Quantcast
Channel: Gradnja
Viewing all 7398 articles
Browse latest View live

Pločice s motivom džungle krase novi hotel u Grčkoj

$
0
0

Grčki hotel Casa Cook dočekaće vas s neobičnim muralom s egzotičnim životinjama.

Koristeći se motivima iz prirode, poput drveća i životinja, ruska umetnica i ilustrator Karina Eibatova dizajnirala je pločice koje, poput murala, dekorišu recepciju novog hotela na Rodosu. Divljina predstavljena kroz crteže stvarnih i zamišljenih bića u bujnoj vegetaciji čini ovaj prostor ušuškanim i daje mu novu dimenziju razigranosti.

Magical jungle 01

Mural je kvadratnog oblika: 3×3 metra.

Magical jungle 02

Magical jungles, kako je ime ovim jedinstvenim pločicama, predstavljaju i određeni vid veze s okolnom prirodom hotela, piše Designboom.

Magical jungle 03

U prostor restorana, kojim dominira drvo i zemljani tonovi, flora i fauna predstavljena na pločicama kao da se prirodno uklopila.

Magical jungle 04

Magical jungle 05

Magical jungle 07

Hotel Casa Cook, kojeg karakteriše boho stil, dizajniran je u neutralnim tonovima. Živopisni mural daje enterijeru upečatljiv izgled.

Magical jungle 08

Magical jungle 10

Magical jungle 09

Foto: Georg Roske

Pogledajte kako je ovaj hotel u Kini podignut za samo sedam meseci.

Firme iz kategorije Pločice:

Dodaj firmu u Adresar


Nevidljiva kuhinja koja vam pomaže u spremanju jela

$
0
0

U milanskoj četvrti Zona Tortona, Miele je predstavio instalaciju u obliku prstena prečnika osam metara i mase nekoliko tona – koja kuva!

Renomirani nemački proizvođač kuhinja Miele, na proteklom sajmu nameštaja u Milanu predstavio je nevidljivu kuhinju koja je nevidljiva u smislu da ni jedan kuhinjski uređaj nema istaknut položaj, nego je fokus isključivo na potrebama korisnika. Dva kulinarska majstora pripremila su obrok od tri jela, a u tome im je pomagao virtuelni kuhinjski pomoćnik.

Softver je analizirao menije, vagao sastojke, davao savete o pripremi i održivom pristupu hrani i sve tu u zavisnosti od nivo kulinarskog znanja korisnika, raspoloživih namirnica.  Intervenisao je samo kad bi stvari mogle poći naopako.

Nevidljiva-kuhinja-miele-2

Kuhinja u obliku prstena prečnika osam metara i mase nekoliko tona visila je nad glavama posetilaca.

Rerne bez ručke

Miele je u Milanu predstavio i novu seriju ugradnih uređaja ArtLine. Rerne i kombinovane jedinice napravljene su bez ručki, što omogućava bolju estetsku integraciju uređaja u kuhinjske elemente. Ti proizvodi će se, dostupni i u sivoj Graphite boji, naći u prodaji od leta.

Miele-rerna-bez-rucki

Nove mašine za pranje sudova iz serije G 6000 EcoFlex dostupne su odmah. One nude vrhunske rezultate pranja svojim dodatnim unapređenjima u energetskoj efikasnosti, kratkim 58-minutnim programom pranja koji rezultuje vrhunski čistim posuđem i dizajnom u obliku korpe koji je još praktičniji.

Pogledajte i providnu kuhinju koja je predstavljena na ovogodišnjem Bijenalu u Veneciji.

Firme iz kategorije Bela tehnika:

Dodaj firmu u Adresar

Puste želje ili realnost? Obnova velikih beogradskih muzeja

$
0
0

Odgovornost države pred građanima i odmeravanje snaga arhitekata.

Za poslednjih 15 godina može se reći da su blago tragične za polje kulture na nivou Srbije, a naročito Beograda. Od mnogobrojnih muzeja, manjih ili većih, nekoliko najznačajnijih je delimično ili potpuno zatvoreno, više njih funkcioniše u neadekvatnim uslovima (nedostatak izložbenog prostora), a onih nekoliko preostalih se vredno trude da ostvare kakav-takav kontinuitet u društvenoj edukaciji i stručnom/naučnom radu, što je i primarna misija ovakvih institucija.

narodni-muzej

Nekoliko ozbiljnih domaćih i gostujućih izložbi, koje zaista pogleda zavidan broj građana, poneko dešavanje manjeg formata i to je sve na godišnjem nivou. Ljudi iz struke bi već mogli da se zapitaju nije li muzeologija kao nauka postala samo predmet na Filozofskom fakultetu Odeljenja za istoriju umetnosti ili su to ipak pregrube reči za moje kolege. Istina, oni se ozbiljno trude, organizuju manje izložbe, ostvaruju projekte, manje kongrese ili konferencije, ali pred zatvorenim vratima Narodnog muzeja ili Muzeja savremene umetnosti ostaju nemoćni jer ove institucije spadaju u odgovornost pre svega državnih organa, a ne manjih ili većih nevladinih organizacija i udruženja. Spomenuo bih i izlizanu izjavu da je već uveliko postalo sramotno da gosti i turisti iz inostranstva jedino mogu da obiđu zgrade Jugoslovenske kinoteke, Muzeja istorije Jugoslavije, Istorijskog muzeja Srbije, Etnografskog muzeja i eventualno Muzeja Nikole Tesle i Muzeja nauke i tehnike, to jest, njegovih ogranaka. Sve drugo gotovo da je prestalo da postoji, a prividno se u vodičima i turističkim kartama predstavlja kao aktivna znamenitost/atrakcija grada Beograda.

Nije li muzeologija kao nauka postala samo predmet na Filozofskom fakultetu Odeljenja za istoriju umetnosti?

Kada se već spominje grad Beograd, njegov matični muzej takođe funkcioniše s polovičnim kapacitetima. Poseduje privremene upravne prostorije, kao i nekoliko muzejskih celina poput Miloševog konaka, Konaka knjeginje Ljubice, Muzeje Paje Jovanovića, Jovana Cvijića i Ive Andrića, Muzej Banjičkog logora itd., ali ne poseduje uređeni prostor u koji bi se smestila stalna postavka i u kojoj bi se odigravala drugi periodični kulturno-umetnički događaji. Možda stvar nije baš tako negativna i možda se zaista nazire rešenje ovog problema. Naime, Muzej grada Beograda je pre blizu jedne decenije, za potrebe upravne zgrade, depoa i stalnog izložbenog prostora, dobio staru zgradu Vojne akademije u Resavskoj ulici. U njoj je do skoro organizovan Oktobarski salon, ali ništa drugo značajnije iz oblasti kulture nije ugostilo ovo zdanje podignuto krajem 19. veka po projektima arhitekte Dimitrija T. Leka. Jedan od razloga je njegova decenijska devastacija, kako nebrigom odgovornih državnih institucija, tako i NATO razaranjem 1999. godine. Međutim, pre koji mesec objavljen je veoma ambiciozni konkurs za rekonstrukciju ove zgrade. Da li da ga shvatimo ozbiljno ili da ga odmah okarakterišemo kao još jedan marketinški potez aktuelne državne/gradske vlasti? Doza rezerve zaista postoji, naročito nakon konkursa za rekonstrukciju zgrade Narodnog muzeja, koja se završila ne tako slavno.

Da li ozbiljno shvatiti ambiciozni konkurs za rekonstrukciju Vojne akademije u Muzej grada Beograda nakon ne tako slavnog konkursa za rekonstrukciju zgrade Narodnog muzeja?

 

muzej-grada-beograda-resavska

Početni entuzijazam u obnovi Narodnog muzeja postepeno je jenjavao, naročito posle suspendovanja prvog idejnog rešenja profesora Dr Milana Rakočevića, koji je okarakterisan kao preskup. Šira i stručna javnost su ubrzo shvatile da za tako ambiciozne projekte država nema novca ili jednostavno ne želi da uloži isti u nešto što se neće isplatiti kroz jedan mandat. Usledio je novi konkurs 2010. godine, na kojem je pobedilo rešenje tima predvođenog profesorom Dr Vladimirom Lojanicom. Njihov projekat, ne samo savremeniji i funkcionalno-likovno zanimljiviji, već i nekoliko puta ekonomičniji, ulio je novu nadu da će zgrada Narodnog muzeja ipak doživeti svoju obnovu. Za sada, obistinila su se jedino cinična predviđanja da će zgrada dobiti samo jedno veliko krečenje, što je i urađeno obnavljanjem fasade i osvežavanjem unutrašnjeg prostora.

Za sada, obistinila su se jedino cinična predviđanja da će zgrada dobiti samo jedno veliko krečenje.

Ako uporedimo zgradu Muzeja grada Beograda sa zgradom Narodnog muzeja uvidećemo da je površina prvog oko dva puta veća od drugog, što nas navodi na logičnu pomisao – ako država nije imala novca da rekonstruiše manji, zašto bi imala novca da rekonstruiše veći muzej? S druge strane, Narodni muzej je koliko-toliko uređen za muzejsku postavku i može sebi da dozvoli još jedno u nizu privremenih „šminkanja“, dok nova zgrada Muzeja grada Beograda tek od skoro u vlasništvu te kulturne institucije i nikada nije služila kao galerijski/muzejski prostor čija se rekonstrukcija može odložiti još jednim privremenim osvežavanjem. Da ne govorimo o problemu depoa, koji je u slaučaju Narodnog muzeja prerastao u skandaloznu aferu, a da se u slučaju Muzeja grada Beograda on mora valjano osmisliti i temeljno izvesti, kako se ne bi ponovili problemi s kolekcijama mnogih naših muzejskih institucija. Na kraju, obe zgrade nisu projektovane kao muzejske, pa zahtevaju ozbiljan pristup u njihovom preprojektovanju. Arhitekta Lojanica se na kreativan način izborio s konfuznim objektom nekadašnje Uprave fondova, to jest, Državne hipotekrane banke, dok će zgrada Vojne akademije tek postati izazov za naše arhitekte. Konkursne propozicije su veoma stroge i precizne, kako po uslovima zaštite koje je propisao Zavod za zaštitu spomenika grada Beograda, tako i po funkcionalnim uslovima koje su analizirali i postavili sami kustosi i druge kolege iz Muzeja grada Beograda. Žiri je takođe sastavljen od stručnjaka iz raznih oblasti arhitekture, muzeologije, scenografije i istorije umetnosti.

lojanica-2 lojanica-1

Uzevši u obzir nivo ozbiljnosti propozicija, možemo se nadati, uz naravno veliku rezervu, da će ovaj konkurs možda i biti uspešan. Iako se rekonstrukcija možda ne izvede u neko dogledno vreme, konkursi su uvek odličan prostor za odmeravanje snaga arhitekata jer u tim situacijama oni dobijaju znatno veću slobodu u izražavanju, a političari zagarantovan pozitivan publicitet jer su nešto ipak pokrenuli s mrtve tačke.

istoričar umetnosti Marko Stojanović

naslovna fotografija: projekat Vladimira Lojanice

Solarna dolina: Energetski efikasno naselje na padinama Fruške gore

$
0
0

Na samo pet kilometara od centra Novog Sada, gradi se naselje koje svoje potrebe za energijom dobija iz obnovljivih izvora.

Osnovna ideja pri projektovanju naselja Solarna Dolina bila je da se podigne moderno, energetski efikasno naselje u lepom ambijentu – na padinama Fruške gore a opet dovoljno blizu centru grada. Zato je izabrana parcela na Mišeluku, na kojem investitor Nikola Džolev sa svojim saradnicima podiže naselje u kojem će žitelji moći čak da uzgajaju svoju hranu u bio-baštama.

Žitelji Solarne doline moći će čak i da uzgajaju svoju hranu u bio-baštama.

solarna-dolina-9

Izgradnja I faze naselja Solarna dolina je počela a nju će činiti 10 stambenih jedinica (kuće u nizu) i jedan poslovni objekat. Faza II obuhvata izgradnju objekata na površini od oko 4 hektara, primarno stambene namene ali i sadržaja koji će podići vrendost naselju. Pored trim staza, teretane na otvorenom i dečijeg igrališta u planu je izgradanja koridora sa bio-baštama u kojima će se moći uzgajati povrće, voće ili cveće.

solarna-dolina-3

Svi objekti koristiće obnovljive izvore energije. Tako će se grejanje, hlađenje i priprema sanitarne tople vode ostvarivati korišćenjem solarnih kolektora i toplotnih pumpi.

solarna-dolina-5

Mogu se očekivati oko četiri puta manji troškovi nego kod objekata vezanih na sisteme daljinskog grejanja.

Objekti su projektovani u B klasi energetske efikasnosti što znači da će potrošnja energije za grejanje/hlađenje na godišnjem nivou iznosi manje od 30 kWh/m2, dok je prosečna potrošnja u gradu oko 120 kWh/m2. U skladu sa tim, mogu se očekivati oko četiri puta manji troškovi nego kod objekata vezanih na sisteme daljinskog grejanja. Na godišnjem nivou, za stan od npr. 80 m2, očekivana ušteda iznosi oko 950 evra, u odnosu na isti stan u klasičnoj gradnji. Digitalnim regulatorima temperature moći će se kontrolisati grejanje i hlađenje u prostorijama pa će i plaćanje biti po utrošku. Za sistem grejanja, odabrano je centralno podno grejanje.

solarna-dolina-7 solarna-dolina-8

Svaka kuća u nizu ima svoj zaseban ulaz, dva privatna dvorišta i stambeni prostor na dva nivoa (prizemlje i sprat). U ponudi su opciono i garaže, koje u zavisnosti od stambene jedinice, mogu biti u sklopu objekta (suterenska etaža) ili u zasebnom objektu u nastavku niza. Od objekata koji su trenutno u izgradnji, u ponudi su stambene jedinice veličine od 80 pa sve do 160 m2.

solarna-dolina-2

Na osnovama možete videti osnove prizemlja i prvog sprata za jednu kuću u nizu sa stanom od oko 160 m2 (leva polovina ovjekta) i dva stana od po cca 80 m2 (desna polovina objekta). Veličina dvorišta varira u zavisnosti od jedinice.

solarna-dolina-4

Koliko koštaju kvadrati

Cena objekata u izgradnji (faza I) je 860 evra/m2 + pdv (10%). Cena garaže u sklopu objekta je 60% od osnovne cene po m2, a garaže u zasebnom objektu 40%. Cena dvorišta sa uređenjem je 15% od osnovne cene po m2.

Rok završetka gradnje faze I je jun 2017. godine, nakon čega se planira realizacija druge faze.

Izdvojene firme iz Adresara:

Dodaj firmu u Adresar

Bakar kao glavni detalj enterijera španskog restorana

$
0
0

Upotreba bakra ili njegova imitacija drugim materijalima u zlatno roze boji, trend je u uređenju enterijera kako poslovnih tako i stambenih prostora.

Nedavno otvoreni restoran NAC u Valensiji, karakteriše niz elemenata enterijera izrađenih od bakra. Arhitektonski studio EstudiHac potrudio se da ovaj metal skladno ukomponuje s betonskim pločama i mermernim elementima. Iako je metal, bakar ovom prostoru, zbog svoje tople boje, daje prijatan i mekši završni izgled enterijera.

enterijer-bakar-restoran-7 enterijer-bakar-restoran-6

Veliki prozori izloga mogu se po potrebi otvoriti, tako da se unutrašnjost sjedini s letnjom baštom koja se postavlja ispred restorana.

enterijer-bakar-restoran-5

Preko dvesta perforiranih diskova, postavljenih na zidove restorana, predstavlja glavni dekorativni element restorana NACOsim diskova, na zidovima se nalaze i jednostavni crteži namirnica koji suptilno krase prostor, piše Contemporist.

enterijer-bakar-restoran-4

Iznad mermernog pulta kuhinje, koja je otvorenog koncepta, postavljena je rasveta izvedena, takođe, od bakra.

Bakar u enterijeru 06

Saksije i svećnaci na stolovima, ali i držači za meni takođe su, pogađate, bakarni.

Bakar u enterijeru 07

Bakar u enterijeru 008

enterijer-bakar-restoran-3

Pogledajte još jedan restoran u kom je ovaj metal zanimljive boje glavna dekoracija.

Izdvojene firme iz Adresara:

Dodaj firmu u Adresar

Novi McDonald’s na auto-putu kod Stare Pazove

$
0
0

Na benzinskoj stanici Petrol na auto-putu Beograd-Novi Sad stiže još jedan restoran brze hrane iz popularne američke franšize.

Započeta je rekonstrukcija pumpe Petrol na auto-putu kod Stare Pazove kojom će se sagraditi restoran brze hrane McDonald’s bruto površine 640 kvadrata. Projekat je uradio arhitekta Đorđe Bajilo iz novosadskog biroa DBA dok će radove izvoditi Energo Invest Group.

mcdonalds-stara-pazova-2

Poznato je da se McDonald’s restorani podižu veoma brzo pa se završetak radova očekuje već 10. jula 2016. godine. Ovo je inače šesti po redu McDonald’s restoran čije je projekat uradio DBA.

Foto: DBA

Tikkurila otvorila Color Studio u Beogradu i Novom Sadu

$
0
0

Treba vam besplatna stručna pomoć u vezi s uređenjem doma ili želite da se upoznate s tehničkim karakteristikama proizvoda? Color Studio je pravo mesto za vas!

Kompanija Tikkurila otvorila je nedavno u Beogradu i Novom Sadu Color Studio čiji je glavni cilj da se profesionalci i potrošači na kvalitetan i kreativan način upoznaju sa svim tehničkim karakteristikama, prednostima i načinima primene proizvoda za upotrebu u okviru dekorativnog i građevinskog programa.

tikkurila-color-studio-1

Sa otvaranja Color Studija u Novom Sadu

Color Studio ponudio je u i mogućnost svakodnevnog savetovanja sa arhitektom od 9-17h.

Color Studio je mesto gde potrošač može da dođe po savet arhitekte, besplatno, svakodnevno, bez zakazivanja. Ne samo da može da se posavetuje, već je u mogućnosti da na licu mesta pokaže kako izgleda određena boja pod različitim vrstama svetla, kako se nanosi na zidove, pogleda izbor tapeta, rešenja za dečije sobe, kancelarije, sve prostorije u domu.

Pomerajte ekran i izaberite boju da biste videli kako će izgledati soba #tikkurila #color #colors #interior

A photo posted by Igor Conic (@igorconic) on

Arhitekta je na raspolaganju za sva pitanja koja se tiču uređenja enterijera i eksterijera, dobijanje idejnog rešenja, isprobavanje i kupovinu boja i materijala, kao i preporuku za majstora.

Color Studio i trening centar nalazi se na Novom Beogradu i otvoren je u saradnji sa Roma Company dok je u Novom Sadu Color Studio realizovan sa firmom Cosmos Color.

Interesuje vas kako se pravilno kreči? Pročitajte ovde.

Arhitektura na petom mestu zanimanja po stopi samoubistava

$
0
0

Studija u SAD pokazala su da osobe koje se bave arhitekturom i inženjerstvom sklone samoubistvima.

Prošle nedelje objavljena je studija sprovedena od stane Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti koja je pokazala da su arhitekte pete na listi zanimanja koji će, verovatnije nego ostali, dići ruku na sebe.

Studija je obuhvatila 17 država u SAD i 12.312 osoba koja su počinila samoubistvo tokom 2012. godine. Stopa koja je dobijena spam broja samoubistava na 100.000 stanovnika sračunata je za svako zanimanje a za arhitekturu i građevinarstvo ona iznosi 32,2.

Zanimanja kao što su poljoprivreda, ribarstvo i šumarstvo nalaze se prvom mestu na ovoj neslavnoj listi sa stopom 84,5. Ostala zanimanja rangirana lošije od arhitekture, jesu građevinski radnici, radnici na održavanju i popravkama.

Najniža stopa samoubistava javlja se kod onih osoba koje se bave obrazovanjem i obukom.

 

Umetnici, dizajneri, sportisti i mediji su na sedmom mestu s rejtingom 24,3 dok najnižu stopu samoubistava (7,5) imaju oni koji se bave obrazovanjem i obukom.

Po broju samoubistava, Srbija u svetu zauzima vrlo visoko 13. mesto. Na 100.000 stanovnika, ukupno petnaestoro su samoubice. Podatak je još sumorniji u Vojvodini, gde na svakih 17 sati neko sebi oduzme život.

Imate problem i želite razgovor?

SOS telefon  – 0800-300-303 (Centar Srce)


U izgradnji najzelenija železnička stanica na svetu

$
0
0

Projekat nove stanice Kaohsiung na Tajvanu ima za cilj da objedini sve vidove transporta i ujedno stvori novu zelenu oazu grada.

Holandska firma Mecanoo Architecten predstavila je projekat nove stanice Kaohsiung koji podrazumeva izgradnju podzemne železnice kao i integrisanje ostalih sistema transporta u jedan hab. Stanica koja će zauzimati površinu od 8,5 hektara, predstavljaće novu zelenu vezu zgrada kako u pogledu saobraćaja tako i društvenih aktivnosti putnika koji će, umesto u čelik i staklo, gledati u zelenilo i šumu.

Kaohsiung Station 02

Svojom krivolinijskom formom, koja čini nadzemni a ujedno i zeleni deo stanice, stvoriće se veze između voznih, metro i autobuskih stanica. Takođe, razviće se plan za organizovanje zelenih površina za odmor i biciklističke i pešačke staze, piše Archdaily.

Kaohsiung Station

Nova izgrađena struktura povezaće i postojeće hotele, poslovne zgrade ali i restorane i prodavnice, koji će se tek otvarati u ovoj zelenoj gradskoj zoni.

Kaohsiung Station 05

Prostrana zelena struktura natkrivaće gradski trg, kako bi se omogućilo okupljanje ljudi i odvijanje aktivnosti uprkos tropskoj klimi koja vlada na Tajvanu.

Kaohsiung Station 04

Proces izrade projekta nove stanice Kaohsiung odvijao se od 2014. a njegova potpuna realizacija očekuje se u 2024. godini.

Pogledajte kako izgleda ekološka krovna konstrukcija francuske železničke stanice.

Konkurs za Blok 18: Ogledalo novobeogradskog modernizma

$
0
0

„Nisam pogledao sve prispele radove, ali pogledavši prvonagrađeno rešenje, nisam siguran da je konkurs u potpunosti uspeo“ – kaže istoričar umetnosti Marko Stojanović.

Završen je još jedan javni arhitektonsko-urbanistički konkurs u Beogradu. Ovaj put za blok 18, deo Novog Beograda koji izlazi na Savu i gleda na savamalsku padinu starog beogradskog jezgra. Autori prvonagrađenog rešenja su arhitekte Vanja Panić, Marko Vesković i Aleksandar Knežević.

projekat-resenje-blok18

Njihov projekat predviđa izlazak Novog Beograda na savsku obalu naspram starog gradskog centra, s bogatim poslovnim, ali i kulturno-umetničkim sadržajem. Pažnju nam skreće zgrada opera za platoom, osmišljenim kao reminiscencija na Trg Sv. Marka u Veneciji. Tu je i nova koncertna dvorana, kao i savremena gradska galerija – sav onaj sadržaj koji je izostao u planiranju Beograda na vodi, jer je i cilj samog konkursa bio davanje predloga za neku vrstu “obale kulture”. Naravno, stambeno poslovni sadržaj je prisutan, naročito na obodima bloka, gde se ističe nekoliko višespratnih poslovnica. Urbana zona ne izlazi na samu obalu jer se između njih nalazi širok pojas parkovske površine i šetališta. Na prvi pogled – sve je tu i na svom mestu…

Forma i raspored objekata deluju monotono i pomalo prevaziđeno, a nije ostavljen ni jedan karakteristični centralni motiv, koji bi svojom funkcijom i arhitekturom skretao pažnju.

Međutim, kada se malo bolje razmotri samo rešenje, uviđaju se krupni nedostaci. Urbanizam idejnog rešenja prati novobeogradsku blokovsku matricu, ali gustinom objekata potpuno negira novobeogradski koncept Le Korbizjeove Atinske povelje. Možemo reći da je taj koncept u neku ruku i prevaziđen ili nedovoljno isplativ jer je nastajao u epohi socijalizma, gde se nije razmišljalo kroz kapitalističku prizmu isplativosti izgrađenih građevinskih površina, ali ne i da je ovo rešenje pravi odgovor. Forma i raspored objekata deluju veoma monotono i pomalo prevaziđeno, a nije ostavljen ni jedan karakteristični centralni motiv, koji bi svojom funkcijom i arhitekturom skretao pažnju. Prostor Bloka 18 je kao stvoren da se na njemu eksperimentiše s nekom poslovnom kulom ili ekskluzivnim hotelom, ali autori kao da nisu želeli da budu nametljivi i takvim rešenjem konkurišu kuli Beograda na vodi.

Naravno, nakon ovih kritika, nikako ne treba posumnjati u stručnost i maštovitost prvonagrađenih autora. Pre će biti da su oni ovom konkursu pristupili oportunistički, to jest, da su smisleno predložili ovakvo pojednostavljeno rešenje jer su svesni finansijskih mogućnosti grada Beograda i senzibiliteta budućih investitora, koji neće moći da u kulturni sadržaj ulože ni polovinu novca koji se investira u program komercijalnog karaktera.

Beograd neće još dugo biti spreman za savremena urbanistička rešenja i nastaviće da sledi zastarele koncepte iz kraja 90-ih i početka 2000-ih godina.

Po svemu sudeći, Beograd neće još dugo biti spreman za savremena urbanistička rešenja i nastaviće da sledi zastarele koncepte iz kraja 90-ih i početka 2000-ih godina. Ali to ne opravdava ovaj ili neke buduće žirije, da ne potenciraju savremenost, makar i u konkursnim idejnim rešenjima.

Beograd u ogledalu

beograd-u-ogledalu

Po mnogima koji su ispratili ovu konkursnu utakmicu, pobednik “publike” definitivno je mladi arhitekta Jug Cerović, sa svojim rešenjem Beograd u ogledalu. Jedno sarkastično, a po nekima i tragikomično rešenje u kojem Beograd na vodi nema premca i da njegovi stanovnici ne bi trebali da uživaju u ništa lepšem pogledu do pogleda na vedutu sopstvene gradske celine. Mislim da je ovo rešenje izmamilo osmeh i samog gradskog urbaniste…

 

O autoru teksta

marko-stojanovicMarko Stojanović, diplomirani istoričar umetnosti, vlasnik je jedinstvenog showrooma Shamliza u Beogradu. Aktivno se bavi temama arhitekture i urbanizma u glavnom gradu.

Prvi pametni telefon s termovizijskom kamerom

$
0
0

Cat S60 ima ugrađenu FLIR-ovu termovizijsku kameru kojom se mogu pronaći hladni mostovi, cevi u zidovima i mesta na kojima dolazi do stvaranja vlage.

Kompanija Caterpillar, poznatog po proizvodnji građevinskih mašina, lansirala je na naše tržište novi model pametnog telefona S60 zasnovanog na Android operativnom sistemu koji, odmah pored standardne kamere, ima ugrađen senzor Lepton koji FLIR kamerama omogućava snimanje u potpunom mraku.

cat-s60-4

Cat S60 zadovoljava vojni standard 810G što znači da ga možete bez problema ispustiti na beton sa 170 centimetara visine.

S60 je prvi mobilni telefon s integriranim senzorom te vrste. Deblji je od većine današnjih smartfona (oko 1,2 centimetra), ali on je ionako namenjen ljudima koji puno vremena provode na terenu, u nesvakidašnjim (pa i ekstremnim) radnim uslovima.

Saznajte gde su vam hladni mostovi i gde vam je loša izolacija pomoću ovog telefona.

Termovizijske kamere se već odavno koriste u građevinarstvu međutim, ovo rešenje je veoma praktično jer se kombinuje dva uređaja u jednom. S60 sa FLIR kamerom će vam poslužiti i kao brz Android telefon ali i kao odličan alat za vizuelizaciju energetskih gubitaka, detekciju loše izolacije, otkrivanje curenja vazduha, pronalaženje vlage i buđi u materijalima, otkrivanje toplotnih mostova, lokalizovanje curenja cevi i ravnih krovova, utvrđivanje ispravnosti podnog grejanja, otkrivanje električnih kvarova i druge primene.

cat-s60-3

Otporno kućište

Cat S60 je inače veoma izdržljiv telefon. Pored toga što ima bateriju kapaciteta 3.800 mAh, on je opremljen i čeličnim okvirom i zaštitnim staklom Gorilla 4 kako bi zadovoljio vojni standard 810G. To znači da ga možete bez problema ispustiti na beton sa 170 centimetara visine!

Zaptivanjem zvučnika i ulaza za slušilce, telefon može funkcionisati i do dubine od pet metara!

Takođe, S60 je vodotporan na uranjanje do dva metra dubine. Pritiskom na nekoliko prekidača – koji zaptivaju zvučnik, ulaz za slušalice i otvor za mikrofone – može funkcionisati ispod površine oko sat vremena, na dubini od čak pet metara.

cat-s60-2

Što se tiče tehničkih specifikacija telefona, opremljen je sa 32 GB memorije, 3 GB RAM-a, osmojezgranim procesor Snapdragon, ekranom dijagonale 4,7 inča i rezolucije 1.280×720 piksela kojeg je moguće koristiti u rukavicama, a dolazi sa Android Marshmallow operativnim sistemom.

U Srbiji će se naći u prodaji krajem jula a najavljena cena je 82.990 dinara.

Pogledajte i kako izgleda FLIR-ov dodatak za iPhone i Android koji telefon pretvara u termovizijsku kameru.

Najveći mural u Parizu napravljen origami tehnikom

$
0
0

Čak 15.000 ptica naselilo je fasadu jedne zgrade u prestonici Francuske. Stanari nemaju problema s njima jer su sve one od papira.

Francuska umetnica Mademoiselle Maurice, koja u svojim delima uglavnom koristi tradicionalnu japansku tehniku origami, kreirala je 3D mural koji je postavljen na fasadu tamne boje čime je ovaj šareni mural dodatno akcentovan. Mural nazvan Lunar Cycles visoke je 15, a dugačak čak 140 metara!

Najveci mural Pariza 01

Raznobojne origami ptičice, iako privremenog karaktera, svojom 3D formom stvaraju osećaj dubine, piše Contemporist.

Najveci mural Pariza 02

Čitav proces kreiranja murala trajao je tri nedelje. Prvi korak bio je krečenje čitave fasade objekta u crno, kako bi se istakla origami struktura. Da bi se instalacija realizovala, korišćeno je 500 litara boje za farbanje i 15.000 papira od kojih su napravljene origami ptičice.

Najveci mural Pariza 03

Ova neverovatna instalacija je ujedno i najveći mural u Parizu koji će se moći videti do kraja avgusta kada je planirano njeno uklanjanje.

Najveci mural Pariza 04

Foto: Galerie Mathgoth

Najveci mural Pariza 05

Još fotografija s prikazom procesa stvaranja murala, kao i završen rad, možete videti na Instagram profilu umetnice a mi vam donosimo samo neke od njih:

More.coming.soon….. #Rainbow #origami

A photo posted by @mademoisellemaurice on

Pogledajte i ovu zgradu u Beogradu čiju su fasadu ukrasili leptirići.

Ponovo aktuelno: Novi pogled na Terazijsku terasu

$
0
0

Prema idejnom rešenju za projekat izgradnje novog trga u Beogradu, uskoro bi trebalo da se uradi i tehnička dokumentacija.

Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda objavila je obaveštenje o pregovaračkom postupku bez objavljivanja poziva za konsultantske usluge pri izradi tehničke dokumentacije za uređenje buduće Terazijske terase, piše eKapija.

terazijska_terasa_novo-1

Prvonagrađeno idejno rešenje za projekat Terazijska terasa potpisuje arhitektonska kancelarija ARCVS – Beograd i arhitekta Branislav Redžić. Taj studio će biti i konsultant u izradi tehničke dokumentacije.

terazijska_terasa_novo-3

Nagib terena uslovio je stepenasti trg. Površina popločanog dela je oko 4.000 m2, a prostor je okružen zelenilom. Zeleni deo uz popločani trg biće ispresecan stazama za šetnju i odmor. Biće prilagođen deci, starijim osobama i naravno osobama smanjene pokretljivosti.

terazijska_terasa_novo-5

Stepenice duge stotinak i široke oko 40 metara biće popločane granitom, a u središnom delu će se prelivati voda. Stepenice će omogućiti spektar različitih komunikacija, susreta i događaja.

terazijska_terasa_novo-4

Pročitajte i članak velikim gradilištima u Beogradu.

Firme iz kategorije Popločavanje:

Dodaj firmu u Adresar

Nije lepa ali je izdržljiva: Ova 3D štampana kuća otporna je na jake zemljotrese

$
0
0

Kineska kompanija napravila je za samo 45 dana kompletnu kuću od 400 kvadrata koristeći tehnologiju 3D štampe.

Nekada su 3D štampači pravili samo sitnije predmete i pojedine delove nameštaja. Kako su vremenom napredovali, postajali su sve veći i složeniji, tako da su sada sposobni da „odštampaju“ kompletnu kuću. I to kakvu!

Kineska kompanija HuaShang Tengda napravila je kuću 3D štampačem koja može da izdrži zemljotrese jačine do 8.0 po Rihterovoj skali!

China-3D-Printed-House-3

Iako oni nisu prvi koji su napravili 3D štampanu kuću, svakako su prvi koji su to uradili iz jednog dela. Uglavnom se do sada štampao deo po deo, pa se to sve posle sastavljalo na licu mesta. U ovom slučaju, veliki 3D štampač razvijan nekoliko godina je za svega 45 dana napravio kuću od 400 kvadrata kao jedna celina, piše Inhabitat.

Zemljotres jačine 8.0 spada u razarajuće zemljotrese koji mogu prouzrokovati ogromnu štetu i do hiljadu kilometara od epicetra.

Za potrebe pravljenja kuće iskorišćeno je 20 tona betona. Kompanija, doduše, nije objavila koji je tačno cement koristila niti koja je bila receptura za betonsku mešavinu.

China-3D-Printed-House-2

Ono što svakako izdvaja ovu kuću od ostalih napravljenih istom metodom, jeste činjenica da može da izdrži veoma jake zemljotrese. Podsetimo, zemljotres jačine 8.0 spada u razarajuće zemljotrese koji mogu prouzrokovati ogromnu štetu i do hiljadu kilometara od epicetra.

Pogledajte i kako su Kinezi izveli rekonstrukciju mosta za svega 43 sata.

 

Kako ugraditi roletnu za samo 15 minuta

$
0
0

VELUX ima jedinstven sistem za ugradnju roletni za krovne prozore Pick&Click koji štedi vaše vreme.

Zahvaljujući ovom inovativnom sistemu potpuno sami možete ugraditi unutrašnje roletne, i to za samo 15 minuta! To je idealna prilika da osvežite svoj dom i testirate svoje “uradi sam” umeće.

Kao što možete videti u sledećem video-prilogu, potrebno je svega par koraka da sve klikne na svoje mesto:

Koje sve unutrašnje roletne postoje?

  • Roletne za zatamnjenje;
  • Roletne za prilagođavanje svetlosti;
  • Roletne za dekoraciju: rimske roletne, plisirane roletne, unutrašnje roletne s vođicama, plisirane roletne.

ugradnja-unutrasnje-roletne-5

ugradnja-unutrasnje-roletne-3

Zašto ugraditi VELUX unutrašnje roletne?

  • Zato što su idealno rešenje za ublažavanje i kontrolu jačine dnevne svetlosti;
  • Zato što obezbeđuju privatnost;
  • Zato što imaju jedinstven dizajn;
  • Zato što omogućavaju ručno i upravljanja preko daljinskog upravljača;
  • Zato što ih je uz pomoć jedinstvenog Pick&Click® sistema moguće ugraditi za maksimalno 15 minuta.

ugradnja-unutrasnje-roletne-6

Ako ste već odabrali VELUX roletne po svojoj meri, preostaje još samo da ih montirate uz pomoć inovativnog Pick&Click® sistema i osvežite svoj dom prekrasnim roletnama koje je za ovu sezonu pripremio VELUX.

ugradnja-unutrasnje-roletne-4

Više informacija potražite o VELUX krovnim prozorima i unutrašnjim roletnama potražite na sajtu.


Zgrada koja svojim oblikom odaje svoju namenu

$
0
0

Usred jednog tipičnog danskog predela izdiže se moderna zgrada koja iz daleka izgleda nacrtana. Nije crtež. To je zaista zgrada koja podseća na police za knjige!

Arhitektonski biro Schmidt Hammer Lassen architects dobio je zadatak da isprojektuje funkcionalnu zgradu koja će služiti kao arhiv za knjige i dokumenta i to tako da unutrašnjost bude fleksibilna kako bi ona mogla efikasno koristiti. Osim toga, od arhitekata se zahtevalo da temperatura u budućoj zgradi od 4.800 kvadrata bude strogo regulisana ali i, još zanimljive, da njen oblik odaje njenu namenu.

„Novi državni arhiv trebalo je da bude jednostavan, moderan, minimalistički i dizajniran objekat u skladu sa pravilima održivog razvoja.“

Mi smo hteli da unesemo umetnički element zgradi kako bismo joj podarili specifičan karaker.

– kaže Rasmus Kierkegaard, partner u birou Schmidt Hammer Lassen architects.

Foto beton

„Potraga za odgovarajućim umetničkim elementom dovela nas je na ideju da čitavu fasadu uobličimo kao police za knjige. Foto beton bio je idealno rešenje za ostvarenje ovog cilja“, nastavlja Kierkegaard. „Već smo znali za jednu umetnicu koja je mogla da prenese našu ideju na površinu betona. Građevinska kompanija KPC Byg A/S podržala je našu ideju od samog početka i rezultat je savršeno odgovarao jednostavnoj kockastoj arhitekturi zgrade.“

Viborg Landsarkiv, Provincial Archive, DenmarkViborg Landsarkiv, Provincial Archive, Denmark

Najveći izazov u okviru ovog projekta predstavljao je ograničen budžet kao i ispunjenje različitih tehničkih uslova kao što su regulisanje vlažnosti i temperature vazduha tako da odgovaraju nameni arhiviranja. Ipak, najveći izazov predstavljalo je oblikovanje zgrade arhiva koja bi ljudima nešto značila. „Rezultat odgovara gotovo 100-procentno onome što smo zamislili. Umetnička forma razvijala se u hodu i uz blisku saradnju s umetnicom Grethe Sorensen i građevinskim preduzećem KPC. Na kraju nam je uspelo da od jedne jednostavne zgrade napravimo nešto posebno“, zaključuje Kierkegaard.

Izbliza se na fasadi prepoznaje samo šema od tačaka, ali iz daleka zgrada izgleda kao trodimenzionalne police za knjige.

Državni arhiv Viborg je sjajan primer kako se pomoću foto betona može naglasiti svrha jedne zgrade, a fasada oblikovati kao nosilac značenja. Izbliza se na fasadi prepoznaje samo šema sastavljena od međusobno različito udaljenih tačaka, ali iz daleka zgrada izgleda kao trodimenzionalne police za knjige što na posatrača ostavlja nezaboravan utisak.

Pogledajte i kako izgleda zgrada napravljena od crvenog betona.

Izvor: Beton.org; Foto: Helene Høyer Mikkelsen; prevod: Jadranka Bokan

Mobilni radni prostor za slobodne strelce

$
0
0

Minima moralia je predlog urbane instalacije u vidu radnog prostora za slikare, vajare, arhitekte, krojače, muzičare i sve druge kreativce.

Londonske arhitekte Jonas Prišmontas i Tomaso Boano dizajnirali su mobilnu radnu jedinicu u nadi da poboljšaju uslove rada u Londonu pa i drugim gradovima. Njihova ideja je da se mobilne kancelarije/ateljei postavljaju širom grada u neiskorišćene javne i privatne prostore i tako stvore novu tipologiju za kreativnu zajednicu.

Minima moralia 01

Minima moralia se može jednostavno prilagoditi radu arhitekti, slikara, vajara, krojača kao i drugih umetnika, piše Designboom.

Minima moralia 02

Mobilna radna jedinica dizajnirana je od modularnog čeličnog okvira, koji je popunjen polutransparentnim materijalom kako bi se radni prostor povezao sa okruženjem.

Minima moralia 03

Unitrašnjost ispunjavaju police i radne površine koje se lagano mogu dopuniti i prilagoditi pojednicu.

Minima moralia 04

Minima moralia 05

Minima moralia prema rečima arhitekti predstavlja vrstu društvenog eksperimenta koji promoviše interakciju među ljudima i povezanost između privatnih prostora i javne upotrebe.

Minima moralia 06

Zelene površine i dvorišta stambenih četvrti Londona često su napuštena ili zloupotrebljena. Minima moralia predstavlja projekat koji kao nekakva vrsta urbane akupunkture pronalazi takva mesta i efikasno donosi život u njih.

Minima moralia 07

Minima moralia 08

Optička iluzija na zgradi Frenka Gerija u Parizu

$
0
0

Svetlosna instalacija Daniela Burena u potpunosti je izmenila karakterističnu zgradu Fondacije Luj Viton.

U skladu sa misijom Fondacije Luj Viton, čiju je zgradu u obliku oblaka projektovao Frenk Geri, 11. maja 2016. godine predstavljena je svetlosna instalacija Opservatorija svetlosti (L’Observatoire de la Lumière) istaknutog francuskog umetnika Daniel Burena.

FLV Instalation 04

Poznat po svom radikalnom umetničkom opusu, Daniel Buren od 1960. godine, razvija i upotrebljava originalni vizuelni alat koji je nastao kao igra naizmeničnih belih i obojenih vertikalnih pruga koje stvaraju optičku iluziju. U početku su to bile samo slike na platnu, ali su vremenom počele da se prenose u prostor i kreiraju novi kontekst javnih prostora, muzeja, otvorenih galerija…

FLV Instalation 01

Koncept umetničke instalacije nastao je u dijalogu između savremene umetnosti koja je inspirisana magičnom arhitekturom objekta.

FLV Instalation 06

Dominantne površine dvanaest jadara prekrivene su nizom filtera u trinaest odabranih boja koje su razdvojene naizmenično rasporedjenim belim i prozirnim nizovima koji formiraju šarene linije usmerene pod pravim uglom na tlo kreirajući opticku iluziju da se forme pojavljuju i nestaju sa promenom ugla pod kojim padaju sunčevi zraci u toku jednog dana.

FLV Instalation 013

Kroz igru boja, planova, refleksija, senki i kontrasta, umetnik je na svoj jedinstven nacin redizajnirao objekat i u isto vreme predstavio potpuno novi doživljaj kako arhitektonske forme tako i enterijera.

FLV Instalation 08

Bernard Arnault, predsednik Fondacije Luj Viton, izjavio je da je ovaj projekat od velikog značaja za Fondaciju i da je Daniel Buren osmislio grandiozani očaravajući projekat koji je nastao kao rezultat originalnog dijaloga sa autorom objekta Frenk Gerijem i sa specifičnom arhitekturom njegovog dela.

FLV Instalation 09

FLV Instalation 011

O autoru

Marijana Kaštelan je arhitekta u beogradskom arhitektonskom birou Atelier Kaštelan a ujedno vodi i blog Archystyle.com

Izvor: Dezeen

Murali na ovim zidovima aktiviraju se zajedno s vašim pokretima

$
0
0

LED ekrani na zidovima u ovoj zgradi reaguju na pokrete prolaznika, pa se sam tim menja i izled prikazanog murala.

Unutar Terrell Place u Vašingtonu, zidovi hola transformisani su u ogroman pokretni mural koji reaguje na pokrete ljudi. Ideja arhitektonskog studijo ESI Design bila je da transformiše ulazni hol ove kulturne insititucije u scenu koja nosi raznobojan i razigran mural.

Dizajn ove kompozicije podrazumevao je integrisanje 157 kvadratnih metara LED ekrana u arhitektonsku formu. Ovakav spoj proizveo je dinamično i uvek različito umetničko delo, piše Contemporist.

Zidovi pokretnog dizajna programirani su na tri vizuelna režima: Seasons, Color Play, i Cityscape.

Svaki režim može se programirati na različite vremenske intervale i sekvence, tako da posetioci i ako dolaze više puta na dan, nikada neće videti iste prikaze.

Pogledajte kako ovi zidovi funkcionišu:

Pročitajte više o muralima i fototapetama.

Sklopiva kuća iz Hrvatske za koju vam ne treba građevinska dozvola

$
0
0

SMO je sklopivi mobilni objekat koji je potpuno energetski autonoman a pritom i odlično enterijerski rešen. 

Ukoliko vas ne drži mesto i ne želite da živite uvek na istoj lokaciji, vi ste idealni kandidat za ovakvu jednu kuću putujuću. SMO je ustvari idealna za vikendicu, jer se kamionom može postaviti gde god želite. Istovara se autodizalicom i praktično se odmah može koristiti. Treba samo pričekati nekoliko minuta da se zatvorene ploče kuće hidraulički otvore i ona se praktično odmah može koristiti.

Kuću je projektovao arhitektonski biro G&O koji je ujedinio više različitih struka i proizvođača kako bi SMO ugledao svetlost dana.

 

Za SMO ne trebaju priključci za struju, vodu i kanalizaciju. Fotonaponski moduli proizvode električnu energiju a solarni kolektor zagreva toplu vodu u 150 litarskom rezervoaru, a po potrebi voda se dodatno zagrejava fasadnim gasnim bojlerom. SMO sakuplja kišnicu s ravnog krova koju preprethodno grubo pročisti, a potom preko petoslojnog filtera pretvara u pitku vodu.

Ekološki svesna

Otpadne vode (tuš kabina) se odvode u 40 litarski inox rezervoar i služe za zasebno ispiranje WC šolje. Otpadne i fekalne vode se putem drobilice spremaju u polietilenski biološki uređaj na bazi aktivnog mulja. Oksidacija otpadnih voda se vrši dodavanjem vazduha pomoću kompresora i time pospešuje pročišćavanje organskih stvari aerobnim mikroorganizmima.

SMO-kuca-hrvatska-3

SMO kuća se pravi od 15 pa sve do 54 kvadrata

Kada vam nakon nekog vremena ista plaža, isti restorani i iste komšije dosade, kuća se jednostavno sklopi i preveze na drugu lokaciju.

Ne morate posedovati ni građevinsko zemljište. Umesto da uložite pare za građevinsku parcelu, zemlju možete iznajmiti, na primer u autokampu, a nećete plaćati ništa dodatno za struju i vodu. Kada vam nakon nekog vremena ista plaža, isti restorani i iste komšije dosade, kuća se jednostavno sklopi i preveze na drugu lokaciju.

Koliko košta SMO

Kuća se proizvodi u Hrvatskoj a njena cena zavisi od opreme i kvadrature. Zajedno sa solarnim i fotonaponskim panelima, sistemom za filtraciju kišnice, sistemom razgradnje i filtriranja otpadnih voda i kanalizacije kao i s parketima, kompletnim nameštajem, drvenom fasadnom oblogom i hidraulikom, ova kuća stajala bi oko 1.300 evra po kvadratu. Ukoliko ste spremni da se odreknete autonomnosti, cena kvadrata pada na 800 evra.

Pogledajte i ovu mobilnu kuću od 27 kvadrata.

Viewing all 7398 articles
Browse latest View live