Quantcast
Channel: Gradnja
Viewing all 7428 articles
Browse latest View live

Na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine stana

$
0
0

Kupovinom stana rešava se egzistencijalna životna odluka, koja sa sobom nosi najveću radost, ali i ogroman stres. Kako bi se ovaj poseban događaj u životu, pretočio u ispunjenje najlepše želje, neophodno je ići korak po korak u sakupljanju pouzdanih informacija. Jasnom slikom i dobrom informisanošću, biramo dobro mesto za naš novi dom i donosimo ispravnu odluku.

Upravo jedno takvo mesto posetili smo ove nedelje. U pitanju je pokazni stan za novi stambeno-poslovni kompleks Blok D na novosadskom Bulevaru Evrope iza kojeg kao Investitor stoji kompanija Dijagoninvest, a izvođač radova je kompanija Dijagonala DOO.

Na primeru ovog pokaznog stana, dajemo pregled na šta kupac treba da obrati pažnju prilikom kupovine nekretnine.

Kompleks Blok D je počeo da se gradi u 2019. godini. Prva lamela je prodata, a druga od ukupno šest lamela je trenutno u prodaji. U ovoj lameli na raspolaganju je ukupno 41 stan, 25 garaža i parking mesta, kao i četiri poslovna prostora.

Pokazni stan Bloka D izuzetno je prijatan, svetle boje enterijera dobro ukombinovane sa detaljima u boji, no ono što ga izdvaja je činjenica da je, po pitanju materijalizacije, verodostojan model stana kakav biste kupili u Bloku D i pravo mesto za procenu kvaliteta ugrađene opreme i funkcionalnosti stana.

Na primeru ovog stambeno-poslovnog kompleksa, odnosno pokaznog stana kao modela, dajemo pregled na šta kupac treba da obrati pažnju prilikom kupovine nekretnine, nakon što je definisao svoje potrebe.

Reputacija investitora i izvođača radova

Nakon što je kupac odlučio kakav stan želi: koju kvadraturu, raspored prostorija, poziciju stana, sprat, kao i okvirni budžet, potrebno je da uzme u obzir i šta se na tržištu nudi. Ovde je presudno obratiti pažnju na reputaciju kompanije – investitora kao i izvođača radova.

Kompanija Dijagoninvest ima višedecenijsko iskustvo u projektovanju i izgradnji stambenih objekata koji su građeni odgovorno, svi stanovi imaju pet godina garancije i poseduju energetske pasoše.

Blok D na Bulevaru Evrope

Ugradnja kvalitetnih materijala

Kada ste suzili izbor investitora koji vam deluju odgovorno i pouzdano, na red dolazi da se zapitate: „Šta želim da dobijem za svoj novac?

Pretpostavljamo najbolje. Zato treba obratiti pažnju na sve: od upotrebe materijala u izgradnji objekta do opreme koja se ugrađuje u stanove kao i njene specifikacije.

Do sada možda niste imali potrebe da razmišljate o zvučnoj i toplotnoj izolaciji, debljini zidova, kvalitetu stolarije, kvalitetu podova i pločica, tehnologije građenja itd. Zato je u ovoj fazi potrebno najpre da se dobro informišete, a zatim i konsultujete sa prijateljima i porodicom kako biste postavili vaše standarde prema kojima ćete procenjivati nekretnine.

Treba obratiti pažnju na sve: od upotrebe materijala u izgradnji objekta do opreme koja se ugrađuje u stanove kao i njene specifikacije.

Ono što izdvaja Blok D je veliki broj renomiranih domaćih i svetskih brendova: kontaktna fasada nemačkog proizvođača „Ceresit“, grejne instalacije nemačkog proizvođača „Rehau“. Potpuna kontrola temperature u stanovima sa dvocevnim sistemom grejanja. Kompletna hidroizolacija je urađena po najnovijim sistemima i tehnologijama švajcarskog proizvođača „Sika“. Lift u zgradi potpisuje finski proizvođač „Kone“. Elektroenergetska oprema proizvođača „Schrack” i „Aling conel”. Svaki stan poseduje ugradnu rek tablu sa optičkim kablom za KTV i internet.

Energetski efikasan objekat

Energetska efikasnost, kako objekta u celini tako i samih stambenih i poslovnih jedinica, postiže se izuzetno kvalitetnom termoizolacijom, pre svega, potom već pomenutim sistemom grejanja sa mogućnošću upravljanja, odnosno kontrole temperature u svim prostorijama. Led rasveta i druga oprema koja se ugrađuje poseduje sertifikate visoke „A” energetske klase.

Posebno treba istaći fasadnu stolariju od sedmokomornih „Rehau” profila, sa paketom troslojnog stakla od kojih je jedno niskoemisiono. Sistem tzv. RAL ugradnje (sa zaptivnim trakama po obodu, sa obe strane, u kombinaciji sa već navedenim delovima uključujući i okove, omogućava maksimalno zaptivanje (poznatije kao „dihtovanje”) fasadne stolarije. Stanovi poseduju i roletne na elektro pogon francuskog proizvođača „Somfy“, u svim jedinicama, izvedene od Alu termo lamele ispunjene poliuretanom.

Neutralisanje spoljašnje buke

Poslednjih godina raste svest kupaca o važnosti zvučne izolacije u objektima. To je ono što se ne vidi na prvi pogled, a veoma je važno za kvalitet života u samom stanu. Investitor, DOO Dijagoninvest Novi Sad, prepoznao je ovaj trend i potrebu, pre svega. Iz objekta u objekat kvalitet zvučne izolacije osetno raste.

U Bloku D su fasadni zidovi od pune opeke (cigle) u debljini d=25, sa mineralnom vunom debljine 12cm, pregradni zidovi između stanova su od energetskog bloka EB Akustik (56db) d=25cm, a pregradni zidovi između soba, unutar stana su od KLIMA bloka d=12cm.R

Raste svest kupaca o važnosti zvučne izolacije u objektima. To je ono što se ne vidi na prvi pogled, a veoma je važno za kvalitet života.

Već pomenuta fasadna stolarija izuzetno doprinosi smanjenju buke u objektu, toliko da gotovo u potpunosti neutrališe spoljašnju buku u stanu. Ovaj neverovatan osećaj može se doživeti u bilo kom od izgrađenih objekata investitora DOO Dijagoninvest Novi sad. Sva vrata, kako ulazna tako i sobna atestirana su na zvuk. U stanovima sa većim brojem soba, unutrašnja vrata obavezno poseduju tzv. padajuće pragove što značajno doprinosi umanjenju prenosa buke unutar same stambene jedinice. Novina u Bloku D je i dodatna troslojna međuspratna zvučna izolacija sa integrisanom folijom za zaštitu od udarne buke, italijansko-austrijskog proizvođača „Terilex”.

Prirodni materijali

Posebnu toplinu pokaznom stanu Bloka D daje prirodna podna obloga od hrastovog drveta, kao i unutrašnja stolarija, visine iznad standarda, izrađena od punog drveta i obložena prirodnim hrastovim furnirom, u istom tonu kao ulazna vrata. Prvoklasna španska granitna keramika, u kombinaciji sa tuš pregradama od kaljenog stakla i ambijentalnom rasvetom,  u prostorijama odaje utisak elegancije i smernosti.

Lokacija. Lokacija. Lokacija.

Naravno da je lokacija važna. Kao i to da li se u blizini vaše buduće zgrade nalazi sve ono što vam je potrebno u toku svakodnevne rutine: od prodavnica, domova zdravlja, do marketa, škola i vrtića. Bitna je i udaljenost od centra grada, kao i vama ključnih destinacija u gradu.

Na primer, Blok D je smešten na ugao Bulevara Evrope i ulica Laze Nančića i Servo Mihalja. Očekuje se i produžetak ulice Servo Mihalja (paralelna ulica sa Laze Nančića) čime će pristup Bloku D biti olakšan. Bulevar Evrope, trenutno je jedna od najznačajnijih novosadskih saobraćajnica, udaljen 2 kilometra od centra grada, dobro povezan sa auto-putem, a blizu je i Dunav. U neposrednoj blizini kompleksa nalaze se pošta, autobuska stanica, marketi, vrtići, dečije igraonice, restorani, park, kao i dve osnovne škole.

Mali detalji koji prave veliku razliku

Ono čemu definitivno treba da vodite računa jesu i dodatni detalji za komforan i funkcionalan svaki dan u novom stanu. Oni se razlikuju od kompanije do kompanije, a ovde ćemo nabrojati ona zapažanja koja smo uočili u pokaznom stanu kompleksa Blok D.

  • Plafoni u Bloku D nestandardne su visine (270, umesto standardnih 260 cm) čime se postiže veća osvetljenost prostorija.
  • Svaki vlasnik garaže u okviru ovog stambeno-poslovnog objekta dobija i pristup posebno kreiranoj aplikaciji za mobilne telefone za praktično upravljanje garažnim vratima.
  • Svaki stan poseduje instaliran klima uređaj u dnevnoj sobi.

Takođe, treba da znate da ukoliko kupujete vašu prvu nekretninu, imate pravo na refundaciju poreza na dodatu vrednost.

Ukoliko se dvoumite ili dobijate različite savete od poznanika, uvek se držite toga da svaki predugovor i ugovor overite kod notara, jer jedino na taj način dobijate krajnje pouzdane informacije o nekretnini i njenom pravno-formalnom statusu.

Provereni investitor

Poverenje treba pokloniti savesnim investitorima sa dugogodišnjim renomeom. Autoritet u gradnji kroz dobar glas i savesnost u izvođenju radova, opstaje i daje kredibilitet za ostvarenje savesne kupovine u svakom trenutku. Ugled se čuva kvalitetnom, etičkom i stručnom izgradnjom, koja ne trpi uštede na materijalima, ugrađenoj opremi i energetski neefikasnim zidanim objektima. Dobra poslovna praksa podrazumeva poštovanje pravila fer poslovanja, ali na prvom mestu razvoj dugoročnog interesa ostvarenja i očuvanja poverenja kupaca.

Nadamo se da će ovi saveti biti dovoljna polazna osnova u vašoj potrazi za idealnim domom.

Više o ponudi stanova u Bloku D pogledajte ovde.


Kako će AR i VR tehnologije poboljšati iskustvo sportskih događaja

$
0
0

Kako se razvija tehnologija, tako se razvijaju i stadioni te sve više sportskih timova istražuje mogućnosti koje bi svojim gledaocima pružili osećaj da su deo akcije na terenu.

Iz krize se rađaju nove ideje i rešenja. Kako su zbog pandemije koronavirusa onemogućena masovna okupljanja, ugošćavanje hiljade fanova na stadionu deluje kao davna prošlost… Ipak, zahvaljujući novim tehnologijama, dešavanja sa stadiona mogu da se prenesu u naše domove pa navijači mogu podržati svoje timove iz fotelje.

S obzirom na činjenicu da vrhunski sportisti nisu samo miljenici navijača kluba za koji igraju – znamo koliko u Srbiji ima navijača Arsenala ili Real Madrida – bilo je potrebno razviti tehnologije koje zadržavaju kolektivni osećaj pripadnosti, bez obzira na kojoj se lokaciji navijači nalaze, piše ArchDaily.

Virtuelni stadioni; Foto: Inside CI

Nove tehnologije zadržavaju kolektivni osećaj pripadnosti, bez obzira na kojoj se lokaciji navijači nalaze.

Stadioni su odavno skrenuli pažnju da što bolje prenošenje atmosfere na gledaoce ispred malih ekrana, međutim nove tehnologije poput izmenjene (augmented, AR) i virtuelne realnosti (VR) čine ugođaj daleko verodostojnijim. Međutim, sledeće pitanje je da li ove tehnologije treba da idu još dalje kako bi fanovi mogli da učestvuju u nečemu što je personalizovano baš za njih.

Tako se razmatra mogućnost virtuelnog dolaska na događaj, kretanje kroz stadion i naručivanje hrane i pića. Takođe, budućnost gledanja utakmica iz domova mogla bi da izgleda tako da gledalac može da ima uvid u profil igrača, mogućnost ponovnog sagledavanja dela utakmice kroz 3D prikaz ili mogućnost onlajn razgovora i navijanja sa ostalim fanovima u realnom vremenu.

Pošto se očekuje da će tržište AR i VR ove godine u svetu porasti za 23%, poznate fudbalske ekipe poput Mančester Sitija i Juventusa već eksperimentišu sa ovim mešovitim medijskim tehnologijama. Tokom Svetskog prvenstva 2018. godine pokazalo se koliko su AR tehnologija i sport kompatibilni zahvaljujući saradnji sa društvenim mrežama Snapchat i Facebook. Čitava serija filtera i pozadina, tematski organizovanih po zemljama pomogla je navijačima da iskažu svoj ponos za tim i svoju državu. NBA je takođe tokom plej-ofa 2019. godine usmerila svoju pažnju na VR, kako bi se navijači što više približili akciji na terenu.

NBA finale 2019. godine u VR:

Zvuk iz kuće

Tokom prvog dela dvodelne virtuelne konferencije nazvane World Comes to Congress mnogi vodeći ljudi iz sportskih medijskih kompanija govorili su o „korišćenju“ pandemije Covid 19 kao mogućnosti preoblikovanja dosadašnjeg navijačkog iskustva i većoj usmerenosti na virtuelni svet. Naime, oni ističu da su navijači tokom poslednjih meseci lišeni sporta i željni su gledanja akcije pa makar to podrazumevalo i virtuelni prikaz stadiona bez publike ali sa igračima na terenu. Kako pretpostavljaju da bi gledanje prenosa bez uobičajene buke sa tribina bilo pomalo jezivo, učesnici konferencije ističu da vlasnici timova istražuju alate zahvaljujući kojim bi zvuk navijanja iz kuća mogao da se pušta u virtuelnom stadionu.

Svakako, tema je tek zagrebala po površini, pa se već vide nepregledne mogućnosti koje će gledanje sportskih događaja od kuće učiniti spektakularnim. Da li ćemo na kraju moći da gledamo i holograme igrača u našim kućama, ostaje nam da vidimo.

Kad ste već ovde…

Zašto je cink dobar u arhitekturi

$
0
0

Dobro podnosi vremenske uticaje, dugo traje, lako se prilagođava krivinama i složenim geometrijskim oblicima… i to nije sve što treba da znamo o cinku.

Kao lagan materijal, primenjen na fasadama objekata, cink predstavlja efikasno rešenje za zaštitu od nepovoljnih vremenskih uslova, a pritom pruža kreativan odgovor na raznovrsne arhitektonske oblike.

Naime, u kontaktu sa vlagom paneli od cinka stvaraju samozaštitni sloj koji tokom leta termički izoluje prostor, a kiša i sneg sa ovih površina lagano klize. Modularnost panela omogućava formiranje zakrivljenih oblika, a mogu biti i perforirani ili nijansirani ukoliko je to predviđeno dizajnom projekta, piše ArchDaily.

Foto: Michael Moran/OTTO

Zahvaljujući svom sastavu, cink reaguje na uslove sredine, tokom vremena se menja i dobija fin rustični izgled.

Kao jedan od metala kojim je naša planeta najbogatija, cink je korišćen vekovima. Njegovo iskopavanje je relativno lako, a proces topljenja i obrade iziskuje manje energije nego kod ostalih metala, kao što je aluminijum (75% manje) ili bakar i čelik (50% manje).

Zahvaljujući svom sastavu, cink reaguje na uslove sredine i tokom vremena se menja. On vremenom patinira, nakon kontakta sa vodom i solju, što ga štiti od korozije a istovremeno daje fin rustični izgled.

Foto: elZinc

Lako se savija

Paneli su dovoljno fleksibilni te se mogu prilagoditi krivinama i složenim geometrijskim oblicima. Takođe mogu biti i veoma precizno perforirani pomoću CNC mašine. Cink je pogodan jer se može postepeno savijati, bez potrebe za alatom i dodatnim mašinama.

Pored popularnih valovitih limova koji se tradicionalno koriste na krovovima, postoje i modularne opcije sa plitkim brazdama koje pružaju veću čvrstinu ukupnoj fasadi i omogućavaju korišćenje dužih i tanjih ploča, što utiče na smanjenje troškova. Na ovaj način povećava se i krutost, što sprečava pojavu deformacija, koje su specifične za ravne ploče.

Foto: MetalTech-USA

Cink traje više od 100 godina na fasadama i krovovima, a još duže ukuliko se nalazi u unutrašnjosti objekta.

Paneli od cinka se mogu jednostavno oblikovati i prilagoditi objektu, te je njihova iskoristivost visoka, a otpad mali. Takođe, mogu se i uklapati ploče različitih dimenzija kako bi se postigao zanimljiv vizuelni efekat.

Iako se životni vek može razlikovati zavisno od specifičnosti uslova svakog projekta, cink obično traje više od 100 godina, kada se primenjuje na fasadama i krovovima, a još duže ukuliko se nalazi u unutrašnjosti objekta. Svi elementi napravljeni od cinka mogu se neograničen broj puta i u celini reciklirati, a da pritom materijal zadrži sve svoje karakteristike i specifične kvalitete.

Foto: Olivier Blouin

Ubeđeni u prednosti cinka?

Naslovna fotografija je ukopana kuća na Mediteranu inspirisana zmajem.

Kad ste već ovde…

Otvorena kula Ušće 2 na Novom Beogradu

$
0
0

Nova investicija kompanije MPC Properties, UŠĆE Tower Two poslovna zgrada, otvorena je danas na Novom Beogradu, u sklopu Ušće kompleksa.

Ovaj moderni objekat nudi kancelarijski prostor A+ klase sa 22 sprata i površinu za izdavanje od 23.200 m2. Ukupna investicija kompanije MPC Properties u ovaj projekat iznosi 65 miliona evra.

Ingo Nissen, izvršni direktor MPC Properties naglasio je da je Tower Two projektovana u skladu sa najvišim standardima zelene gradnje i da poseduje BREEAM sertifikaciju, sa ocenom „excellent“.

– Ovo je zgrada koja „diše“ i štedi energiju, koja omogućuje idealne uslove za rad u svim vremenskim uslovima, a ima i decentralizovanju ventilaciju. Ona je lokacija za početak, ali i razvoj posla – dodao je Nissen, koji se zahvalio Gradu Beogradu na podršci, kao i svima koji su učestvovali na projektu, prenosi eKapija.

Unutrašnjost zgrade koja diše; Foto: Beograd.info

Ovu poslovnu zgradu karakteriše i jedinstven panoramski pogled na prestonicu.

Iako je prvobitno urbanističko-arhitektonsko idejno rešenje potpisao biro ARCVS, kompanija MPC Properties na projektovanju druge kule upošljava projektni biro Chapman Taylor, nakon pozitivnog iskustva s projektovanjem šoping centra.

Chapman Taylor se u projektovanju oslanja na formu postojeće kule, pre svega u formi i gabaritima samog objekta, ali uvodi neke inovacije na polju funkcionalnosti i forme. Pre svega, kompletan vertikalni komunikacioni čvor izmešta se na sam kraj zgrade što je kao poseban korpus naglašeno i u fasadnoj strukturi. Fasadno platno glavnog poslovnog korpusa je ponovo staklena zid-zavesa, ali upotpunjena dekorativnim profilima, koji tvore zanimljiv vizuelni patern, koji u likovnom smislu dodatno akcentuje sam objekat.

Pogled s 21. sprata; Foto: Beograd.info

Garaža sa 740 mesta

Lociran u samom srcu dešavanja Beograda, na ušću reka Save u Dunav, UŠĆE Tower Two karakteriše odlična konekcija sa svim delovima grada, a posebno imajući u vidu činjenicu da se u njegovoj neposrednoj blizini nalazi šoping centar UŠĆE, Muzej savremene umetnosti

UŠĆE Tower Two raspolaže podzemnom garažom neto površine 21.000 m2 sa ukupno 740 parking mesta, koja zajedno sa garažom UŠĆE Shopping Centera osigurava kapacitet od preko 2.000 mesta za motorna vozila.

Ovu poslovnu zgradu karakteriše i jedinstven panoramski pogled na prestonicu, pa su nakon svečanog otvaranja prisutni bili u mogućnosti da sa 21. sprata posmatraju Beograd.

Kula broj 2; Foto: Beograd.info

Kad ste već ovde…

Drvena pećina: Spoj algoritma i zanatskih veština

$
0
0

U objektu pravougaone osnove, nastala je kontinuirano zakrivljena drvena konstrukcija spajanjem modernih i tradicionalnih pristupa gradnji.

Letovanje na planini nije ništa neuobičajeno, ali da li biste svoj godišnji odmor proveli u pećini? Projekat Drvene pećine (Wooden Cave) potpisuje biro Tenon Architecture, a nastao je u sklopu renoviranja planinskog letovališta Hijade, u grčkom mestu Trikala Korintias.

Rekonstrukcijom je potpuno obnovljena postojeća kuća od 55 metara kvadratnih, a zakrivljena drvena konstrukcija je bila ključni momenat projekta.

Zapravo ovo nije sauna već spavaća soba; Foto: Spyros Hound Photography

Dva integrisana prostora

Sinteza prostora zasniva se na ideji podele plana na dve zone, gde jednu čini glavna prostorija sa drvenom oblogom, a drugu sekundarni prostor koji je potpuno orijentisan ka spoljašnjosti i ovaj prostor je obložen tamnim kamenom, pišu arhitekte za ArchDaily. Ovom podelom jasno je postavljena razlika između privatnog prostora i zakrivljenog prostora, poput pećine, koji poziva da ga posetite.

Unutrašnja zakrivljena zona obuhvata dva integrisana prostora predviđena za spavanje, kao i kuhinju otvorenog plana. Sekundarna zona, obložena tamnim kamenom, sadrži prostor za sedenje pored kamina i kupatilo.

Osnova pećine

Glavna prostorija obložena je drvetom, a sekundarni prostor urađen je u kamenu.

Sjajna kombinacija drveta i kamena; Foto: Spyros Hound Photography
Nije baš tradicionalni grčki apartman… Foto: Spyros Hound Photography

Betonska školjka

Materijalizacija je bila od ključnog značaja za razvoj projekta, jer je većina elemenata u prostoru izrađena po meri i od drveta, a spoljni prostor od lokalnog kamena.

Zakrivljena konstrukcija je izvedena od smreke, dok su ostali drveni elementi, poput kuhinje i ormarića napravljeni od borove šperploče. Svi drveni elementi su odvojeni od svoje betonske školjke, pa tako između postoji protok vazduha i na taj način se štiti struktura, ali i reguliše vlažnost i temperatura u prostoriji.

Stolari su bili „oduševljeni“ idejom… Foto: Spyros Hound Photography

Parametarskim modelovanjem dobijena je zakrivljena struktura koja je izvedena od 1.112 različitih drvenih delova.

Izvođenje celokupnog projekta urađeno je na licu mesta. Parametarskim modelovanjem dobijena je zakrivljena struktura koja je izvedena od 1.112 različitih drvenih delova, koji su na licu mesta ručno sastavljani kako bi se dobilo 55 većih modula. Svaki od modula je zatim ručno obrađen, pre konačne montaže u konstrukciju.

Zanimljivo je da su čitavu konstrukciju izgradila dva člana tima. Njihov najveći izazov je bio pretvaranje algoritamskih nacrta u praktična uputstva za ručnu obradu drveta na lokaciji. Konačna skulpturalna konstrukcija je spoj algoritamske logike i praktične zanatske veštine. Ima li šta lepše nego kada se spoji moderni i tradicionalni pristup gradnji?

Krajnji rezultat je fantastičan; Foto: Spyros Hound Photography

Kako je pravljena drvena pećina

Crteži

Foto: Spyros Hound Photography

Net City: U novom kvartu Šendžena veličine Vračara neće biti automobila

$
0
0

Dizajniranje grada bez automobila je prilika da se ponovo promisli kako su gradovi zapravo mesta za ljude.

Renomirana arhitektonska kompanija iz Sijetla NBBJ predstavila je urbanistički plan Net Cityja, novog kvarta Šendžena bez automobila koji se gradi za kineskog tehnološkog giganta Tencent.

Planirano je da se novi kvart od 200 hektara prostire duž poluostrva pored brodskog terminala Dachan, a na njemu će se graditi stambeni poslovni kompleksi kao i zabavni sadržaji.

Ovaj deo grada biće potpuno okrenut pešacima

Osmišljavanje grada bez vozila omogućava nam da pravimo daleko humanija okruženja.

U novom gradskom kvartu, površine skoro kao Vračar, neće biti saobraćajnica za vozila već se puna sloboda daje pešacima. Umesto automobilom, žitelji ovog dela grada će putovati podzemnom železnicom, biciklom ili trajektima.

Dizajniranje grada bez automobila je prilika da se ponovo promisli kako su „gradovi zapravo mesta za ljude“ – kažu arhitekte iz NBBJ.

„Urbanističko planiranje je uvek ograničeno mrežom saobraćajnica za automobile. Osmišljavanje grada bez vozila omogućava nam da pravimo daleko humanija okruženja.“ – kažu arhitekte.

Net City će se graditi u zalivu i biće dom za 80.000 ljudi

Prirodna odbrana od poplava

Terasaste zgrade biće okrenute zalivu, a njihove visine biće od jednog do 30 spratova. U ovom kvartu moći će na human način da žive i rade 80.000 stanovnika.

Plan NBBJ-a je da se duž cele obale zasadi šuma mangrova koja bi bi predstavljala prirodnu odbranu od poplava dok bi se senzorima pratilo stanje plovnih talasa. Net City se gradi po planu kineske inicijative Sponge City koja ima za cilj građene urbanih zona sa ekološkijim pristupom odbrani od poplava i tretiranjem voda.

Solarni paneli obezbediće gradu zelenu energiju, a projekat će se realizovati u tri faze u narednih sedam godina.

Izgradnju Net Cityja finansira tehnološki gigant Tencent

Sedište kineskog giganta

Kompanija Tencent je vlasnik kineskog servisa WeChat koji služi ne samo da komunikaciju, već i za bežično plaćanje, a ujedno je i najpopularnija društvena mreža u ovom delu sveta. Ovu aplikaciju aktivno koristi milijardu korisnika, zbog čega je Tencent narastao u jednu od najvećih kompanija u Kini.

U Net Cityju će se graditi sedište ovog tehnološkog giganta koje će se sastojati od dve kule povezane toplim vezama na više spratova.

Kad ste već ovde…

Kako će izgledati dečija klinika Tiršova 2

$
0
0

Prilikom oblikovanja fasade, vodilo se računa o umetničkom poimanju prostora u odnosu na dečiju psihu i maštu.

Nastavlja se izgradnja kliničkih centara u Srbiji, a najnoviji od njih je ambiciozan projekat vredan čak 75 miliona evra. Klinika Tiršova 2 čije idejno rešenje potpisuje BEXEL Consulting prostiraće se na 66.171 bruto kvadrata, gde 27.860 otpada na četiri podzemna garažna nivoa, 12.945 je površina dve suterenske etaže i oko 25.365 bruto kvadrata rezervisano je za nadzemni deo objekta.

Tiršova 2 gradiće se u krugu Kliničkog centra Srbije, na delu uz sam autoput, gde se trenutno nalazi samački hotel u sastavu vojne ustanove Dedinje. Zgrada samačkog hotela biće srušena, a na njenom mestu treba da nikne klinika Tiršova 2, piše Beobuild.

Novi vizuelni reper Grada; Foto: Beobuild

Omaž Milanu Zlokoviću

Prilikom oblikovanja fasade, vodilo se računa o umetničkom poimanju prostora u odnosu na dečiju psihu i maštu. U najranijem uzrastu deca prepoznaju osnovne geometrijske oblike: krug, kvadrat, trougao, elipsu itd. Ovi geometrijski oblici primenjeni se kao oblikovni koncept i prepoznatljivi su u osnovama etaža.

Primenjenim proporcijskim odnosima na Univerzitetskoj dečjoj klinici, dat je omaž Milanu Zlokoviću autoru zgrade UDK u Tiršovoj ulici. Projektantskim rešenjem primenjen je oktametarski sistem i podela koja je implicirana kako u horizontalnoj tako i vertikalnoj modularnoj proporcijskoj podeli objekta.

Noću zgrada podseća na lampion; Foto: Beobuild

Na dnevnom svetlu, zgrada dominira volumenom i belom bojom, dok noću, podseća na lampion.

Translucentni karakter materijala doprinosi različitoj percepciji zgrade tokom dana i noći. Na dnevnom svetlu, zgrada dominira volumenom i belom bojom, dok noću, podseća na lampion, kojim postaje reper dog dela grada, i autoputa E-75 sa koga se sagledava.

Prorezi celom dužinom fasadne obloge (vizuelno pozicija gde su dva zavoja obmotana oko zgrade) je planiran kao otvoren prostor – prorez od 8-10 cm. Time je postignuto da fasadna obloga nije zatvorila niti blokirala vazdušni prostor. U slučaju izbijanja vatre u nekoj od prostorija, i pojave dima kroz prozor – međuprostor se neće napuniti dimom, već kroz proreze odlazi u slobodan prostor, te se može odmah identifikovati gde se pojavio.

Pozicija Tiršove 2

Pozicija

Saobraćajno rešenje je najslabija tačka ovog plana, a prema urbanističkom projektu glavni prilaz je planiran novom vezom sa postojećom petljom kod “Hitne pomoći”.

Građevinska parcela na kojoj će kompleks biti građen sastoji se iz dva dela: prostora koji zauzimaju postojeći objekti i dela zaštitnog zelenila pored autoputa. Prizemlje formira ulazne pjacete prema ulici Dr Koste Todorovića, povučeno je od regulacije, dok su nadzemne etaže manjeg gabarita i razvijene u obliku latiničnog slova H. Dopunsko prirodno osvetljenje i provetravanje suterenskih i prizemne etaže omogućeno je formiranjem četiri atrijuma.

Krov prizemne etaže se planira kao ravan, prohodan i u funkciji je krovne bašte i za igru dece na otvorenom. Iznad prizemlja nalaziće se tehnička etaža, dok će u podzemnoj garaži biti na raspolaganju 524 parking mesta. Bolnički kapaciteti će se u najvećem delu nalaziti na nadzemnim etažama, a kompleks je projektovan za 286 kreveta raspoređenih na 154 bolničkih soba.

Javni uvid

Urbanistički projekat za izgradnju Univerzitetske dečije klinike Tiršova 2 biće na javnom uvidu sedam dana – od 19. do 26. juna. Možete izvršiti uvid u projekat ovih sedam dana u periodu od 09.00 do 15.00 časova, ili uvidom u projekat objavljen na sajtu grada.

Kad ste već ovde…

Nataša Perković stvara nameštaj od nusprodukta proizvodnje palminog ulja

$
0
0

Bosanska dizajnerka reciklirala je otpad iz fabrike palminog ulja kako bi kreirala kolekciju nameštaja koja se zasniva na što manjoj upotrebi materijala.

Proizvodi iz kolekciju Reclaimed Oil Palm, koju čini 3D štampana stolica, set od tri posude i visilica, proizvedeni su iz želje da se industrijski nusproizvod pretvori u održivi materijal.

Naime, uljane palme se uzgajaju kako bi se dobilo palmino ulje koje se izvlači iz semenki umotanih u vlakna, te nakon ovog procesa ostaje velika količina vlakana koja se uglavnom koriste za sagorevanje ili kao đubrivo. Ipak, Nataša ističe da postoji mnogo bolji način za korišćenje ovog celuloznog materijala.

„Industrija proizvodnje palminog ulja je veliki krivac za ugrožavanje životne sredine. Krčenje šuma dovodi do klimatskih promena, kao i do gubitka životinjskih vrsta. Malo je verovatno da će globalna potrošnja palminog ulja radikalno opasti, te je sada izazov da bar proizvodnja bude održiva.“, objasnila je Nataša Perković iz Sarajeva.

Industrija proizvodnje palminog ulja je veliki krivac za ugrožavanje životne sredine.

Ubrzano širenje plantaža uljanih palmi smatra se odgovornim za masovno krčenje šuma u Indoneziji i Maleziji. Ove šume su bile stanište ugroženih životinja, kao što je, na primer, orangutan. U ove dve države, plantaže uljanih palmi prostiru se na oko 13 miliona hektara. To je gotovo polovina svih plantaža uljanih palmi na svetu.

U organizaciji Global Forest Watch, kažu da je Indonezija izgubila 25,6 miliona hektara šumskog omotača, oblast veliku skoro kao Novi Zeland, u periodu između 2001. i 2018. godine, piše BBC.

Zbog toga je Natašina inicijativa veoma važna.

Armiranje kiseline

Ovaj projekat imao je za cilj da napravi nešto dragoceno i korisno ni iz čega. U ovom poduhvatu, Nataša je sarađivala sa japanskim timom Kyoto Design Lab kako bi se dobili inovativne i raznoliki materijali od vlakana palminog ulja.

Za kreiranje stolice korišćen je visokotehnološki pristup, koji je podrazumevao mešanje vlakana uljane palme sa polilaktičnom kiselinom (PLA), odnosno bioplastikom napravljenom od mlečne kiseline, a sve sa ciljem da se napravi novi kompozitni materijal. Ovaj kompozit je zatim mogao da se primeni kao filament u 3d štampi, piše Dezeen.

Pomoću 3d štampe dobijen je zaobljeni dizajn stolice koji ju je učinio prijatnom i neutralnom i kao takva se može uklopiti u različite enterijere. Vidljiva palmina vlakna, osim što ojačavaju PLA, istovremeno daju prirodniju estetiku proizvodu, u odnosu na običnu plastiku.

Stolica sadrži i sedalni element nalik jastuku, koji je napravljen od mešavine palminih vlakana i termoplastičnog elastomera.

Cilj je da kompozit bude izuzetno jak, a da njegov proizvodni proces i životni ciklus bude što čistiji.

Stolica je u potpunosti biorazgradiva u komunalnim kompostima ili se može reciklirati zajedno sa drugim PLA proizvodima. Osim toga, pomerljivi sedalni deo se može odvojiti i zasebno reciklirati.

„Cilj je da kompozit bude izuzetno jak, a da njegov proizvodni proces i životni ciklus bude što čistiji.“, istakla je Nataša.

Svako može da pomogne

Niskotehnološke metode proizvodnje su korišćene kako bi se pokazalo kako se ovaj otpadni materijal može koristiti i za proizvodnju predmeta u domaćinstvu poput činija, tanjira i lampi.

Nataša i njen tim su eksperimentisali sa tradicionalnim tehnikama izrade papira i kompresije i primenili taj postupak na palmina vlakna. Vlakna su zatim pomešana sa denpun nori rice pastom kako bi se napravila smesa nalik kaši, koja je zatim formirana u listove ili oblikovana u 3d forme, ostavljene na sušenje na vazduhu ili u rerni.

Prema rečima dizajnera, ceo niskotehnološki proces se može obaviti pomoću osnovne kuhinjske opreme i minimalno utrošene energije, te se ovaj proces može lako sprovesti bilo gde, odnosno tamo gde ima otpadnog materijala, poput vlakana nekog drugog drveta ili bambusa.

Proizvodi su dovršeni površinskim premazima koji se mogu vremenom obnoviti voskom palminog drveta, sokom od persimona ili uljem indijskog oraha.

Kad ste već ovde…


Prvo ekolološko selo budućnosti gradiće se u Švedskoj

$
0
0

Ideja o ekološkom selu nastala je u Silicijumskoj dolini, a prvo takvo koje koristi tehnologiju u službi prirode gradiće se u Švedskoj.

„Nikad nisam težio tome da postanem investitor stambenih zgrada ali sam oduvek imao želju da napravim sela koja su uronjena u prirodu, udaljena od grada i u kojima nema automobila“ – kaže James Ehrlich sa Univerziteta Singularity i osnivač projekta zvanog ReGen Villages, čiji je glavni cilj pravljenje ekoloških naselja u kojoj nema rasipanja energije i resursa, a u kojima će ljudi sami proizvoditi hranu za svoje potrebe.

Rendering: White Arkitekter

Ideja se zasniva na kombinovanju tehnološke kulture Silicijumske doline, video-igara, hipi kulture i porodičnih farmi.

Ukoliko se osvrnemo na razvoj naselja kroz istoriju reklo bi se da ovakav tim stambenih sistema nije ništa novo. Tu su pokret Garden City sa kraja 19. veka koju je razvila Elizabeth Howard, zatim Living City od Frenka Lojda Rajta iz šezdesetih godina prošlog veka, a tu su i aktuelni projekti poput šumskih gradova Stefana Boerija u Kini. Povratak prirodi predstavlja utešnu viziju pogleda na budućnost, koja ponekad vodi u utopiju. Danas, kada smo svesni koliko na naše zdravlje utiču zagađene urbane sredine, čini su da su seoska naselja rešenja koja vode ka održivosti i zdravim životnim zajednicama.

Ideja Jamesa Ehrlicha se zasniva na kombinovanju tehnološke kulture Silicijumske doline, video-igara, hipi kulture i porodičnih farmi. To sve zajedno deluje pomalo kao utopija. Ipak, suština je da su ReGen Villages u osnovi novoosnovana susedstva zasnovana na ideji cirkularne ekonomije. Ova mesta trebalo bi da budu decentralizovana u odnosu na gradove i postanu jedne regenerativne i samoodržive zajednice.

U realizaciji ove ideje pomogle su arhitekte iz studija White Arkitekter koji su za predmetnu lokaciju u Švedskoj osmislili celo jedno selo koje će funkcionisati po ovom principu, piše Domusweb.

Rendering: White Arkitekter

Hrana kojoj se veruje

Predviđeno je da otpad nastao u selu bude recikliran i pretvoren u resurse, a pored toga biće primenjena i permakultura i akvaponski sistem, te će se svaka kap vode moći da se ponovo iskoristiti.

Prema rečima Ehrlicha, naselja će pored kuća imati i staklenike i bašte s kontrolisanim uslovima za uzgoj biljaka. Tu će se proizvoditi hrana kojoj ljudi mogu da veruju jer znaju odakle dolazi.

Kroz ceo projekat ReGen Villages, koristio bi se Village OS koji primenjuje veštačku inteligenciju i mašinsko učenje kako bi se što efikasnije koristili resursi. Ovaj operativni sistem će prikupljati sve informacije o selu pa će se zato moći koristiti za njegov urbanističkog razvoja i planiranje.

Village OS će omogućiti zajednici i investitorima da lako razvijaju ekološka naselja.

„Village OS će omogućiti zajednici i investitorima da lako razvijaju naselje. Građevinski inženjeri, arhitekte i projektanti moći će jednostavnije da planiraju nove objekte, da povećavaju gustinu naseljenosti ili da prate troškove.“, rekao je James Ehrlich.

Dijagram cirkularnog sistema po kojem će biti bazirano prvo ReGen selo u Švedskoj; Foto: White Arkitekter

Švedska probija led

Dok su se prvobitni planovi za ReGen Villages uglavnom sastojali od pojedinačnih grupa kuća, sada Ehrlich radi na stvaranju manjih stambenih kompleksa koji uključuju i povoljnije domove kao i socijalno stanovanje. Akcenat projekta je na razvijanju ekosela u skladu sa njihovom lokacijom, počev od Mediterana, preko skandinavskih zemalja, pa sve do Sjedinjenih Američkih Država i Afrike.

Prvo ovakvo selo će se graditi ove godine u Švedskoj po projektu White Arkitekter na, za sada, nepoznatoj lokaciji.

Rendering: White Arkitekter

Kad ste već ovde…

Kako će izgledati Spens nakon rekonstrukcije; DaNS: Zaštiti originalni arhitektonski izraz

$
0
0

Projekat rekonstrukcije Spensa predstavljen je sinoć, a tom prilikom je otkrivena i maketa koja pokazuje kako bi ovaj objekat mogao da izgleda u budućnosti.

Kako je rečeno na predstavljanju projekta, ugovor o saradnji između Novog Sada i Fakulteta tehničkih nauka biće potpisan u narednih nekoliko dana, a plan je da se kroz 12 do 14 meseci konkuriše za novac za obnovu u okviru programa „Srbija 2025„, odnosno da se povuku sredstva iz republičkog budžeta. Pre toga stručnjaci sa Fakulteta tehničkih nauka će sa Gradom pripremiti projektno-tehničku dokumentaciju, piše 021.

Želja je da se rekonstruišu sve sportske hale, svlačionice, toaleti… Foto: Igor Conić

Na spratu Spensa će biti odeljenje Gradske biblioteke, kao i Centar za izučavanje veštačke inteligencije za ovaj deo Srbije.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević je rekao da je ideja da se Spens obnovi u celosti.

„Cilj je da zamenimo i rekonstruišemo kompletan krov, da više ne prokišnjava, da možda iskoristimo njegov energetski potencijal u smislu solarnih panela, ali to je pitanje za struku. Cilj nam je da zamenimo kompletan fasadni omotač, da zamenimo reparirano stepenište, da imamo vrata koja se zatvaraju i leti i zimi i da čuvaju energetski potencijal Spensa. Želimo da rekonstruišemo sve sportske hale, sve svlačionice, sva kupatila, sve toalete. Cilj nam je da oplemenimo i funkcionalno bolje organizujemo prvi sprat Spensa, da ovde bude odeljenje Gradske biblioteke, kao i da ovde bude Centar za izučavanje veštačke inteligencije za ovaj deo Srbije“, rekao je Vučević.

Spens će zahvaljujući solarnim panelima postati održiviji; Foto: Igor Conić

Simbol grada koji propada

On smatra da se obnovom Spensa daje nova snaga i budućnost ovom objektu i da je potrebno da se promeni percepcija prema njemu – da se više ne gleda kao simbol koji propada, nego kao na vrednost koja zaslužuje ulaganje.

Vođa projektnog tima dekan Fakulteta tehničkih nauka Rade Doroslovački rekao je da se za jedan ovakav projekat moraju angažovati profesionalci iz oblasti građevine, arhitekture, mašinstva, elektrontehnike.

„Potreban i neophodan je rad koji će Spens osavremeniti, prilagoditi novim zahtevima, standardima i obući ga u novo odelo od temelja do krova. Na Spensu, osim sportsko-rekreativnog centra i drugih sadržaja, osnovaće se i Centar za veštačku inteligenciju, što je vrlo značajno zbog dosadašnjeg razvoja IT sektora. Blizina sa FTN i Naučno-tehnološkim parkom oživeće mnoga dešavanja od vitalne koristi gradu, pokrajini i državi“, poručio je Doroslovački.

Maketa je izložena u maloj sali Spensa; Foto: Igor Conić

To je pobeda razuma i reakcije građana i struke koji su tražili očuvanje jednog od gradskih arhitektonskih simbola.

Vučević se osvrnuo i na to što je pre dve godine izjavio da bi jedno od mogućih rešenja bilo i rušenje Spensa, te izgradnja funkcionalnijeg objekta na istom mestu. To je, naravno, izazvalo brojne reakcije u javnosti i ta ideja je ubrzo povučena. Na predstavljanju projekta rekonstrukcije Vučević je poručio kako izjava o mogućem rušenju nije bila slučajnost ni lapsus, nego je želeo da pokrene javnu raspravu o toj temi.

Predstavljen je budući izgled Spensa u Novom Sadu. Pogledajte kako izgleda maketa:

Posted by Gradnja on Sreda, 17. jun 2020.

DaNS: Zaštiti originalni arhitektonski izraz

„To je pobeda razuma i reakcije građana i struke koji su tražili očuvanje jednog od gradskih arhitektonskih simbola“ – kažu za naš portal iz Društva arhitekata Novog Sada (DaNS). Dodaju još i da pozdravljaju svaku najavu ulaganja u objekat i njegovo oživljavanje implementiranjem novih funkcija u objekat.

Ipak, ključno je da se prilikom rekonstrukcije maksimalno zaštiti originalni arhitektonski izraz i ne naruši njegova unutrašnja logika prostora, poručuju iz ovog društva. „DaNS je spreman da pomogne u svakoj pozitivnoj akciji koja će ići u pravcu unapređenja i očuvanja Spensa.“ – zaključuju iz DaNS-a.

Fotogalerija

Maketa rekonstruisanog Spensa; Foto: Igor Conić
Maketa rekonstruisanog Spensa; Foto: Igor Conić
Spens će zahvaljujući solarnim panelima postati održiviji; Foto: Igor Conić
Spens će zahvaljujući solarnim panelima postati održiviji; Foto: Igor Conić

Kad ste već ovde…

Hitlerova rodna kuća postaće policijska stanica s “minimalističkim arhitektonskim jezikom”

$
0
0

„Nakon 140 godina od rođenja Adolfa Hitlera, njegova rodna kuća u Braunau postaje antiteza svega čega se on zalagao. To je će biti mesto na kojem se brane demokratija i ljudska prava.“

Austrijski studio Marte.Marte Architects prezentovao je projekat rekonstrukcije zgrade u kojoj je rođen Adolf Hitler, u mestu Braunau nedaleko od Salcburga, koja će biti pretvorena u policijsku stanicu.

Nakon što je država Austrija kupila ovu zgradu 2017. godine, organizovan je konkurs na kojem je pobedilo rešenje pomenutog studija koji je ponudio drastičnu promenu zdanja iz 17. veka. Ideja vodilja bila je da se napravi svedenija verzija originalne zgrade sa, kako za Dezeen kaže Stefan Marte, osnivač biroa, “minimalističkim arhitektonskim jezikom.”

Hitlerova rodna kuća u Branau; Foto: Thomas Ledl, Wikipedia

Austrijska vlada donela je odluku da ne ruši kuću već da je pretvori u policijsku stanicu kao simbolični gest.

Početkom 18. veka dve kuće su spojene kako bi se napravio restoran s apartmanima iznad. Hitler je rođen u toj kući 1889. godine, a potom se porodica ubrzo odselila na drugu lokaciju.

Hitler je potom osnovao Nacističku partiju u Nemačkoj, postao kancelar a onda i diktator koji je poveo zemlju u Drugi svetski rat. Hitlerov rat za teritorije i pročišćenje rase prouzrokovao je smrt desetina miliona ljudi, uključujući i genocid nad oko šest miliona Jevreja.

Trenutna forma zgrada rezultat je brojnih izmena i dogradnji za vreme nacističkog režima u Austriji koji ga je pretvorio u memorijalni spomenik Hitleru.

Austrijska vlada donela je odluku da ne ruši kuću već da je pretvori u policijsku stanicu kao simbolični gest.

„Danas otvaramo novo poglavlje u suočavanju sa istorijskom odgovornošću,“ izjavio je ministar policije Karl Nehammer tokom predstavljanja rešenja studija Marte.Marte Architects.

„Nakon 140 godina od rođenja Adolfa Hitlera, njegova rodna kuća u Braunau postaje antiteza svega čega se on zalagao. To će biti mesto na kojem se brane demokratija i ljudska prava.“ dodao je on.

Kuća će biti poput skulpture, kao da je isklesana u belom kamenu; Foto: Marte.Marte Architects

Vraćanje sata u 1750. godinu

Rešenje studija Marte.Marte Architects podrazumeva gradnju u postojećoj strukturi ali će ona pretrpeti veliku promenu.

„Promene koje su uradili Nacisti neće biti samo preokrenute, već će se sat vratiti u 1750. godinu, mnogo pre nego što je Adolf Hitler rođen. Promene će biti uklonjene sloj po sloj.“ kaže Stefan Marte, osnivač biroa.

Nova zgrada će biti savremena, čistih linija i ne toliko ukrašena kao tradicionalne kuće u ovom kraju. „Kuća će biti poput skulpture, kao da je isklesana u belom kamenu,“ dodao je on.

Kad ste već ovde…

Pešačka zona oko Knez Mihailove: Lekcije za budućnost

$
0
0

U proteklih nekoliko godina svedoci smo velikih promena izgleda Beograda, naročito njegove centralne zone. Praćenje novih tendencija u urbanom razvoju brojnih gradova dovelo je do uvođenja car-free koncepta, što je dovelo do širenja pešačkih zona.

Od svoje rekonstrukcije 1987. godine, Knez Mihailova ulica predstavlja glavnu pešačku i šoping zonu Beograda. Linearni potez bogat različitim sadržajima koji povezuje Kalemegdan i Terazije, dugo je bio usamljeno šetalište kojim su pešaci mogli bezbrižno da se kreću tokom dana. Koliko je popločana ulica krasila sliku centra grada, toliko su je dugo ružile poprečne uličice, bez osvetljenja, pune neispražnjenih kontejnera, popucalog asfalta i bara koje kao da nikad nisu nestajale.

Uskočka ulica pre rekonstrukcije; Foto: Mapio.net

Preobražaj ulica iz mračnih sokaka u omiljena mesta dokolice mogao je da bude jedan od najvećih ponosa savremenog beogradskog urbanizma.

Promene koje su usledile, dovele su do postepenog oživljavanja ovih ulica na način dostojan centra grada. Širenje pešačke zone u ulicama koje povezuju Uzun Mirkovu i Vasinu sa Kosančićevim, Obilićevim i Topličinim vencem, omogućilo je i oživljavanje sadržaja koji ovim ulicama daju novi karakter i atmosferu. Preobražaj ulica iz mračnih sokaka poznatih po džeparenju u omiljena mesta dokolice mogao je da bude jedan od najvećih ponosa savremenog beogradskog urbanizma.

Ulica Kralja Petra, Foto: Milja Mladenović

Gde je pošlo naopako?

Brilijantna ideja o širenju pešačke zone, koja će postati bezbedna celina koja povezuje elemente kulturnog nasleđa i najživopisnije svakodnevice, kao da se realizovala prebrzo, bez strateškog promišljanja funkcionalnih elemenata.

Ono što je česta slika pešačkih zona u Evropi su popločane putanje, na svakih nekoliko stotina metara prošarane sistemom stanica metroa, odnosno po čijim se obodima nalaze stajališta gradskog prevoza. Ipak, u Beogradu, kao da je ovaj korak propušten, i ulice su popločane, bez promišljanja kako se do njih dolazi, i od njih odlazi. Jedini vid gradskog prevoza koji je ostao na obodu zone na Studentskom trgu, uskoro će biti izmešten na Donji Dorćol, kako bi se pešačka zona još proširila.

Planirana pešačka zona

Nekadašnji potez koji je obuhvatao tri stajališta, sada ostaje prepušten pešačenju koje prevazilazi komforne pešačke razdaljine.

Ne moraju uvek autobusi, trolejbusi i metro da igraju ulogu u slobodnom kretanju stanovnika kroz grad. Veoma često, u drugim gradovima, pojedine delove pešačke zone tek ponegde preseku tramvajske šine, koje omogućavaju brže kretanje od ruba do ruba pešačke zone. Ipak, tramvaj, koji je saobraćao od Trga Republike do Slavije nikada nije vraćen, privremeno su prekinute trase čuvene beogradske „Dvojke“, i nekadašnji potez koji je obuhvatao tri stajališta (u Rajićevoj, na Studentskom trgu i Trgu Republike), sada ostaje prepušten pešačenju koje prevazilazi komforne pešačke razdaljine.

Nekadašnja okretnica trolejbusa u Rajićevoj ulici; Foto: Pinterest

Stanari imaju potrebe za normalnom svakodnevicom

Ono što se često zanemaruje u posmatranju pešačke zone oko Knez Mihailove ulice je činjenica da po tipologiji ova zona nije samo administrativna i komercijalna, već da ima značajan udeo stanovanja. To znači da na površini zahvaćenoj pešačkom zonom žive ljudi koji do svog doma moraju da stignu, koji moraju negde da se parkiraju i kojima se ne sme odseći slobodno kretanje i funkcionisanje u okvirima prosečne svakodnevice. Ipak, ovaj aspekt takođe deluje „preskočeno“ iz ugla urbanističkog planiranja. Parking mesta su ukinuta, a za osobe sa otežanim kretanjem je kolski pristup stambenim zgradama potpuno onemogućen.

Kao da problem udaljenih parkinga i stajališta javnog prevoza nije bio dovoljan, u procesu ulepšavanja ulica oko knez Mihailove, kontejneri su potpuno eliminisani, bez adekvatne zamene, a rampe za teretna vozila za snabdevanje i vozila hitnih intervencija blokirane su betonskim žardinjerama.

Da li je moglo drugačije?

Propusti u projektu pešačke zone svakako su mogli da se zaobiđu integralnim pristupom planiranju, pri čemu bi se svaki detalj rekonstrukcije, dizajna i opremanja znao pre samog izvođenja, pa bi različiti elementi celine bili usaglašeni. Sve dok ovako veliki projekti kao razdvojeni segmenti prolaze kroz nadležna komunalna preduzeća, i dok se studije izrađuju u akademske svrhe, bez stvarne primene, propusti u prostoru će se dešavati.

Sa aspekta struke, ali i stanovnika Beograda, ostaje nada da će rekonstrukcija Vasine ulice služiti kao poligon za ispravljanje ovakvih propusta, i da će ova prelepa celina ipak ponovo postati i funkcionalna.

Planirana rekonstrukcija Vasine ulice; Foto: Beograd.info

Kad ste već ovde…

Kako će izgledati četvrti most u Novom Sadu i kuda će prolaziti (VIDEO)

$
0
0

Most će omogućiti rasterećenje najopterećenijeg putnog pravca u gradu, od Mosta slobode do Železničke stanice, duž Bulevara oslobođenja.

Maketa novog mosta preko Dunava u produžetku Bulevara Evrope koji će povezati Novi Sad sa obilaznicom u Sremskoj Kamenici, predstavljena je javnosti, a o četvrtom novosadskom mostu su govorili gradonačelnik Miloš Vučević i prof. dr Vuk Bogdanović sa Departmana za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka. Projekat izgradnje mosta u Novom Sadu, na predlog Grada, a uz podršku predsednika Republike Srbije, Vlada je proglasila projektom od nacionalnog značaja.

Skica novog mosta; Foto: Igor Conić

Most se diže iznad nivoa terena pre kružnog toka na kojem se ovaj Bulevar Evrope ukršta sa Bulevarom patrijarha Pavla i Bulevarom cara Lazara.

Samo za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa procena je da je potrebno 11 miliona evra, a ukupno oko 15 milijardi dinara. Preko Uprave za investicije i građevinsko zemljište, završen je generalni projekat, a taj projekat se pred vama razrađuje kroz ovaj 3D koncept, odnosno maketu.

Do kraja ove godine Grad će usvojiti plan generalne regulacije za most, a on je već ucrtan u generalnom urbanističkom planu. Plan je da 2021. godine raspišemo tender za izradu idejnog projekta, a onda idemo na jedinstveni tender za projektno-tehničku dokumentaciju i izvođenje. Ovaj most ima ekonomski potencijal i značaj u zaštiti životne sredine, ali simbolizuje novo doba u Novom Sadu koji je centar industrije 21. veka. Verujem u zajedništvo dobrih ljudi i snagu ovog grada – naglasio je gradonačelnik Vučević.

Prelazak most kod Šodroša; Foto: Igor Conić

Rasterećenje mostova

Prema rečima prof. dr Vuka Bogdanovića, Novom Sadu tri mosta nisu dovoljna, ako se uzmu u obzir statistički podaci od prošle godine koji pokazuju da grad ima preko 350.000 stanovnika i oko 120.000 registrovanih vozila.

– Ovaj most će dati poseban kvalitet našem gradu. Inače, kroz Srbiju prolazi najduži deo toka Dunava koji iznosi 583 km, a ovo će biti prvi most na toj dužini, koji će imati izvanrednu biciklističku infrastrukturu. Održivi razvoj saobraćaja zasnovan je na kvalitetnom biciklističkom saobraćaju, te ćemo i o tome voditi računa. Most će omogućiti rasterećenje najopterećenijeg putnog pravca u gradu, od Mosta slobode do Železničke stanice, duž Bulevara oslobođenja. Sve raskrsnice na tom potezu su pod velikim saobraćajnim pritiskom. Takođe, most će povezati državne puteve, Srem, Mačvu, Posavinu i Semberiju sa Bačkom i olakšati stanovnicima ovih regija pristup Novom Sadu – naglasio je rukovodilac izrade Studije smart plana za Grad Novi Sad koja je odgovorila na pitanje opravdanosti i benefita izgradnje novog mosta.

Podizanje mosta na stubove na Bulevaru Evrope; Foto: Igor Conić

Kuda će prolaziti novi most

Četvrti most u Novom Sadu rasteretiće postojeće mostove tako što će obuhvatiti saobraćaj sa severa grada koji teži ka sremskoj strani. On će se graditi u nastavku Bulevara Evrope, zapravo most se diže iznad nivoa terena pre kružnog toka na kojem se ovaj bulevar ukršta sa Bulevarom patrijarha Pavla i Bulevarom cara Lazara. Dalje most na stubovima nastavlja preko novog kružnog toka sa Heroja Pinkija i potom kod Šodroša prelazi Dunav i završava se na obilaznici u Sremskoj Kamenici.

Ovako će izgledati četvrti most u Novom Sadu u produžetku Bulevara Evrope

Posted by Gradnja on Četvrtak, 18. jun 2020.

Fotogalerija

Završetak mosta na sremskoj strani; Foto: Igor Conić
Završetak mosta na sremskoj strani; Foto: Igor Conić
Podizanje mosta na stubove na Bulevaru Evrope; Foto: Igor Conić
Podizanje mosta na stubove na Bulevaru Evrope; Foto: Igor Conić

Kad ste već ovde…

Linearna kuća i španska sela: Kako je nastao talas dugačak 40 metara

$
0
0

Dugačka i uska kuća vizuelno je skraćena „talasima“ napravljenim od tradicionalne keramičke cigle.

Španska arhitektonska firma Studio Wet potpisuje projekat kuće svedene talasaste fasade, obložene keramičkim ciglama, koja je oblikovana tako da objekat živi skladno sa svojim neposrednim okruženjem španskog sela Alosno.

Arhitekte ističu da je njihova zamisao bila da kreiraju savremenu kuću kroz tradicionalne tehnike. Arhitekte su jednospratnu kuću organizovale na način da je dugačka fasada zapravo pročelje kuće, a na užoj fasadi, gde se nekada nalazio ulaz sada je garaža, piše Dezeen. Tako je nastala kuća nazvana Casa Borrero (gumica za brisanje, na španskom) koja zauzima čitavu parcelu dugu četrdeset, ali široku samo sedam metara.

Iz ulaznih vrata ulazi se u popločano dvorište; Foto: Fernando Alda

Kuća se nalazi na uglu, što je prednost i što nam je omogućilo da pokrenemo talas na fasadi i izdelimo ga na manje dužine.

„Tradicionalne parcele u Alonsu su poput ove, sa kratkim frontalnim fasadama i dugačkom osnovom. U ovom slučaju kuća se nalazi na uglu, što je prednost i što nam je omogućilo da pokrenemo talas na fasadi i izdelimo ga na manje dužine.“, rekao je Gomez Mora iz Studio Wet.

Konj je ispoštovao kuću; Foto: Fernando Alda

Preko ulaznih vrata se stupa na veliki popločani deo dvorišta, koji garažu razdvaja od ostatka objekta u kom su svi prostori organizovani linearno.

Preko ulaznih vrata se stupa na veliki popločani deo dvorišta duž kojeg su smeštene kuhinja, trpezarija i dnevni boravak.

Uz ovaj popločani deo dvorišta smeštena je kuhinja, trpezarija i dnevni boravak, na koji su u nizu nadovezane četiri spavaće sobe duž glavne fasade.

Talas na fasadi, talas na krovu; Foto: Fernando Alda

Kontrolisanje direktne svetlosti, unakrsna ventilacija kroz mudro postavljene otvorene prostore i dobro dimenzionisani prostori su najvažnije tačke za dobro sklonište u Andaluziji.“, ističe Gomez Mora.

Kuća se ventilira prirodno; Foto: Fernando Alda

Talasi od cigle na fasadi

Za oblogu fasade Studio Wet je odabrao keramičke cigle u kombinaciji sa zaobljenim ciglama kako bi se stvorio niz talasa. Arhitekte su se odlučile za alternativu u vidu keramičkih cigli, u odnosu na bele seoske fasade karakteristične za Andaluziju, koja je takođe adekvatna imajući u vidu istorijski graditeljski kontekst ovog područja ali i neposrednu udaljenost Portugala koji je poznat po upotrebi keramičkih pločica na fasadama.

Keramičke cigle na fasadi stvaraju oblik talasa; Foto: Fernando Alda

Jednovodni krov

Čitava konstrukcija kuće završena je krovom na jednu vodu, koji je segmentno prekinut samo u jednoj zoni, iznad zaobljenog popločanog dela dvorišta. Jednostavni jednovodni krov sjedinjuje sve unutrašnje različite funkcije i pruža kući potrebni sklad i jedinstvenu viziju dizajna.

Neobičan projekat u selo Alosno; Foto: Fernando Alda
Španska sela bogatija su za jedan vredan primerak arhitekture; Foto: Fernando Alda

Grafičke podloge

Osnove
Osnove
Preseci
Preseci

 

Kad ste već ovde…

Rešenje za otporan pod koji se postavlja direktno preko starog parketa ili pločica

$
0
0

Ovi hibridni LVT podovi sastoje se od kamena i plastike, veoma lako se postavljaju, a mogu se i razmontirati i postaviti na drugom mestu.

Na tržištu se pojavila nova vrsta podnih obloga koja se može postavljati preko starog parketa i stare keramike bez prethodnog ravnanja ili ispunjavanja fuga stare keramike. S obzirom na to da je u pitanju nova vrsta podova, raspitali smo se šta možemo očekivati od ove podloge i koje su joj prednosti i mane.

U pitanju je Tarkett ID click Ultimate pod koji je debljine 6 mm kojem nije potrebna savršeno ravna podloga za postavljanje kao što je slučaj sa klasičnim vinil (bilo da su u rolni ili pločama) ili linoleum podovima. Ovaj pod spada u SPC podove, odnosno takozvane hibridne LVT podove koji se sastoje od dva materijala: kamena i plastike.

Teksture kamena i betona na Tarkett ID click Ultimate podu. Foto: Gradnja.rs

Postavlja se veoma lagano – na klik. Sa donje strane ima filc pa se direktno aplicira na keramiku ili parket bez lepljenja.

Završni sloj imitira teksturu kamena, betona a postoje i teksture drveta, to jest, parketa. Završni sloj je dekorativna folija s poliuretanskim zaštitnim slojem. Debljina ovog sloja može biti 0,55 mm (što je 33 klasa otpornosti na habanje, odnosno za komercijalne uslove) ili 0,7 mm (34 klasa otpornosti na habanje predviđene za teže oblike habanja, industrijska klasa)

Postavlja se veoma lagano – na klik. Sa donje strane ima filc pa se direktno aplicira na keramiku ili parket bez lepljenja. Od fuga se vide samo linije na spojevima.

Spajanje poda na klik bez lepka sa figom koja je minimalna. Foto: Gradnja.rs

Ne oštećuje originalan pod

Pošto se ove ploče prave od plastike i kamena, materijal je vodootporan međutim namenjen je isključivo enterijerima. Nije za spoljnu upotrebu.

Teže se seče od vinila. Zbog krtosti ovih ploča potrebni su specijalni alati za sečenje.

Prednost ovih podova je što su montažno demontažni, odnosno ploče se mogu skinuti i postaviti na drugom mestu. Ovo je praktično rešenja ako sređuje prostor koji je pod rentom ili ne želite da oštetite parket postavljanjem novog poda.

Debljina poda je 6 mm sa filcom koji je sa donje strane i zaštitnim slojem sa gornje strane ploče. Foto: Gradnja.rs

Cena Tarkett ID Click Ultimate ploča

Ove ploče se proizvode u dimenziji 50×50 centimetara, debljine 6 mm a njihova orijentaciona cena poda je oko 26 evra po m2.

Kad ste već ovde…


Vagoni voza iz 1950-tih postaju butik hotel postavljen iznad reke

$
0
0

U nesvakidašnjem bazenu u ravni pruge plivaće gosti koje će pozdravljati krokodili, nilski konji i slonovi koji se brčkaju u reci ispod. 

Novi butik hotel u Južnoj Africi praviće se od starih železničkih vagona koji će nakon adaptacije biti pretvoreni u luksuzne sobe postavljene iznad reke Sabie. Od vagona iz pedesetih godina prošlog veka nastaće 31. raskošna soba, a svaka od njih će biti dekorisana tako da predstavlja lokalnu kulturu.

7 soba biće smešteno tačno iznad reke

Kruger Shalati biće postavljen na mestu gde je inače ovaj voz nekada stajao tokom noći – tačno iznad reke.

Butik hotel će se zvati Kruger Shalati, po Nacionalnom parku Kruger kojem su prve posete dozvoljene početkom dvadesetih godina prošlog veka.

Kruger Shalati biće postavljen na mestu gde je inače ovaj voz nekada stajao tokom noći, s tim što će 7 soba biti iznad reke, a 24 sobe na „suvom“. Pogađate odmah koje će biti skuplje za bukiranje.

„Prostrane vagonske sobe zahvaljujući velikim staklenim površinama omogućavaju veličanstven pogled na reku Sabie, dok voz u isto vreme slavi afrički dizajn koji je ostvaren saradnjom s lokalnim umetnicima i zanatlijama. Visoko iznad reke, u ravni pruge, gosti će moći da plivaju u nesvakidašnjem bazenu koje će pozdravljati krokodili, nilski konji i slonovi koji se brčkaju u reci ispod”, pišu iz dizajnerskog tima.

Sobe će biti uređenje u stilu Južne Afrike
Sobe će biti uređenje u stilu Južne Afrike
Veliki stakleni okviri pružaće sjajan pogled na reku
Veliki stakleni okviri pružaće sjajan pogled na reku

Ovaj nesvakidašnji butik hotel će ugostiti svoje prve goste u septembru 2020.

Kad ste već ovde…

Kamen i staklo: Markantni stambeni blok u zaštićenoj londonskoj četvrti

$
0
0

Projekat u blizini Bakingemske palate zahtevao je posebno brižljiv pristup razvijanju koncepta stambene zgrade u odnosu na kontekst. Inovativna arhitektura i materijali su dali pravi odgovor.

Projekat objekta nazvanog IV Castel Lane Apartments, koji potpisuje arhitektonska firma NAME architecture, predstavlja novi stambeni koncept vrhunskog stanovanja u Westminsteru, prestižnom kvartu Londona, koji je ceo pod zaštitom.

Naime, investitor projekta Land Securities imao je ideju da u jednom bloku prostorno i arhitektonski sjedini objekat sa 28 stanova i tri gradske kuće na ukupno 4.600 kvadratnih metara.

S obzirom na da blok izlazi i na dve ulice, gde jednu karakterišu veliki viktorijanski blokovi vila, dok su sa druge strane tradicionalne londonske kuće, bilo je potrebno pažljivo pristupiti oblikovanju, kako bi se dobila koherentna i objedinjena šema, pišu arhitekte za ArchDaily.

Savršeno uklapanje u staro okruženje; Foto: NAARO
Kombinacija kamena i stakla kao dobitno rešenje; Foto: NAARO

Materijalizacijom pročelja u kamenu izgrađena je veza sa okruženjem, dok su zastakljene forme stvorile savremenu fasadu.

Karakter arhitekturi kompleksa svakako daju fasadne staklene površine, koje su arhitekte razrešile u uskoj saradnji sa stručnjacima iz kompanije Arup. Materijalizacijom pročelja u kamenu izgrađena je veza sa okruženjem, dok su zastakljene forme vizuelno stvorile karakterističnu i savremenu fasadu.

Zakrivljene staklene površine daju objektu skulpturalni izgled, a smena konkavnog i konveksnog zakrivljenja razigrava objekat ka uličnom frontu. Takođe, na ovaj način se stvara “polu-lebdeći “unutrašnji prostor, što stvara posebnu atmosferu u enterijeru.

Zakrivljene staklene površine daju objektu skulpturalni izgled

Urbani kontekst

Kompleks prati i niz održivih i energetski efikasnih sistema, poput zelenih krovova i solarnih panela kako bi se obezbedila energija za funkcionisanje objekta ali i prijatan život stanara.

Projekat je zahtevao i detaljne pregovore sa zainteresovanim stanarima, kako bi se stvorila programska šema koja će adekvatno odgovoriti na postojeći osetljivi urbani kontekst.

Objekat sa za zadnje strane; Foto: NAARO

Grafičke podloge

Osnova 1
Osnova 1
Osnova 2
Osnova 2
Presek
Presek
Dispozicija
Dispozicija

Kad ste već ovde…

Ruše Ilkića, rekonstruišu Korunovića – promenljiva sudbina arhitektonskog nasleđa

$
0
0

Zavod za zaštitu spomenika mogao bi da pronađe funkcionalniji i u neku ruku humaniji model zaštite važnih objekata u prestonici.

Beogradom su odjeknule dve vesti – jedna o dugo iščekivanoj rekonstrukciji Pošte 6 (nekada Pošta 2), a druga o gotovo neočekivanom rušenju gradske vile sa početka 20. veka u Resavskoj ulici. Stručna i šira javnost su iznenađene različitim tretmanom arhitektonskog nasleđa gotovo identične kategorije. Možda je neko pomislio da je zgradu pošte, zbog svoje veličine i arhitektonske atraktivnosti, neophodno rekonstruisati, dok bi jedna vila, zbog svojih gabarita i možda ne tako autentične arhitekture, mogla da bude prepuštena uništenju? Na to pitanje odgovor ne mogu dati ljudi izvan struke jer nisu dovoljno merodavni da procene i uporede monumentalnost neke zgrade, koja se svakako ne meri samo svojom veličinom.

Ilkićeva vila

Vila u Resavskoj 25 izgrađena je 1908. godine po projektima arhitekte Jovana Ilkića i predstavlja remek-delo arhitektonskog izraza koji u svojim fasadnim elementima kombinuje akademizam i tada veoma popularnu secesiju. Možda će neki laik paušalno proceniti da sama zgrada nije preterano atraktivna i da Beograd ima još puno sličnih vila, ali ako tako budemo pristupali imaćemo sve više srušenih starih zdanja koje će zameniti možda ne tako atraktivna novogradnja.

Vila u Resavskoj 25 delo je Jovana Ilkića

Vila u Resavskoj 25 je remek-delo koje kombinuje akademizam i tada veoma popularnu secesiju.

Istorijat projekata zgrade koja bi zamenila postojeću vilu (u toku je njeno rušenje) ima veoma zanimljiv tok. Sve je započelo pre nekoliko godina, od kada su sačuvane samo izvesni crteži nekoliko varijanti iz kojih se vidi da je investitor nade polagao u arhitekturu takozvanih „parižanki“, koje su i dalje popularne u Beogradu.

Nakon toga, 2018. godine kompanija Capital Developments raspisuje pozivni konkurs na kojem pobeđuje projektni biro MITarh, predvođen arhitektom Branislavom Mitrovićem. U javnosti se tada pojavilo novo rešenje, ali nismo sigurni da li je to prvonagrađeni projekat ili je u pitanju varijanta na kojoj je investitor naknadno intervenisao. Najnoviji projekat, koji se nalazi na tabli gradilišta predstavlja nešto potpuno drugačije od prethodnih rešenja, koje potpisuje gotovo anonimni autor.

Crtež iz 2017. godine
Crtež iz 2017. godine
Render iz 2018. godine.
Render iz 2018. godine.
Rešenje po kojem će se graditi na mestu Resavske 25
Rešenje po kojem će se graditi na mestu Resavske 25

A što se tiče znamenitosti koje su vezane za vilu u Resavskoj, ne zna se da li je poznatiji njen arhitekta ili poručilac. Arhitekta Jovan Ilkić poznat je po mnogim velelepnim građevinama, podignutim od kraja 19. do početka 20. veka, među kojima se nalazi palata Skupštine Republike Srbije (Narodna Skupština), kuće beogradskih trgovaca Alekse Krsmanovića (Terazije 31), Milana Piroćanca (Francuska 7, sadašnji „Klub književnika“), Oficirski dom (Kralja Milana 48, koautor arh. Milan Ruvidić, sadašnji „SKC“), koautor hotela „Moskva“ i autor više zdanja širom Srbije. Što se tiče poručioca, u pitanju je poznati srpski političar Petar Pera Velimirović, sedam puta ministar građevine i dva puta predsednik Vlade Kraljevine Srbije.

Ako to nisu dovoljne reference da se zgrada sačuva i u jednom njenom delu postave predmeti koji govore o životima arhitekte i poručioca, onda bar da joj se sačuva pročeona fasada prema ulici, pristup koji se već uveliko praktikuje u mnogim istorijskim prestonicama širom Evrope. Kod ovakvog pristupa, fasada starog objekta zauzima one etaže do kojih je dosezao izvorni objekat, dok se ostatak novoizgrađenog objekta projektuje da svojom arhitekturom ne odskače od postojeće.

Naravno, naša prestonica ima i pozitivne i negativne primere takvog pristupa, ali to je možda poslednja linija odbrane, koja bi bar na neki način od zaborava sačuvala mnoga ugrožena zdanja. Sa druge strane, ne bi bilo dobro da se ovaj pristup ustali kao rešenje za svaki objekat od kulturno-istorijskog značaja, čime dolazimo do pozitivnog primera, koji je ovih dana najavljen iz gradske uprave.

Rušenje vile u Resavskoj 25
Rušenje vile u Resavskoj 25
Rušenje vile u Resavskoj 25
Rušenje vile u Resavskoj 25

Korunovićeva pošta

Potpuno suprotnu sudbinu možda će doživeti zgrada Pošte 6, projektovana 1927. godine od strane arhitekte Momira Korunovića. Ovaj srpski arhitekta poznat je po svom karakterističnom, gotovo jedinstvenom arhitektonskom izrazu, kojim je od kraja 19. do sredine 20. veka, oplemenjivao prestonicu, ali i druge gradove, varoši i spomen komplekse nekoliko značajnih bitaka iz Balkanskih i Prvog svetskog rata.

Njegova dela su kombinacija češkog rondo-kubizma (nacionalni stil Čehoslovaka pre oslobođenja od Austro-ugarske imperije), nemačkog ekspresionizma, neo srpsko-vizantijskog stila, kao i ličnog pečata, po kojem se njegovi spomenici, crkve, ali i poslovne zgrade upadljivo razlikuju od drugih objekata nastalih u istom periodu. Može se reći da je svojim arhitektonskim izrazom postao začetnik nikada do kraja formiranog srpskog nacionalnog stila, koji je prekinut stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kada biva skrajnut jer taj senzibilitet nije odgovarao državnom vrhu koji je tražio stil koji bi vizuelno isticao ideju integralnog jugoslovenstva. Iz tih razloga, arhitekti Korunoviću nakon Prvog svetskog rata, po službenoj dužnosti (bio zaposlen u Ministarstvu građevine) biva povereno projektovanje spomenika, spomen-kapela, crkava i drugih memorijalnih struktura. Izuzetak od tih projekata jeste Palata Ministarstva pošta (ugao ulica Kosovske i Majke Jevrosime) i spomenuta Pošta 2 kod Železničke stanice.

Novi izgled Korunićeve pošte u Beogradu

Posle rata, arhitekta Pavel Krat zgradu Pošte 2 uobličava po modelu uprošćenog socijalističkog realizma.

Pošta 2 je u vreme svog nastanka bila jedno od najmonumentalnijih i najoriginalnijih zdanja međuratnog Beograda, pa ne čudi višedecenijska inicijativa stručnjaka i drugih ljubitelja stare beogradske arhitekture, da ista konačno doživi potpunu rekonstrukciju. Ovo je nimalo lak građevinsko-arhitektonski, ali i finansijski zahvat, zato što je nakon savezničkog bombardovanja 1944. godine i pretrpljenih teških razaranja, posle Rata zgrada dobila potpuno izmenjen izgled, kada je arhitekta Pavel Krat uobličava po modelu uprošćenog socijalističkog realizma. Ovo je podrazumevalo i mnoge konstruktivne intervencije, koje su ukinule neke strukturne forme na fasadi.

Po rečima gradske uprave, država je prepoznala neprocenjivu vrednost ovog objekta i odlučila se, po svaku cenu, za njegovu potpunu, autentičnu rekonstrukciju, koja je obradovala mnoge Beograđane. Ovo je smeo potez, koji bi mogao i da se odlično isplati, ukoliko država, na primer, odluči da privatizuje zgradu, u koju bi mogao da se useli neki privatni hotel, a koji bi imao interesa da uloži sredstva u zgradu sa najatraktivnijom fasadom u Beogradu.

Originalni izgled Pošte

Bolji model zaštite

Epilog oba događaja je problematičan stav Zavoda za zaštitu spomenika, koji bi mogao da pronađe funkcionalniji i u neku ruku humaniji model zaštite, koji bi na bolji način, bez diskriminacije određenih objekata (po nekima manje bitnih), mogao da se primeni u slučaju ofanzivnijih privatnih investitora koji su postali vlasnici vrednog arhitektonskog nasleđa naše prestonice.

Kad ste već ovde…

Nova ikona Niša – Budući izgled zgrade Narodnog muzeja

$
0
0

Po projektu Dejana Miletića i Milana Vujevića, buduća zgrada Narodnog muzeja u Nišu svojim karakterističnim izgledom i savremenom arhitekturom formiraće novu siluetu grada i u gradskoj veduti doneti neophodno osveženje.

Na konkursu za idejno rešenje nove zgrade narodnog muzeja u Nišu, koji je raspisala Gradska uprava, prvu nagradu osvojili su Dejan Miletić i Milan Vujović – nastavnici sa Arhitektonskog fakultetu u Beogradu. Pored dvojce autora, saradnik na projektu bio je Luka Vujović – student arhitekture.

Cilj konkursa bio je nalaženje najkvalitetnijeg rešenja za izgradnju muzejskog prostora koji treba da obezbedi uslove za primereno čuvanje i izlaganje predmeta iz zbirki arheologije, istorije, etnologije, istorije umetnosti i zbirki Stevana Sremca i Branka Miljkovića. Projektantski zadatak bio je stvaranje uslova koji će omogućiti zaštitu, čuvanje i dostupnost muzejskog nasleđa i na taj način doprineti kulturno-turističkoj ponudi grada Niša.

Pogledajte animaciju budućeg Narodnog muzeja Niš:

Volumen objekta je ikoničan, a oblik objekta je klasičan. Kao takav, Muzej poštuje prošlost ali se usmerava i stremi ka budućnosti.

Funkcija budućeg zdanja Narodnog muzeja prvenstveno je da re-brendira Niš u savremeni centar kulturnog turizma. Suptilnim arhitektonskim sredstvima, ukupna slika grada se menja i osavremenjuje, a istorijskom jezgru se novom zgradom Muzeja i zaštićenim objektima i ambijentima u neposrednom okruženju daje poseban značaj u gradskom prostoru – navode autori. Na ovaj način pojavnost arhitektonskog objekta se ne promišlja autistično (na nivou parcele), već integralno (na višem urbanističkom nivou).

Određujuću ulogu u opredeljenju za pojavnost Muzeja predstavljao je odnos prema kontekstu, nasleđenom oblikovnom kodu susedstva i tradicionalnoj urbanoj matrici Niša. Iz nasleđenih činilaca preuzima se osnovni obrazac za oblikovanje novog istorijskog sloja. Kao odgovor data je primarna geometrijska forma koja je principom subtrakcije usklađena sa volumenima postojećih zaštićenih objekata u prvom planu gde dominira niža spratnost, dok je viši deo objekta povučen u dubinu parcele – naglašavaju Miletić i Vujović. S jedne strane, volumen objekta je ikoničan. S druge strane, oblik objekta je klasičan. Kao takav, Muzej poštuje prošlost ali se usmerava i stremi ka budućnosti.

Volumen objekta je ikoničan, a s druge strane, oblik objekta je klasičan.

Pristupni plato

Prostorni razmeštaj funkcija sledi složene tokove kretanja. Ključno mesto u zoniranju programa predstavlja spoljni, pristupni plato sa kojeg počinju i na koji se nižu unutrašnji sadržaji Muzeja. Pristupni plato čini sponu između izlagačkog prostora tradicionalne kulture i javnog prostora svakodnevnog života grada. Na ovaj način, ulazna zona je čvorište objekta i služi, pre svega, prostornoj orijentaciji posetilaca.

U rekonstruisanoj kući episkopa Jeronima smešten je ulazni hol sa sadržajima koji su otvoreni ka javnom prostoru koji je formiran ispred Oficirskog doma. U prizemnom delu su smešteni pored ulaznog hola i info pult sa garderobom, kafe i suvenirnica. Na spratu rekonstruisanog objekta smeštena je višenamenska sala. Razmeštaj prostora je tako osmišljen da može istovremeno da predstavi predmete različitih veličina.

Programski i oblikovno nova zgrada Narodnog muzeja u Jevremovoj ulici pozicionira se u kulturnom životu grada Niša kao mesto žive komunikacije i aktivnog odnosa izlagačkog i svakodnevnog, istorijskog i savremenog. Reč je o značajnoj arhitektonskoj i urbanističkoj intervenciji istovremeno.

Situacioni plan

Uklapanje

Gledano u celini, iako po oblikovanju atraktivna, uklapanje nove intervencije u nasleđeni ambijent je svedeno na nivo osnovnih volumena i površina. Mora se primetiti da nedostaju uklapanje i nadovezivanje na nivou materijala i detalja.

Poprečni presek
Poprečni presek
Osnova prizemlja
Osnova prizemlja

Novi simbol Niša

Rešenje koje predlažu arhitekte Miletić i Vujović, nastavnici sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, jeste da se objekat Muzeja ne sagradi kao dosadno mesto čuvanja i izlaganje starina, već da se realizuje kao atraktivno mesto koje je novi pokretač kulturnih dešavanja i novi simbol Niša. Međutim, da li je inicijativa za izgradnju Narodnog muzeja u Nišu samo politička kampanja ili prava stvar – ostaje nam da vidimo.

Kad ste već ovde…

Building Together: Registrujte se za digitalni događaj o BIM-u

$
0
0

Kompanija Graphisoft će 8. i 9. jula prikazati kako se menja način na koji arhitekti i inženjeri rade u BIM okruženju.

Glavni govornici na digitalnom dođaju Building Together su Huw Roberts, izvršni direktor kompanije Graphisoft, koji će govoriti o viziji industrije i o tome ova kompanija pomaže u realizaciji te vizije osnaživanjem timova za stvaranje sjajne arhitekture. Saznaćete i zašto su Karl Fender, osnivač, Fender Katsalidis Architects izabrali Archicad za dizajn druge najviše zgrade na svetu, koja se trenutno gradi u Kuala Lumpuru.

Pogledajte šta je novo u portfoliju proizvoda kompanije Graphisoft, predstavljeno od strane njihovih klijenata: Anthony Laney, Laney LA; Patrick Bird, Riverstone; Daniel Goldin, Fender Katsalidis i Abelardo Tolentino, AIDEA.

Arhitekte i građevinci zajedno

Budite među prvima koji su naučili o saradnji arhitekata i inženjera građevine kroz Integrisani dizajn za građevinske inženjere koje predstavljaju SCIA, RISA i GRAPHISOFT.

Prijave

Prijavite se za digitalni događaj Building Together na ovom linku.

Viewing all 7428 articles
Browse latest View live