fronta kao ugaoni motiv koji afirmiše ulaznu vertikalu objekta, a principijelno se vezujući za primer sa početka 20. veka u ulici Franklin, Ogista Perea sa početka ovog teksta.
Projektovani objekat je spratnosti 2Po+Pr+5+Ps; Render: Bureau Cube Partners
Zahtevi klijenta čine osnovni okvir za likovnu i funkcionalnu postavku objekta.
Arhitektonskim rešenjem planiranog objekta, sprovedena je tehnička, programska, funkcionalna i oblikovna razrada arhitektonskog rešenja stambeno-poslovnog objekta u ulici Prote Mateje na Vračaru. Projektovani objekat je spratnosti 2Po+Pr+5+Ps.
Zahtevi klijenta, čija porodica već generacijama živi na navedenoj lokaciji, želja za vezom sa arhitekturom iz prve polovine 20. veka u njenom formalnom izrazu, detaljima i ornamentici, uspomena na vlasnicu objekta – Jovanku Trifunović, čine osnovni okvir za likovnu i funkcionalnu postavku objekta.
Ideja projektanata bila je oformiti funkcionalni stambeni sklop, u okviru koga se ne planiraju elementi namenjeni isključivo ukrasu na fasadi, već elementi, koji su neophodni za podršku u primeni ukrasa na fasadi, proizašli iz konstruktivnog sklopa, volumetrije i strukture objekta u celosti.
Sinkopa u uličnom frontu
Arhitektonskim rešenjem obezbeđuje se reprezentativni stambeno-poslovni objekat visokog standarda, gde je primenjenim arhitektonskim rečnikom, naglašena oblikovnost korpusa, integrisanog u rastersku matricu proizašlu iz referisanih opsega i trasa kretanja korisnika prostora.
Uz primenu plitke plastike i ukrasa koji su reminiscencija na objekte iz prve polovine 20. veka i duhom pročelja objekta Ogista Perea, ujedno korespondirajući sa karakterom moderne beogradske arhitekture formira se, muzičkim rečnikom rečeno, sinkopa u uličnom frontu ulice Prote Mateje.
Oblikovanjem planiranih korpusa stambeno-poslovnog objekta primenjeni su formati arhitektonskog oblikovanja sa umerenim odnosima punog i praznog u multiplikovanim i vešto definisanim proporcijama naglašene vertikalnosti ugaonog motiva objekta sa smirenim tretmanima kalkana ka susedu i smirenijim fasadnim planom dvorišne fasade.
Ukrasi su reminiscencija na objekte iz prve polovine 20. veka; Render: Bureau Cube Partners
Planirana namena objekta uklapa se u postojeći i planirani karakter neposrednog okruženja.
Ritam otvora, pravilno pozicioniranim duž uličnog pravca, proizilazi iz podržavanja uspostavljene matrice i dispozicije volumena i elemenata objekta, kako horizontalnih tako i vertikalnih. Kroz igru primarnih masa frontalnog korpusa, koji je ujedno i najvredniji volumetrijski eksponent objekta, postavljen je gradski sklop drugačije likovnosti i karaktera.
Planirana namena objekta sa stanovanjem na gornjim etažama, od 1. sprata, zaključno sa povučenim spratom, uklapa se u postojeći i planirani karakter neposrednog okruženja koje je stambenog karaktera.
Prizemlje objekta rezervisano je za ulazni hol objekta, vertikalne komunikacije sa gornjim etažama i etažama garaže objekta u okviru stepenišnog jezgra i putničkim liftom. Drugi deo prizemlja predviđen je za formiranje prostora lokala sa zasebnim ulazom, odvojenim od glavnog ulaza u deo objekta namenjenog stanovanju.
Izgled: Izvor: Bureau Cube Partners
Blaga ritmičnost elemenata fasade
U konceptualnom smislu, osnovni princip u tretmanu fasadnih površina polazio je od načela reprezentativnosti, kako samog objekta tako i sadržaja materijalizovanih kroz atraktivan stambeni fond, visokog standarda.
Akcentovan je prostorni iskorak, kao deo celine, jasnim naglašavanjem elemenata fasade kao oblikovnog modela, smenom punog i praznog sa prepustima, uz primenu različitih dubinskih formata, koji su obezbedili formiranje blage ritmičnosti koja oslikava karakter objekta u ulici Prote Mateje.
Visina venca i slemena objekta ostvarena arhitektonskim rešenjem, u skladu je sa maksimalnom visinom venca i slemena objekta opredeljene Planom detaljne regulacije blokova između ulica Beogradske, Prote Mateje i Njegoševe, GO Vračar, Beograd.
U podzemnom delu objekta smeštene su garaže na dva nivoa; Render: Bureau Cube Partners
Položaj korpusa nedvosmisleno naglašava fasadna platna i oblikovni karakter novoprojektovanog stambeno-poslovnog objekta.
Tako formiran položaj korpusa nove fizičke strukture, kreiran slojevito, kroz više nivoa, primenjenim povlačenjima ka unutrašnjosti parcele sa frontalnih ravni, nedvosmisleno naglašava fasadna platna i oblikovni karakter novoprojektovanog stambeno-poslovnog objekta.
U nadzemnom delu, u dvorištu objekta, predviđen je ozelenjen dvorišni vrt koji zajedno sa dominantnim stambenim delom objekta formira jedinstvenu celinu koju dodatno dopunjuje podzemni deo objekta u kom su smeštene garaže na dva nivoa.
Kolski pristup novoprojektovanom stambeno-poslovnom objektu ostvaren je iz Ulice Prote Mateje, preko koga se dalje ostvaruje prilaz dvorištu i auto-platformi koja vodi do podrumskih etaža objekta.
Kolski pristup objektu ostvaren je iz Ulice Prote Mateje; Render: Bureau Cube Partners
Ambijent nove vrednosti
Tema stambene kuće u gradskom jezgru stara je koliko i sam grad. Elementi oblikovanja i uklapanja novih objekata u postojeće gradsko jezgro često su označavajući faktor volumetrije budućeg objekta i funkcionalnog sklopa smeštenog u volumetrijske opne.
Traženje izraza i likovnosti deo su istorije grada, korisnika, mesta i trendova arhitektonskog oblikovanja, zahteva klijenata – ali i umešnosti arhitekata.
Objektom u ulici Prote Mateje na Vračaru, oformljen je ambijent nove vrednosti u gradskom tkivu ovog dela grada, koji korespondira sa slojevitošću mesta i na pravi način postavlja pred korisnike prostora temu stambeno-poslovnog objekta u zoni velike gustine izgrađenosti.
Objekat je projektovan u zoni velike gustine izgrađenosti; Render: Bureau Cube Partners
Kompanija koja rukovodi najvećim gradilištem u Srbiji širi svoj tim. Zainteresovani menadžeri projekta prijave mogu slati najkasnije do 31. jula 2022. godine.
Belgrade Waterfront predstavlja novi urbani centar Beograda na 1,8 miliona kvadratnih metara u samom srcu prestonice. Po završetku, ovaj projekat postaviće nove standarde u stambenom, hotelskom, maloprodajnomi poslovnom sektoru, definišući se kao neizbežna destinacija u kojoj će se, osim stambenih i komercijalnih objekata, nalaziti i veliki broj kancelarija i poslovnih prostora.
„Naše kolege su naša snaga. Zbog toga kontinuirano težimo ka tome da zapošljavamo najbolje talente na našem tržištu. Podstičemo različitosti i pozdravljamo različite perspektive. Radeći u dinamičnoj organizaciji koja se brzo kreće, možete očekivati napredak u karijeri i beskrajne mogućnosti“ – navode iz BW.
Ukoliko ste diplomirani građevinski inženjer sa 10 godina relevantnog iskustva, ovo vam je jedinstvena prilika u karijeri da postanete deo Beograda na vodi na poziciji: MENADŽER PROJEKTA.
„U potrazi smo za pouzdanim Menadžerom projekta koji će biti zadužen za planiranje građevinskih projekta i nadgledanje njihovog napredovanja u pogledu vremena i isplativosti. Bićete odgovorni za budžetiranje, organizaciju, implementaciju i planiranje projekta“ – navodi HR tim ove kompanije.
Menadžer građevinskih projekata treba da poznaje sve građevinske metodologije i procedure i bude sposoban da koordinira timom stručnjaka različitih usmerenja kako bi postigao najbolje rezultate.
Beograd na vodi traži diplomiranog građevinskog inženjera sa 10 godina prethodnog radnog iskustva u razvoju građevinskih projekata.
Vaše odgovornosti:
Nadgledanje i usmeravanje građevinskih projekata od njihove koncepcije do završetka
Razvijanje plana izvođenja i realizacije projekata na osnovu informacija dobijenih od sektora za razvoj projekata i obezbeđivanje usklađenosti sa opštim planovima i strategijama razvoja projekata
Detaljno pregledanje projekata kako bi se planirali rezultati i procenili troškovi
Obezbeđivanje isporuke svih projekata na vreme i u skladu sa definisanim budžetom
Nadgledanje svih pojedinosti na samom građevinskom projektu i van njega u svrhu održavanja usklađenosti sa građevinskim i bezbednosnim propisima
Rukovođenje i koordiniranje radom izvođača radova u cilju besprekornog izvođenja projekta
Obezbeđivanje odgovarajuće koordinacije i komunikacije sa kolegama u odeljenju za komercijalne poslove i ugovaranja i u vezi sa pripremom tendera, ocenjivanjem ponuda, izborom izvođača radova i svim izmenama ugovora
Obezbeđivanje svih potrebnih građevinskih dozvola u saradnji za timom za dozvole
Održavanje standarda kvaliteta u gradnji i obezbeđivanje korišćenja odgovarajućih građevinskih tehnika
Prikupljanje svih podataka o projektu potrebnih za pripremu relevantnih projektnih izveštaja, uključujući izveštaje o troškovima, napredovanju realizacije projekta kao i kvalitetu realizacije, učinku izvođača itd.
Vaše kvalifikacije:
Diplomirani građevinski inženjer
10 godina prethodnog radnog iskustva u razvoju građevinskih projekata (visokogradnja, poželjno stambenih, poslovnih i hotelskih objekata)
Dobro poznavanje građevinskih procedura i principa upravljanja materijalima i projektima
Stručno znanje o građevinskim proizvodima, detaljima izgradnje i postojećih pravila, propisa i standarda kvaliteta
Visoko razvijene organizacione sposobnosti i veštine upravljanja vremenom
Šta nudimo?
Priliku da radite na jednom od najprestižnijih projekta u regionu
Konkurentnu zaradu i paket benefita
Izvanredne mogućnosti za profesionalni rast i razvoj karijere
Rad u internacionalnom okruženju
Kako se prijaviti?
Ako smatrate da ispunjavate gore navedene uslove i želite da svoju karijeru razvijate u dinamičnoj internacionalnoj kompaniji, pošaljite nam svoju prijavu na: hr@belgradewaterfront.com.
Zainteresovani menadžeri projekta prijave mogu slati najkasnije do 31. jula2022. godine.
Biće kontaktirani samo kandidati koji prođu u uži izbor.
Rok za dostavu radova po kategorijama je 10. septembar, dok će posebno priznanje Salona biti dodeljeno projektima realizovanim u Vojvodini.
Društvo arhitekata Novog Sada pozvalo je sve zainteresovane da prijave svoje radove za učešće na 23. Salonu arhitekture Novi Sad koji će se održati od 15. do 30. oktobra. Nakon što je 22. izdanje, zbog epidemiološke situacije, održano u onlajn okruženju, Salon će se ove godine ove godine održati u Novoj galeriji Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Salon arhitekture Novi Sad je međunarodnog karaktera i pozicioniran je kao mesto regionalne revije arhitektonske produkcije, te u konkurenciji za sve kategorije i Veliku nagradu ove manifestacije konkurišu radovi nastali ili realizovani na prostoru bivših jugoslovenskih republika, te još dve Srbiji susedne evropske države.
Otvaranje 23. Salona arhitekture Novi Sad će biti održano u subotu 15. oktobra u 19 časova; Foto: DaNS
Propozicije
Pravo na prijavu radova imaju učesnici iz: Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Severne
Makedonije, Mađarske i Rumunije.
Učesnici Salona mogu konkurisati za nagrade u sledećim kategorijama:
Arhitektura (realizovano);
Urbanizam (realizovano);
Enterijer (realizovano);
Konkursni radovi i nerealizovani projekti arhitekture, urbanizma i enterijera;
Digitalni prostor i eksperiment u arhitekturi, urbanizmu i enterijeru;
Studentski radovi;
Publikacije;
Akcija (za ovu kategoriju nagrade neće biti dodeljene).
Na Salon mogu biti prijavljeni radovi nastali ili realizovani u poslednje tri godine.
Na Salon mogu biti prijavljeni radovi nastali ili realizovani u poslednje tri godine, tačnije 2020, 2021 i 2022. godine, koji nisu bili prijavljeni na prošlom Salonu arhitekture.
Jedna prijava može sadržati samo jedan rad, prijavljen u samo jednoj kategoriji. Prijave se mogu slati na srpskom ili engleskom jeziku.
U cilju promovisanja dobre arhitektonske i urbanističke prakse u Vojvodini, posebno priznanje Salona biće dodeljeno radovima realizovanim u Vojvodini, koji će biti izabrani među radovima pristiglim za kategorije Salona 1 i 2.
Sve ostale informacije u vezi sa propozicijama, kotizacijom i tehničkim uputstvom za prijavu radova možete naći u raspisu na ovomlinku.
Konkursni rokovi
početak konkursa: 1. 7. 2022.
rok za dostavu radova za selekciju (elektronski): 10. 9. 2022.
rezultati selekcije biće poznati autorima do: 20. 9. 2022.
rok za dostavu plakata za izložbu i materijala za katalog (elektronski): 25. 9. 2022.
otvaranje Salona i dodela nagrada: 15. 10. 2022.
Imena članova žirija će naknadno biti dostupna javnosti, navodi se u pozivu Društva arhitekata Sada.