Quantcast
Channel: Gradnja
Viewing all 7398 articles
Browse latest View live

Zagonetna udubljena zgrada na Zelenom vencu

$
0
0

Posmatrače je svih ovih decenija intrigirao neobični udubljeni oblik koji nisu mogli da vide na drugim objektima. Tim pre što ju je projektovao naš slavni arhitekta…

Zeleni venac je već više decenija jedno od najprometnijih saobraćajnih i trgovačkih čvorišta u Beogradu. Na njemu se ukrštaju i mimoilaze mnoge autobuske linije, a zelena pijaca i okolne trgovine prepune su ljudi koji svojim poslom prolaze kroz ovaj deo grada. Za sociološkim raznolikostima ništa manje ne kaskaju i arhitektonske, kojih na Zelenom vencu ima iz nekoliko epoha u razmaku od nekoliko decenija. Međutim, jedna od njih zbog svoje arhitekture posebno intrigira prolaznike.

Finalno arhitektonsko uobličavanje okolne arhitekture Zelenog venca, ne računajući skorašnju rekonstrukciju jedne zgrade koja je presvučena u moderno ruho, dovršeno je krajem 50-ih godina. Tada je izgrađena prvobitna zgrada Energoprojekta (kasnije Beobanke), po nacrtima arhitekte Milice Šterić, nakon čega se arhitektura okruženja nije drastično menjala. Zeleni venac je tada uveliko bio šarena lepeza arhitektonskih stilova iz različitih epoha, uostalom kao i veći deo starog jezgra Beograda.

Međuratni akademizam, ar deko, međuratna i posleratna moderna, našli su svoje mesto u tom mozaiku, a svaka kuća je imala neku svoju draž i istorijat koji je bio vezan za njenu izgradnju. Među njima se svih ovih decenija, svojim neobičnim oblikom, najviše isticala zgrada na broju 10. Mnogi prolaznici ni danas ne znaju ko je autor ove zgrade, kao ni zašto je dobila tako neobičan oblik.

Zgrada na Zelenom vencu 10 (levo od Energoprojekta) delo je arhitekte Dragiše Brašovana; Foto: privatna arhiva

Autor zgrade na Zelenom vencu 10 je naš svestrani arhitekta Dragiša Brašovan kome je uzor bila legendarna zgrada Ogista Perea u Parizu.

Autor ove zgrade je naš svestrani arhitekta Dragiša Brašovan. Ovaj epitet svestrani, ili možda još bolje umešni, zaslužio je svojom sposobnošću i profesionalizmom da udovolji željama svojih klijenata i projektuje u različitim arhitektonskim stilovima.

Kada se iz Budimpešte nakon Prvog svetskog rata, početkom 20-ih preselio u Beograd, arhitekta Brašovan je ima već bogato iskustvo projektovanja javnih i privatnih objekata, pretežno u stilovima akademizma i secesije, naravno oblikovanih u autorskom maniru, od kojeg se do kraja života nije odvajao. Ubrzo se uključuje u arhitektonsku scenu Kraljevine SHS i s velikim uspehom realizuje nekoliko objekata u istorističkoj formi, a na javnim konkursima oprobao se i u neo srpsko-vizantijskom stilu, ali ti projekti nažalost nisu realizovani.

Krajem 20-ih postaje član GAMP-a (Grupe arhitekata modernog pravca), koja je osnovana 1928. godine od strane njegovih kolega koji su se zalagali da ideje internacionalne moderne probijaju na prostoru Kraljevine SHS. Ovaj ne samo stil, već kompletan pokret, proslavljen u okviru škole Bauhaus, nekoliko sovjetskih škola i instituta, ali i ideja francuskih i holandskih arhitekata, brzo je osvajao simpatije arhitekata, a Brašovan je bio jedan od njih. Ubrzo je shvatio da je moderna arhitektura, pored svojih estetskih ideala bezornamentalnih zidnih površina i slobodnih planova, investitore pridobijala i zbog svoje ekonomičnosti – nisu se izlivali dekorativni elementi koji su poskupljivali gradnju – pa arhitekata nije imao problema da pronađe zainteresovane klijente. Od početka 30-ih godina, Brašovan stvara većinom u moderni, sa primesama nekih drugih stilova u zavisnosti od ukusa i želje poručioca, ali i predložaka koji se njemu služili kao uzor. Tada nastaje i zgrada na Zelenom vencu broj 10.

Zgrada u obliku slova U; Foto: Marko Stojanović

Početna inspiracija

Na osnovu karakterističnog prizmatičnog prozora na samom vrhu zgrade, stručnjaci su isprva pomislili da je nastala pod uticajem zgrade Doma ratnog vazduhoplovstva u Zemunu kod koje se ovakav prizmatični stakleni motiv pojavljuje kao svetlarnik za vertikalnu komunikaciju postavljen u centralnoj zoni zgrade. Međutim, na osnovu dokumentacije, saznalo se da je Dom ratnog vazduhoplovstva nastao 1935, a da je zgrada na Zelenom vencu izgrađena 1931. godine.

Naravno, veliki zemunski objekat nije mogao nastati za nekoliko meseci ili godinu dana, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da se projektuje za vojsku, pa se može zaključiti da se taj motiv pojavio kao inspiracija kod Brašovana početkom 30-ih godina.

Komanda ratnog vazduhoplovstva u Zemunu; Foto: privatna arhiva

Zgrada po pariskoj modi

S druge strane, posmatrače je svih ovih decenija intrigirao neobični udubljeni oblik koji nisu mogli da vide na drugim objektima. Na osnovu stručne analize, može se zaključiti da je uzor Brašovanu bila legendarna zgrada iz Pariza, koju je francuski arhitekta Ogist Pere projektovao 1902. godine.

Kompletan konstruktivni sistem stubova i greda u ovoj zgradi izveden je od armiranog betona.

Pored zanimljivog oblika osnove latiničnog slova „U“, zgrada je imala jednu mnogo značajniju inovaciju, a to je da je njen kompletan konstruktivni sistem stubova i greda bio izveden od armiranog betona. U vreme nastanka te zgrade, Brašovan je živeo u Budimpešti i sigurno je tih godina bio upoznat sa njenim kvalitetima. Ova moda udubljenih zgrada je početkom 20. veka osvojila Pariz i druge delove Evrope, pod izgovorom da takav oblik zgrade i raspored prozorskih otvora dodatno osvetljava unutrašnji prostor. Međutim, na kraju se ispostavilo da to nije baš bilo tako i da je akcenat pre svega bio stavljan na poigravanju sa formom objekta, koji je dobijao nesvakidašnji konkavan oblik.

Kuća u Parizu, arhitekte Ogista Perea

Funkcionalnost i estetika

Slično je bilo i sa zgradom na Zelenom vencu čijem vlasniku se dopala malo neobična forma koju je arhitekta Brašovan vešto upakovao u modernu arhitekturu. Prednost ovakvog povlačenja zgrade ka unutrašnjosti parcele bilo je vešto ukidanje malog unutrašnjeg dvorišta za osvetljavanje i prenos ove uloge na pročelje zgrade, to jest, dobijanje atraktivnije fasadne forme.

Analizirajući iz ugla današnjeg posmatrača, Brašovan je veoma efektno izveo svoju zamisao, što samo govori o njegovim kvalitetima kao arhitekte, sa podjednako naglašenom crtom za funkcionalnost i estetiku.

Kad ste već ovde…


Kako projektovati održive i energetski efikasne objekte

$
0
0

Ako već moramo da posečemo drvo kako bismo dobili prostor za izgradnju, ono bi trebalo da se koristi kao deo buduće zgrade.

Održivost je u fokusu! Ni arhitektura nije mogla da se ne priključi ovom trendu pa su tako ekološki materijali i energetski efikasne tehnologije postale njen sastavi deo, a sve u cilju da se arhitektura bolje prilagodi sadašnjici. Veliki broj novih zgrada u gradovima i urbanim oblastima grade se po ekološkim smernicama i to tako da ne budu samo funkcionalne, već i da izgledaju spektakularno.

Cilj ekološki svesne arhitekture jeste da novi objekti imaju što manji uticaj na životno okruženje – tačnije, moramo biti sigurni da potezi koji se danas povlače nemaju negativne posledice na buduće generacije kao i da su u oni u skladu s društvom, ekonomijom i ekološkom održivošću.

Održivost u arhitekturi stoga mora da vodi računa na prirodne izvore materijala i uslove lokacije, uključujući ih u projekat gde god je to moguće. To podrazumeva upotrebu materijala koji uticaj građevinskih radova na okruženje svode na minimum, bilo da se radi o proizvodnim procesima ili transportu na velikim razdaljinama.

Energetska efikasnost u održivoj arhitekturi?

Jedan od najvažnijih ciljeva u postizanju održivosti u arhitekturi jeste energetska efikasnost tokom životnog veka zgrade. To znači primenu pasivnih i aktivnih tehnika kako bi se smanjile energetske potrebe objekta i povećala mogućnost da se zadrži ili čak proizvede sopstvena energija. Mogućnost upotrebe lokalnih ekoloških resursa jedna je od ključnih stvari koje treba uzeti u obzir.

Pravilna orijentacija otvora i veličine prozora može značajno da utiče na pasivnost objekta; Foto: buildabroad

Cilj ekološki svesne arhitekture jeste da novi objekti imaju što manji uticaj na životno okruženje.

Pravilno pozicioniranje objekta je od vitalnog značaja za smanjenje potrošnje energije – zgrada se mora formirati tako da funkcioniše sa svojim prirodnim okruženjem. Orijentacija zgrade i njenih prozora ili veličina njenih prostorija su samo neki od strategija kojima arhitekta može da se vodi kako bi postigao standardne pasivne gradnje, odnosno, kako bi se obezbedila energetska efikasnost objekta. Takođe, dobro izolovana zgrada zahteva manje energije za zagrevanje, a njega održivost može se poboljšati i ako se obrati pažnja na ventilaciju i rekuperaciju toplote.

Električna energija se može dobiti i solarnim panelima postavljenim na krovove koji su orijentisani ka suncu. Solarni grejači su isplativ način za zagrevanje vode u domaćinstvima, dok vazdušne toplotne pumpe mogu da uklone višak toplote iz unutrašnjosti kuće. I male vetroturbine mogu da se koriste za proizvodnju električne energije, sa efikasnošću koju određuju uslovi vetrova na lokaciji.

Održivi građevinski materijali

Kada je reč o održivoj arhitekturi važno je da izbor građevinskih materijala nema negativan uticaj na okruženje. Materijali poput recikliranog drveta mogu da pomognu u smanjenju potrošnje energije koja ide u proizvodnju novih materijala. Kada se starije zgrade sruše, upotrebljivo drvo se obično vraća i obnavlja, omogućavajući ovim materijalima da se ponovo uklope i imaju novu svrhu.

Bambus raste drastično brže od drveta; Foto: buildabroad

Ako već moramo da posečemo drvo kako bismo dobili prostor za izgradnju, ono bi trebalo da se koristi kao deo buduće zgrade.

Dobra opcija je korišćenje novih materijala za održive zgrade, kao što je bambus koji se može brzo obnoviti. Količine bambusa za komercijalnu upotrebu se mogu sakupiti posle samo šest godina, što je veoma brzo u poređenju sa drvetom. Slama i šećerna trska, koji su inače otpadni materijal, mogu se presovati u ploče, dok se pluta od spoljašnje kore hrasta može iskoristiti tako da samo drvo ostaje očuvano.

Najbolje je da se za gradnju koriste materijali koji se nalaze na samom gradilištu čime se smanjuje potrebna energija za njihov transport i proizvodnju. Na primer, ako već moramo da posečemo drvo kako bismo dobili prostor za izgradnju, ono bi trebalo da se koristi kao deo buduće zgrade.

Održivost u arhitekturi znači i upotrebu materijala s malim uticajem na životnu sredinu kad god je to moguće. Poželjna je izolacija napravljena od teksasa ili celuloze koji emituju malu količinu isparljivih organskih materija, kao i boje na bazi mleka. Iako mnogi „zeleni“ proizvodi prirodno sadrže isparljive organske materije, one su manje količine i intenziteta od starijih ekvivalenata.

Izolacija od džinsa? Zašto da ne! Foto: cielpower

Održivi sistem za upravljanje otpadom

Da bi se postigla održivost u arhitekturi, važno je pozabaviti se i načinom na koji će se rukovati otpadom u cilju održanja niskog uticaja na ekologiju. Tako se, na primer, otpadne vode mogu koristiti za zalivanje baštenskih žardinjera dok se organski otpad može kompostirati i potom koristiti kao đubrivo.

Svaki element u sistemu za upravljanje otpadom može da pomogne u povećanju održivosti objekata, a sve u cilju da sačuvamo planetu Zemlju za buduća pokolenja.

Kad ste već ovde…

Slovenačka pijaca Medvode oblikovana je platanima i lipama

$
0
0

Novi objekat postavljen je tako da bude u osi visokog drveća koji ga okružuju čime je stvorena prava mera između novog i zatečenog stanja.  

Područje nove pijace sa svojim parkom i višenamenskom platformom nalazi se između nasipa Sora, odvojenog samo lokalnom saobraćajnicom, i spoljnim ivicama stare pijace u slovenačkom gradiću Medvode. Izdužena parcela proteže se između saobraćajnice s jedne strane i zgrade opštine i biblioteke iznad ušća reka Save i Sore.

Svrha izgradnje centralne pijace bila je osvežavanje i sadržajno obogaćivanje opštinskog centra uz formiranje funkcionalnog i savremenog prostora za trgovinu. Projekat nove pijace, koji potpisuje slovenački 3biro, takođe je deo nedavno započete revitalizacije napuštenog područja u samom centru, koja je započeta radom povremene pijace na prodajnim štandovima. Izgradnja ove pijace, koja može poslužiti i za različite performanse, označila je i početak šire transformacije gradskog pejzaža i obogaćivanje zelenog fonda.

Osa kompozicije postavljena je između visokog platana na zapadu i lipama na istočnoj delu parcele.

Projekat je počeo iz zatečenog prostora i na njega je dat arhitektonski odgovor. Osa kompozicije postavljena je između visokog platana na zapadu i lipama na istočnoj delu parcele, odakle se nastavlja prema biblioteci i ušću reke Sore i Save. Time je postignut savršen balans između novog i zatečenog stanja.

Presek cele parcele u uzdužnom smeru ima oblik rastegnute sinusoide. Na ovaj način stvara se fluidno povezan prostor koji šetaču nudi različite perspektive kada pređe s jednog na drugi kraj.

Situacija

Drvo kao logičan građevinski materijal

Čitav projekat napravljen je u skladu sa osnovnim elementima gradskog pejzaža: zemljom, zelenilom, peskom, veštačkim kamenom i drvetom od kojeg je napravljena konstrukcija. Drvo je bio logičan izbor za pravljenje nadstrešnice jer je u pitanju prirodan materijal koje u prostoru deluje pritomo i nenametljivo.

Zelenilo parka okružuje prostor stvarajući tako različite poglede pogotovo zahvaljujući drvenoj konstrukciji koja uokviruje poglede ka visokom drveću, voćkama, niskom i visokom grmlju. Raznolikost biljnih vrsta i oblika okolnog zelenila doći će vremenom kako zelenilo bude raslo.

Parterna fontana

Najprepoznatljiviji utisak kompozicije je preplitanje staza koje se susreću u uzdužnim pravcima, kreirajući oblik ušća… baš kao obližnje ušće Sore u Savu. Druga, manje prepoznatljiva geometrija jeste ona trouglaste mreže koja povezuje ivice prostora. Cela kompozicija upotpunjena je nenametljivom partnernom fontanom.

Grafički prilozi

Osnova i presek

Faktografija

  • Projekat: Uređenje pijace, parkova i multifunkcionalnih ploča
  • Površina: 7.400 m2
  • Investicija: 839.000 evra
  • Investitor: Opština Medvode
  • Projektanti: prof. Janez Kozelj, arhitektonski projektanti: Tina Kobe Rupar, Blaž Rupar, 3buro d.o.o., Ljubljana
  • Pejzažno uređenje: Janez Dolinar, Živa Grandon, KA Janez Dolinar s.p., Bistrica pri Tržiču
  • Izgradnja: Jure Jančar, CBD doo, Ljubljana
  • Upravljanje projektima: Borut Gomboši, Nataša Špilak, Odeljenje za životnu sredinu, prostorno planiranje i razvoj, opština Medvode
  • Nadzor: Borut Grabec, dr Ekona, Jana Bole, Vladimir Perić
  • Izvođač: građevinska kompanija Gorenjska,
  • Pokrivanje pijace: Alpa Dimnik doo, Ljubljana, Fabijan doo, Dolenjske Toplice
  • Sklopivi štandovi: Drvo obrada Žaze doo, Tolsti vrh, Ravne na Koroškem
  • Odgovorni menadžer: Robert Lupša,
  • Projekat: 2018.
  • Izvedeno: 2019.

17 crteža slavnih arhitekata na SALVETAMA

$
0
0

Kako najlakše zabeležiti ideju koja vam je na pala na pamet dok ste u restoranu? Na salveti!

Žvrljotine na papiru su odlična stvar da se pribeleže nego osnovne ideje i koncepcije koje mogu da padnu na pamet. Uz večeru, dobro društvo i čašu vina, kreativnost dodatno raste pa salvete mogu da posluže da se na brzaka iscrta neka deja koja se rodila za stolom.

Da su crteži na salvetama popularni i kod arhitekata govori zajednički projekat New School of Architecture i Američkog instituta arhitektonskih studenata u San Dijegu koji je imao za cilj da pomogne studentima da lakše finansiraju svoje studije. Poznate arhitekte su im donirale svoje crteže na salvetama koje su potom prodavane na aukciji… za prilično velike svote novca.

Njihova kolekcija broji između ostalog 17 salveta među kojima su neka zaista važna imena poput Bjarke Inglesa, Zahe Hadid, Roberta Venturija i sličnih.

Pogledajte kako to izgleda:

Wolf Prix; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Zaha Hadid; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Thom Mayne; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Kurt Hunker; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Massimiliano Fuksas; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Perry Kulper; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Peter Bohlin; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Neil Denari; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Peter Kulper; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Antonie Predock; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Billie Tsien; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Bjarke Ingels; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Cesar Pelli; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Greg Lynn; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Len Zegarski; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Ben Van Berkel; Foto: NewSchool and AIAS San Diego
Robert Venturi; Foto: NewSchool and AIAS San Diego

Kad ste već ovde…

Konkurs za dodelu godišnjih nagrada Aleksej Brkić za 2018. godinu

$
0
0

Udruženje arhitekata Srbije raspisuje konkurs za dodelu godišnjih nagrada za arhitekturu za 2018. godinu koje nosi ime Alekseja Brkića.

Nagrada Udruženja arhitekata Srbije se dodeljuje za:

  • Najuspešnije arhitektonsko delo iz svih oblasti arhitekture autorima pojedincima ili autorskim timovima, realizovano u protekloj godini zaključno sa 31.12.2018.godine za Godišnju nagradu Aleksej Brkić.
  • Izvedeno delo naših arhitekata koje je realizovano u inostranstvu u   konkurenciji za povelju Udruženja arhitekata Srbije , u protekloj godini, zaključno sa 31.12.2018.
  • Nagrada za najuspeliji studentski projekat arhitekture studentima arhitekture, nastao u toku nastavnog procesa u protekloj 2018. godini.

Žiri

Predsednik: Prof. Vladimir Lojanica, arhitekta, Beograd, Srbija

članovi žirija:

  • Vanr.prof. dr Milan Tanić, arhitekta, Niš, Srbija
  • Andrej Strehovec, arhitekta, Ljubljana, Slovenija
  • doc. dr Maja Milić Aleksić, arhitekta, Banja Luka, RS, BiH
  • Siniša Tatalović, arhitekta, Beograd, Srbija

Predlagač je dužan da Žiriju u pisanoj formi podnese:

– prijavu kandidata sa informacijom o objektu kojim se kandidat kandiduje za nagradu; a naročito, dokaz o članstvu područnog Društva arhitekata, grafičke priloge (situaciju osnove i preseke) koji će omogućiti odgovarajući uvid u sadržaj i rešenje, kratko tekstualno objašnjenje i fotografije objekta iz kojih se može sagledati ukupan gabarit – obavezna predaja i na CD-u;

– izjavu da je objekat završen u godini za koju konkuriše;

– predlagač može podneti za predloženo delo i već ranije objavljene ocene, mišljenja, kritike i drugi raspoloživi materijal (ukoliko postoje) koji prezentuje, tumači i osvetljava kandidatov doprinos i podkrepljuje razlog za kandidaturu;

– za predloženi studentski projekat, predlagač je dužan da Žiriju u pisanoj formi podnese:

Rokovi

Konkurs za nagradu se raspisuje 05.07.2019., a rok za podnošenje predloga sa kompletnom dokumentacijom je do 30.9.2019.godine do 15,00 časova.

Predlozi se dostavljaju na adresu Udruženja arhitekata Srbije i Društva arhitekata Beograda, Kneza Miloša 7a/III, soba 32, radnim danima od 09,00 do 16,00 časova, kontakti UAS/DAB: 011/3230-059, sas-dab@eunet.rs.

Pitali smo advokata kako kupiti stan preko kredita

$
0
0

Stanovi u Srbiji sve su skuplji, a jedan od razloga za jagmu za nekretininama jesu i povoljni stambeni krediti. Advokat Brane Krunić piše kako se tačno kupuje stan putem bankarskog stambenog kredita.

Ukoliko ste se opredelili da za sebe i članove svog domaćinstva obezbedite krov nad glavom, da kupite stan ili kuću putem bankarskog stambenog kredita, pokušaćemo da vam u kratkim crtama objasnimo šta vam je potrebno i šta vas očekuje u tom postupku.

Prvobitno je da kod poslovne banke, čiji vam uslovi kamate – otplate glavnice i uopšteno kredita u celosti odgovaraju, predate sledeće:

  • Dokumentaciju koju će vam izdati poslodavac ili knjigovođa. Ovo se najčešće odnosi se na prosek plate tj. vaše zarade i primanja koje ostvarujete mesečno (na ovaj način banka proverava vašu kreditnu sposobost i do kog iznosa može da vam odobri stambeni kredit) kao i druge formulare na koje će vam izabrana poslovna banka jasno ukazati;
  • List nepokretnosti za predmetnu nepoketnost (vlasnički list) čije se izdavanje sa zahtevom bilo kog lica može dobiti kod nadležnog Republičkog geodetskog zavoda – Službe za katastar nepokretnosti;
  • Procena nepokretnosti ovlašćenog procenitelja, koji se nalazi na spisku poslovne banke, radi procene tržišne vrednosti nepokretnosti.  Banci je ovo važno, jer kao budući založni (hipotekrani) poverilac, odlučuje da li će učešće za bankarski kredit, koje vi plaćate iz sopstvenih sredstava, biti 20% ili 30% (najčešće kod svih poslovnih banaka) u zavisnosti od nepokretnosti – strukture, lokacije, same gradnje i drugo.

Izuzetno, učešće nije potrebno ukoliko imate nepokretnosti koje mogu biti podobne za banku da se osiguraju u što većem obimu sa svojim založnim pravom (npr. podižete stabeni kredit od cca 25.000 EUR-a, a hipoteku stavljate na neku drugu nekretninu, vašu ili od bilo kog trećeg lica, čija je vrednost znatno veća od iznosa kredita koji dobijate – npr. 60.000 evra).

  • Predugovor, koji u praksi banka ne insistira da bude overen kod javnog beležnika sa svim relevantnim podacima o kupoprodaji:
    • predmet kupoprodaje,
    • cena,
    • uknjižbena dozvola,
    • predaja poseda,
    • zaštita od pravnih nedostataka (evikcija),
    • troškovi postupka i dr. a koji zaključuju kupac i prodavac

Založna izjava i kupoprodajni ugovor

Nakon što ste gore označeno dostavili, banka putem svog kreditnog odbora odlučuje da li ispunjavate uslove da dobijete traženi stambeni kredit. Ukoliko je odgovor pozitivan tada se u dogovoru sa vašom poslovnom bankom zakazuje termin overe dokumentacije kod javnog beležnika. Ukoliko je traženi kredit osiguran kod NKOSK-a (NACIONALNA KORPORACIJA ZA OSIGURANJE STAMBENIH KREDITA) tada je svakako neophodan i njihov pozitivan odgovor.

Nakon overe založne izjave, zaključuje se i overava konačni kupoprodajni ugovor kod javnog beležnika koji ste sačinili vi ili advokat za koga ste se opredelili.

Kod nadležnog javnog beležnika se overava, prvo založna izjava koju sačinjava i overava notar u dogovoru sa poslovnom bankom. Nju u najčešćem broju slučajeva potpisuje prodavac samo iz razloga što je on još tog momenta i dalje vlasnik predmetne nepokretnosti jer se banka uvek prvo obezbeđuje (bez obzira u čiju korist se podiže stambeni kredit). Nakon overe založne izjave, zaključuje se i overava konačni kupoprodajni ugovor kod javnog beležnika koji ste sačinili vi ili advokat za koga ste se opredelili.

Hipoteka i isplata

Po overi akata iz prethodnog stava, javni beležnik po službenoj dužnosti u roku od 24h dostavlja elektronskim putem overenu založnu izjavu i kupoprodajni ugovor Katastru nepokretnosti, a vi kao kupac u dogovoru sa bankom morate da iskoordinišete plaćanje taksi prema uslugama Katastra, kako bi se nakon uplate taksi donela rešenja a pre svega o upisu hipoteke, koje je banci (ali ne svim) neophodno radi isplate iznosa dobijeg iz stambenog kredita.

Iznos stambenog kredita se isplaćuje na račun prodavca (može da ima otvoren račun u poslovnoj banci kod koje se podiže stambeni kredit ali i ne mora, može da se opredeli tekući račun kod koje god poslovne banke želi u Republici Srbiji). Takođe, u zavisnosti od politike banke i vašeg zahteva stambeni krediti mogu biti isplaćivani i u evrima i u dinarima.

Po okončanju celog postupka, na Vama je da uredno i u zakonskom roku podnesete odgovarajuće poreske prijave nadležnim Poreskim upravama:

  • porez na prenos aposlutnih prava,
  • porez na imovinu,
  • porez na kapitalnu dobit ukoliko ista postoji,
  • zahtev za refundaciju PDV-a kao kupca prvog stana ukoliko ste nekretninu kupili direktno od investitora ili drugo

Piše advokat Brane Krunić za 4zida.

Kad ste već ovde…

Ovako će izgledati najviši PASIVNI soliter na svetu

$
0
0

Kula od 60 spratova ne izgleda kao da je sputana bilo kakvim strogim standardima energetske efikasnosti. Baš naprotiv!

Kanadska kompanija Henson Developments najavila je izgradnju najviše pasivne kule na svetu koja će se graditi u Vankuveru. Soliter od 60 spratova cilja na sertifikat Passive House, međutim projektanti i investitor su otišli korak dalje pa se ovaj objekat gradi i po strožijim kriterijumima nego što zahteva pomenuti standard.

Kako piše Vancouver Courier, Tom Wright iz britanskog biroa WKK Architects je autor kule, dok IBI Group iz Vankuvera stavlja potpis na celokupan projekat. Početni renderi pokazuju talasastu strukturu sa velikim javnim prostorima u centralnom delu kule duž spratova. Sa svojom pozicijom u West Endu ova zgrada će biti i jedna od najviših kula u komšiluku.

Talasasta struktura koja mami poglede; Foto: Henson Developments

Postoji određeni izgled koji se rađa iz Passive house standarda. Mi smo želeli da to promenimo!

Kako kaže Rick Gregory, potpredsednik u Henson Developments, „Postoji određeni izgled koji se rađa iz Passive house standarda, a mi želimo to da promenimo kako bismo napravili nešto što će biti atraktivnije i inspirisati druge da urade slično.“

Sertifikat Passive House je međunarodni standard za energetsku efikasnost koji ima za cilj izgradnju zgrada koje su dobro izolovane i ventilisane kako bi one trošile manje energije.

Gradske vlasti razmatraju aplikaciju za izgradnju ove zgrade, nakon čega će projekat ići na javni uvid. Ako to sve prođe kako treba, ova zgrada bi mogla da krasi panoramu Vankuvera već od 2022. godine.

Kad ste već ovde…

Vila AltaVista kod Opatije / Lotus Architecti

$
0
0

Ova kaskadna vila s bazenom na Jadranskom moru pravi je „hotel u malom“.

U Kvarnerskom zalivu, u neposrednoj blizini Opatije, smestilo se jedno velelepno arhitektonsko zdanje koje pleni pažnju prolaznika. Reč je o vili AltaVista, odnosno projektu kojeg potpisuje arhitektica Maja Bručić iz Lotus Architecti. Objekat je kaskadno oblikovan u savremenom stilu i potpuno je bele boje tako da je u odličnom kontrastu sa zelenilom koje se nalazi u njegovoj pozadini.

Ovaj objekat zapravo se nalazi u Ičićima, malom mestu smeštenom u podnožju planine Učke. Spoj planinskog krajolika, okružujućeg zelenila i sasvim posebnog terena u padu, koji je arhitektonski plan na kraju i pratio, doveo je do vile koja doista izgleda ikonično.

Uska parcela s visinskom razlikom od čak 23 metra bila je veliki projektantski izazov.

Projekt je bio prilično kompleksan. Kuća je sagrađena na uskoj parceli, a na nekim delovima se moglo ići samo između tri i pet metara širine. Uz to, parcela koja je u potpunosti u padu od pristupne saobraćajnice prema ostatku parcele s visinskom razlikom od čak 23 metra označila je striktni koncept kojeg se trebalo pridržavati. Ali, na kraju su svi napori višestruko isplatili, a vila je dobila planiranu kategorizaciju od pet zvezdica, koju u Hrvatskoj imaju tek poneki objekti, kaže Maja Bručić za Buro 24/7.

Pogled na more kao imperativ

Vila AltaVista danas služi ugostiteljski objekat dostupan za najam. Na najnižem spratu smešteni su vinski podrum, bazen, wellness zona i prostor sa stolom za bilijar, a niže ispred kuće se nalazi i prostor za sunčanju. Uz to, od jeseni će biti dostupan i teren za minigolf.

Objekat je kaskadno oblikovan i potpuno je bele boje tako da je u odličnom kontrastu sa zelenilom koje se nalazi u njegovoj pozadini.

Na spratu su smeštene tri luksuzno uređene spavaće sobe s pripadajućim kupatilima, veličine preko 20 kvadrata i sjajnim pogledom na more – naravno, ova je stavka bila presudna pri projektovanju.

Međutim, najimpozantnija je svakako terasa na krovu, koja predstavlja zonu za opuštanje i s koje se prostire fantastičan pogled na more i okolinu.

Pogledajte celu fotogaleriju:

Fotografije: Lotus Architecti
Fotografije: Lotus Architecti
Fotografije: Lotus Architecti
Fotografije: Lotus Architecti

Kad ste već ovde…


Poređenje dostignuća jugoslovenskog modernizma u Novom Sadu i Kragujevcu

$
0
0

Paralelne izložbe: Fokus na modernizam + Periferni modernizam. Otvaranje 12. septembra 2019. u 18 časova u Narodnom muzeju u Kragujevcu.

Kao početak Dana arhitekture Kragujevac, planirano je otvaranje paralelnih izložbi „Fokus na modernizam“ (DANS – Društvo arhitekata Novog Sada) i „Periferni modernizam“ (Urbanium) kroz objektiv arhitektonskog fotografa Relje Ivanića. Postavljanjem ove dve izložbe jedne naspram druge vizuelno se kompariraju dostignuća jugoslovenskog modernizma u Novom Sadu i Kragujevcu.

Fokus na modernizam

Izložbe Fokus na modernizam: Arhitektura Novog Sada 1950‐1970 i 1970-1985 predstavljaju javno predstavljanje istraživačkog projekta Jugoslovenski modernizam u Vojvodini u organizaciji Društva arhitekata Novog Sada. Cilj izložbe je da se, kroz selekciju najikoničnijih objekata iz ovih perioda, javnosti predoče kvaliteti i vrednosti arhitektonskog nasleđa iz ove stvaralačke epohe koja još nije doživela svoju punu revalorizaciju i popularizaciju šire od uskih stručnih krugova.

Prve posleratne decenije su period kada je domaća arhitektura ravnopravno učestvovala u razvoju savremenih arhitektonskih tokova u svetu.

Upravo period od 1950-1970 predstavljao je ključno doba za razvoj ne samo arhitektonske discipline kod nas, već je on uspostavio i osnove savremenih urbanih matrica na kojima grad i danas počiva. Prve posleratne decenije su period kada je domaća arhitektura ravnopravno učestvovala u razvoju savremenih arhitektonskih tokova u svetu, a da to danas nije dovoljno osvešćeno. Konačno, ukazivanjem na neotkrivene kvalitete i vrednosti želi se ukazati na potrebu njihove zaštite i (re)pozicije u graditeljskom nasleđu Novog Sada i Vojvodine.
Izložbu čini selekcija objekata iz ovog perioda prikazanog kroz arhitektonske fotografije većih formata, autora Relje Ivanića, trenutno najaktivnijeg fotografa specijalizovanog za arhitekturu u Srbiji.

Fotografija: Relja Ivanić

Izložba Periferni modernizam

Po ugledu na izložbu Fokus na modernizam autora Društva arhitekata Novog Sada i fotografa Relje Ivanića, URBANIUM pokušava da kroz izložbu Periferni modernizam sagleda modernističko nasleđe grada Kragujevca kroz fotografije i projektnu dokumentaciju markantnih objekata koji čine modernističku strukturu ovog grada.

Shvatajući realnu arhitektonsku vrednost odabranih objekata, autori izložbe Periferni modernizam žele da osveste kod građana njihovu pojavnost, a takođe i da otpočnu drugačiji odnos prema ovom nasleđu. Više o ovoj izložbi na pronađite ovde.

Pogledajte i ovo:

Najveća urbana bašta na svetu otvara se sledeće godine u Parizu

$
0
0

Na 14.000 kvadrata, u Agripolisu će se bilje uzgajati organski bez zemlje i bez pesticida.

Najveća urbana farma na svetu otvara se sledeće godine u Parizu u kvartu Le Marais. Na krovu šestospratnice od 14.000 kvadratnih metara biće ubirano oko 1.000 kilograma povrća i voća dnevno. Dvadeset baštovana biće zaduženi da održavaju oko 30 različitih vrsta biljaka koje će davati plodove za lokalno stanovništvo.

U Agripolisu će se biljke gajiti aeroponskim sistemom, odnosno, prskanjem vode i hranljivim materijama, u vidu fine izmaglice, na izloženi koren biljaka (za razliku od biljaka koje rastu u zemljištu). Ovaj proces koristi 90 posto manje vode nego konvencionalna poljoprivreda. Dakle, u Agripolisu nema zemlje, a neće biti ni pesticida, piše The Guardian.

Dnevno će biti ubirano oko 1.000 kg voća i povrća; Foto: Valode & Pistre Architectes Atlav AJN

Na krovu šestospratnice od 14.000 kvadratnih metara biće ubirano oko 1.000 kilograma povrća i voća dnevno.

Agripolis je deo većeg projekta zvanog Parisculteurs koji ima za cilj da se na 250 hektara širom grada zasade biljke. „Naši sveži proizvodi će hraniti žitelje jugozapadnog dela gradnja – direktno kroz takozvane veg boxove, ili kroz prodavnice, hotele i kantine – čime će se uštedeti na transportu.“ – rekao je Pascal Hardy, osnivač Agripolisa. Zajedno sa urbanom farmom, planirana je i izgradnja zelenog restorana na krovu zgrade Le Perchoir.

Velika urbana farma trebalo bi da proradi na proleće 2020. godine; Foto: Valode & Pistre Architectes Atlav AJN

Svaki ravan krov – bašta!

Uz podršku grada Pariza, Agripolis ima za cilj da približi građanima neophodnost lokalnog uzgoja hrane ali i da se poveća svest o tome šta zapravo jedemo. „Naša vizija je grad u kojem je svaki ravan krov ili napuštena parcela pretvorena u baštu.“ – zaključuje Hardy.

Velika urbana farma trebalo bi da proradi na proleće 2020. godine.

Kad ste već ovde…

Dani arhitekture Kragujevac 2019 od 12. do 14. septembra

$
0
0

Tema ovogodišnje manifestacije Dani arhitekture Kragujevac jeste periferni modernizam.

U kontekstu velike izložbe u MoMA u Njujorku 2018. godine pod nazivom „Toward a Concrete Utopia. Architecture in Yugoslavia, 1948-1980“ i obnovljenog interesovanja za jugoslovenski modernizam u arhitekturi i urbanizmu, URBANIUM postavlja ovogodišnju temu manifestacije Dana arhitekture Kragujevac 2019 pod nazivom Periferni modernizam.

Periferno kao obodno i van centra, kao mesto do kojeg pokreti i pravci dolaze kroz određenu destilaciju i simplifikaciju ideja, skromnijih budžeta i kadrova koji su bili zaduženi za menjanje izgleda manjih gradova. Periferno nekad i kao provincijalno, ali sa pažljivim obzirom prema kontekstu mesta i neuvredljivo. Periferno kao jasna distinkcija između onoga što se dešavalo u većim administrativnim centrima Srbije i SFRJ i onoga što je ostalo da se dešava u manjim mestima.

Među predavačima će biti Maroje Mrduljaš, Boris Bakal, Sandra Uskoković, Dejan Todorović, Ljubica Slavković…

Razumevajući razlike između centra i periferije, ovim Danima se kroz određen set predavanja, razgovora, izložbi i projekcija napram postavljaju događaji (kao objekti, kao prostori, kao performansi) u nadi da se iznađu kako istovetnosti tako i razlike među njima kao osnove za dalja istraživanja, razmišljanja i delovanja.

URBANIUM tim poziva sve zainteresovane kolege, stručnjake i građane da od 12-14. septembra 2019. godine uzmu učešće u ovim Danima kroz otvorenu diskusiju o onome što je bilo nekada, što je ostalo i kako nastaviti dalje promišljanje o ovom značajnom periodu za arhitekturu i urbanizam na ovim prostorima.

AKTIVNOSTI TOKOM DANA

Dani su koncipirani kao četiri celine: predavanja/tribine, promocije publikacija, izložbe i projekcija arhitektonskih dokumentaraca u javnom prostoru.

Među predavačima će biti Maroje Mrduljaš (Hrvatska), Boris Bakal (Hrvatska), Sandra Uskoković (Hrvatska), Dejan Todorović (Srbija), Ljubica Slavković (Srbija) koji će kroz set razgovora i prezentacija proći kroz ideje jugoslovenskog modernizma, svoja istraživanja i projekte, odnose prema sadašnjosti kroz dokumentovanje, direktnu akciju, umetnički performans i izražaj u javnom prostoru i na kraju kritiku i stav prema budućnosti. Urbanium tim će pokušati kroz moderiranje da sve to pozicionira u kontekst Kragujevca i temu Dana.

Tokom Dana će biti promovisane nagrađivana publikacija „3650 dana suvremene arhitekture u Sarajevu“ (Dani arhitekture Sarajevo) i aktuelni broj časopisa za arhitekturu i urbanizam DANS.

Na kraju svakog od tri Dana je predviđena projekcija po jedne epizode Betonskih spavača.

Treći segment Dana čine paralelne izložbe Fokus na modernizam (Društvo arhitekata Novog Sada) i Periferni modernizam (URBANIUM) kroz objektiv arhitektonskog fotografa Relje Ivanića. Postavljanjem ove dve izložbe jedne naspram druge vizuelno se kompariraju dostignuća jugoslovenskog modernizma u Novom Sadu i Kragujevcu. Otvaranje ovih izložbi je ujedno i otvaranje Dana arhitekture Kragujevac 2019.

Na kraju svakog od tri Dana je predviđena projekcija po jedne epizode Betonskih spavača u selekciji URBANIUM-a, u javnim prostorima Kragujevca sa ciljem da se povežu tri odabrane tačke sa temama koje se obrađuju u samim epizodama. Na taj način, ovim projekcijama se akcentuje istovetnost progresa jugoslovenskog modernizma kao i njegovog (ne)opstanka na teritoriji bivše SFRJ.

Izložbe Fokus na Modernizam + Periferni moderniza

IZLOŽBA – PERIFERNI MODERNIZAM

Po ugledu na izložbu Fokus na modernizam autora Društva arhitekata Novog Sada i fotografa Relje Ivanića, URBANIUM pokušava da kroz izložbu Periferni modernizam sagleda modernističko nasleđe grada Kragujevca kroz fotografije i projektnu dokumentaciju markantnih objekata koji čine modernističku strukturu ovog grada. Shvatajući realnu arhitektonsku vrednost odabranih objekata, autori izložbe Periferni modernizam žele da osveste kod građana njihovu pojavnost, a takođe i da otpočnu drugačiji odnos prema ovom nasleđu. Cilj izložbe je da osim Kragujevca u budućnosti budu obuhvaćena i druga manja mesta sa svojim derivacijama jugoslovenskog modernizma. Više o izložbi ovde.

O DANIMA ARHITEKTURE KRAGUJEVAC

Manifestacija DANI ARHITEKTURE KRAGUJEVAC je godišnja manifestacija koja se bavi aktuelnim temama iz oblasti arhitekture, urbanizma, scenskog dizajna, performativnih umetnosti iz Srbije i regiona. Cilj ove manifestacije je da se iz tih tema izvuku zaključci i osnove za promišljanje i dalje istraživanje u kontekstu Kragujevca, a na taj način se vrši mapiranje ovog grada kao mesta ovakve vrste dešavanja. Strukovno udruženje URBANIUM od 2018. godine je preuzelo na sebe odgovornost oko organizovanja ove manifestacije.Dane arhitekture Kragujevac 2018. i 2019.godine je najviše finansijski podržao Grad Kragujevac.

O URBANIUM-U

Centar za istraživanje i održivi razvoj arhitekture i urbanizma – URBANIUM je strukovno, dobrovoljno, nevladino, nestranačko, neprofitno udruženje osnovano 2017. godine u Kragujevcu. Cilj udruženja je angažman u oblasti arhitekture i urbanizma, životne sredine i kulture gradskog života.

Kad ste već ovde…

Kako izravnati pod: Sve što treba da znate o nivelinu i ravnajućem sloju (VIDEO)

$
0
0

Podigli ste stari parket pa je cementna košuljica ostala neravna ili vam je možda potrebna idealno ravna podloga za parket, itison, laminat ili pločice? Pravo rešenje je samoizlivajuća masa, odnosno, nivelin!

Samoizlivajuća masa koristi se za ravnavanje podloge pre polaganja podnih obloga bez obzira da li su u pitanju tekstilne i elastične podne obloge ili parket. Nivelin može da se izliva na staru podlogu ili na ostatke lepka, na manje ili veće pukotine.

Ukoliko na podlozi imate veće pukotine (iznad 10mm) potrebno je da se koristiti samoizlivajuća masa krupnije granulacije i to tako što se u prvom sloju pokrpe veće rupe i oštećenja, a zatim da se uradi drugi sloj. Ovo je važan korak kako veće rupe ne bi pucale.

Izlivanje samonivališuće mase i rastiranje zupčastom špaklom

Šta je potrebno od alata:

  • usisivač, metla
  • prajmer i četka (valjak) za nanošenje prajmera
  • Masa za izravnjavanje (samizlivajuća masa)
  • ručni mikser
  • kante
  • nazubljena špakla (gleterica) ili jež valjak
  • polirka
Posle skidanja parketa, pod izgleda otprilike ovako

Tok izvođenja: prvo podloga pa onda masa za izravnavanje

Pod dobro očistiti metlom od krupnih nečistoća, a zatim je usisati kako bi bilo što manje prašine. U čišćenju poda će vam poslužiti i nanošenje podloge jer ona veže prašinu.

Podlogu iz kanistera usuti u kantu, a potom je naneti četkom ili valjkom na očišćenu podlogu. Mi smo koristili podlogu Uzin PE 360 koja služi da se masa za izravnavanje bolje veže za postojeću pod. U našem slučaju na podu su se nalazili i ostaci starog lepka.

Cena ove podloge je oko 5 evra po kanti od 3 litre (potrošnja oko 200g/m2). Podlozi je potrebno oko 10 minuta da se osuši nakon čega se može započeti izlivanje nivelišuće podloge.

Samonivališuća masa u džakovima i tečna podloga za pripremu poda

U kantama sa nasutom vodom dodaje se masa za izravnavanje i meša se ručnim mikserom. Mi smo koristili samonivelišuću masu Uzin NC 160 Si koja spada u skuplje i kvalitetnije izravnavajuće mase sa cenom od oko 1 evro/m2 (džak od 25 kg je oko 25 evra). Za razliku od jeftinijih brendova (džak od 25 kg oko 10 evra), ovom masom je moguće popuniti veće pukotine – i to one od čak 20 mm.

Gustoća mase treba da je ređa od jogurta kako bi se samoizlivanjem lepo mogla rasporediti po površini poda.

Nakon sto se nivelišuća masa dobro umuti, kantom je raspite i lepo rastrite nazubljenom gletericom (ili jež valjkom) po prostoriji počinjući od uglova ka izlazu iz prostorije.

Period sušenja

Nakon izlivanja nivelšuće mase, po njoj može da se gazi tek nakon dva sata. Ipak, za lepljenje parketa potrebno je da prođe oko dva dana (tačan period zavisi od godišnjeg doba) kako bi se dostigla odgovarajuća vlažnost.

Nakon toga je potrebno da se podloga ispolira, odnosno, da se skine gornji površinski sloj cementa kako bi se završna podna obloga bolje lepila sledeći, završni sloj. Nakon toga je podloga spremna za polaganje parketa, laminata ili druge podne obloge.

Visina samonivelišuće mase

Visina koju pokriva nivelišući pod je od 1 mm pa do 20 mm (za veće dubine od 3 mm obavezno moraju da se koriste kvalitetniji materijal. Slabije i jeftinije materijale koristite samo ako su pukotine manje, odnosno pliće – od 2-3 mm. Ako je površina poda dosta oštećena i neravna, preporučuju se kvalitetniji, a samim tim i skuplji materijali kako ne bi dolazilo do pucanja.

Uobičajena dubina popunjavanja nivelinom je do 6 mm a sa kvalitetnijim materijalima mogu da se popune rupe do 2 cm

Potrošnja  i cena nivelin mase

Cena nivelisanja poda najviše zavisi od veličine neravnina, odnosno, debljine sloja nivelina. Standardna potrošnja (važi za sve praškaste materijale: nivelin, lepkove) je od 1,6 do 1,8 kilograma po milimetru visine za kvadratni metar. Vrlo je teško izračunati tačno potrebnu količinu nivelina jer debljina izlivanja po podlozi dosta varira.

Cena džaka od 25 kg kreće oko 25 evra (za kvalitetnije i bolje brendove) dok se materijali slabijih brendova mogu mogu kupiti znatno povoljnije, odnosno cena džaka od 25 kg je oko 10 evra. Međutim, sa ovim materijalima se ne mogu ispravljati veća udubljenja i neravnine već mogu koristiti samo za zaglađivanje košuljice.

Cena rada majstora kreće se uglavnom od 3 do 4 evra po sloju.

Znači, cena nivelin mase za dubine neravnina od 2-3 mm i nivelin kvalitetnijeg proizvođača je oko 7 evra/m2 s uračunatim materijalom i radom. Međutim, ako su pukotine veće i potrebna je veća debljina nivelina (do 6mm) potrebno je duplo više materijala i cena je duplo veća, oko 14 evra/m2.

Pogledajte detaljno video-uputstvo za izlivanje nivelina:

Foto i video: Gradnja.rs

Korisni tekstovi…

Kako funkcionišu ventilisane fasade i koje su im prednosti i mane

$
0
0

Ventilisana fasada je najčešći izbor kod poslovnih objekata, hotela i drugih kompleksnijih zgrada, zbog vrhunskih termičkih karakteristika koje može pružiti životu jednog objekta.

Suština ventilisane fasade je u stvaranju međuprostora između fasadne obloge i ostalih slojeva objekta kako bi se obezbedila nesmetana difuzija vodene pare iz unutrašnjosti ka spoljašnjem prostoru.

Minimalna debljina sloja za ventilaciju iznosi 2 centimetra, ali ovaj prostor obično varira u rasponu od 20 centimetara do čak nekoliko metara.

Međuprostor deluje kao izolacija od ekstremnih temperatura, buke i vetrova, te poboljšava toplotnu efikasnost zgrade u toplim i hladnim klimatskim uslovima.

Ovaj međuprostor deluje kao izolacija od ekstremnih temperatura, buke i vetrova, te poboljšava toplotnu efikasnost zgrade u toplim i hladnim klimatskim uslovima. Protok vazduha kroz šupljinu se može odvijati prirodnim putem ili tako što će se vazduh mehanički pokretati, piše ArchDaily.

Iako sistem ventilisanih fasada nije nov, njegova primena u skorije vreme je sve veća, posebno kod nebodera, jer se na ovaj način omogućava konstruisanje transparentnih fasada bez bojazni da će se prostor pregrejati ili da će doći do kondenza.

Foto: Martin Van der Wal

Poznat primer

Jedan on najpoznatijih primera upotrebe ventilisane fasade je objekat 30 St Mary Axe, poznatiji kao Gherkin, koji potpisuje arhitektonska firma Foster + Partners.

Objekat Gherkin, Foster + Partners

Nekad greje, nekad hladi

U zavisnosti od spoljašnjih klimatskih uslova  projektuje se i odgovarajuća ventilisana fasada. Manjim izmenama  u cirkulaciji vazduha, kao i podešavanju otvora, ponašanje fasade se može u potpunosti promeniti. Kada je spoljašnja klima hladnija, ideja je da ovaj međuprostor funkcioniše kao prepreka gubicima toplote. Naime, sunce zagreva vazduh u ovom prostoru, koji se dalje može koristiti za zagrevanje drugih prostora i na taj način se smanjuje potreba za dodatnim sistemima grejanje.

Sa druge strane, u toplim klimatskim uslovima, ovaj sistem fasade se koristi za odvod toplog vazduha. Tačnije, kako se temperatura vazduha u međuprostoru povećava, on se “istiskuje” iz ove zone, a unutrašnji prostori ostaju toplotno izolovani.

 

Prednosti i mane ventilisane fasade

Svakako, za uspešno funkcionisanje sistema ventilisane fasada potreban je adekvatan i kvalitetan projekat, ali ipak kao i svaki drugi sistem i ovaj ima prednosti ali i neizostavne mane.

Prednosti:

  • smanjuje se dodatna potreba za grejanjem i hlađenjem
  • omogućava se primena transparentnih fasada i protok prirodne svetlosti
  • poboljšava se toplotna i zvučna izolacija
  • omogućava se prirodna ventilacija i obnavljanje vazduha i na taj način stvara se zdravije okruženje

Mane:

  • inicijalni troškovi gradnje su veći
  • potreban dodatni prostor
  • potrebno je dodatno održavanje
  • može da dođe do pogoršanja u funkcionisanju ako se uslovi okruženja izmene(na primer, zbog senke dobijene od novoizgrađenog objekta)

Kad ste već ovde…

Izložba o savremenom i socijalnom stanovanju u Nišu o 5. novembra

$
0
0

Izložba Stanovanje-Housing 19 je treća bijenalna međunarodna izložba savremenog stanovanja u organizaciji Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu i Klastera urbanog planiranja. Održaće se u Nišu od 5. do 10. novembra 2019. godine, u Paviljonu u tvrđavi.

Na izložbi se očekuje učešće 80 autora i autorskih timova iz preko 40 zemalja. Biće prikazan arhitektonski opus iz oblasti savremenog stanovanja iz perioda 2017-2019, sa posebnim osvrtom na objekte socijalnog stanovanja, nastale u proteklih deset godina. Osim izvedenih objekata i projekata, na izložbi će biti prikazana i istraživanja iz oblasti savremenog stanovanja.

Odabir radova i pisanje recenzija za izložbu vrši Međunarodni naučno-umetnički odbor, koji čine profesori iz osam zemalja (SAD, Nemačka, Poljska, Italija, Katar, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Srbija).

Biće prikazan arhitektonski opus iz oblasti savremenog stanovanja iz perioda 2017-2019, sa posebnim osvrtom na objekte socijalnog stanovanja.

Izložba Stanovanje-Housing je, kao prva ove vrste (u oblasti arhitekture i urbanizma), zvanično verifikovana kao međunarodna, od strane Matičnog naučnog odbora za saobraćaj, urbanizam i građevinarstvo Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.

Izložbu će pratiti Katalog sa detaljnim prikazom svih radova i recenzijama članova Međunarodnog naučno-umetničkog odbora.

Svečano otvaranje zakazano je za 5. novembar u 19h, u Paviljonu u Niškoj tvrđavi.

Kad ste već ovde…

7 saveta arhitekte da vaša prostorija izgleda više

$
0
0

Koristite zavese do poda, izbegavajte centralno svetlo i kaskade po plafonu: ovo su samo neki od saveta dizajnerke enterijera Sonje Brstine koji će vašu prostoriju vizuelno učiniti višom.

Enterijer ne može izgledati lepo ako je plafon previše nizak. Međutim, pošto ga ne možete rušiti ostaje vam samo da se poslužite nekim enterijerskim trikovima koji će prostor učiniti višim.

Kako kaže Sonja Brstina za portal Dizajn enterijera, visina dnevne sobe u jednoj kući bila je 254 cm što ne bi bi tako veliki problem da prostorija nije velika čak 30 kvadrata pa zbog velike površine ona deluje još niže. „Treba imati na umu da ako imate plafon od 2,5 m u prostoriji od 10 kvadrata, ona će delovati relativno visoko. Međutim, što je prostorija veća, sa istom visinom ona deluje niže jer se gube skladne proporcije.“ – zaključuje Sonja.

Kako onda prostoriju učiniti višom? Evo ovako:

Nemojte zavese seći do parapeta već ih pustite da padaju skroz do poda.

1. Izbegavati ugaone lajsne

Ako vam prostorija deluje nisko, na spoj zida i plafona nemojte postavljati ugaone lajsne. Zašto? Zato što ćete visinu zida sagledavati do donje ivice lajsne, a ne do plafona i tako ćete vašu prostoriju učiniti još nižom.

2. Zavese od poda do plafona

Nikako ne stavljajte zidne garnišne već isključivo plafonske! Nemojte zavese seći do parapeta već ih pustite da padaju skroz do poda. Ovako ćete prostoriju učiniti vizuelno višom.

3. Centralno svetlo izmestite iz centra prostorije

Dakle, spot svetiljke postavite bliže ivicama zidova, a visilice smestite u ugao sobe, na primer, pored sofe ili u neki ugao da osvetljava komodu. Luster usred sobe vizuelno smanjuje visinu prostorije.

Foto: Dizajnenterijera.rs

Odaberite tapetu na vertikalne štrafte ili postavite drvene letvice vertikalno kako bi se naglasila visina prostorije.

4. Potrebno vam je više izvora svetla

Jedan izvor svetla nikako nije dobro rešenje! Sonja predlaže nadgradne spot svetiljke koje linijski možete postaviti paralelno sa zidom.

6. Bez kaskada na plafonu

Ne postavljajte kaskade na plafon za ugradnu rasvetu ili LED svetlo. Ako želite LED trake, postavite ih na niše zidove, a ne na plafon. Ovako ćete naglasiti vertikalnost prostora!

7. Birajte vertikale

Odaberite tapetu na vertikalne štrafte ili postavite drvene letvice vertikalno kao dekorativni element na zidu ili bilo koji drugi elemenat koji će vizuelno naglasiti visinu prostorije.

Ceo članak pročitajte ovde.

Korisni tekstovi…


Cerak vinogradi i Blok 23 postali deo stalne postavke u muzeju MoMA

$
0
0

Činjenica da će Blok 23 na Novom Beogradu i naselje Cerak biti deo stalne postavke muzeja „MoMA“ u Njujorku, daje potvrdu vrednosti srpske arhitekture i stavlja je u istoriju arhitekture celog sveta.

Novobeogradski Blok 23 i naselje Cerak vinogradi deo su stalne kolekcije Muzeja moderne umetnosti MoMA u Njujorku. Posle izložbe u njujorškom muzeju „Ka betonskoj utopiji – arhitektura Jugoslavije od 1948. do 1980„, odabrani su projekti iz Srbije za njegovu stalnu postavku.

Jedine zgrade koje nisu ugrozile prirodu. Zbog toga je Cerak našao svoje mesto u najpoznatijem njujorškom muzeju. Prvi put je 1977. zamišljeno i nacrtano to beogradsko naselje. Pažnju međunarodne publike privukla je srpska arhitektura i uvrstila projekte u Srbiji u sam vrh svetske arhitektonske produkcije, piše RTS.

„Kada smo upisali fakultet, prva lekcija je bila da je arhitektura trojstvo – umetnosti, nauke i tehnike. Sam Cerak vinogradi kao projekat, ne može se reći da je projekat, pre se može reći da je on poduhvat, poduhvat je po tome što tih devet i po godina realizacije tada prigradskog naselja i jednog samosvojnog gradića na brdu, znači poduhvat je po tome kako je programiran“, objašnjava arhitekta Milenija Marušić.

Stambena naselja u bloku 22 i 23 u Novom Beogradu po projektu Aleksandara Stjepanovića; foto: Relja Ivanić

Blok 23 i Cerak su vrhunac arhitekture stanovanja i to je nešto što se u našoj struci kolokvijalno prepoznaje kao beogradska škola stanovanja.

Blok 23 izgrađen je 1974. godine, po projektu arhitekata Aleksandra Stjepanovića, Božidara Jankovića i Branislava Karadžića. Danas, crteži, makete i i katalozi tog bloka nalaze se u svetskom muzeju.

„Ta dva naselja su se nalazila u okviru izložbe koju smo mi nazvali svakodnevni život i fokus je bio na stambenu arhitekturu. Blok 23 i naselje Cerak vinogradi su vrhunac arhitekture stanovanja i to je nešto što se u našoj struci kolokvijalno prepoznaje kao beogradska škola stanovanja“, istakla je Jelica Jovanović, kustos muzeja MoMA u Njujorku.

Činjenica da će Blok 23 na Novom Beogradu i naselje Cerak biti deo stalne postavke muzeja „MoMA“ u Njujorku, daje potvrdu vrednosti srpske arhitekture i stavlja je u istoriju arhitekture celog sveta.

Kad ste već ovde…

Novo rešenje za rekonstrukciju Kalenić pijace

$
0
0

Planirani koncept zasniva se na podeli pijace na tri prostorno funkcionalno vezane celine, a koje čine natkrivena pijaca sa tezgama, gastro blok i mlečna hala sa spoljašnjim uređenjem.

Kada smo pre tri godine pisali o rekonstrukciji Kalenić pijaca naveli smo da će ona dobiti jedan natrkiveni deo dok će drugi biti otvoren. Međutim, od tog rešenja se očito odustalo pošto je na snazi novo rešenje.

Gradska uprava Beograda oglasila je javnu prezentaciju urbanističkog projekta rekonstrukcije pijace Kalenić, sa natkrivanjem dela pijace i izgradnjom lokala između ulica Maksima Gorkog i Njegoševe. Kako je ranije najavljeno, rekonstrukcija će početi 2020. godine, a po završetku radova ova pijaca dobiće potpuno novi izgled.

Kao investitor projekta navodi se JP Gradske pijace, dok je za idejno rešenje bila zadužena kompanija Page Konsortium. Novo idejno rešenje za uređenje Kalenić pijace biće na javnom uvidu do 10. septembra 2019.

Kako se navodi u projektu, planirani koncept zasniva se na podeli pijace na tri prostorno funkcionalno vezane celine, a koje čine natkrivena pijaca sa tezgama, gastro blok i mlečna hala sa spoljašnjim uređenjem. Takođe se naglašava i da celine ujedno predstavljaju i faze realizovanja, s tim što faze mogu biti realizovane istovremeno ili u u različitim vremenskim fazama, piše eKapija.

Investitor projekta je JP Gradske pijace, dok je za idejno rešenje bila zadužena kompanija Page Konsortium.

Prva faza radova, odnosno prva celinu pijace je najdominantnija i čini je prostor sa tezgama, između postojećih nizova lokala koji su uz ulice Maksima Gorkog i Njegoševe.

– U ovom delu pijace planirano je natkrivanje prostora sa oko 580 tezgi, a kao deo uređenja i rekonstrukcija popločanja platoa. Planirano je maksimalno iskorišćenje postojećih kamenih ploča i uklapanje kamenih kocki u delu gde je potrebno – navodi se u dokumentaciji.

Natkrivanje ovog dela pijace je planirano konstrukcijom od čelika, krovnim ravnima koje su na različitim visinama zbog obezbeđenja protoka vazduha, kao i delova pokrivača koji se mogu dodatno otvarati u vidu krilca. Na granici kompleksa pijace ka Viškoj ulici, planiran je portal u visini konstrukcije nadstrešnice.

– Pozicijom tezgi javljaju se prostori pjaceta sa mobilijarom i česmama. Zadržava se postojeća česma kao spomen obeležje. Osvetljenje prostora sa tezgama, kao i sistem rashlađivanja obavljaće se preko nadstrešnice – piše u dokumentaciji.

Gastronomski blok

Druga faza rekonstrukcije obuhvata središnji prostor, između Mlečne hale, platoa sa tezgama i kapijama uz ulice Njegoševa i Maksima Gorkog. Prostor između kapija predstavljaće Gastronomski blok, jer će pretežna usluga biti priprema, prodaja i konzumacija hrane. Kako se navodi u projektu, rekonstrukcijom ovog dela pijace potrebno je izmestiti manji broj tezgi i ukloniti postojeće lokale.

Kalenić pijaca dobiće plato, a taj prostor je projektovan u vidu tribina za sedenje.

Treća faza, odnosno celina Kalenić pijace obuhvata uređenje platoa sa raskrsnice između ulica Maksima Gorkog i Njegoševe i taj prostor je projektovan u vidu tribina za sedenje. Planirano je formiranje pristupnih rampi ka unutrašnjem delu pijace, a u skladu sa Pravilnikom o tehničkim standardima planiranja, projektovanja i izgradnje objekata, kojima se osigurava nesmetano kretanje i pristup osobama sa invaliditetom, deci i starim osobama.

Budući izgled Kalenić pijace

Ništa bez žute opeke

U okviru kompleksa pijace predviđene su i uređene površine u funkciji pijace, glavne komunikacije, sekundarne komunikacije i proširenja na kojima su predviđene manje uređene zelene površine sa mobilijarom. Za postojeći kompleks Kalenić pijace karakteristično je popločavanje velikim kamenim pločama. Ovaj način uređenja biće zadržan u tokom rekonstrukcije, sa zamenom dotrajalih delova kamenim kockama u različitim slojevima. Zadržava se i postojeća žuta opeka koja naglašava postojeće pravce kretanja.

Kad ste već ovde…

Villa Giuseppe u Istri / Boris Ružić

$
0
0

Predstavljamo vam savremeno arhitektonsko i dizajnersko delo na Jadranu čiji je najupečatljiviji deo pogled na bazen… iz dnevnog boravka!

U istarskom gradiću Bale, nedaleko od Rovinja, smestila se Villa Giuseppe poznatog hrvatskog dizajnera Borisa Ružića. Reč je objektu veličine 220 kvadrata u kojem su se smestile tri spavaće sobe, kuhinja s trpezarijom, dnevni boravak, spa prostorija sa saunom i tuš kabinom… Okružuje je veliki plac koji je s tri strane ograđen visokim kamenim zidom, a stanare od znatiželjnih pogleda s prednje strane skrivaju čempresi.

Međutim, ono što čini ovu vilu posebno interesantnom jeste njeno enterijersko rešenje koje se prepliće se eksterijerom. Naime, iz dnevne sobe omogućen je pogled na bazen koji se nalazi u dvorištu.

Foto: Koridor 27

Bazen svojom prozračnošću stvara spektakularne scenografske prizore u enterijeru.

Foto: Koridor 27

Dizajnerski pristup

– U prizemlju se nalazi koncept otvorenog prostora s kuhinjom, trpezarijom i dnevnim boravkom, čiji moderni vizual upotpunjuje otvor/pogled na bazen. Do galerije na spratu vode minimalističke dizajnerske stepenice, a otvoreni prostor pruža se dalje u sobe s pogledom na četiri strane sveta – pojašnjava Ružić za Jutarnji.

Foto: Koridor 27

Spoj modernog i tradicionalnog

Iako spajanje modernog i izvornog, tradicionalnog neretko zna zvučati kao kakav kliše, na primeru ovog arhitektonskog dela to svakako nije slučaj jer je upravo taj spoj izvrsno i nimalo pretenciozno izveden.

Naime, Villa Giuseppe arhitektonskim konturama odiše baš onako kako je nekad narod gradio sa savremenim interpolacijama, naglašava Boris Ružić. U razgovoru dodaje i kako ovom, kao i svakom svom projektu prilikom početka projektovanja pristupa pomno i široko otvorene svesti. Pritom posebno računa vodi o tome, ističe Boris, da niti jedno njegovo arhitektonsko delo ne naruši, u ovom slučaju autentičnost istarskog podneblja, odnosno da bude skladno i privlačno za jednu novu i arhitektonski bezvremensku istoriju podneblja.

Foto: Koridor 27

U vili su korišćeni prirodni materijali poput drveta, kamena, metala, lanenih tkanina ili kože što asocira na tradiciju i klasiku.

Foto: Koridor 27

Materijali

U vili su korišćeni prirodni materijali poput drveta, kamena, metala, lanenih tkanina, kože i slično, što asocira na tradiciju, klasiku i prošlost, ali u novoj formi, kroz novi dizajn ili redizajn. Boje i teksture su na prvi pogled jednostavne i umirujuće, prirodni tonovi i čiste površine osnova su za udobnost u bilo koje godišnje doba.

Foto: Koridor 27
Foto: Koridor 27

Foto: Koridor 27 

Kad ste već ovde…

Odlučeno: Prvi putnički hiperlup na svetu dobiće Indija!

$
0
0

Sistem prevoza kapsulama kroz vakuumske cevi mogao bi da bude budućnost saobraćaja, a ta epoha izgleda da će otpočeti u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu.

Vlada Maharaštrae je u saradnji s kompanijom Virginom Hyperloop One, koju je osnovao čuveni američki preduzetnik Ilon Musk, predstavila je veliki infrastrukturalni projekat koji predstavlja prvi hiperlup na svetu. U Indiji gde je dnevni transport ljudi masovan i vrlo problematičan, hiperlup tehnologija učiniće transport mnogo efikasnijim i bržim. Prema najavama, prva linija koja će povezati Punu, drugi najveći grad Indije, s Mumbajem skratiće vreme putovanja s trenutnih 3,5 sata na za samo 35 minuta!

Na godišnjem nivou relaciju Puna-Mumbaj pređe preko 75 miliona putnika, a prema predviđanjima ovaj broj će do 2026. porasti na 130 miliona. Prema najavama, novi transportni sistem moći će da podrži i 200 miliona putnika godišnje.

Prva linija koja će povezati Punu, drugi najveći grad Indije, s Mumbajem skratiće vreme putovanja s trenutnih 3,5 sata na za samo 35 minuta!

Kompanija DP World, koja predstavlja trgovinskog lidera u Indiji, trebalo bi da uloži 500 miliona dolara u prvu fazu ovog projekta. Projekat bi trebalo da se realizuje u partnerstvu između DP World, Virgin Hyperloop One i Vlade Maharaštrae, a u daljem razvoju očekuju se strane investicije procenjene na milijarde dolara.

Kako navode čelnice kompanije Virgin Hyperloop One, ovaj projekat bi trebalo da pokrene na stotine hiljada visokotehnoloških poslova koji bi doveli do mnogobrojnih socijalno-ekonomskih benefita.

“Trenutno stvaramo istoriju. U toku je trka kojom se definiše ko će biti domaćin prvog hiperlup transportnog sistema na svetu, a današnja objava postavlja Indiju na vodeće mesto. Ovo je značajna prekretnica i mi se radujemo predstavljanju ove revolucionarne transportne tehnologije čitavom svetu.” – istakao je Jay Walder, CEO u kompaniji Virgin Hyperloop One.

1.200 na sat

Hiperlup (Hyperloop) je sistem međusobno povezanih cevi iz kojih je delimično izvučen vazduh. Kroz njih je, kao studije navode, moguće prevoziti ljude i teret brzinom većom od 1.200 km/h. Ovo je inače princip koji se se koristio još u 19. veku za prenos pošte i novca u cevima. Ilon Musk je ovaj princip unapredio u sistem koji bi trebalo da ubrza transport ljudi u velikim gradovima.

Kada ste već ovde…

Ovako izgleda novi Bauhaus muzej u Dasauu

$
0
0

Novi muzej Bauhaus otvoren je u istočnonemačkom gradu Dasau povodom 100. godišnjice Bauhaus škole dizajna.

Desau je bio drugi dom te škole kada se preselila iz Vajmara, a novu zgradu Bauhausa je projektovao arhitektonski biro Addenda Architects iz Barselone sa namerom da se uklopi sa gradom i prirodom. Arhitekte González, Hinz i Zabala iz pomenutog biroa osvojile su međunarodni konkurs 2015. godine na kojem se pristiglo 831 rad, a žiriju se svideo njihov koncept kuće u kući.

Opisana kao veliki betonski blok obavijen staklom u srcu Desaua, u zavisnosti od svetlosti okruženje se odražava u manjoj ili većoj meri u njenoj staklenoj fasadi ili omogućava pogled kroz zgradu. Izložba na otvaranju govori o nastajanju čuvene škole dizajna u Dasau, sa više od 1.000 izloženih eksponata, piše N1.

Radovi Oskara Schlemmera na izložbi u muzeju; Foto: Stiftung Bauhaus Dessau.

Izložba na otvaranju govori o nastajanju čuvene škole dizajna u Dasau, sa više od 1.000 izloženih eksponata.

Bauhaus je osnovan u Vajmaru 1919. godine pod arhitektom Valterom Gropijusom u vreme kada se Nemačka borila sa svojom političkom budućnošću posle Prvog svetskog rata.

Kada je Bauhaus škola izgubila podršku lokalnih desničarski nastrojenih vlasti u Vajmaru, koji su dugo bili sumnjičavi prema njenim nekonvencijalnim studentima i nastavnicima, finansiranje joj je drastično smanjeno 1925. godine. Zato je škola bila primorana da se preseli severoistočno u Desau, gde je izgrađeno kultno sedište Bauhausa i stambeni blok sa 90 stanova.

Savet Desaua kome su dominirali nacisti primorali su školu Bauhaus da se zatvori 1932. godine a pokušaj da se nastavi rad u Berlini trajao je samo nekoliko meseci. Bauhaus je poznat i kao prva obrazovna institucija koja je dozvolila ženama da je pohađaju.

Muzej u Dasau svečano je otvorila nemačka kancelarka Angela Merkel. Ranije ove godine muzej je otvoren i u Vajmaru, a u njemu se nalaze brojni predmeti Bauhaus škole koja je pomerala linije između umetničkog i industrijskog.

Pogledajte i video-prilog o muzeju Bauhausa:

Kad ste već ovde…

Viewing all 7398 articles
Browse latest View live