Quantcast
Channel: Gradnja
Viewing all 7398 articles
Browse latest View live

Međunarodno studentsko takmičenje o važnoj ulozi dnevne svetlosti u arhitekturi

$
0
0

U toku je registracija za devetu po redu, IVA internacionalnu VELUX nagradu. Svi  studenti arhitekture i njihovi profesori imaju mogućnost da se prijave do 01. aprila 2020. godine.

Zainteresovani mogu konkurisati u dve kategorije: dnevna svetlost u zgradama, kao i istraživanja dnevne svetlosti.

Kategorija Dnevna svetlost u zgradama se odnosi na projekte koji se tiču primenljivih principa za obezbeđenje dnevne tj. sunčeve svetlosti u zgradama, sa posebnim fokusom na arhitekturu zdravijeg života, kao i projekti koji se bave izazovima sa kojima se suočavaju gradovi, zajednice i moderna društva i gde dnevna svetlost i arhitektura mogu da pomognu u stvaranju promena za bolje i zdravije životno okruženje.

Kategorija Istraživanje dnevne svetlost se odnosi na projekte koji analiziraju i posmatraju fizička svojstva svetlosti, osnove optike i materijala, kao i tehnološki razvoj, nove materijale, skladištenje ili ’’transport’’ dnevne svetlosti. Takođe, na one koji istražuju upotrebu dnevne svetlosti u javnom prostoru i izučavaju efekat dnevne svetlosti na stanje duha i zdravlja.

Zainteresovani mogu konkurisati u dve kategorije: dnevna svetlost u zgradama, kao i istraživanja dnevne svetlosti.

Posle registracije, studenti i njihovi profesori mogu poslati svoj rad do 15. juna, gde će žiri početi sa ocenjivanjem pristiglih projekata. Do kraja juna, žiri će odabrati po dva pobednika iz svakog regiona. Pobednici će biti pozvani da predstave svoje projekte na Svetskom festivalu arhitekture u novembru 2020. godine, a žiri će odabrati jednog pobednika iz svake od kategorija nagrade. Takođe, žiri će uručiti nagrade i učesnicima koji predstave inovativnu upotrebu VELUX proizvoda. Svečanost i dodela nagrada planirana je za decembar 2020. godine.

Studenti s profesorima

Ovo je odlična prilika da studenti, zajedno sa svojim profesorima, rade na projektima gde timski ili individualno mogu dublje istražiti i analizirati značaj dnevne svetlosti u stambenim prostorima i njen uticaj na zdravlje čoveka. Takođe, zainteresovani dobijaju mogućnost da se na početku karijere svojim radovima predstave međunarodnim stručnjacima i uspostave nove kontakte sa kolegama iz celog sveta.

Renomirani žiri

Sve prijave za IVA VELUX 2020. nagradu pregledaće međunarodni žiri sastavljen od renomiranih svetskih arhitekata, u saradnji sa Međunarodnom unijom arhitekata (UIA). S ponosom objavljujemo članove žirija za 2020. godinu:

Odile Deck, Francuska,  arhitekta i urbanista, nagrađena je nagradom Architizer za životno delo u 2017. godini za svoj pionirski rad, ali i svoj angažman i doprinos na debatama o arhitekturi.

Sebastian Adamo, Argentina, suosnivač Adamo-Faidena, Buenos Aires u 2005. godini. Njihova međunarodna praksa se proteže na podučavanje i istraživanjem, a njihovi radovi se izlažu u Americi i Evropi.

Nora Demeter, Mađarska. Sa Zoboki-Demeter i saradnicima, njena široka, međunarodna ekspertiza omogućila joj je rešavanje složenih, lokalnih i međunarodnih projekata npr. Palata umetnosti u Budimpešti.

Juri Troi, Austrija, čiji se projekti fokusiraju na održivost, energetsku efikasnost i holističke koncepte izgradnje. Zbog toga upotreba drvenih materijala igra važnu ulogu u njegovom radu.

Martin Pors Jepsen, Danska, potpredsednik je VELUKS Inovacionog centra. U VELUX grupi je radio na više pozicija: kao generalni direktor za VELUX Kina i globalni menadžer proizvoda za VELUX Solar.

Ko može učestvovati?

Nagrada je otvorena za sve registrovane studente arhitekture – pojedince ili tim – širom sveta. Ohrabrujemo multidisciplinarne timove uključujući npr. inženjering, dizajn i pejzažnu arhitekturu.

IVA je jedinstvena nagrada koja nagrađuje najbolje projekte na temu ’’Light of future’’ iz pet globalnih regiona: Zapadna Evropa, Istočna Evropa i Srednji Istok, Sjedinjene Američke Države, Azija i Okeanija i Afrika. U 2018. brojila je preko 4500 učesnika iz celog sveta.

Za pobednike 2020. pripremljene su vredne novčane nagrade, a sve detalje možete pogledati na zvaničnom sajtu: https://iva.velux.com/

Srećno! 😊


Stambeni objekat za izbeglice i raseljena lica u Ubu / 1x2Studio

$
0
0

Objekat svedene i čiste prizmatične forme, svoj arhitektonski izraz zadržava unutar volumena, u vidu lođa i organizacijom različitih prozorskih otvora.

Regionalni stambeni program (RSP) predstavlja zajedničku inicijativu Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije. Cilj Programa je davanje sveobuhvatnog doprinosa rešavanju problema dugotrajnog raseljavanja najosetljivijih izbeglih i raseljenih lica, nastalih nakon sukoba na teritoriji bivše Jugoslavije u periodu od 1991 – 1995. godine, uključujući interno raseljena lica u Crnoj Gori od 1999. godine, pružajući im trajna i održiva rešenja za stambeno zbrinjavanje.

Jedan takav višeporodični stambeni objekat za izbeglice i raseljena lica izgrađen je u gradu Ub po projektu 1x2Studio iz Beograda na čelu sa mr Zoranom Abadićem, koji nam je poznat između ostalog i po zgradi Prekršajnog suda u Pančevu.

Svoj arhitektonski izraz zadržava unutar volumena, u vidu lođa i organizacijom različitih prozorskih otvora.

U vertikalnom planu arhitektonski sklop se gradi na način da se stambene jedinice iste strukture i organizacije naslanjaju jedna na drugu, dok se u horizontalnom planu u odnosu na moguću horizontalnu regulaciju na parceli, gradi na način da se sklop formira u vidu dvotrakta sa hodnikom za pristup stambenim jedinicama u centralnoj podužnoj osi hodnika.

Volumen sklopa je na takav način formiran kao kompaktan, unutar kojeg su stambene jedinice jednostrano orijentisane po dužoj strani volumena, osim stambenih jedinica koje se organizuju na dodiru frontalnih i bočnih strana volumena.

Objekat je svedene i čiste prizmatične forme. Svoj arhitektonski izraz zadržava unutar volumena, u vidu lođa i organizacijom različitih prozorskih otvora koji se u odnosu na strukturu i površinu stana formiraju u različitim dimenzijama.

Stambene jedinice

U skladu sa Projektnim zadatkom i zahtevanom strukturom stanova, postoji ukupno 20 stambenih jedinica. Plan prizemlja čine 5 stambenih jedinica i 1 zajednička prostorija. Plan prvog drugog i trećeg sprata čine isključivo stambene jedinice, ostvarene u ukupnom broju redom ukupno 5 na prvom, 5 na drugom i 5 na trećem spratu.

Osnove

Komunikacija

Spoljašnja horizontalna komunikacija na parceli ostvarena je u vidu prilazne saobraćajnice za kolski i pešački pristup na parcelu i u vidu trotoara u nastavku prilazne saobraćajnice za pristup prilaznoj rampi ulaza u objekat.

Unutrašnje horizontalne komunikacije ostvarene su u vidu vetrobrana, ulaznog hola sa stepeništem i hodnicima za pristup stambenim jedinicama. Dimenzije svih horizontalnih komunikacija su u skladu sa propisanim za objekte namenjene višeporodičnom stanovanju.

Situacija

Konstrukcija objekta i materijali

Konstrukcija objekta je armirano-betonski skeletni sistem, sa krovnom konstrukcijom u sistemu ravnog / krova u nagibu, spoljašnjih fasadnih zidova od porobetonskog bloka 30 cm, unutrašnjih pregradnih zidova između stambenih jedinica i stambenih jedinica i hodnika od porobetonskog bloka 25 cm i unutrašnjih pregradnih zidova unutar stambenih jedinica od porobetonskih blokova 7,5 -10 – 12 cm. Svi instalacioni kanali predviđeni su u skladu sa propisanim normativima koji se odnose na dimnjačke i ventilacione kanale za stambene jedinice.

Dimenzije svih fasadnih otvora su u sistemu modula širine 70 i visine 210 cm. Materijalizacija, završna obrada i boja horizontalnih i vertikalnih građevinskih elemenata omotača, prostorija i komunikacija u skladu sa Projektnim zadatkom.

Faktografija:

  • OBJEKAT : Višeporodični stambeni objekat za izbeglice i raseljena lica . UB . Srbija
  • PROJEKAT: Regionalni stamebni program (RHP) za potrebe izbeglica i raseljenih lica na teritoriji RS
  • POTPROJEKAT: SRB5
  • NARUČILAC:  Jedinica za upravljanje projektima u javnom sektoru d.o.o. Beograd
  • INVESTITOR:  Republika Srbija, Grad / Opština Ub
  • GLAVNI DONATOR: Evropska unija / Donatorska sredstva kojima upravlja Banka za razvoj Saveta Evrope.
  • KORISNIK:   Grad / Opština Ub, Srbija / Izbeglice i raseljena lica
  • INTERVENCIJA:  Izgradnja
  • PROGRAM: Višeporodični stambeni objekat sa 20 stanova
  • LOKACIJA: Republika Srbija / Grad / Opština Ub 14210 / K.P. br. 84/38 / K.O. Ub
  • POVRŠINA OBJEKTA: bruto 1.226, 00 / neto 1.013, 00 m²
  • SPRATNOST: P+3
  • PERIOD PROJEKTOVANJA:  04/2017 – 12/2017
  • PROJEKTANT:  1X2STUDIO Beograd (IR) / Elkoms d.o.o. Beograd (PGD+PZI)
  • GLAVNI PROJEKTANT: mr Zoran Abadić
  • PERIOD IZGRADNJE:  08/2018 – 07/2019
  • IZVOĐAČ: Građevinar d.o.o. Ub / Greda d.o.o. Valjevo
  • STATUS: Realizovan / Useljen / U upotrebi
  • AUTORI: mr Zoran Abadić, d.i.a. (Glavni projektant) , Jelena Bogosavljević, m.i.a. (Projektant)
  • FOTOGRAFIJE I TEKST: 1X2Studio
  • COPYRIGHT: © 2019 I 1X2Studio

Sve fotografije:

Višeporodični stambeni objekat sa 20 stanova u Ubu
Višeporodični stambeni objekat sa 20 stanova u Ubu

 

Kad ste već ovde…

Niskobudžetna seoska kuća osvojila prestižnu RIBA nagradu za 2019. godinu

$
0
0

Ovogodišnja najbolja kuća, kako je vidi britanska RIBA, jeste jednostavan objekat izgrađen za relativno malo novca.

Projektovan od strane McGonigle McGrath objekat zvani House Lessans, koji se nalazi u seoskom okrugu County Down, reprezentuje paradigmu u stvaranju relevantne savremene arhitekture koja istinski reflektuje lokalni kontekst, kao i nasleđe i kulturu.

Kuća od 235 metara kvadratnih odiše elegantnom jednostavnošću koja omogućava uživanje u prijatnom odnosu između otvorenog i zatvorenog prostora, a sve ovo je postignuto uz relativno mali budžet.

Foto: Aidan McGrath

Kroz ovaj projekat dokazano je da arhitekura može poboljšati svakodnevni život, a da pritom ne šteti planeti.

„Zahvaljujući veštinama arhitekata da izgrade kuću od jednostavnih materijala, kroz pažljive detalje i preciznu organizaciju, ne samo da se dobila kuća već što je još važnije, dobijen je dom.“, istakao je John Pardey, predsednik žirija za Najbolju kuću godine za 2019. godinu koju organizuje RIBA.

House Lessans je zapravo kompleks manjih kuća koje su pažljivo integrisane u svoje prirodno okruženje.

Foto: Aidan McGrath

Povoljni materijali

Kroz ovaj projekat dokazano je da arhitekura može poboljšati svakodnevni život, a da pritom ne šteti planeti.

McGonigle McGrath koristili su jednostavne i jeftine materijale kako bi stvorili pravi dom, koji je u skladu s njegovim vlasnicima i kontekstom. House Lessans pokazuje da čak i sa vrlo limitiranim budžetom, kuća iz snova može biti stvarnost.“, dodao je Alan Jones, presedavajući u RIBA, a prenosi ArchDaily.

Foto: Aidan McGrath

Dupla spratna visina

Enterijer kuće izveden je od dva strukturalna bloka belih betonskih zidova i pocinkovanog krova, koji u ovoj kombinaciji čine „dramatičan životni prostor duple spratne visine“.

Foto: Aidan McGrath

Kuhinja i dnevni boravak, koji su organizovani u otvorenom planu, imaju jasnu vezu sa okruženjem zahvaljujući staklenoj fasadi u ovoj zoni.

Spavaće sobe i privatni prostori su projektovani kroz intimniju konfiguraciju.

Foto: Aidan McGrath

Osećamo da kuća zaista poštuje i oplemenjuje pejzaž. Radost je živeti u njoj.

„Kao i većina nas koji nismo arhitekte, a želimo da izgradimo svoj dom, imali smo jasnu ideju o tome šta želimo od soba ali nismo imali pojma kako bi te sobe bile organizovane i kako kuća može izgledati. Magija koju nadareni arhitekta može da stvori bila je očigledna od trenutka kada smo videli inicijalne planove, što se i potvrdilo kako je projekat napredovao. Osećamo da kuća zaista poštuje i oplemenjuje pejzaž. Radost je živeti u njoj.“, rekli su vlasnici kuće, Sylvia i Michael.

Foto: Aidan McGrath

Svaki peni pažljivo potrošen

Sa planiranih 1.425 funti (1.660 evra) po metru kvadratnom, firma McGonigle McGrath uspela je da realizuje projekat. Primenjen je osnovni građevinski materijal, kao i jednostavna organizacija prostora, kako bi prema rečima arhitekti „svaki peni klijentovog budžeta bio pažljivo i dobro potrošen.“

Foto: Aidan McGrath

Projekat sproveden u stvarnost

„Kao rezultat imamo malu kolekciju formi u pejzažu koje doprinose ovom mestu i, nadamo se, da šire saznanje o načinu na koji bi trebalo praviti objekte na selu. Zahvaljujući našim klijentima koji su imali vere i timu izvođača radova i zanatlija, koji su imali strpljenja i sve potrebne veštine, uspeli smo da naš projekat sprovedemo u stvarnost. Mi smo oduševljeni rezultatom.“, rekao je arhitekta Kieran McGonigle, iz McGonigle McGrath.

Foto: Aidan McGrath

Kad ste već ovde…

Pariski zatvor koji potencira povezivanje s gradskom celinom

$
0
0

Kazneno-popravni zavod u Nanteru, predgrađu Pariza, okružen je porodičnim kućama, a zatvorenici služe kaznu u „minimalnoj bezbedonosnoj zoni“.

Primarni cilj projekta zatvora bio je da novi objekat nadogradi na postojeću urbanističku formu kao i da poveže s gradom na više nivoa. Studio LAN Architecture je zato umesto masivnog zatvorskog zida postavio zanimljivu fasadu, pa je prelazak između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora veoma fluidan.

Projekat zatvora Nanter jedinstven je i po svojoj funkciji jer objedinjuje dva programa. U jednom delu čuvaju se oni koji su uhapšeni, dok se u drugom delu, koji predstavlja „minimalnu bezbedonosnu zonu“, omogućava osuđenim zatvorenicima da pohađaju aktivnosti socijalne reintegracije.

Foto: Cyrille Weiner

Primarni cilj bio je da novi objektat nadogradi na postojeću urbanističku formu kao i da poveže s gradom na više nivoa.

Objekat ima osnovu u obliku slova L i prostorije prvog programa smeštene su u prednjem delu zgrade, dok je poluotvoreni pritvorski prostor u srednjem bloku.

Gledano spolja objekat izgleda kao pravilna kubusna forma, dok se na jugu u „minimalnoj bezbedonosnoj zoni“ nalazi veliki otvor u okviru monolitne fasade.

Foto: Cyrille Weiner

Zelene površine

Neposredno uz ulaznu zonu nalazi se pristup prostorijama za kolektivne aktivnosti, kao i tehničkim prostorijama. Odavde takođe postoji veza ka administraciji i upravi, čije su prostorije organizovane na prizemlju i trećem spratu. Kancelarije su smeštene na uličnom frontu, te iz njih postoji pogled na bulevar Général Leclerc i ulicu Acacias.

Zanimljivo je da ovaj zatvor ima velike površine pokrivene zelenilom kako bi se stvorio što prirodnije okruženje.

Foto: Charly Broyez

Celina koja čini „minimalnu bezbedonosnu zonu“ kontroliše se preko zaštitne ulazne zone. Strateški gledano bitno je da ova zona ima pogled na ulazno dvorište.

Foto: Charly Broyez

Teren za basket

U ovom delu zatvora postoji 89 ćelija za ukupno 92 zatvorenika. Pristup ćelijama je organizovan preko širokih hodnika sa pogledom na dvorište i vrtove.

U atrijumu je organizovan krug sa koloritnim terenom za basket.

Foto: Charly Broyez

U atrijumu je organizovan krug sa koloritnim terenom za basket.

U prizemnoj zoni su smeštene zajedničke prostorije poput trpezarije, multimedijalne biblioteke i vešernice.

Foto: Cyrille Weiner

Grafičke podloge

Detalj fasade
Situacioni plan
Preseci za objekat

Foto:  Cyrille WeinerCharly Broyez, via ArchDaily

Kad ste već ovde…

Stan u Balkanskoj ulici / Dragan Maksimović

$
0
0

S obzirom na to da se radi o stanu namenjenom izdavanju, osnovni kriterijumi koji su morali biti zadovoljeni jesu funkcionalnost i prilagođenost dinamičnom načinu života.

Arhitekti Draganu Maksimoviću zadatak je bio da osmisli enterijer stana, koji se nalazi u vrlo dinamičnom gradskom jezgru Beograda koje sa sobom nosi i određeno istorijsko urbano nasleđe, i to tako da pomiri užurbanost grada i privatnost, ali će u isto vreme pruži i udoban prostor namenjen savremenom poslovnom čoveku koji ceni kvalitet životnog prostora.

Stan je široko okrenut ka Savi i pruža prelepu vizuru na priobalne delove grada i Novi Beograd.

S obzirom na to da se radi o stanu od 60 metara kvadratnih namenjenom izdavanju, osnovni kriterijumi koji su morali biti zadovoljeni jesu funkcionalnost i prilagođenost dinamičnom načinu života. Arhitekta je insistirao na otvorenom i svetlom prostoru, laganim materijalima i svedenim linijama. Stan odiše modernom i elegantnom notom, koja je prisutna kako u enterijerskim materijalima tako i u nameštaju i dekorativnim detaljima.

Stan u Balkanskoj ulici široko je okrenut ka Savi i pruža prelepu vizuru na priobalne delove grada i Novi Beograd. Ovo je ujedno i lajtmotiv stana, pa su dnevni sadržaji, a naročito trpezarija projektovani tako da omoguće maksimum uživanja u pogledu. Interesantno je da stan poprima potpuno drugačiji karakter u zavisnosti od doba dana – od živopisne dnevne slike ispunjene mnoštvom boja I zvukova do treperavog noćnog usnulog ambijenta.

Topao i udoban enterijer

Posebna pažnja posvećena je izboru materijala, kako bi se oplemenio prostor i stvorio utisak toplog i udobnog. Kombinacija furnira, prirodnog drveta i čelika, korišćena je u izradi nameštaja i doprinosi ostvarivanju utiska toplog i lakog ambijenta, dok je nasuprot tome korišćena zidna beton tehnika kao izraz modernog minimalizma. Dekorativnim elementima, draperijama, tepisima, jastucima u pastelnim tonovima – prostor dobija posebnu udobnu notu.

Elegantna keramika u krajnje funkcionalnoj kuhinji, daje prividno utisak većeg i svetlijeg prostora, dok je u kupatilu korišćena keramika s teksturom prirodnog kamena koja sa velikim površinama ogledala stvara utisak produbljenosti i otvorenosti.

Ceo članak pročitajte na portalu Dizajn enterijera

 

Centar Zagreba dobija prve zelene održive zgrade

$
0
0

Osnova karakteristika ovog projekta je tišina i zelenilo. Automobili neće biti vidljivi unutar kvarta, nego će biti skriveni ispod pravog parka.

U samom centru Zagreba uskoro će se realizovati novi zeleni projekt kompanije VMD Model kojim će se revitalizovati donjogradski blok. Na konkursu je pobedio idejni projekat studija 3LHD, a sve će se urediti prema glavnoj ideji – novi park, a ne kvart!

Iako je reč o stambenom projektu u centru Zagreba, karakteristika projekta je tišina i zelenilo. Automobili neće biti vidljivi unutar kvarta, nego skriveni ispod zemlje. Osim povećanja vrednosti prirodnog ambijenta, smanjuje se efekat urbanog toplotnog ostrva, buke kao i emisije CO2. Na zgradama će biti i prvi zagrebački vertikalne bašte. Blok neće biti zatvoren, nego će javnost dobiti i novi park, piše Novac.hr.

Novi zagrebački blok neće biti zatvoren, nego će javnost zapravo dobiti i park!

– Analiza zagrebačke tradicije donjogradskih blokova, javnih prolaza koji su u njima uvek prisutni, visoke izgradnje i parkova unutar blokova rezultirala je konceptom novog zelenog urbanog bloka – kaže Saša Begović, arhitekta i jedan od osnivača studija 3LHD.

Foto: 3LHD

Kvalitetan urbani život

– Nasuprot suzdržanom oblikovanju uličnih fasada, u unutrašnjost bloka biće smeštene zgrade okružene parkom, čiji će volumeni biti kaskadno razvedeni u osnovi i po visini, intenzivno korespondirajući s blokovskim parkom i zelenim vrtom. Osnovna ideja novog bloka je u pešačkom povezivanju dve ulice, jasnoj vidljivosti i pristupu gradu i bloku, stvaranju nove velike zelene površine – urbanog parka u unutrašnjosti bloka – objašnjava Saša Begović i dodaje da se uvođenjem parka u unutrašnjost podiže kvalitet stanovanja ne samo stanarima unutar bloka, već i okolnim zgradama.

Foto: 3LHD

Ostvarena je želja investitora da sve bude skriveno pod zemljom poput parkiranja, odlaganja smeća i sličnog.

Projekt obuhvaća nekoliko različitih stambenih tipologija. Dvoetažne kuće u nizu s pred-vrtom (tzv. townhouse) koje omogućuju vrlo kvalitetan život u kontaktu s terenom, u mirnoj unutrašnjosti bloka.

Zatim su tu stanovi s većim terasama koje povećavaju kvalitet života na otvorenom, stanovi s velikim lođama, pogledom na grad, te na poslednjoj etaži najveći stanovi, s terasom i vizurom na celi Zagreb.

Foto: 3LHD

Boravak u zelenilu

Projekat uključuje i vrtić kao i igralište za decu te će biti stvoren čitav jedan događaj boravka u zelenilu. Predviđene su i žardinjere po zgradi i zeleni zidovi. Sistem održavanja zelenila biće i kroz prikupljanje kišnice. Takođe, za biljke će se brinuti kompanija VMD servis koja i inače radi na održavanju njihovih zgrada. Projekt je zamišljen i po želji investitora da je sve skriveno pod zemljom poput parkiranja, odlaganja smeća i sličnog.

Kad ste već ovde…

Ruski naučnici razvili gumeni beton za vojne objekte koji pri udaru ne puca

$
0
0

Ovaj beton napravljen je tako da može primiti udarce projektila, a da pritom struktura ostane stabilna.

Objekti namenjeni vojnoj ili civilnoj zaštiti, zbog svoje funkcije, uglavnom su masivne betonske strukture. Imajući ovo u vidu, ruski naučnici iz Centra za vojne studije s Federalnog Instituta na Dalekom istoku, nedavno su razvili novu vrsta betona koja je pri udaru projektila daleko otpornija na pucanje od standardnih betona, piše EurekaAlert.

Novi „gumeni beton“ navodno je šest do devet puta otporniji na pucanje od običnog betona.

Tajna je, naravno, u specijalnoj recepturi. U ovom betonu cement nije jedini vezivni sastojak. Oko 40% cementa zamenjeno je vezivom koje čini pirinčana opna, drobljeni krečnjak i silikatni pesak. Ova smesa daje betonu elastičnost, na neki način poput gume, te se pri izloženim udarima kompozit sabija i zatim vraća u prvobitno stanje, bez pucanja.

Novi „gumeni beton“ navodno je šest do devet puta otporniji na pucanje od običnog betona. Pored ovoga, on se dobro izliva, te je pogodan za izgradnju podzemnih građevina poput bunkera.

Beton od otpada

Dodatna pogodnost upotrebe ove vrste betona je u činjenici da se za njegovu proizvodnju koriste otpadni proizvodi, što smanjuje troškove i pozitivno se odražava na održivost.

„Bilo nam je važno da se beton drži što duže dok ne dođe do pucanja, jer kada dođe do prve pukotine pitanje je vremena kada će se celokupna konstrukcija urušiti. Danas ceo svet radi na razvijanju protivterorističkih bezbedonosnih objekata, koji bi branili druge strukture od udara granata ili avionske nesreće. Mi smo ovom problemu pristupili iz našeg ugla i razvili materijal otporan na udarce. U sledećoj fazi imamo nameru da stvorimo beton otporan na zračenje.“, rekao je profesor Roman Fediuk.

Kad ste već ovde…

Srušio se lančani most u Francuskoj star skoro 90 godina

$
0
0

Dve osobe poginule su pri rušenju mosta na reci Tarn nedaleko od Tuluza.

Most u južnoj Francuskoj srušio se dok su najmanje dva vozila prelazila preko njega, a u reci Tarn ranije je pronađeno telo devojčice starosti od 15 godina.

Tužilac Dominik Alzeri rekao je za medije da se most srušio kada su kamion i automobil krenuli na njega iz suprotnih pravaca, piše N1. Poginula devojčica nalazila se u automobilu, a njena je majka uspela iz njega da ispliva i spasena je. Spasioci su tražili vozača kamiona i proveravali je li u vodu palo možda još neko vozilo.

Utvrđeno je da je najmanje 25.000 mostova širom Francuske u lošem građevinskom stanju.

Lančani most na regionalnoj saobraćajnici bio je dug 155 metara, a izgrađen je 1931. godine. U izveštaju za francuski Senat prošle godine, nakon što je 43 ljudi poginulo u rušenju mosta u Đenovi, utvrđeno je da je najmanje 25.000 mostova širom Francuske u lošem građevinskom stanju.

Posted by CCTV on Ponedeljak, 18. novembar 2019.

Most obnovljen pre 16 godina

Međutim gradonačelnik Mirpua-sur-Tarna Eri Ože za BFMTV je rekao da je most koji se srušio bio kompletno renoviran 2003. i da su ga redovno proveravale mesne vlasti.

„Prizor je katastrofalan, ne znam šta reći, šokiran sam“, rekao je.

Kad ste već ovde…


Stara kuća sa štalom i gumnom na Krku pretvorena u savremen dom

$
0
0

Intervenncijom na svim građevinama u okviru porodičnog gazdinstva Jerini, svi objekti integrisani su u jednu celinu.

Po projektu arhitektice Branke Juras, na ostrvu Krk u Jadranskom moru, urađena je zanimljiva rekonstrukcija stare kuće i pomoćnih objekata na način da je zadržano ono što je najbolje.

„U ovom projektu postoji sukob između dva principa, odnosno između nužnosti očuvanja arhitektonskog nasleđa i nužnosti razvijanja savremene arhitekture. Smernice u projektovanju ne bi smele biti konzervacija sela i gradova jer ih time pretvaramo u muzeje, ali oni ne bi smeli ni da izgube svoj karakter zbog nedostatka starih građevina. Važno nam je postaviti prava pitanja na pravom mestu, znati da arhitektonski kvalitet zgrade nije dovoljan za uspešnu integraciju i ono što je odlučujuće u kvalitetu odnosa između starog i novog.“ – kaže arhitektica Branka Juras.

Foto: Robert Matić

Novim rešenjem urađena je intervencija na svim građevinama tako da se svi objekti integrišu u jednu celinu.

Predmet ovog projekta je rekonstrukcija i nadgradnja porodične kuće i štale u sklopu porodičnog gazdinstva na Krku u naselju Bajčići površine 450 metara kvadratnih.

Porodično gazdinstva sadrži četiri celine: staru kuću namenjenu življenju, štalu kao pomoćni prostor za sušenje sena, ostava koje je vidljivo samo u obrisima te guvno koje je sačuvano u izvornom obliku i smešteno oko zajedničkog dvorišta te izdignuto u odnosu na teren.

Dijagram

Novim rešenjem urađena je intervenencija na svim građevinama u obuhvatu na način da se svi objekti integrišu u jednu celinu.

Foto: Robert Matić

Stara kuća se u prizemnom delu proširuje za prostor wellnessa koji je ukopan sa dve strane.

Foto: Robert Matić

Na spratu se dodaje novi ulaz kod postojeće šterne.

Foto: Robert Matić

Štala se u prizemnom delu proširuje za letnju poluotvorenu kuhinju – pomoćni objekt kao aneks kući na mestu stare šterne.

Foto: Robert Matić

Enterijer kuće na Krku

Foto: Robert Matić
Foto: Robert Matić
Foto: Robert Matić
Foto: Robert Matić

Grafičke podloge

Situacija
Situacija
Osnove
Osnove
Preseci
Preseci
Fasade
Fasade

Fotogalerija:

Porodično gazdinstvo na Krku u naselju Bajčići dobilo je novi izgled; Foto: Srđan Hulak
Porodično gazdinstvo na Krku u naselju Bajčići dobilo je novi izgled; Foto: Srđan Hulak

Faktografija:

  • Ime projekta: Kuća  Jerini
  • Firma: Ured Branka Juras j.d.o.o.
  • Završetak gradnje: 2018.
  • Površina kuće: 450 m2
  • Autori: Branka Juras, Lorena Posinković
  • Projektant konstrukcije: Nenad Morpurgo
  • Pejzažna arhitektura: Dobrila Kraljić
  • Investitori: Ozana Nenadić, Kristijan Nenadić
  • Fotografije: Robert Matić
  • Fotografije (dron): Srđan Hulak

Spektakularna železnička stanica u Talinu koja je ujedno i most

$
0
0

Ovako izgleda pobedničko rešenje konkursa koje potpisuju renomirani svetski biro Zaha Hadid Architects.

Projekat Rail Baltic predstavlja novu mrežu brze elektrifikovane železnice koja će biti duga 870 kilometara i ići će od Talina, glavnog grada Estonije, do litvansko-poljske granice. Za potrebe ovog kapitalnog projekta biće potrebno uraditi i novi terminal koji će biti početna tačka baltičke pruge koja će Talin, Rigu i Vilnjus povezati u evropsku mrežu brze železnice.

Da bi se dobilo najbolje rešenje za novu železničku stanicu, raspisan je međunarodni konkurs na kojem je pobedio biro slavne iračke arhitektice Zahe Hadid, koji nakon njene smrti hrabro korača njenim stopama i predstavlja nam sve spektakularnije projekte.

Foto: negativ.com

Zanimljivom arhitekturom i efektnom materijalizacijom, dobijen je futuristički objekat fluidne forme koji je toliko prepoznatljiv za Zahin rad.

U saradnji sa lokalnom arhitektonskom firmom Esplan, projektanti it Zaha Hadid Architect ponudili su rešenje železničkog terminala Ülemiste, koji će, osim kao transportno čvorište, služiti i kao most za lokalno stanovništvo.

Ovakvim zanimljivim arhitektonskim rešenjem ali i efektnom materijalizacijom na fasadi dobijen je futuristički objekat fluidne forme koji je toliko prepoznatljiv za Zahin rad.

Foto: negativ.com

Glatka sinhronizacija

Cirkularne rute kroz objekt odredile su njegovu prostornu geometriju, kako bi ukrštanje autobuskih, železničkih i tramvajskih linija kroz lokaciju bilo što glađe bolje sinhronizovano, piše Designboom.

Bez zastoja saobraćaja

S obzirom na to da će se izgradnja vršiti u fazama, primenom modularnih konstruktivnih sistema, radovi na železničkim linijama će se odvijati nesmetano tokom gradnje.

Primenom modularnih konstruktivnih sistema, radovi na železničkim linijama će se odvijati nesmetano tokom gradnje.

Projektni tim je istakao da je terminal projektovan u skladu sa BREEAM propisima i smernicama.

Multi-modularno saobraćajno čvorište

„S obzirom na to da sam u toku dešavanja u oblasti Ülemiste i imajući u vidu planove koji su predstavljeni, više sam nego uveren da ovo područje postaje jedno od najatraktivnijih i u pogledu infrastrukture i mesto sinergije u Talinu. U nastajanju je pravo multi-modularno saobraćajno čvorište.“, rekao je estonski ministar ekonomije i infrastrukture Taavis Aas.

Kad ste već ovde…

„Sala za sve“ u Rakovom Potoku / SKROZ

$
0
0

Građevina predstavlja svojevrsni paviljon koji ne samo da čini barijeru prema saobraćajnici, već i svojom pozicijom ujedno postaje i „lice“ samog mesta.

Po projektu biroa SKROZ, koji nam je svima poznat po Kokošvaroši, prvom dizajnerskom kokošinjcu u regionu, podignuta je nova poslovna zgrada proizvodno-ugostiteljske namene u Rakovom Potoku, nedaleko od Zagreba.

S obzirom na intenzitet korišćenja, namenom slojevita građevina prati savremene višestruke potrebe ugostiteljskog gazdinstva, osiguravajući prostor nizu događanja, ali i zadovoljavajući potrebe za javnim prostorom naselja.

Pozicijom na rubu naselja, ulazna fasada ove sale postaje “lice“ samog mesta.

Funkcionalna komplementarnost s postojećim restoranom, hotelom i vrtićem – u blizini kojih je smeštena – prostorno je uslovila formiranje harmonične mikrourbanističke celine, omeđujući novonastali poluotvoreni trg/dvorište.

Građevina je smeštena rubno pa tako predstavlja svojevrsni paviljon koji čini barijeru prema saobraćajnici, osiguravajući intimniji boravak u parku. Pristup parku je integrisan u građevinu formiranjem prolaza koji vodi ka glavnoj tački događanja.

Novo „lice“ mesta

Nova zgrada od 400 kvadrata se oblikovno nadovezuje na arhetipske forme ruralne kuće u savremenom izražaju. Pozicijom na rubu naselja, uz lagani zavoj saobraćajnice, njena ulazna fasada postaje “lice“ samog mesta.

Spajanje potrebe za velikim slobodnim prostorom i manje izdužene forme tipične tradicionalne ruralne izgradnje rezultuje rastvaranjem arhetipskog volumena u kompaktni slobodni višenamenski prostor. Pozamašni volumen prividno je razbijen na manje elemente, zadržavajući jedinstvenost unutrašnjeg prostora. Oblikovanje fasade je definisano ciljanim otvaranjem ploča, što naglašava povezanost s parkom.

Enterijer koji se „dovršava“ kroz dekor

Krovne ravni preuzele su ambicioznije raspone kako bi se broj stubova u enterijeru sveo na minimum i time osiguralo više slobodnog prostora.

Prilično iskrena i gruba pojavnost betona kao osnovnog građevinskog materijala koristi se kao protivteža uobičajenoj scenografiji najčešćih događanja (svečanosti), a enterijer se svaki put iznova „dovršava“ kroz dekor, u zavisnosti od trenutne nameni prostora.

Fotogalerija:

Građevina predstavlja svojevrsni paviljon koji čini barijeru prema saobraćajnici; Foto: Bosnić+Dorotić
Građevina predstavlja svojevrsni paviljon koji čini barijeru prema saobraćajnici; Foto: Bosnić+Dorotić

Faktografija:

  • TIP OSTVARENJA: poslovna građevina
  • LOKACIJA: Rakov Potok
  • INVESTITOR: FRANJA obrt za ugostiteljstvo, proizvodnju, poljoprivredu i trgovinu, vl. Željko Franja
  • AUTORI: SKROZ d.o.o. / projektni tim: Margita Grubiša, dipl.ing.arh., Marin Jelčić, dipl.ing.arh., Daniela Škarica, dipl.ing.arh., Ivana Žalac, dipl.ing.arh.; suradnik: Breza Bernardić Paić, dipl.ing.arh.
  • GODINA PROJEKTIRANJA: 2017-2018
  • GODINA DOVRŠETKA GRADNJE: 2018
  • POVRŠINA: 401 m2
  • Izvođač: SDMS d.o.o.
  • Projekt konstrukcije: RADIONICA STATIKE d.o.o.
  • FOTOGRAFIJE: Bosnić+Dorotić

Koliko koštaju sanitarije za kupatilo: Od povoljne do luksuzne varijante

$
0
0

Koliko god se trudili, teško ćete proći ispod 480 evra…

Ukoliko planirate da uskoro sređujete kupatilo sigurno vas interesuje koliko novca treba da izdvojite za sanitarije kako biste mogli da planirate budžet. Da bi ponudili što bolji odgovor na ovo pitanje, portal Dizajn enterijera napravio je tri varijante: od najpovoljnije, preko srednjeg nivoa opreme, do luksuzne varijante za one koji ne žele da štede novac.

Najpovoljnija varijanta kupatila

Najpovoljnija varijanta u kojoj vodokotlić nije ugrađen, WC šolja nije konzolna, a ni daska nije soft close, treba izdvojiti oko 57.215 dinara (480 evra). Dakle, u ovu cenu uračunati su wc šolja, vodokotlić, daska za wc šolju, umivaonik, slavina za umivaonik i tuš, tuš kabina i staklo za tuš kabinu, i to najjeftiniji modeli koji su mogli da se nađu u referentnom salonu tako da ćete teško moći da prođete jeftinije od ovoga. Šoping listu pronađite ovde.

Najpovoljnija varijanta u kojoj vodokotlić nije ugrađen niti je WC šolja konzolna, treba izdvojiti oko 57.215 dinara.

 

Srednji nivo kupatila

Ova varijanta opreme je najpopularnija, ali ne zbog cene, koja nije tako mala, već zbog dobrog kvaliteta i dizajna opreme koji će se uklopiti u savremeno kupatilo. U obzir je uzet komplet koji podrazumeva ugradni vodokotlić, WC šolju i soft close dasku za WC šolju, plus umivaonik i slavine, dok je u ovom slučaju korišćena i mnogo elegantnija tuš kadica. Ukupna cena za srednji nivo kupatila je 147.216 dinara (1.250 evra). Šoping listu pronađite ovde.

Luksuzni nivo opreme

Svrbi vas novčanik? Ovaj set pored ugradnog vodokotlića, sadrži i ugradni set za tuš kao i podnu kanalicu umesto klasične vidne tuš kadice. Korišćena je najkvalitetnija oprema koja se može naći u referentnom salonu, a ukupna cena sa Iboxom, mešačima i ružom tuša, na kraju je izašla na 574.709 dinara (4.900 evra). Naravno, ovo nije najskuplja varijanta koja se može nabaviti u Srbiji ali je dobar orijentir kako biste znali koliko to košta kada ne želite da štedite.

Kompletnu listu opreme, s pojedinačnim cenama, pronađite na portalu Dizajn enterijera.

Napomena: Nijedna ponuđena varijanta ne podrazumeva montažu elemenata niti je u cenu uračunato renoviranje kupatila. Ako želite da saznate koliko košta renoviranje kupatilo, pročitajte ovaj tekst.

Kengo Kuma dizajnirao patike inspirisane tradicionalnom arhitekturom

$
0
0

Svoju brigu o planeti slavni japanski arhitekta je sa arhitekture preneo i na odevne predmete, te je ovaj proizvod pre svega ekološki prihvatljiv.

Kengo Kuma je u saradnji sa sportskim brendom Asics kreirao novi model patika nazvan Metaride AMY, čija je najupečatljiva karakteristika gornji deo patike napravljen od isprepletanih belih sintetičkih traka, koje pritom simbolično predstavljaju Asicsov znak. Za ovakav dizajn arhitekta je inspiraciju pronašao u tradicionalnoj japanskoj tehnici pletenja bambusa, poznatoj kao yatara. Ova tehnika pletenja koristi se i u japanskoj arhitekuri za dekorativne elemente na fasadi ili za detalje u enterijeru.

Gornji deo patike napravljen od isprepletanih belih sintetičkih traka, koje pritom simbolično predstavljaju Asicsov znak.

Metaride AMY zapravo je ekološki nadograđena verzija već proslavljene Asicsove linije Metaride patika za trčanje. Sa već razvijenom Asicsovom tehnologijom za proizvodnju vrhunskih patika za trčanje, Kuma je kombinovao dizajn koji će dodatno doprineti stabilnosti i udobnosti. Isprepletane trake strateški su postavljene kako bi stabilno držale stopalo.

Gel apsorber

Đon patike napravljen je iz dva dela, gde gornji sloj čini ekološki tekstil koji je zapravo u osnovi od drveta, dok je donji, beli sloj, gumeni. Gel koji apsorbuje udarce i pritiske, postavljen je u zoni pete, piše Designboom.

Metaride AMY će se ekskluzivno prodavati isključivo u Japanu, putem online shopa i u maloprodajnim objektima u Harajuku i Osaki i to počev od 20. decembra, a njihova cena iznosiće 330 dolara.

Kad ste već ovde…

Rekonstrukcija i dogradnja Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu

$
0
0

Prema projektu beogradskog biroa Krip inženjering, gradiće se nova zgrada FON-a ali će se i dograditi dodatnih 6.000 kvadrata uz postojeći objekat na Voždovcu. 

Postojeći kompleks Fakulteta organizacionih nauka nastao je ukidanjem Osnovne škole „Bora Stanković“ kao zadužbine kraljice Marije Karađorđević iz 1932. godine.

Od osamdesetih godina višestrukim dogradnjama za uvek rastuće potrebe fakulteta, novim volumenima gotovo u potpunosti su tranformisali funkcije i izgled prvobitnog objekta. Fragmentarnim rekonstrukcijama i dogranjama kompleks danas ima oko 3.775 bruto kvadrata. Preostali prostor danas se koristi kao parking za vozila osoblja fakulteta. a manji deo je ozelenjen i prožet pešačkim stazama. Upravo deo parcele koja je projektom preparcelacije priključena današnjim parcelama koje koristi fakultet, predstavlja dodatni prostor za izgradnju i povećanje standarda potreba studenata fakulteta.

Projektom je predviđeno povezivanje sa novoprojektovanim objektom pomoću tople veze – pasarele.

Novoprojektovani objekat povezan je sa postojećim objektom toplom vezom u vidu pasarele na prvom spratu. Pasarela je u vidu stepeništa, zastakljena je i obezbeđena je platforma za osobe za invaliditetom. Objekat je pozicioniran na 6m od postojećeg. Spratnost novog objekta je Po2+Po1+P+4. Postojeći objekat fakulteta ima visinu od P+0 do Su+P+3. U zoni neposredne blizine postojećeg objekta, nov objekat je rešen kaskadno u dva nivoa kako bi se postigle što je moguće slične visine krovnih venaca.

Objekat je svedene forme s naznačenim zalučenim delom koji je saglediv iz pravca ka centru grada.

Materijalizacija novog objekta je takva da prati savremene tokove u arhitekturi sa posebnim osvrtom na vezu sa postojećom građenom sredinom. Forma objekta je svedena na osnovne geometrijske elemente dok različite pozicije i veličine prozorskih otvora doprinose razigranosti i dinamičnosti same forme.

U oblikovnom smislu, objekat je svedena geometrijska forma sa naznačenim zalučenim delom koji je saglediv iz pravca ka centru grada iz ulice Bulevar oslobođenja.

Novo mesto okupljanja

Novoplanirani pristupni plato iznad novoprojektovane podzemne garaže je osmišljen kao mesto okupljanja studenata i u toj zoni objekat je u većoj meri transparentan primenom velikih staklenih površina. Ideja je da objekat svojom atraktivnošću postane reper u urbanom kontekstu i da i na taj način doprinese popularizaciji visokoškolskog obrazovanja i samog Fakulteta organizacionih nauka.

Zona uz ulicu Bulevar oslobođenja je predviđena za sadnju gustih žbunastih vrsta kako bi se sprečio negativan uticaj intenzivnog saobraćaja u toj ulici. Pozicija postojećeg dečijeg igrališta se izmešta i predviđa se novo savremeno igralište sa adekvatnim rekvizitima za igru na zaštitnoj gumenoj podlozi.

Dugoročne potrebe fakulteta su takve da zahtevaju spratnost od 2 podzemne i 4 nadzemne etaže.

Novoplanirani objekat je u funcionalnom smislu koncipiran tako da zadovolji savremene potrebe visokoškolske ustanove. Urbanistički uslovima je za zadatu lokaciju preporučena spratnost-optimalno 3 sprata. Dugoročne potrebe fakulteta su takve da zahtevaju spratnost od 2 podzemne i 4 nadzemne etaže. Pomoću dva nezavisna auto-lifta ulaze-izlaze iz garaže.

Čitaonice i amfiteatri

Prizemlje objekta sadrži ulazni hol, čitaonicu od 100 mesta sa bibliotekom, sanitarno-tehnički čvor, glavno stepenište sa dva putnička lifta i jedno pomoćno stepenište. Prizemlje je u velikoj meri transparentno ka okruženju. U zoni čitaonice ima staklenu opnu kao fasadu i ima direktnu vezu sa spoljašnjim prostorom platoa. Deo čitaonice ima transparentnu vezu i sa holom kako bi se dobilo što dublje sagledavanje prostora sa akcentom na vezu „unutra-spolja“ i formirao nadahnjujući ambijent za studente.

Spratovi objekta su projektovani sa amfiteatrima od po 199 mesta i salama za predavanja, laboratorijama, multifunkcionalnim salama a na 4.spratu sa nastavničkim kabinetima, velikom salom za sastanke i ostalim potrebnim prostorijama.

Amfiteatri i sale za nastavu interaktivnim tablama, digitalnim časovnicima, kao i mogućnošću da svaki student u amfiteatru može priključiti laptop računar.

Fasada novog objekta

Iz razloga trajnosti, kvaliteta i vizuelnih performansi, fasada objekta je u kombinaciji sistema limenih ploča na podkonstrukciji i strukturalne, zastakljene zid zavese, dok je boja stakla siva. Limene ploče su u najvećoj meri svetle boje (bela) sa delovima u tamnoj boji (crna) kako bi se ostvario određen likovni kontrast. Sve fasadne obloge su u istoj ravni.

Materijalizacija

Ulazni hol, kao i svi holovi na spratovima, kao i sva stepeništa imaju završnu obradu protivkliznu, granitnu keramiku, dok amfiteatri, učionice, nastavnički kabineti i druge prostorije sa više računara imaju dupli pod kako bi se obezbedio podni razvod kablova jake i slabe struje.

Završna obrada garaže u delu prostora za kretanje vozila ferobeton. Sve tehničke prostorije u podzemnim i nadzemnim etažama su završno obrađene protivkliznom keramikom. Evakuaciona stepeništa u podzemnim etažama su završno obrađena protivkliznom keramikom.

Konstruktivni sistem

Objekat je projektovan kao sistem armirano betonskih stubova kružnog preseka, greda i međuspratnih tavanica. Iz konstruktivnih razloga uvedena su armirano-betonska platna u odgovarajućim zonama. Unutrašnji zidovi su zidani giter opekom sa serklažima za ukrućenje a fasadni zidovi klima blokovima. Prostorije namenjene amfiteatrima i salama za nastavu zahtevaju ukidanje slobodnostojećih stubova u prostoru kao bi se dobile prostorije odgovarajuće površine bez vizuelnih prepreka. Ukidanjem stubova dobijaju se veći rasponi koji se rešavaju posebnim sistemom međuspratne konstrukcije od armiranog betona i čeličnih greda „I“ profila. Noseći elementi zid zavesa su aliminijumski vertikalni i horizontalni profili.

Grafičke podloge

Osnove
Preseci

Faktografija:

  • Investitor: Republika Srbija Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja – Fakultet organizacionih nauka
  • Objekat: Rekonstrukcija i dogradnja objekta Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu
  • Projektant: Krip inženjering doo, Beograd,
  • Odgovorno lice projektanta: Aleksandar Kubat, dipl.građ.inž
  • Glavni projektant: Branislav Spasojević, dipl.inž.arh.

U Kini podignut auto-put na reci koji nema nijedan most

$
0
0

U Kini je pušten u rad auto-put koji je pravo građevinsko čudo. To je autoput koji ide koritom reke i nema mostova koji vode sa jedne na drugu obalu. 

Takav građevinski poduhvat još nije viđen u svetu, a razlog da se radi na ovaj način je želja kineskih graditelja da prate liniju koju je stvorila sama priroda. Oni su izgradili auto-put preko reke. To je bila i ekonomska i ekološka odluka, piše RTS.

Prilikom planiranja auto-puta koji povezuje okrug Jičang sa centralnom saobraćajnicom G42 u kineskoj provinciji Čupej, u opciji je bilo nekoliko rešenja. Najveći problem predstavljala je reka, koja ima duboko urezano korito kroz planinu. Prva opcija je bilo kopanje tunela, a druga je bila povezivanje padina sa nekoliko mostova.

Razlog da se radi na ovaj način je želja kineskih graditelja da prate liniju koju je stvorila sama priroda.

„Bilo je mnogo skuplje i mnogo duže rešenje. Fundirali smo stubove skoro pet godina ali se isplatilo možete to da vidite i sami“, izjavio je Zijon Dijan, glavni šef projekta.

4,4 kilometara iznad vode

Konstruktori su podigli armirano-betonsku konstrukciju, koja se graciozno prostire na stubovima duž reke. Od deonice dužine 10,9 kilometara, 4,4 kilometra su iznad vode. To je tamošnjim vozačima skratilo vreme vožnje za 20 minuta.

„Projekat je koštao oko 70 miliona dolara. Kinezi ovu saobraćajnicu nazivaju auto-put, iako je jasno da se radi o komunikaciji sa dve trake u različitom smeru“, rekao je Danseng Vang, šef gradnje.

Auto-put je opremljen mnoštvom kamera, kojima se vrši monitoring eventualnog zagađenja prirode, kao što je na primer bacanje smeća u reku. Prestupnicima je zaprećena kazna u iznosu od 125 evra.

Kad ste već ovde…


Kuća koja može da se širi kako raste porodica

$
0
0

S obzirom na to da se ova kuća vremenom može nadograđivati po principu „uradi sam“ projekta, ona nosi simboličan naziv Grow House.

Prema rečima arhitekte iz firme Royal House Co, koja stoji iza dizajna ove neobične i fleksibilne kuće od 123 kvadratna metra, oni su prilikom procesa projektovanja bili u potrazi za rešenjem koje bio dalo odgovor na novi način življenja u stambenom objektu. Novi sistem se temelji na dve tačke razvoja, gde je jedna opisana kao „slobodan i otvoren skeletni dizajn“, a druga kao „uradi sam razvoj za stanare“.

Tavanski prostor može se iskoristiti za kreiranje prostorija za skladištenje stvari ili, još bolje, da se organizuje nova soba.

Objekat Grow House jednospratne strukture, karakteriše kosi krov na dve vode, koji je omogućio čistu visinu unutrašnjeg prostora u pojedinim delovima, od čak 8 metara. Zahvaljujući prozorima velikih dimenzija, kao i krovnim prozorima, unutrašnjost ovog dela kuće ima veliku količinu prirodne svetlosti. Arhitekte su se fokusirale na promenljivost baš ovog velikog prostora i napravili ga tako da se može prilagoditi različitim životnim sadržajima, piše ArchDaily.

Konstrukcija krova od drvenih rešetki napravljena je fabrički i ona se veoma lako spaja na licu mesta.

Drvena rešetkasta struktura krova omogućava formiranje prostora za razne namene, pa se kroz uradi sam“ projekat može stvoriti prostor za budući rast kuće. Tavanski prostor ispod krova, koji je potpuno zamenljiv, može se iskoristiti za kreiranje prostorija za skladištenje stvari ili, još bolje, da se organizuje nova soba. Ovakva kuća može biti dobra početna tačka za nove konfiguracije u skladu s potrebama ukućana.

Konstrukcija krova od drvenih rešetki napravljena je fabički i ona se veoma lako spaja na licu mesta.

Grafički prikaz rešetkaste krovne strukture

Komšijski duh

Arhitekte su imale ideju da stvore prostor u kom će podstaći i međusobno pomaganje između suseda prilikom rada na kući i tako osnažiti komšijski duh.

Grafičke podloge

Osnove kuće
Presek kuće

Kad ste već ovde…

Ruševni objekat na Pelješcu pretvoren u savremenu vikendicu

$
0
0

Transformacijom derutnog i ruševnog poljoprivrednog sklopa dobijeno je mesto za stanovanje i odmor.

Ruševna i napuštena agrarno-stambena celina u Pelješkom zaseoku Konštari postaje mesto za relaksaciju i odmor na osnovu projekta arhitekte Davora Bušnja. Opsežnom rekonstrukcijom zadržava se karakteristična kompozicija tri postojeća volumena uz ukidanje programske hijerarhije.

Primarni prostorno-konstitutivni element sklopa je ogradni kameni zid koji, u skladu s tradicionalnom morfološkom obrascu dalmatinskih naselja, preuzima dvojaku ulogu: definiše kultivisani prostor i izdvaja ga iz krajolika i u isto vreme povezuje gradbene elemente i različite prostorne sekvence u samodostatnu celinu. Ritmičan sled stambenih volumena oslonjenih na ogradni zid dopunjen je strukturama mediteranskog izvora (zelena nadstrešnica, kamin, vrtni paviljon, ulazni dvor) čime se formira prostorni okvir programskih i ambijentalnih različitosti.

Postojeća tri volumena su zadržana i temeljno rekonstruisana u dve stambene jedinice.

Jednostavna osnova sklopa, skromnost detalja i materijala nadomeštena je raznolikošću doživljaja i bogatstvom prožimanja spoljašnjih i unutrašnjih prostora obitavanja. Prostorno povezivanje s posrednim spoljašnjim prostorom kao i vizuelna veza s kultivisanim i prirodnim krajolikom artikuliše se kadriranim sekvencama i panoramskim pogledima u zavisnosti od scenarija korišćenja i fizionomiji mesta boravka.

Pogledi ka krajoliku

Otvori u kamenom plaštu stambenih volumena omogućavaju gradirano nizanje različitih ambijenata i uokviruju delove krajolika. Naspram kadriranih Malapartovskih slika u enterijeru, boravak u senci paviljona pruža široke poglede prema dinamičnom Pelješkom pejzažu. Karakter i ugođaj spoljašnjih prostora režiran je prostornom dispozicijom i međuodnosom ogradnog zida i ostalih struktura.

Kliznim staklenim vratima paviljon se transformiše iz zatvorenog u potpuno otvoren i natkriven prostor povezan sa terasom bazena.

Samoodrživost postignuta projektovanjem i gradnjom ovog sklopa za odmor ne temelji se na primeni sistema iz pomodarske palete održive izgradnje. Sinhronizacija s podnebljem provedena je kako u vidu pasivnog korišćenja prirodnih resursa tako i u smislu kombinovane upotrebe izdržljivih autohtonih i industrijskih materijala, a posebno primenom lokalnog zanatstva. U kontekstu oslabljene građevinske industrije i odumrlih zanatskih umeća, velika pažnja posvećena je prilagođavanju projektantskih rešenja stupnju lokalnog graditeljskog know- how-a.

Grafičke podloge:

Situacija
Situacija
Struktura i organizacija sklopa
Struktura i organizacija sklopa
Prizemlje
Prizemlje
Zapad
Zapad
Preseci
Preseci
Istočna fasada
Istočna fasada

Faktografija:

  • Autor: Davor Bušnja
  • Suradnici: Špela Kočevar, Javier Santome
  • Bruto izgrađena površina: 153 m2
  • Površina parcele: 3.800 m2
  • Projekat: 2014
  • Realizacija: 2018
  • Autori fotografija: Marko Ercegović, Davor Bušnja

Zašto je Venecija potopljena i kako rešiti ovaj problem?

$
0
0

Venecija se trenutno nalazi pod vodom, a ovakve poplave se nisu desile u poslednjih pola veka.

Mnogobrojne fotografije i snimci poplavljenih ulica Venecije, kao i unutrašnjosti objekata, danima se šire društvenim mrežama. Čuveni trg Svetog Marka takođe je pod vodom koja preti da će štete u ovom istorijskom gradu biti nepopravljive.

Venecija se sa poplavama bori još od 5. veka, ali njihova učestalost u skorijoj prošlosti sugeriše na klimatske promene i postavlja se pitanje koliko su priobalni gradovi sveta ugroženi u vremenu koje dolazi.

Poznati grad na vodi je kroz svoju istoriju naviknut na periodične poplave, koje su kroz lokalni folklor opisane kao „acqua alta“, odnosno „visoka voda“. Iako je za grad uobičajeno da na određenim delovima doživi čak i do 60 poplava godišnje u jesenjim i zimskim mesecima, intenzitet poplava je poslednjih decenija povećan. Tako je trg Svetog Marka bio poplavljen šest puta u poslednjih 1.200 godina, od čega su se tri poplave desile u poslednjih 20 godina.

Potopljen Trg Svetog Marka; Foto: Shutterstock

Trg Svetog Marka je bio poplavljen šest puta u poslednjih 1.200 godina, od čega su se tri poplave desile u poslednjih 20 godina.

Postoji nekoliko faktora zbog kojih je ovaj grad posebno sklon poplavama. Kako piše Reuters, jedan od njih je, naravno, okruženost Venecije morem čiji se nivo usled klimatskih promena tokom godina menja koji je u toku poslednjeg veka procenjen na 20 centimetara. Dok sa jedne strane nivo mora raste, grad u proseku tone za jedan milimetar godišnje zbog mekoće tla na kom je izgrađen. Krhka baza na kojoj je grad podignut dodatno je ugrožena poslednjih decenija crpljenjem rezerve podzemnih voda za piće i industrijsku upotrebu sve do 70ih godina prošlog veka.

Geografski položaj Venecije takođe je doprineo poplavama. Smeštena na rubu Jadranskog mora, Mletačka ostrva su tokom cele godine bila podložna smenama plime i oseke za čak 50 centimetara. Sistem brana poznat kao „barene“ štitio je unutrašnjost ostrva još od 12. veka, dok su Mlečani dodatno sputavali tok reka kao bi se grad čuvao, piše ArchDaily.

Turisti na potopljenom Trgu Svetog Marka u Veneciji; Foto: Jonathan Ford on Unsplash

Ljudski nemar

Kada su tokom 60ih godina prošlog veka otpočeta iskopavanja kanala Petroli, kako bi se dozvolio pristup naftnim tankerima do kopnene luke u blizini Venecije, problem je znatno pojačan. Naime, vekovne zaštite su bile ugrožene, laguna je urušena i kao rezultat toga omogućen je prodor vetra Scirocco koji dovodi dodatnu vodu, što u kombinaciji s plimom uzrokuje ozbiljne poplave.

Promenljiv stav stanovnika Venecije prema njihovom izgrađenom okruženju takođe je doprineo problemu. Tokom proteklih vekova, nove građevine su zidane na temeljima i stubovima starih objekata. U nedavnom intervjuu za Rolling Stone, venecijanski stručnjak za restauraciju Pierpaolo Campostrini opisao je kako se mislilo da se rizik od poplava može izbeći ukoliko se žrtvuju građevine iz 13. i 15. veka.

„Ljudi nisu bili sentimentalni prema prošlosti. Nisu brinuli o očuvanju starih zgrada, a grad je neprestano rastao. Naravno, tako više ne možemo. Sada postoje ograničenja. Ne želimo da izgubimo prelepu renesansnu arhitekturu koju ovde imamo. Srušiti je i nadgraditi nije opcija. Moramo pronaći drugi način da spasemo grad.“

Voda koja se izliva iz kanala; Foto: Shutterstock

Šta može biti rešenje?

Poslednja poplava, koja je zahvatila čak 85% grada skrenula je ozbiljnu pažnju na pronalaženje rešenja za spas grada. Kao najočiglednije rešenje postavlja se projekat MOSE, koji je zapravo sistem od 78 olujnih brana čija je izgradnja započeta 2003. godine. Četiri ogromne uvalne brane na ulazima u Lido, Malamocco i Chioggia trebalo bi da zatvore lagunu u periodu od 15 minuta i zaštite je od priliva vode.

Ipak, projekat vredan više milijardi evra naišao je na prekoračenje planiranog budžeta, kao i na korupcijske afere i probijanje rokova. Ukoliko i dođe do potpune realizacije projekta, postavlja se pitanje koliko će zaista biti efikasan, imajući u vidu da je potreba za zatvaranjem lagune gotovo svakodnevna i to bi dovelo do povećanja zagađenja vode i promena na toku kanalizacije.

Možemo li se silom možemo boriti protiv prirode? Dugoročni pristup bi trebalo pronaći u saradnji s prirodom. Grad bi trebalo da potraži inspiraciju i u drugim regionima, poput holandskih metoda upravljanja vodom, gde se prednost daje sistemu „življenja sa vodom“.

Ipak, Venecija ima i nestabilnu političku situaciju koja joj preti gotovo srazmerno kao i klimatske promene. Stoga gradski zvaničnici moraju da preduzmu hitne promene koje će se u budućnosti razvijati kroz simbioza grada i lagune, zemlje i vode i izgrađenog i prirodnog.

Kad ste već ovde…

Ovako će izgledati prva plutajuća drvena kula na svetu

$
0
0

Kula od 40 metara plutaće na vodama Roterdama, a biće izgrađena od lameliranog drveta na betonskoj plutajućoj platformi.

Projektantska firma Waterstudio iz Amsterdama poznata je po neverovatnim primerima plutajuće arhitekture ali ovim projektom prevazilazi i samu sebe. U saradnji sa firmom Hercules Floating Concrete, nastao je projekat drvene kule koja predstavlja savremeni pogled na plutajuću arhitekturu u kojoj će pored kancelarijskog prostora biti smešten i restoran s terasom ali i javni park.

Kula od 40 metara biće izgrađena od lameliranog drveta što omogućava ovoj strukturi da pluta.

Kula visine gotovo 40 metara biće podignuta na modularnoj betonskoj plutajućoj platformi koju pravi firma Hercules i koja se inače koriste za pravljenje dokova. Dalje se na platformi pravi kula koja će u potpunosti biti izgrađena od lameliranog drveta (CLT) što čitavu strukturu čini znatno lakšom u odnosu na onu koja bi bila napravljena od betona, što je izuzetno važno kod plutajućih objekata. Osim toga, izborom ove vrste građevinskog materijala, pružena je mogućnost da se objekat izgradi od recikliranog drveta, što će doprineti održivosti Roterdama.

V stubovi

Podnožje kule smešteno je na platformi i ono je ispunjeno vegetacijom, a izdizanje tornja od platforme osmišljeno je pomoći niza V stubova.

Kroz predstavljeni projekat tornja može se primetiti i znatna upotreba stakla na fasadi, te će zahvaljujući transparentnosti znatna količina prirodne svetlosti prodirati u unutrašnjost.

Povrće na fasadi

Masivna vegetacija, uključujući i „džepne vrtove“ sa povrćem, nalaziće se širom objekta, kako u njegovoj unutrašnjosti, tako i napolju, piše Inhabitat.

U zoni palube će se osim parka, naći i nekoliko javnih prostora poput galerija i kafića

Iako će se kula uglavnom koristiti kao kancelarijski prostor, postoji nekoliko zona predviđenih za javnu upotrebu. U zoni palube će se osim parka, naći i nekoliko javnih prostora poput galerija i kafića. U ovom delu naći će se i restoran sa prelepom terasom, sa koje će se pružati pogled na luku.

Čitava javna zona osmišljena je kao fleksibilni prostor na kom će moći da se odvijaju raznovrsna dešavanja tokom čitave godine.

Kad ste već ovde…

Snažan zemljotres pogodio Albaniju. Srušena petospratnica, zatvoren aerodrom

$
0
0

Zemljotres se osetio i u susednoj Bosni i Hercegovini kao i u Crnoj Gori.

Osam osoba je poginulo, a više od 300 je povređeno u snažnom zemljotresu koji je rano jutros pogodio Albaniju, zvanično je potvrdilo albansko ministarstvo odbrane. Epicentar potresa magnitude 6,4 po Rihteru bio je kod Drača na dubini od 10 kilometara. Još jedan snažan zemljotres jačine 6,5 stepeni pogodio je Albaniju jutros u 7.10.

Ministarstvo zdravlja saopštilo je da je do sada u medicinskim ustanovama u Draču i Tirani zbrinuto 325 ljudi povređenih u zemljotresu, piše N1.

Spacioci su u gradu Tumane ispod ruševina pronašli dvoje poginulih, a dve osobe su izgubile život u Draču. Albanska ministarka odbrane Olta Džaka kazala je da je jedna osoba poginula na putu kod Lješa, na severozapadu zemlje.

Zatvoren aerodrom

Aerodrom „Majka Tereza“ u Tirani je zatvoren zbog velike štete na terminalima posle zemljotresa koji je rano jutros pogodio Albaniju. Ne rade ni škole, prenose lokalni mediji.

Predsednik Albanije Iljir Meta izjavio je da je situacija u gradu Tumaneu dramatična, jer je dosta zgrada srušeno i postoji bojazan da je mnogo ljudi ostalo pod ruševinama, prenosi agencija AP.

U Draču je pala cela petospratnica, a iz ruševina je spaseno jedno dete, javljaju lokalni mediji. Građani Tirane izašli su na ulice, neki sa bebama u naručju.

Video snimci na društvenim mrežama prikazuju srušenu zgradu u Draču, mestu 40 kilometara udaljenom od Tirane na jadranskoj obali. Vide se i zgrade sa velikim napuklinama i srušenim fasadama.

U prve tri fotografije je satkana sva moja deceniska borba sa amaterima u poslu, sa sitnim koristoljubljem, bednim…

Posted by Nebojsa Glisic on Utorak, 26. novembar 2019.

Viewing all 7398 articles
Browse latest View live