Quantcast
Channel: Gradnja
Viewing all 7398 articles
Browse latest View live

Rendering u realnom vremenu: Prošetajte projektom kao u video-igri

$
0
0

Enscape je plugin za popularne softvere kao što su SketchUp, Revit i Rhino koji omogućava da drastično smanjite vreme potrebno za vizuelizaciju projekata.

Arhitekte uvek traže dodatne mogućnosti kako bi bili brži i efikasniji u svom radu ali i kako bi na najbolji način prezentovali svoj ideje klijentima. Međutim, u većini programa za vizuelizaciju rendering je veoma spor što drastično utiče na njihovu efikasnost jer umesto da se usredsrede na dizajn i arhitekturu, projektanti provede vreme čekajući da se scena izrenderuje.

Tu na scenu stupa plugin nazvan Enspace koji može da da odgovor na ovu situaciju. Naime, u pitanju je plugin za renderovanje u realnom vremenu koji se integriše u toolbarove programa kao što su SketchUp, Revit i Rhino (pravi se i verzija za ArchiCAD). Pošto se program oslanja na snagu grafičke kartice, projekat nije potrebno uploadovati na cloud niti je potrebno oslanjati se na farme servera već se scena renderuje u realnom vremenu!

Pogledajte kako to izgleda:

Program podržava i virtuelnu realnost, pa se uz 3D naočare i Xbox kontroler možete prošetati prostorom kao u igri.

Enscape radi tako što čim nešto promenite u dizajnu, on praktično istovremeno tu scenu renderuje i prikazuje u posebnom prozoru. Rezultati promene su odmah vidljivi bez potrebe za dugotrajnim čekanjem za renderovanje. Ovo je sjajna stvar pogotovo kada ste na sastanku na kojem klijent želi nešto da promeni na projektu, a ne želi da čeka puno na konačan izgled.

Za razliku od drugih programa (čitaj: 3DStudio) koji dozvoljavaju podešavanje renderinga u sitna crevca, Enspace ima samo opcije koje su interesantne arhitektama. Možete podesiti materijale, transparenciju, refleksije, senke i to je manje više to. Dakle, one stvari koje su u arhitektonskim prezentacijama najvažnije.

Navigacija kao u GTA

Brzina je zaista neverovatna! Koliko vremena treba Revitu da otvori model, toliko Enscapu treba da učita model i da ga obradi i izrenderuje. Međutim, ono što ovaj plugin izdvaja od svega što smo do sada videli jeste mogućnost da prošetate svojim projektom! Enscape renderuje celu scenu u realnom vremenu i daje vam opcije za navigaciju, odnosno, za kretanje kroz prostor kao u video-igri poput Grand Theft Auto (GTA). Ova mogućnost će oduševiti klijente posebno ukoliko sadržaj prikažete na velikom televizoru. Program čak podržava i virtuelnu realnost, pa se uz neke 3D naočare i Xbox kontroler, klijent može prošetati prostorom kao da se stvarno nalazi u njemu. I sve to zahvaljujući renderovanju u realnom vremenu!

Kombinacija Enscapea i SketchUpa sa VR naočarima:

Pošaljite klijentu .EXE fajl i on će na svom računaru prošetati projektom.

Veoma je zgodna mogućnost što program omogućava pravljenje EXE fajlova koje možete poslati klijentu da on prošeta modelom na svom računaru iako nema licencu za ovaj plugin. Doduše, trebaće mu dosta jak računar i grafička kartica kako bi doživeo šetnju na pravi način.

Ne mali zahtevi i cena

Ali i vama će trebati jak računar! Iako u Enscapeu navode da je rad dovoljan i onaj računar koji je inače potreban za rad Revita, ipak preporučuju što bolju i što noviju grafičku karticu kao što su one iz serija AMD Radeon Pro RX ili Nvidia GeForce GTX 10. Naša preporuka je Nvidia GTX 1080 ili bar 1060, a što se tiče AMD-a to je model RX-580, a ako baš želite puno para da izdvojite na ovo onda uzmite neku RX-VEGA karticu.

Kad smo već kod stvari koje nisu tako sjajne, moramo napomenuti da ovaj program nije nimalo jeftin. Naime, godišnja licenca u zavisnosti od verzije košta od 450 do 670 dolara, međutim imajući u vidu koje pogodnosti Enscape nudi to i nije toliko puno.

Foto naslovna: Designer Projektowanie i Wykonawstwo

Kad ste već ovde…


Oštri arhitektonski kritičar postao gradski arhitekta

$
0
0

Doskorašnji autor kolumne u Los Anđeles Tajmsu, Kristofer Hovtorn, koji je oštro analizirao svaki potez gradskih vlasti po pitanju arhitekture i urbanizma, prelazi na novo radno mesto – u vlast!

U svojoj poslednjoj kolumni ovaj arhitektonski kritičar objavio je razlog svog odlaska iz poznatih novina u upravu kalifornijskog grada. Za vreme svog 14 godina dugog boravka u Los Anđeles Tajmsu, Hovtorn je osim kritičkog osvrta na nove građevine, bio usmeren i na transformaciju gradskog pejzaža koji se menjao iz godine u godinu. Sada, umesto da kritikuje te promene, Hovtorn će imati priliku da aktivno učestvuje u budućim projektima svog grada.

Predstoji nam da vidimo kako će zaista funkcionisati odnos grada i kolumniste, kada on sam pravi materijal za narednu kritiku.

Gradonačelnik Los Anđelesa, Erik Garseti, ponudio je Hovtornu do sada nepostojeće mesto šefa odseka za dizajn, koji će se pobrinuti za to da se budući razvoj grada vrši po određenim pravilima, piše City Lab.

Gradonačelnik je na donošenje ove odluke bio podstaknut ubrzanim tempom i obimom razvoja grada, počev od ubrzanog širenja metro sistema, preko brojnih intervencija na infrastrukturi uoči Olimpijskih igara, pa sve do izgradnje hiljada stambenih jedinica koje bi trebalo da reše problem beskućnika u gradu.

„Svi ovi projekti će promeniti pejzaž grada, a kada imamo šansu da to uradimo, potrebno je da to učinimo ispravno. Kristofer je bio unutrašnji arhitektonski glas grada, pa smo osećali potrebu da ga angažujemo.“, rekao je gradonačelnik Erik Garseti.

Iako Hovtorn još uvek nije siguran kakva će tačno njegova dnevna zaduženja biti, on pretpostavlja da će se na dnevnom nivou baviti sličnim projektima, pitanjima i idejama kao u i Los Anđeles Tajmsu.

„Mislim da su ljudi koji me poznaju, ili su pratili moj rad, shvatili ovaj korak kao logičan korak u mojoj karijeri. Uvek sam bio zainteresovan za spoj arhitekture i politike, kao i spoj arhitekture i gradske sredine.“, rekao je Kristofer Hovtorn.

Kristofer Hovtorn je 2017. godine dobio nagradu Emmy za svoju emisiju o arhitekturi Los Anđelesa (Danny Moloshok/Invision for The Television Academy/AP)

Lako je kritikovati

Ipak, postavilo se pitanje zašto uprava grada zapošljava kritičara, kada za grad već radi dovoljan broj urbanista. Li Bej, bivši arhitektonski kritičar Čikago San Tajmsa i šef čikaškog odeljenja za planiranje i dizajn u periodu od 2001. do 2004. godine, istakao je da je njegov kolega naviknut na predstavljanje predloženog prostora javnosti, ali da je jedna stvar kritikovati s distance, a druga kada treba donositi odluke i kada morate da žonglirate sa mnogim činiocima. „Predstoji nam da vidimo kako će zaista funkcionisati odnos grada i kritičara, kada on sam pravi materijal za narednu kritiku“, zaključuje Li.

Foto: Surface Mag

Kad ste već ovde…

Kuhinje na otvorenom: Spremajte hranu na terasi ili dvorištu zajedno s društvom

$
0
0

Kuhinja La Tavola i sto za ručavanje omogućavaju spremanje hrane i hedonističko uživanje u jelu na otvorenom tokom lepih dana.

Priređujete zabavu i voleli biste da sve vreme budete zajedno s gostima? Zahvaljujući novoj liniji proizvoda kompanije La Tavola možete zajedno sa svojim gostima pripremati hranu ne bojeći se da ćete propustite neki važan trenutak jureći u kuću da proverite da li je jelo gotovo, ili da biste doneli još leda ili čistih čaša. Poznat problem? Onda je ovo prava stvar za vas!

Gosti se zabavljaju dok ste vi za šporetom? Promenite navike!

Novi proizvodi kompanije La Tavola čine pokretni trpezarijski sto, koji može da održava temperaturu hrane, kao i kuhinja čija opremljenost ispunjava Mišelinove standarde.

Ovi proizvodi osim što omogućavaju kuvanje s prijateljima na otvorenom, ujedno postavljaju i nove standarde u gostoprimstvu jednog doma.

Ledomat nasred stola

Trpezarijski sto, izveden je od nerđajućeg čelika, ima točkiće na krajevima nogara kako bi se lagano mogao pomeriti. Ploča stola, čiji se materijal može menjati po želji kupca, sadrži dodatke koji održavaju temperaturu hrane, pa tako satima možete sedeti sa svojim gostima i pijuckati vino – za čiju prijatnu temperaturu će biti zadužen ledomat u centralnom delu stola.

Profesionalna kuhinja na otvorenom

Prilikom dizajniranja kuhinje na otvorenom iz kompanije La Tavola su se vodili vizijom da je bespotrebno držati se tradicionalnog formata spremanja hrane, kada to može biti mnogo ugodnije. Ovi elementi omogućili su kombinaciju potpuno profesionalne kuhinje. Mogućnost pomeranja elemenata i izbora materijala prilagodiće ovu kuhinju svakom domu i svakom dvorištu.

Izgleda da je tradicionalni način dočekivanja gostiju za uredno postavljenim stolom iza nas, a da zajedničko kuvanje i spremanje hrane u opuštenoj atmosferi ono što je u trendu.

Kad ste već ovde…

Neočekivana presuda: Blokirana izgradnja Nobelovog centra u Stokholmu

$
0
0

Švedski sud zaustavio je izgradnju projekta Dejvida Čiperfilda vrednog 100 miliona evra obrazlažući da će ovaj objekat napraviti „veliku štetu“ gradskoj obali.

Plan izgradnje kulturnog centra i novog stalnog doma institucije za dodeljivanje Nobelove nagrade u Stokholmu po projektu slavnog arhitekte, osujećen je. Naime, švedski sud presudio je da bi izgradnja ovakve zgrade na narušio identitet obale grada i da bi mu naneo „veliku štetu“.

Čelnici u Čiperfildovoj firmi su ostali zatečeni nakon presude suda. „Naravno, ovo nije presuda kojoj smo se nadali, i stoga smo veoma razočarani“, navodi se u saopštenju iz berlinske filijale.

Izgleda da se sudijama nije svideo objekat sa zlatnom fasadom u centru grada.

Projekat na poluostrvu Blasieholmen, u najužem gradskom jezgru, predviđao je izgradnju objekta sa zlatnom fasadom na samoj obali. Izgleda da se ovako radikalno i hrabro rešenje nije svidelo sudijama.

Konačan sudbina ovog objekta znaće se nakon žalbe koju će uložiti Grad Stokholm koji je poručilac ovog posla. Ukoliko odgovor bude negativan, projekat Nobelovog centra će biti vraćen na početak.

Foto: David Chipperfield

Kad ste već ovde…

BORA u Srbiji: Kuvajte kao šef sa Mišelinovom zvezdicom

$
0
0

BORA kuhinjski uređaji predstavljeni su na ukusnoj promociji u salonu NEXTKITCHEN na Novom Beogradu u Bloku A.

Za brojne zvanice iz sveta arhitekture, građevine, biznisa i medija, kuvari poznatog restorana Communale i food blogerka Veganluk, Nevena Veselinović, demonstirali su lakoću spremanja hrane na ovim vrhunskim uređajima. Sva pripremljena hrana se pojela čak se tražio i zalogaj više, a hedonističkom užitku su doprinela i vina Erdevik winery kao i 100% voćni sokovi Fruvita.

Aspirator se nalazi u ravni ploče, što procesu kuvanja daje posebnu draž.

Inače, kuvari sa Mišelin zvezdicama, u svojim domovima najčešće pripremaju hranu na BORA uređajima koji pružaju nov pristup arhitekturi kuhinje i nova dizajn rešenja za kuhinjski prostor. Aspirator se nalazi u ravni ploče, tih je i lako se čisti što daje posebnu draž i funkcionalnost procesu kuvanja koju na ovaj način dovode do nivoa umetnosti.

Foto: BORA

Kad ste već ovde…

Bijenale 2018: Lakim koracima kroz hrvatski paviljon Oblak Pergola

$
0
0

Na ovogodišnjoj Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji, hrvatski tim se predstavlja jednom od najvećih 3D štampanih skultpura na svetu.

Iza ovog nesvakidašnjeg projekta osmišljenog kao site-specific ambijent, spojile su se različite discipline poput arhitekture, umetnost, inženjeringa, digitalnog dizajna i robotike.

„Oblak Pergola/Arhitektura gostoljubivosti“ rezultat je saradnje arhitektkinje Alise Andrašek, vizuelne umetnice Vlatke Horvat, interdisciplinarne umetnice Maje Kuzmanović i arhitekte Bruna Juričića koji je ujedno i zvanični kustos izložbe. Stručnu pomoć pružila im je savetnica kustosa Branka Benčić, dok je organizacija izložbe poverena Modernoj galeriji u Zagrebu.

Instalacija je satkana od inovativnih, digitalno generisanih modula i nalikuje trodimenzionalnoj čipki.

Kako prenosi hrvatski portal Buro247, izložba je osmišljena kroz interakciju tri intervencije: Crtež oblaka (Cloud drawing) Alise Andrašek i Bruna Juričića, Umiriti oči (To Still the Eye) Vlatke Horvat i Efemeran vrt (Ephemeral garden) Maje Kuzmanović. Instalacija je satkana od inovativnih, digitalno generisanih modula i nalikuje trodimenzionalnoj čipki. Za izvedbu ovog projekta na Venecijanskom bijenalu, hrvatsko ministarstvo kulture izdvojilo je 760.000 kuna (oko 12 miliona dinara).

Bruno Juričić i Alisa Andrašek

Pergola kao slobodan prostor

“U skladu s temom ‘Freespace’ koju su kao dominantni koncept odredile umetničke direktorice Bijenala, naš projekt fokusira se na iskustvo bivanja pod pergolom koja omogućuje igru s okolišem, mobilizirajući ekološke, prirodne elemente i otvarajući prostor za poetiku življenja. Pergola je satkana od inovativnih, računski generisanih modula i nalikuje trodimenzionalnoj čipki”, istakao je u saopštenju Bruno Juričić.

Delovi instalacije su nakon štampanja u Londonu preneti u Veneciju gde su konačno spojeni na licu mesta.

Zanimljivo je da je instalacija štampana u Londonu u prostorijama kompanije AI Build specijalizovanoj za razvoj naprednih 3D softvera i štampača. Delovi instalacije su nakon štampanja preneti u Veneciju gde su konačno spojeni. Paviljon je visok 3,3 metara, a zauzima površinu od skoro 58 kvadrata.

Matematički oblak

Alisa Andrašek potpisana je kao glavna dizajnerka projekta, a inače radi profesorica na katedri Inovativnih tehnologija i dizajna na RMIT Univerzitetu u Melbunu. O svom radu na projektu „Oblak Pergola“ pričala je za Dezeen

„Ovaj projekat predstavlja rezultat mog istraživanja arhitekture visoke rezolucije, struktura koja su bogata digitalnim informacijama, ko-dizajnirana sa algoritmima i veštačkom inteligencijom, a izgrađena od strane robota. Složenost formacija oblaka i vremenskih prilika, ovaj matematički oblak prikazuje kroz oblik pergole… Vektorska oluja je uhvaćena kroz strukturna vlakna, te privlači posetioce ka ovom uzbudljivom iskustvu poput nevidljive sile gravitacije.“

U međuvremenu, proglašeni su i najbolji radovi u Veneciji. Zlatni lav otišao švajcarskom timu za paviljon inspirisan Alisom u zemlji čuda, dok je nagrada otišla i arhitekti Eduardu Souto de Mouri. Ostale vesti s Bijenala 2018 možete pratiti ovde.

Fotografije: Luke Hayes

Kad ste već ovde…

20 idejnih rešenja Trga galerija u Novom Sadu

$
0
0

Trg galerija u Novom Sadu već duže vremena čeka da dobije novo urbanističko-arhitektonsko rešenje koje će ovu lokaciju staviti rame uz rame s važnim galerijama koje ga okružuju. Ovo je studentski pokušaj u pronalaženju pravih rešenja!

Galerija Matice srpske, uz podršku Fondacije Novi Sad 2021, realizovala je projekat Park skulptura na Trgu galerija kojim je zelena površina ispred Galerije arhitektonsko/scenskom intervencijom bila pretvorena u Park skulptura. Kao prvi korak u realizaciji ovog projekta, organizovana je izložba Novi Trg galerija sa idejnim projektima studenata Departmana za arhitektru i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka, koji su na kreativan i inovativan način osmilili izgled ovog budućeg javno-umetničkog prostora.

Konkurs za Trg galerija bi trebao biti raspisan do kraja godine, kada ćemo dobiti rešenje za ovu važnu lokaciju u gradu.

Arhitektonski konkurs za Trg galerija će najverovatnije biti raspisan do kraja godine, kada ćemo konačno dobiti konkretno rešenje za ovu važnu lokaciju u gradu. Do tada pogledajte kakve ideje imaju studenti arhitekture:

Albert Topić
Ana Hriesik
Marija Arsenijević
Đurđina Bašić
Dragana Veselinović
Isidora Kisin
Jelena Stepanović
Kristina Milošević
Kristina Petrović
Milan Maletin
Milica Gordić
Milica Knežević
Nemanja Peković
Sandra Vrekić
Slađan Lončar
Sonja Đordan
Stefan Stojčić
Stefan Tomić
Teodora Petrović
Zorana Obradović 

Kad ste već ovde…

Posao za arhitekte: Platforma koja spaja klijente s dizajnerima enterijera

$
0
0

GoPillar je onlajn platforma za arhitekte koja im omogućava da ponude svoja enterijerska rešenja klijentima iz celog sveta… i to radom od kuće!

Arhitekta ste i nemate posao? Ovo je idealna prilika za vas! Zaboravite na tavorenje u salonima nameštaja ili keramičkih pločica, jer možete raditi za ono za šta ste se školovali! Sve što vam je potrebno jeste internet konekcija, koju očigledno imate jer čitate ovo, i, naravno, vreme i trud.

Kako stvar funkcioniše

GoPillar je onlajn platforma koja spaja klijente, koji žele da renoviraju svoj prostor, sa arhitektama. Oni prave projektni zadatak, a sve arhitekte koje su zainteresovane da učestvuju u ovom mini-konkursu, rade svoje rešenje projekta i nude ga klijentu. Rešenje koje klijent odabere biće na kraju plaćeno.

Klijent dobija ono što je želeo, a na vama je da se potrudite da ponudite rešenje koje će biti najbolje.

Verovatno vam se odmah upalila crvena lampica i sigurno ste se zapitali gde je u tom slučaju vaš honorar. Nećete ga dobiti! Iako na pravi pogled deluje nelogično – jer što biste radili za džabe – ovakav način funkcionisanja je zapravo veoma fer. Klijent dobija ono što je želeo, a na vama je da se potrudite da ponudite rešenje koje će biti najbolje. Pritom, treba imati na umu da poslova ima dovoljno, da se ne prijavljuju sve arhitekte na sve poslove, kao i da se proces odabira arhitekte određuje u početnoj fazi projektovanja pa se ne može desiti da radite kompletan projekat a da za to na kraju ne budete plaćeni.

Platforma GoPillar spaja klijente sa dizajnerima enterijera

Honorar vredan pažnje

Klijenti dolaze iz celog sveta i to je ono što je posebno interesantno u celoj priči. Kroz zajedničku komunikaciju i rad ostvarićete zanimljive kontakte koji vam kasnije mogu biti od koristi. A što se tiče poslova, oni su zaista raznoliki. Tu su celi stanovi, kuće ili samo jedna soba za koje se traže ponekad samo redizajn, a ponekad i ceo projekat što uključuje osnove, preseke, izglede, instalacije, 3D rešenje, spisak nameštaja i rasvete pa sve do konačnih enterijerskih detalja.

U zavisnosti od složenosti projekta, zavisi i njegova cena. Za kuću od 100 kvadrata, bazični projekat enterijera, koji podrazumeva osnovu, rendere i spisak nameštaja, košta 1.500 dolara. Iako nije nigde navedeno koliko deo od toga zaista pripada arhitekti, saznali smo da se radi o kliznom procentu koji se kreće od 50 do 60%. Tačan iznos biće vam predočen pre nego što se uopšte upustite u projektovanje.

Šta čekate s prijavom?

GoPillar je interesantna platforma koja je osnovana u Italiji kao start-up na temeljima propalog CoContesta. Dizajneri širom sveta odavno rade za sajtove kao što su 99Design pa zašto i vi kao arhitekta ne biste radili od kuće za ceo svet? 50.000 arhitekata je već prepoznalo ovu šansu pa ako i vi mislite da je ovo prava stvar za vas prijavite se na ovom linku.

Kad ste već tu…


Norman Foster predstavio planove za budući najodrživiji grad na svetu

$
0
0

Masterplan Amaravatija, budućeg glavnog grada indijske države Andhra Pradesh, predviđa veoma zelenu budućnost gradova kako Indije tako i celog sveta.

Nakon sprovedenog internacionalnog konkursa, arhitektonska firma Foster + Partners pobedila je zahvaljujući svom projektu koji bi trebalo da odvede ovaj indijski grad na listu budućih najodrživijih svetskih gradova. Osim urbanističkog projekta za gradsku oblast površine 215 kvadratnih kilometara, Norman Foster će biti zadužen (odnosno, armija njegovih zaposlenuh) i za projektovanje ključnih administrativnih objekata.

Najmanje 60% površine grada biće prekriveno zelenim i vodenim površinama.

Prva faza razvoja masterplana bila je istraživanje održivih gradova. U prilog planiranoj budućnosti grada ide i činjenica da se grad nalazi na obali reke Krišne, tako da će budući plan grada biti definisan uz ovu zelenu kičmu iz koje će se razvijati snažna urbana mreža, piše Inhabitat.

Zida se nova skupština, sud, upravne zgrade

Kompleks u kom će biti smešteni državne upravne zgrade biće površine 550 hektara i zauzimaće samo srce grada. Centralno mesto planirano je za Skupštinu zakonodavstva i kompleks Višeg suda i obe zgrade takođe su projektovali Foster + Partners.

 

Prema predstavljenom projektu u organizaciju grada temeljno će biti integrisani održivi sistemi, uključujući široku mrežu sistema za generisanje sunčeve energije.

Sveobuhvatni transportni plan grada uključiće i električna vozila, vodene taksije, kao i mnogobrojne biciklističke staze.

Najmanje 60% površine grada biće prekriveno zelenim i vodenim površinama i to najviše u pešačkim zonama, kako bi se građani podstakli na šetanje i druženje na otvorenom.

Sveobuhvatni transportni plan grada uključiće i električna vozila, vodene taksije, kao i mnogobrojne biciklističke staze.

Pogledajte kako to izgleda:

Rendering: Foster + Partners

Kad ste već ovde…

Zaha Hadid Architects preuređuju najveću luku u Rusiji

$
0
0

Uređenje dela obale u najvećoj ruskoj luci pripalo je poznatoj arhitektonskoj kompaniji. S izlazom na Crno more, Novorosijsk povezuje Rusiju s Mediteranom, Atlantikom i Suetskim kanalom, te predstavlja treću luku po prometu u celoj Evropi. 

Kompanija koja nosi ime slavne arhitektkinje ovaj je projekat dobila na javnom konkursu i tako za sobom ostavila jaku konkurenciju kao što su firme Miralles Tagliabue iz Španije, Progress iz Rusije i Rudy Riccotti iz Francuske. Projekat uređenja nasipa Admirala Serebriakova zauzeće 13,9 hektara i u njemu će se integrisati novi javni prostori i sadržaji osmišljeni u čast bogate pomorske istorije i tradicije ovog grada. Dizajn projekta urađen je u saradnji sa ruskim studiom Pride TPO.

Komercijalni, ali i javni prostori u sklopu naselja

Pobednički masterplan u kompleksu od devet glavnih zgrada orijentisanih ka moru ujedinjuje rekreativne, kulturne, korporativne i ekološke funkcije kako bi nasip postao važan građanski prostor. Kako navodi ArchDaily, ovih devet građevina predstavljaju različite iteracije jedne forme, gradijalno se razvijajući kroz nasip. Konfiguracija svake pojedinačne zgrade odgovara njenoj jedinstvenoj funkciji i zahtevima.

Na nasipu će biti ograničen pristup vozilima što bi trebalo da motiviše građane da svoje slobodno vreme što češće provode napolju.

Na površini od ukupno 300.000 kvadrata, zgrade će sadržati objekte za građanske, kulturne i korporativne događaje, kao i hotel. Obnova gradske rivijere takođe uključuje i dizajn živog javnog prostora, kao i novu ribarsku luku, marinu i stubove za ponovno aktiviranje gradskog pomorskog nasleđa.

Kroz nasip samo na dva točka

Zanimljivo je da će na nasipu biti ograničen pristup vozilima što bi trebalo da motiviše građane ovog dela priobalskog grada da svoje slobodno vreme što češće provode napolju. Nadamo se da će koncept „Novorosijsk na vodi“ u tome i uspeti.

Zaha Hadid Architects su nedavno završili svoj prvi rezidencijalni projekat upravo u Rusiji.

Vizualizacije: Zaha Hadid Architects/VA

Kad ste već tu…

Spoj starog i novog Rima u jednom raskošnom enterijeru

$
0
0

Penthaus Navona karakteriše sveden dizajn oplemenjen zanimljivim enterijerskim elementima.

Luksuzni dom smešten je na poslednja dva sprata stare građevine u užem centru Rima, koja harmonično stoji u okruženju urbanog i umetničkog arhitektonskog mozaika u neposrednoj blizini Pjace Navona. Projekat renoviranja penthausa bio je usmeren na pronalaženje skladnog odnosa između ove istorijske četvrti i savremene arhitekture i dizajna.

Dnevni boravak naglašen je scenografskim stepenicama, koje prati zanimljiv mural inspirisan antičkim Rimom.

Prostorom penthausa dominira dnevni boravak duple spratne visine, nad kojim se nadvija zanimljiv koncept organizacije biblioteke.

Posebno je interesantan luster kojeg potpisuje Vibia čija je većina ostale rasvete u ovom stanu.

Dnevni boravak naglašen je scenografskim stepenicama, koje prati zanimljiv mural inspirisan antičkim Rimom.

Dve zone stana

Penthaus je logično podeljen na dve zone. Sprat je rezervisan za noćnu zonu, dok se na prizemlju osim dnevnog boravka nalaze i trpezarija, kuhinja, radna soba i kupatilo.

Celokupan nameštaj osmišljen je od strane arhitekti firme Carola Vannini Architecture, i zahvaljujući njemu uspostavljena je prefinjena harmonija sa starom građevinom u kojoj je ovaj penthaus smešten, piše ArchDaily.

Zanimljivo je enterijersko rešenje u spavaćoj sobi gde je dodatno svetlo uvedeno preko svetlosnih panela smeštenih iza poluprovidne pregrade.

Luksuzni izgled kupatila postignut je korišćenjem visokokvalitetnih materijala poput mermera, reljefastih pločica i parketa.

Osnove penthausa:

Foto: Stefano Pedretti

Kad ste već ovde…

Mašinsko malterisanje: kako se pravilno izvodi i koliko košta

$
0
0

Pravilno izmalterisani zidovi su preduslov za prave i ravne zidove na kojima se neće pojaviti pukotina. Pogledajte naše video-uputstvo i saznajte koje su to male tajne ovog zanata!

Zašto se pojavljuju pukotine na zidovima? Zašto zidovi nisu ravni? Da bismo dali odgovore na ova česta pitanja, obišli smo gradilište i proverili kako se pravilno malteriše, koliko to košta i na šta je potrebno da obratiti pažnju kako kasnije ne bi dolazilo do problema. Proces nije komplikovan ali ga je potrebno izvesti tačno i precizno.

Pogledajte naše video uputstvo:

Priprema za mašinsko malterisanje

  • Iseći metalne delove “ankere” koji vire iz zida
  • Postaviti vođice i ugaone lajsne
  • Premazati betonske zidove premazom za bolje prijanjanje
  • Postaviti mrežice na spoju dva različita materijala

Pre nego što se krene u malterisanje, potrebno je uraditi pripremu. Kao prvo, treba uraditi pripremu svih betonskih delova, tako što će se sva armatura koja viri iz betonskih površina poseći, čime će se obezbediti da se ne pojavljuje rđa na završnoj obradi zida.

Nakon što se poseče sva nepotrebna armatura, betonske površine se premazuju Beton kontaktom, sredstvom koje obezbeđuje da malter što bolje prione uz beton, to jest, da ne otpada.

Da bismo obezbedili da nam zidovi budu ravni, upotrebićemo vođice i pocinkovane ugaone lajsne koje služe kako kao pravci za ravnanje ali i za zaštitu uglova od oštećenja. Vođice i ugaone lajsne se postavljaju tako da obezbede debljinu maltera do 2cm. Ugaone lajsne postavljaju se kako na uglove zidova tako i na sve uglove oko prozora i terasnih vrata.

Ugaone lajsne štite uglove od oštećenja

Smatra se da pukotine na zidovima nastaju usled sleganja zgrade ali zapravo to je uglavnom posledica nekorišćenja mrežica na spojevima dva materijala.

Takođe, pre nanošenja maltera potrebno je da se postavi mrežica na sve spojeve betona i zidanog zida kao i na sva mesta bužira ili većih rupa. Ova mrežica postavlja se u malteru i štiti od kasnijeg pucanja zidova. Mnogi smatraju da su pukotine koje nastanu na zidovima novih zgrada nastala usled sleganja zgrade ali zapravo to je uglavnom posledica nekorišćenja ovih mrežica.

Roza boja na betonu je sredstvo Beton kontakt. A na spoj dva materijala (betona i cigle) obavezno se postavlja mrežica

Redosled malterisanja

  • Prvo plafoni pa zidovi
  • Ravnanje površina ravnjačom
  • Fino ravnanje letvom i grebačem
  • Popravljanje ulegnuća

Sada je sve spremo za malterisanje! Mašinski postupak je najbolji jer je utrošak materijala najmanji a i postupak je znatno brži. Mašinski malter dolazi u gradilišni silos, odakle se sa silomatom, odnosno pumpom, on meša sa vodom i izbacuje po spratovima na kojima se malteriše.

Važno je znati da se prvo malterišu plafoni pa tek nakon njih zidovi. Malter se mašinski nanosi horizontalno u formi zmijugice vodeći računa da se šprica između vođica koje su prethodno postavljene. Odmah nakon toga se malter grubo ravna ravnjačom. Ovo je samo grubo ravnanje, fino ravnanje dolazi naknadno.

Ravnjačom se proverava pravilnost plafona i zidova

Letva služi da se skine malter ali i da se proveri koliko su plafoni i zidovi ravni.

Nakon nanošenja maltera, potrebno je da prođe oko 2 do 3 sata da se malter malo slegne. Onda se prelazi na ravnanje letvama kojima se skida višak maltera. Ranije postavljene vođice i ugaone lajsne pomažu da se tačno zna koji deo maltera je višak kojeg treba odstraniti kako bi se dobio ravan zid.

Letva za maltere ima dve strane, oštru koja služi za sečenje, to jest, skidanje maltera i ravnu sa kojom se kontroliše koliko je zid ili plafon ravan. Osim letve, za ravnanje površine se koristi i grebač.

Posebnu pažnju posvetiti donjim delovima zidova kako bi i on bio ravan. Ukoliko ovo nije slučaj, parket lajsne će pokazati sve neravnine i talase.

Nakon malterisanja i ravnanja, na zidovima će ostati rupe, to jest, ulegnuća koja se naknadno popunjavaju malterom uz pomoć špakle.

Brzina sušenja maltera zavisi od vremenskih uslova, godišnjeg doba (zima, leto) ali i od toga kolika je vlažnost. Ako je napolju oko 30 stepeni, potrebno je 7 dana da bi se osušio 1cm maltera što znači da je za debljinu od 2cm potrebno 14 dana.

Grebač za fino skidanje viška maltera

Prednosti mašinskog malterisanja

Osnovna prednost mašinskog postupka je brzina malterisanja, međutim najznačajnija prednost jeste to što se troši znatno manje maltera u odnosu na ručno malterisanje. Upravo zbog toga, ovaj način malterisanja se primenjuje veoma često u stanogradnji u našoj zemlji.

Cena mašinskog malterisanja

Cena zavisi od površina koje se malterišu. Ukoliko su u pitanju kompletne zgrade ili kuće, cene se kreću od 4,5 do 6,5 evra po metru kvadratnom. U ovu cenu majstori računaju kako rad tako i kompletan materijal. Dakle, malter, mrežice, lajsne, premaze i slično. Ista cena je i za malterisanje plafona i za zidova.

Foto, video: Gradnja.rs

Kad ste već ovde…

Lepa Brena, Sivonja i Pet ludaka: Neobične zgrade u Srbiji i njihovi nadimci

$
0
0

Imena luda nalaze se svuda! Čim je arhitektura u našoj zemlji krenula da se značajno razvija, a zgrade da dobijaju kompleksniji likovni izraz, ljudi su počelu da im dodeljuju nadimke. I to kakve! 

Sigurno ste već čuli za nadimke koje su neke neobične zgrade dobile nakon izgradnje. Pre koju godinu, London je dobio poslovni neboder Krastavac, Prag je pre više od dve decenije dobio Plešuću zgradu, koja je dobila dodatni nadimak Fred i Džindžer, po poznatom plesnom paru na koje je mnoge ova zgrada asocirala. Već smo pisali o moskovskim Torticama, Njujork je imao Bliznakinje, Peking ima zgradu Velike gaće, Boston ima Sunđer, dok je u Nešvilu izgrađena Betmen-zgrada.

Sve ovo su nadimci koji su nastali spontano, od strane komšija ili prolaznika, a ponekad i od strane turista ili putopisaca, koji su u nekim zgradama dobili asocijacije prema određenim predmetima, likovima ili pojavama. Ponekad su nadimci nastajali iz pakosti konkurentnih arhitekata koji bi u medijima ostavljali stručne kritike u kojima bi zgradu svog kolege oslovljavali pogrdnim ili posprdnim nadimcima.

Ne zna se koja zgrada je prva dobila nadimak, ali je poznato koji se nadimak raširio u većini gradova – Lepa Brena!

Ni Jugoslavija, kasnije Srbija, nije zaostala u ovim uobičajenim trendovima. Čim je arhitektura Jugoslavije krenula da se značajno razvija početkom 60-ih godina, a zgrade da dobijaju znatno arhitektoničnu, to jest, kompleksniji likovni izraz, ljudi počinju da im dodeljuju nadimke. Ne zna se pouzdano koja zgrada je prva dobila nadimak, ali je poznato koj se nadimak raširio u većini gradova. U pitanju je zgrada Lepa Brena, koja postoji u nekoliko gradova Srbije. Među prvima, zgradu Lepe Brene dobija Vranje (arh. Tomislav Marković), a za njim slede Leskovac, Niš, Kragujevac, Užice, Zaječar, Novi Sad i mnogi drugi. Kada pogledate ove zgrade, one gotovo da nemaju ništa zajedničko, osim da su izgrađene 80-ih godina 20. veka i da su po svojoj postmodernoj arhitekturi u tom trenutku odskočile od svog okruženja.

Lepa Brena u Kragujevcu (foto: Blic)

Neshvaćeni brutalizam

Užice dobija još jedan upečatljiv objekat, koji ne prolazi bez adekvatnog nadimka. Ubrzo nakon otvaranja, hotel Zlatibor, koji je izveden u brutalističkom natur beton maniru (arh. Svetlana Radević) dobija nadimak Sivonja. Vranjanci takođe imaju svoj hit – Barberi zgrada.

Kragujevac takođe 80-ih dobija još jednu upečatljivu zgradu, lociranu u najuzvišenijoj gradskoj zoni. Pored romantičarskih motiva denivelisanih kupolastih krovnih segmenata, koji postaju popularni 80-ih godina, soliter postaje poznat i po svom nadimku – Ipsilon (arh. bračni par Bakić). Ovaj nadimak dobija možda zbog svoje sumorne osobine – nikada nije uknjižen, a postaje i uklet (po verovanju stanovnika) jer su ljudi sa njega počeli da izvršavaju samoubistva.

Sivonja na Zlatiboru

Razbijanje sivila

Nakon popularnih Televizorki, Mercedeski, Potkovice, Kiflica, Generalica, Dva idiota, kao i famoznog Meandra sa 62 ulaza i preko 3.000 stanova, na Novom Beogradu nikle su Crvenkapice i benzinska pumpa Dejtonka (arh. Mario Jobst). Autor je neobičnom postmodernom, konstruktivističkom, jarko crvenom arhitekturom nastojao da razbije monotono sivilo postojećih sandučastih zgrada u okolnim blokovima. Da li je u tome uspeo, da li se ove zgrade dopadaju stanovnicima i okruženju, možemo samo da nagađamo. Nažalost, pumpu je Gasprom porušio, pa je njena slava ostala samo na slikama i u stručnim knjigama.

Crvenkapice na Novom Beogradu

Van fokusa

U opštinama Voždovac i Čukarica se takođe dosta zidalo, pa su tako nikle zgrade Pet ludaka i Titanik, a tu je i zgrada Fotoaparat (arh. Aleksandar Đokić), kroz čiju „blendu“ se pojavljuje vodoskok na Adi Ciganliji. U Ustaničkoj ulici izgrađen je čitav niz spojenih zgrada, koje su zakošene pod izvesnim uglom, pa su dobile nadimak Testera, dok je stambena zgrada kod Bogoslovije, zbog svojih isturenih segmenata dobila nadimak Toblerona.

Kroz „blendu“ Fotoaparata u Beogradu pojavljuje se vodoskok na Adi Ciganliji

Radijator i frižider

Neke zgrade su dobile nadimke i po kućnim aparatima. U Novom Sadu je pre koju godinu izgrađen hotel, koji zbog svoje rebraste brisolej fasade odmah dobija nadimak Radijator. Da li zbog toga što je markantni hotel izveden po projektima beogradskog arhitekte (arh. Branislav Mitrović) ili što se nije najsrećnije uklopio u svoje okruženje, tek Novosađani nisu najbolje prihvatili ovu zgradu. Slično je prošla i jedna beogradska vila, izgrađena u Krunskoj ulici (arh. Goran Vojvodić). Okružena većinom međuratnim zdanjima, a sama izvedena u beličasto-sivkastoj fasadi, kubične pročišćene forme, ubrzo dobija nadimak Frižider.

Novosadski Radijator (foto: Igor Conić)

Sugrađani kumovi zgradama

Imena luda nalaze se svuda! Da li je ovo samo narodna pošalica ili su sugrađani najuspešniji i najoriginalniji kumovi, pa jedva čekaju da se podsmehnu nekoj novoj zgradi? Da li arhitekte nekada upečatljivo prave eksperimente koji nisu uvek svima po volji, pa nakon toga njihova dela zauvek ponesu (tragi)komične nadimke? Prošetajte svojim gradom, razgledajte okolne zgrade i sami zaključite na šta vas asociraju i da li vam se dopadaju, pa ćete delimično dobiti odgovore na prethodno postavljena pitanja.

Kad ste već ovde…

Balonom iznad kratera? Najbolja rešenja vidikovca nad vulkanom u Turskoj

$
0
0

Predstavljena su pobednička rešenja za projekat platforme na vrhu Nemruta, neaktivnog vulkana u istočnom delu Turske. Neka rešenje su zaista fascinantna!

Primarni cilj konkursa za dizajn platforme bio je da se omogući neometani pogled na jedinstveni pejzaž vulkana Nemruta visokog 2.134 metra – na najbolji mogući način! Prilikom odabira rešenja žiri je dao prednost projektima koji su pružali ekonomično, ekološki odgovorno i energetski efikasno rešenje. Doduše, nismo sigurno kako se tu uklapa rešenje s vidikovcem iz balona ali da nema spora da se radi o spektakularnoj ideji.

Prva nagrada: Balonom iznad grotla

Naziv projekta: Upservatory Tim: Fernando Irizarry, Marcos Ortiz, Gabriel Rivera (University of Puerto Rico, Rio Piedras campus)

Pobednički tim inspiraciju je našao u letećim balonima koji se mogu videti iznad prostrane Kapadohije u centralnoj Turskoj.

Platforma je povezana šinom pomoću koje se ona kreće kružnom putanjom oko kratera vulkana.

Njihova platforma površine 20 kvadratnih metara okružena je i povezana šinom pomoću koje se platforma kreće kružnom putanjom oko kratera vulkana.

S obzirom na to da je platforma izdignuta, u nju se ulazi iz pristupne stanice, piše ArchDaily.

Druga nagrada: Platforma inspirisana tokom lave

Naziv projekta: Nemrut Caldera Observation Route Tim: Keremcan Kirilmaz, Erdem Batirbek

Ovo rešenje inspirisano je kretanjem toka lave, odnosno istorijom planine Nemruta koju konstantno oblikuje moćne sile iz zemljinog jezgra.

Od ski staze do platforme dolazi se preko sistema mostova i stepenica izvedenih od perforiranog čelika.

Treća nagrada: Šetnja iznad ivice

Naziv projekta: A Walk Beyond The Edge Tim: Giuseppe Pastonesi, Desislava Georgieva, Marchela Varbanova, Nina Gerosa

Platforma nazvana „Šetnja iznad ivice“ ima trouglastu formu i sa nje se pruža neometan pogled na krater i Van, jedno od pet okolnih jezera.

Posetioci mogu pristupiti u ovu strukturu, izvedenu u kombinaciji čelika i drveta, preko stepenici i tunela, nakon kog se izlazi na platformu koja lebdi iznad ivice pružajući na taj način prelep pogled.

Zelena nagrada

Naziv projekta: Obsidian & Steel Tim: Sam Naylor, Elaine Stokes

Ovim projektom dominira sistem ploča od Corten čelika, skladno ukombinovanih s prirodnim okruženjem.

Dok hodaju po prirodnom terenu, posetioce usmeravaju tanki snopovi svetlosti iz rasvete ugrađene između Corten ploča.

Kad ste već ovde…

Kako će izgledati centar Novog Sada: Pobednička rešenja konkursa za jezgro grada

$
0
0

Na konkursu koje je organizovala novosadska Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije, prvu nagradu je osvojio autorski tim Igor i Jelena Čubra iz Beograda za rešenje koje predviđa talasasto popločavanje s puno zelenila i klupa.

Predmet konkursa je bila izrada idejnog rešenja uređenja javnih prostora dela gradskog jezgra u Novom Sadu – prostor Pozorišnog trga sa neposrednim okruženjem objekta Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, Trg slobode, delovi ulica Modene, Kralja Aleksandra i Njegoševe.

Cilj je da se kroz kvalitetno osmišljeno uređenje površina javne namene i svih elemenata koji doprinose boljoj funkcionalnosti, estetici i kvalitetnom funkcionisanju ovog dela grada, aktiviraju svi potencijali prostora i poveća njegova atraktivnost, i stvori kvalitetno ambijentalno uređenje, koje treba da bude privlačno različitim grupama korisnika i usklađeno sa uslovima zaštite graditeljskog nasleđa.

Idejno rešenje će poslužiti kao polazna osnova za uređenje ovog značajnog gradskog urbanog fragmenta.

Tražilo se idejno rešenje uređenja javnih prostora koje je trebalo da bude originalno, funkcionalno, racionalno i estetski primereno centralnoj zoni grada Novog Sada, koje će poslužiti kao polazna osnova za uređenje ovog značajnog gradskog urbanog fragmenta.

Na konkursu se javilo 13 domaćih autorskih timova, a žiri Gradske uprava za građevinsko zemljište i investicije objavilo je 7. juna 2018. godine rezultate konkursa na kojem je pobedio autorski tim kojeg čini Igor Čubra i Jelena Čubra iz Novog Beograda.

1. nagrada – Igor Čubra i Jelena Čubra, ARTHS Studio Čubra, Novi Beograd

Obrazloženje žirija: U odnosu na zadate parametre, pobednički rad je najbolje odgovorio na zadatak konkursa, a to je: „originalno, funkcionalno, racionalno i estetski primereno rešenje centralne zone grada Novog Sada“. Rešenje na konceptualno čist i jasan način objedinjuje prostorne elemente ulice i trga, kroz osmišljen i nenametljiv pristup.

Popločavanje je rešeno kroz jedinstvenu matricu koja parterno ujednačava centralnu gradsku zonu kroz tri diskretno tonirane nijanse granita, koja u svom osnovnom grafičkom pristupu asocira na geometriju talasa. Ova matrica svojim usmerenjem u obrađenim zonama nagoveštava sam karakter i dinamiku prostora: podužnim slogom nagoveštava ubrzanje pešačke komunikacije u ulicama Modene (pretežno ugostiteljska ulica), NJegoševoj i Uspenskoj, dok poprečnim slogom, primereno lokalitetima Ulice kralja Aleksandra (koja je u većoj meri trgovačka) i Pozorišnog trga usporava prolaznika.

Prostiranjem podne matrice kroz Trg Slobode povezuju se svi pomenuti pravci, dok blagi valer tonova kamena i način popločavanja naglašavaju širinu i dinamiku trga i čine ga prijatnim za boravak i zadržavanje. Usled ujednačene geometrije parternog sloga, izbegnuti su konflikti u izvođenju kontaktnih zona, a od velikog je značaja i jednostavnost realizacije ovakvog rešenja.

Predlog ozelenjavanja je u potpunosti primeren centralnoj gradskoj zoni, kako u odnosu visokog i niskog rastinja, tako i u celokupno predloženom zelenom fondu. Pedantno je osmišljena i veza između mobilijara – predloženih klupa i niskog rastinja u njihovom zaleđu, čime svaka klupa postaje ujedno i zeleni kutak – mikro meditativni ambijent.

Klupe su dizajnirane tako da se izdižu iz delova partera materijalizacije od svetlog kamena, što doprinosi kontinuitetu u estetici prostora kroz već spomenutu asocijaciju na talase.

Rasveta i drugi elementi urbanog mobilijara funkcionalno doprinose prostoru, dok stilski ne dominiraju i ne opterećuju prostor.

Pedantno je osmišljena i veza između mobilijara i niskog rastinja, čime svaka klupa postaje ujedno i zeleni kutak.

Rasveta i drugi elementi urbanog mobilijara funkcionalno doprinose prostoru, dok stilski ne dominiraju i ne opterećuju prostor.

Imajući na umu činjenicu o slojevitosti, različitosti, specifičnosti svih objekata koji generišu predmetni prostor, neophodno je bilo pronaći zajednički sadržalac, esencijalnu bazu i potku, koja će biti osnova za kreiranje ambijentalne celovitosti i prepoznatljivosti dela najužeg centra Grada Novog Sada. Ovaj konkursni rad je na jedan originalan i naizgled jednostavan način, koji u svojoj jednostavnosti ostavlja mnoštvo različitosti u mogućnosti „čitanja“ i povezivanja prostora, upravo to i uspeo da postigne.

Fotogalerija:

2. nagrada – Dubravka Đukanović i tim Studio D ART, Novi Sad

Obrazloženje žirija: Dominantna impresija je izuzetna reakcija na studioznost konkursnog rada koji je na pravi način odgovorio na programsko-prostorne zahteve urbanističko-arhitektonskog konkursa. Očekivani idejni koncept uređenja površine javne namene uže gradske zone – značajno je unapređen, valorizovan na pravi način – ostvarenjem kvalitetnijeg javnog prostora, koji je vidljiiv, do koga se lako dolazi i po kome se jednostavno kreće.

Zatečenu funkcionalno-urbanističko-oblikovnu heterogenost prostora dela gradskog jezgra grada – kao specifikum, autori ovog konkursnog rada su uspešno „osetili“ i projektno uspešno rešili. U tom kontekstu, žiri je „prepoznao“ analitički pristup autora za vrednovanje zatečenih aktivnosti na prostoru različitih prostornih celina, te uspešno akcentovanje Trga slobode, kao centralnog prostornog repera, kao esencijalnog
dela identiteta istorije naselja.

Primenjeni likovno-estetski tretman i primenjena rešenja parternog uređenja i urbanog opremanja, svih 11 mikroambijenata povezani su u koherentnu celinu, a savremenim oblikovnim izrazom unapeđuju postojeći prostor, njegovu atraktivnost, likovnost zatečene arhitekture, posebno ističući najznačajnije graditeljsko nasleđe.

Rešenje Trga slobode osmišljeno je uz primenu čistih ravnih površina bez suvišnih detalja, koji bi ga ograničavali i razbijali na manje segmente, uz prisustvo jednoobraznog svetlog tona granitnih ploča u parternom uređenju. Na (približno) trećini dela trga projektovano je „polje magle“ – ugodno rešenje za letnje mesece.

U Ulici Modene predviđena je likovna i oblikovna transformacija, savremeni atraktivni urbani segment – nepravilna shema trougaonih elemenata, koji se međusobno mešaju, formirajući geometrijsku šaru partera. Formiranje zelenih površina i vodenih ogledala definisalo je atraktivan prostorni motiv, koji se preuzima i u drugim mikroambijentima, uz određene modifikacije – u svrhu naglašavanja različitosti ambijenta. Upotreba savremene javne rasvete tipa „free street“ – oslobođen je urbani prostor ulice namenjen pešacima. Ulaz u podzemnu garažu definisan je stilski na način da korespondira urbanom prostoru ulice, uz primenu denivelisanih trougaonih površina, delimično ozelenjenih ili zastakljenih.

Ulica Kralja Aleksandra – deo uz Trg slobode je tretiran svedeno, parterna površina sredine ulice u delu ka Bul.M.Pupina je zatalasana stepenastim podizanjem popločanih i ozelenjenih trouglova, ka najvišim tačkama silaza u podzemne magacine TC Bazar. Projektovanom denivelacijom u delu partera ka bulevaru ostvarena je vizuelna i zvučna barijera, koja fizički odvaja pešačku zonu od intezivnog saobraćaja. U ulici su projektovana dva manja „vodena ogledala“, centralni komunikacioni plato ispred ulaza u TC“Bazar“ opremljen je prskalicama za stvaranje magle (veza sa delom Trga slobode).

Kao memorija na „malu Jevrejsku ulicu“, u parter je ugrađena metalna „traka sećanja“ sa podnim reflektorima koji projektuju hologramske slika srušenih zdanja.

Pozorišni trg – Uz upotrebu svetlih granitnih ploča, uveden je novi koloritni materijal – liveno lomljeno staklo u četiri selektovane boje. Kao memorija na „malu Jevrejsku ulicu“, u parter je ugrađena metalna „traka sećanja“ sa ugraviranim različitim elementima, i gde se ugrađuju podni reflektori – za projektovanje hologramske slika srušenih zdanja. Rasveta u potpunosti „prati“ projektno rešenje.

Autori su datim rešenjem pozorišni plato SNP-a u likovnom i estetskom smislu tretirali integralno (sagledavajuće je kao prirodnu fizičku i vizuelnu celinu, što u stvari i jeste).

Mikroambijenti: deo ulice Ilije Ognjanovića, prolaz uz Menratovu palatu rešeni su u vidu atraktivnog urbanog čvorišta, celishodnom valorizacijom saobraćajnog rešenja, pešaci i vozila, primenu savremenog led osvetljenja.

Polukružni trg i prolaz Miloša Hadžića – kao i ostali delovi centralne pešačke zone, tretirani su primenom motiva superponiranih trouglova različitih oblika i veličina, parter opremnjen sadržajima za decu, svetlosno-zvučnom instalacijom i dr.

Plato ispred starog bioskopa – sa osvetljenjem u maniru „free street“ i parternim popločanjem u materijalizaciji Pozorišnog trga, opremljeno savremenim mobilijarom.

Ulica Njegoševa – podržava karakter uličnog koridora, u parteru ne konkurišući likovnom efektu postojećih fasada. Osvetljenje je savremeno – „prostorno“ na sajlama. Kao poseban kvalitet žiri je vrednovao saobraćajno rešenje – reorganizacija saobraćaja Ulice Uspenske.

Takođe, neophodno je istaći studiozne priloge koji se odnose na sve konkursnim zadatkom tražene elemente. Kvalitetu Konkursnog rešenja doprinosi i prilog: Saobraćajna studija „Saobraćajno lice i naličje Novog Sada“ koja tretira probleme koji prevazilaze granice pešačke zone i njihovo rešavanje nije moguće u domenu obuhvata konkursa, a od njihovog razrešenja direktno zavisi kvalitet novosadske pešačke zone. Studijom se predlažu moguća rešenja na širem nivou obuhvata i ukazuje na više rešenja koja oslikavaju uspešne prakse koje su primenjive i kod nas.

3. nagrada – Bojana Kovač Đurasinović i Miloš Đurasinović, Studio PLAT.FORM.A, Beograd

Obrazloženje žirija: Rad karakteriše ispravan pristup urbanističkim uslovima, i u najvećoj meri zadovoljava uslove raspisa konkursa i tretman svih 11 celina.

Osnovni koncept uređenja je zasnovan na ideji parternih dijagonala, u odnosu na građevinske linije blokova. U centralnom prostoru, Trgu slobode, dijagonalama je suprotstavljen niz linija iz suprotnog pravca, što stvara utisak reminiscencije na slična rešenja renesansnih trgova italijanskih gradova. Suptilnom primenom ovog modula, dobijaju se autentična rešenja svakog od predmetnih prostora. Razlika je jedino u zoni kulturnog centra, gde se od ovog modula odstupa, i prostor popločava jednobojnim materijalom toplije, crvenkaste boje.

Od svih predloženih prostora, Trg slobode dominira u jasnoći koncepta uređenja, a originalno i primereno rešenje je završetak Ulice kralja Aleksandra koji je oblikovan kao mali skver, zarotiran u odnosu na pravac glavne ose, kojim dominira „auditorijum“ stepenište – konstrukcija nad ulazom u postojeći pešački pothodnik.

Na Trgu slobode je ponuđeno rešenje koje stvara utisak reminiscencije na slična rešenja renesansnih trgova italijanskih gradova.

Sa jasnim razumevanjem planskih smernice, predloženo je uređenje polukružnog trga iza objekta Srpskog narodnog pozorišta, koji formira vredni zeleni prostor sa obodnim sedenjem prema severnoj fasadi pozorišta. Uređenjem manjih prostora, kao što je „urbani džep“ u okviru prolaza uz Menratovu palatu, vešto oblikuje ambijent, formiranjem neke vrste zarotiranog „urbnog separea“. Tretman Pozorišnog trga, koji je podrazumevao prostor ispred velikog stepeništa, je rešen relativno neutralno, bez novih intervencija, osim povećanje postojeće zatravljene zone prema Trgu Slobode.

Uređenjem Ulice Modene dominira velika popločana površina, što ne predstavlja novi kvalitet prostora. Delovi ulica Ilije Ognjanovića i NJegoševe nisu tretirani, možda zbog činjenice da su ovi prostori već uređeni.

Idejno rešenje uređenja grupe prostora centralnog dela gradskog jezgra je prikazao dobar osećaj za „nadgradnju“ sadržaja prostora koju pre svega, čine ljudi, ali sve dodatne, povremene i stalne aktivnosti. Primena jednostavnog principa dijagonalnih linija, dodatno prijatno unapređenog kontra linijama na Trgu slobode, je jasan i nenametljiv koncept. Iako rešenje Pozorišnog trga predstavlja više uvod u Trg slobode, završetak.

Ulice kralja Aleksandra je sveža i nova ideja nadogradnje postojećeg neartikulisanog gradskog mesta, sa skulpturom relociranog spomenika Mihajlu Pupinu, što je upitan izbor. Minimalne intervencije na polukružnom trgu – novoj zelenoj oazu, i potpuno drugačije uređenju platoa ispred starog bioskopa, potvrdila je potrebu za smirenim, ali autentičnim oblikovanjem. Rešenje Ulice Modene, posebno zbog ukidanje zelenih površina (bez uvođenja planiranog drvoreda), nije dovoljno u skladu sa brižljivošću pristupa drugim prostorima.

Tretman rasvete nije razrađen, a samo dodavanjem diskretnih parternih rasvetnih tela nije ubedljiv koncept.

Hortikulturno uređenje svih prostora je takođe nerazrađeno, što nije u skladu sa planskim smernicama, načinom i intenzitetom sadašnjeg korišćenja prostora. Na ovaj način je propuštena prilika da se stvore zeleni mikroambijenti i poboljšaju uslovi za boravak ljudi, u sve dužim toplim periodima godine.

Otkup

Jedan rad je otkupljen, a u pitanju je rešenja autorskog tima kojeg čine: Aleksandar Stanojlović, Pančevo, Sava Ristić, Beograd i Nemanja Vujić, Pančevo.

Kad ste već ovde…


Šta možete očekivati ako se zaljubite u arhitektu

$
0
0

Ukoliko ste otvorili ovaj tekst, verovatno se zabavljate s arhitektom ili ste i sami završili arhitekturu. U svakom slučaju, bitno je da se na vreme pripremite na to šta sve može da očekuje slične „profesionalno mešovite“ parove.

Ruku na srce, arhitektura nije nimalo laka profesija. Osim što treba da posedujete oko sokolovo za sve moguće detalje i što ste tokom fakulteta svoje lude mladalačke noći provodili za stolom s lenjirom, pardon, mišem u ruci, neretko ćete čuti da arhitektura danas spada u jednu od najnezahvalnijih profesija. No, ukoliko se zabavljate s arhitektom, velika olakšica je to što ćete, na primer, uvek imati dobro uređen dom – što, s praktične strane gledano, zaista jeste veliki plus. Pa hajde da vidimo šta još možete da očekujete ako se zaljubite u arhitektu.

1. Uvek ćete imati turističkog vodiča na raspolaganju

Manje više sve arhitekte su – štreberi. Zato se nikad ne bi upustili na put bez dobre pripreme, a činjenica da većinu svog radnog vremena provode nad raznim planovima govori u prilog tome da se dobro snalaze u prostoru. Uz to, vrlo je verovatno da već znaju mnogo toga o istorijskim zdanjima koje ćete videti na putovanju.

2. Uvek ćete znati kakvu garderobu možete da mu/joj kupite

Zato što će uvek odabrati crno. Ne verujete nam? Pogledajte našu rubriku arhitektonskih projekata sa fotkama njihovih autora – i uverićete se da je tako. Uostalom, ako želite da izgledate kao slavni arhitekta, morate obući crnu kombinaciju. Pročitajte više o tome ovde.

3. Oni uvek primete nove detalje

Drugim rečima, arhitekta će sigurno primetiti da ste promenili frizuru. Ova karakteristika može da ode i u neku drugačiju krajnost, ali držaćemo se toga da ljudi orijentisani ka detaljima umeju da budu i te kako korisni, pogotovo kad su u pitanju neke sitne popravke u kući.

Ako ništa drugo, pićete uvek dobru kafu; foto: Tim Wright on Unsplash

Stručnjaci širom sveta će potvrditi da kafa i arhitektura prosto idu ruku pod ruku.

4. Umeju da naprave najbolju kafu

Spomenuli smo već te duge i mučeničke dane i noći na studijama arhitekture tokom kojih su generacije studenata samo crtale, crtale i crtale. Pa, jedno je sigurno, to ih je sigurno osposobilo da naprave dobru kafu. Jednostavno, stručnjaci širom sveta će potvrditi da kafa i arhitektura prosto idu ruku pod ruku.

5. Strpljivi su

Jer moraju da budu. Nakon toliko godina čekanja da se renderovanje scene završi, pa da se na zahtev klijenta model preradi više puta uz „minimalne prepravke“, čovek prosto mora da razvije ovu dobrodošlu ličnu karakteristiku. To može biti praktično, pogotovo kada, jednog dana, odlučite da zasnujete porodicu.

6. Arhitekte u svom stanu drže sve što vam treba

Bila to rezervna sveska, olovka, metar ili sijalica – prosečan arhitekta je uvek spreman za takve situacije!

7. Imaju oko za fotografiju

Ukoliko volite da pozirate pred kamerama i da beležite svaki bitan trenutak, najbolja opcija je da krenete da se zabavljate sa profesionalnim fotografom. No, verujte nam na reč da ni arhitekte nisu daleko. Duboko poznavanje perspektive, osvetljenja i scenografije su svakako u njihovom opisu posla.

Inspiracija: ArchDaily, Naslovna: Business image created by Freepik

Kad ste već ovde…

Luxxu nameštaj za luksuzne enterijere koji se pravi ručno

$
0
0

Jedan od najluksuznijih štandova na ovogodišnjem Sajmu nameštaja u Milanu bio je onaj kompanije Luxxu Home koji po prvi put izlagala na ovoj važnoj manifestaciji.

Sjajne završnice i bogati materijali kao sto su zlato, drveni furniri i mermer, dominirale su štandom Luxxu Home na Sajmu nameštaja u Milanu. Međutim, ono što ovaj nameštaj čini veoma luksuznim jeste ručna izrada svakog pojedinačnog komada.

Siguran recept luksuzan izgled enterijera jeste kombinacija tamnih boja na zidovima, raskošne rasvete sa staklom ili kristalima, i zlatni detalji koji se mogu koristiti u izobilju. Upravo takav štand bio je kompanije Luxxu Home! Pogledajte kako je to izgledalo:

Ono što ovaj nameštaj čini veoma luskuznim jeste ručna izrada svakog pojedinačnog komada.

Ogledala kružne forme iznad plitke komodice izgledaju fantastično, a pritom je poznata činjenica da ogledala vizuelno šire prostor.

Rasveta u vidu zidnih lampi i bogatih staklenih lustera značajno podiže vizuelni nivo prostora.

Mermerni klub stolovi sa zlatnim nogicama malo deluje too much, ali se opet sjajno uklapa u celokupan enterijer.

Pogledajte još nekih interesantnih detalja od Luxxu Home.

Kad ste već ovde…

Pogledajte film o tome kako će dronovi promeniti gradove

$
0
0

Jednog dana, u ne tako dalekoj budućnosti, dronovi će promeniti ne samo način na koji trgujemo, putujemo i nudimo usluge, nego i kompletnu strukturu gradova. 

Takav zaključak nameće se nakon gledanja filma „Elevation“ iza kojeg stoji jedna od naših omiljenih platformi za edukaciju o dizajnu i arhitekturi – Dezeen.

U saradnji sa renomiranim stručnjacima kakvi su Mark Dytham i Paul Priestman, Dezeen istražuje nove mogućnosti gradnje i kreiranja novih urbanističkih šema.

Dronovi će promeniti arhitekturu pa će ulaz u zgrade obično biti na krovu.

Kao što ste i mogli već da naslutite u SF filmovima poput „Petog elementa“, najveća razlika koju će masovna upotreba dronova sa sobom doneti jeste podizanje građevinskih struktura na veću visinu. Potreba za elevacijom pojaviće se kada se veći broj učesnika u saobraćaju bude krenuo da koristi dronove kao glavno prevozno sredstvo jer to sa sobom povlači i konstruisanje potpuno novih vazdušnih saobraćajnica unutar gradova. Samim tim, saobraćaj će se dići s ulice nekoliko metara u vis, a ulaz u zgrade obično će se nalaziti na krovu ili sa strane, gde će se obično vršiti dostava iz trgovina.

Upoznajte „Dragonfly“ – novi koncept dostave dronovima iza kojeg stoji kompanija PriestmanGoode

Dronovi su već danas standard

Naravno, upotreba novog prevoznog sredstva povlači sa sobom i izgradnju novih, specijalizovanih parkinga i stanica za napajanje. Razlog zašto svetski stručnjaci ovu ideju vide kao potpuno realističnom leži u sve nižoj ceni dronova koji su nekada predstavljali inovativni izum, a danas se mogu kupiti i u radnjama za igračke.

„Dronovi se već sada koriste za dostavu hrane i drugih artikala, tako da putovanja dronovima shvatam kao logičan naredni korak“, objasnio je Priestman, dok njegov kolega, cenjeni arhitekta Norman Foster dodaje da je samo pitanje vremena kada će vazdušni putevi početi da se grade.

Film „Elevation“ možete u celosti pogledati ovde:

Naslovna: Scena iz filma „In the Robot Skies “ Liama Younga 

Kad ste već ovde…

10 paviljona koje ne smete propustiti na Bijenalu 2018.

$
0
0

Ukoliko ne budete imali vremena da posetite svih 63 paviljona, evo deset izdvojenih koje bi vredelo obići ako se u Veneciji nađete do kraja novembra.

Ovogodišnja Međunarodna izložba arhitekture u Veneciji je šesnaesta po redu i trajaće do 25. novembra. Većina paviljona nalazi se na dve lokacije: Arsenale i Đardini. Međutim, neki od paviljona postavljeni su širom grada pa se do njih može doći samo brodom ili – ako ne žalite novca – gondolom. Ukoliko se uputite na ovogodišnju arhitektonsku manifestaciju, čiji sadržaj pomaže u istraživanju javnih prostora (Freespace), potrudite se da posetite sledeće paviljone.

Kina: Razvoj ruralnih predela

Autor: Li Xiangning; Lokacija: Arsenale

Impresivna kineska postavka gleda na budućnost razvoja ruralnih predela i postavlja pitanje kako bi nove tehnologije mogle da se koriste za stvaranje samoodrživih novih građevina i zajednica.

Na paviljonu Kine izloženi su krov od bambusa, kao i osmatračnica od ostataka srušene kuće, koja je izgrađena u provinciji Jun, odakle je isporučena na Bijenale.

 

Švajcarska: Pobednički paviljon koji je sve ostavio bez teksta

Autori: Alessandro Bosshard, Li Tavor, Matthew van der Ploeg, Ani Vihervaara; Lokacija: Giardini

Švajcarski tim, dobitnik Zlatnog lava za najbolji paviljon, bio je inspirisan pričom Alisa u zemlji čuda, pa su sva vrata i prozori ili umanjena ili uvećana kako bi se skrenula pažnja na proporcije u prostoru. Ideja je bila da se napravi osvrt na kompoziciju stanova nove gradnje i stanova za rentiranje.

 

Vatikan: Prvi put na Bijenalu

Autori: Francesco Dal C, Micol Forti; Lokacija: Isola di San Giorgio Maggiore

Postavljanjem deset kapelica na venecijanskom ostrvu San Giorgio Maggiore, Vatikan je postao jedna od ovogodišnjih izložbi o kojoj se najviše diskutuje. Uz doprinos velikih imena današnjice poput Normana Fostera, Eduardo Souta de Moure kao i Smiljana Radića, Vatikan je uspeo da sprovede izložbu koja ima za cilj dovođenje u pitanje kako treba da izgleda kapela u 21. veku.

 

Nordijske zemlje: Arhitektura u mehuru

Autori: Juulia Kauste, Eero Lundén; Lokacija: Giardini

U Nordijskom paviljonu postoje četiri ogromna mehura koji se naduvaju ili ispumpaju kao odgovor na okolne uslove. Cilj je prikazati viziju budućnosti u kojoj se arhitektura može prilagoditi okruženju, na isti način kao i ljudi. Izgleda veoma impozantno!

 

Holandija: Zavirite u svlačionicu

Autor: Marina Otero Verzier; Lokacija: Giardini

Svlačionica koja podseća na onu iz Narnije, poziva posetioce da otkrivaju fotografije i filmove, kao i prozore i vrata koja vode do instalacija koje ispunjavaju čitav prostor. Izložbeni predmeti i instalacije ukazuju na transformaciju čovečanstva u doba kada će roboti moći da preuzmu na sebe mnoge poslove koje tradicionalno izvršava čovek.

 

Luksemburg: Šta kada ne posedujete zemljište na kojem gradite?

Autori: Florian Hertweck, Andrea Rumpf; Lokacija: Arsenale

Luksemburg, koji predstavlja grad u kom je 92% zemljišta privatno, ukazuje na to kako arhitektura može biti više velikodušna. Kroz niz modela, prikazuju se nerealizovane vizije objekata koji su izdignuti od tla i stvaraju više gradskog otvorenog prostora ispod sebe.

 

Portugal: Kriza nam ne može ništa

Autori: Nuno Brandão Costa, Sérgio Mah; Lokacija: Fondazione Ugo e Olga Levi Onlus

Paviljon Portugala predstavlja neke od projekata koji su završeni tokom poslednje decenije uprkos globalnoj ekonomskoj krizi. Predstavljeno je pozorište Thalia, kao i galerija Arquipelago koju su projektovali arhitekte Goncalo Byrne i Barbas Lopes.

 

Nemačka: Koliko barijere imaju uticaj na gradove

Autori: Marianne Birthler, Lars Krückeberg, Wolfram Putz, Thomas Willemeit; Lokacija: Giardini

Ulaskom u Nemački paviljon posetioci su suočavaju s velikim zidom. Međutim, kako se dalje kreću uočiće da su to samo fragmenti. Sa zadnje strane fragmenata mogu se naći detalji o zgradi ili lokaciji koja se nalazi na putu Berlinskog zida. Ovom izložbom dovodi se u pitanje uticaj koji barijere i ograde imaju na gradove i zemlje.

 

Argentina: Javni prostori dolaze s demokratijom

Autori: Javier Mendiondo, Pablo Anzilutti, Francisco Garrido, Federico Cairoli; Lokacija: Arsenale

Velika ogledala okružena zelenilom ukazuje na brojne parkove i javne prostore koji su nastali u Argentini nakon ponovnog uspostavlajnja demokratije 1983. godine.

 

Paviljon za pronalaženje ljubavi

Ovogodišnje Bijenale sadrži i mnoštvo paviljona koji ne pripadaju nijednoj zemlji. Najveće iznenađenje od njih je Cruising Pavilion. Cruising se kao termin koristi za pronalaženje slučajnog, potencijalnog seksualnog parnera. Dakle, kroz paviljon Cruising podstaknuta je analiza oblikovanja arhitekture seksualnošću. Hoćete prvo ovaj paviljon da posetite? Evo adrese: Spazio Punch, Isola della Giudecca

A naš paviljon u Veneciji?

Naravno, kada ste na Bijenalu ne smete propustiti srpski paviljon, a ne bi bilo loše da posetite i komšijske: crnogorski i hrvatski.

Tekst, foto: Dezeen

Kad ste već ovde…

Javni prevoz postaje besplatan u celoj Estoniji

$
0
0

U glavnom gradu Estonije ukinuta je nadoknada za vožnju autobusima i tramvajima još 2013. godine, a novi plan, koji stupa na snagu 1. jula, ide korak dalje.

Nedavno smo pisali o inicijativi da javni prevoz u pet nemačkih gradova postane besplatan kako bi se ispunile nove regulative koje je propisala Evropska unija u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha. Estonija izgleda ne čeka na packe od predstavnika EU već uvodi nove standarde koji su iznad onih evropskih.

Naime, estonska prestonica Talin ukinula je nadoknadu za vožnju još 2013. godine, a žitelji ovog grada su ovu meru podržali tako što sve manje i manje koristili automobile. Vlada Estonije se nada da će isti efekat postići i nakon što, kako piše HuffPost, 1. jula učini javni prevoz besplatnim u celoj zemlji! Ovaj korak će biti najveći projekat besplatnog prevoza u celom svetu.

Broj parking mesta se u Talinu sistematski smanjuje kako bi se vozački destimulisali da u grad idu kolima; Foto: Daria Nepriakhina, Unsplash

Javni prevoz će biti besplatan samo za žitelje Estonije – ne i za turiste.

Naravno, to ne znači da Estonci više nikada neće morati da kupe autobusku kartu, već da će prevoz javnim autobusima do ruralnih destinacija biti besplatan. Građani će i dalje plaćati vozne karte, međutim cena karata za javne vozove će biti osetno jeftinija zahvaljujući subvencijama. Ove cenovne olakšice neće važiti za turiste već isključivo za građane Estonije.

Kako bi se dodatno razgranala autobuska mreža u državi, vlada Estonije će donirati 15 miliona evra.

Ovaj potez ne samo da će smanjiti emisiju štetnih gasova već će žiteljima Estonije omogućiti veću mobilnost. Kako kaže Alan Alakula iz gradske uprave, besplatan javni prevoz će omogućiti onima s niskim primanjima da „prihvate poslove u širem području od onoga koji mogu da pređu peške.“

Teško menjanje navika

Istraživanje koje je sproveo Oded Cats, profesor na tehnološkom fakultetu Delft, pokazalo je da je besplatan prevoz u gradu zaista učinio one s nižim primanjima pokretnijim, ali da stopa zaposlenosti u ovoj grupi nije porasla. U istraživanju se takođe navodi da je došlo do porasta korišćenja javnog prevoza za 14 posto, kao i da je došlo do pada u upotrebi automobila u gradu za 10 procenata. Istraživanje je takođe pokazalo da je do povećanja upotrebne javnog prevoza došlo od ljudi koji inače koriste autobuse i tramvaje ili od onih koji su ranije pešačili.

Alakula je za HuffPost rekao da se „nada da će ovo ljudima dati dobar razlog da manje koriste automobil, odnosno, da ga ne koriste uopšte tokom radnih dana. U Talinu imamo nekoliko mera kojim želimo da smanjimo upotrebu automobila. Pored besplatnog javnog prevoza, tu su i trake rezervisane samo za autobuse, puno garaža za bicikle, a pritom smo povećali cene parkiranja za vozila i smanjili broj parking mesta.“

Kad ste već ovde…

Viewing all 7398 articles
Browse latest View live