Krenuli biste u izgradnju montažne kuće ali imate bezbroj nedoumica? Evo odgovora na nekoliko najvažnijih pitanja od proizvođača montažnih kuća iz Srbije.
Pravljenje kuće je velika životna odluka, a upuštanje u ovu avanturu svakako je lakše kada znate šta ćete tačno i s kim graditi. Nakon što ste se upoznali o prednostima i manama montažnih kuća, a zatim i uslovima za dobijanje kredita za izgradnju montažne kuće kod domaćih banaka, ukoliko je vaš konačni izbor za novi dom ili vikendicu pao baš ovaj tip objekta, sledeći korak je angažovanje proizvođača. Ali koga tačno izabrati?
Kontaktirali smo 20 domaćih proizvođača montažnih kuća, a od njih sedam smo dobili odgovore na pitanja od čega je prave, koliko koštaju po metru kvadratnom – i šta spada u tu cenu – kao i koji je rok izrade.
1. Iva kuće

Od čega se prave: Montažne kuće se prave od čamovog drveta. Zidni elementi se rade prema projektu i statici kao i krovna konstrukcija. Zidni element se sastoji od drvenog rama 5×10, sa obe strane oblaže se OSB pločom od 10mm. Unutar zida postavlja se mineralna vuna od 100mm i PVC folija kao parna brana. Modularni zidni elementi su standardnih dimenzija 120 x 260, 60x 260, a u zavisnosti od potreba oni mogu biti i drugih dimenzija. Na primer, visina od 3-3,2 metra i slično. Krovni nosači se rade od prosušene čamove daske od 24mm. Takozvani binderi su rešetkasti krovni nosači. Od ostalih materijala tu su po želji stiropori za fasadu, crep ili lim, PVC-alu-drvena stolarija itd.
Koliko košta: Cene zavise od faze koja se radi. Moguće je dogovoriti izradu sive faze, ključ u ruke bez temelja ili ključ u ruke sa izgradnjom temelja.
Cena za sivu fazu iznosi 200 evra po kvadratu i podrazumeva komplet kuću završenu spolja što znači izradu zidova i krovne konstrukcije, izolacije, fasadu, moleraj, PVC stolariju sa roletnama i komarnicima u beloj boji, opšivka streha od aluminijumske lamperije, oluci, pokrivka crepom, kao i sobna vrata.
Ključ u ruke bez izgradnje temelja iznosi od 250 do 300 evra po m2. U cenu ulazi sve iz sive faze i još podovi, voda, kanalizacija, elektroinstalacije, pločice i sanitarije.
Ključ u ruke sa izgradnjom temelja iznosi od 320 do 350 evra po m2. Ukoliko se radi i grejanje, cena se uvećava za 30 evra po m2. Ova faza izgradnje podrazumeva izgradnju temelja i kuću ključ u ruke sa svim radovima.
Rok izrade: do 12 dana za sivu fazu, do 30 dana za ključ u ruke.
2. Montažne kuće DIA

Od čega se prave: Drvena (montažna) kuća pravi se od posebno izabranog (KVH) drveta u panelnom sistemu zida dužine do 12 metara.
Koliko košta: Cena se kreće od 700 e/m2 neto površine za ključ u ruke, energetske A+ klase što je svrstava u niskoenergetske kuće (potrošnja 3 Kw/h po m2 godišnje).
Rok izrade: Rok izgradnje je tri meseca.
3. Estetik lines

Od čega se prave: Temelj za montažnu kuću ne mora da bude masivan već se izrađuje u zavisnosti od terena, kao klasičan trakasti temelj ili plivajuća ploča.
Montažna kuća se pravi od drvene konstrukcije. Sa spoljašnje strane oblaže se OSB pločama preko kojih se izrađuje demit fasada, a sa unutrašnje strane se postavlja mineralna vuna, zatim se oblaže folijom i gipsanim pločama.
Krov je takođe od drvene konstrukcije i može biti pokriven crepom, tegolom ili limom.
Završni radovi se ne razlikuju od čvrste gradnje, što se odnosi na izradu kupatila, moleraj, struju, vodu, podove i sobna vrata. Sve je na izboru kupca i radi se u dogovoru sa kupcem.
Koliko košta: Cena za ključ u ruke sa temeljima je 370 evra po m2. Uključuje sve gore nabrojano.
Rok izrade: –
4. GIKONT

Od čega se prave: Naše kuće su armiranobetonske sa dodatkom termoizolacije (npr. stiropor) u sendvič zidovima i podnim i međuspratnim pločama. Osnova je montažna armiranobetonska konstrukcija u merama po želji kupca. Ova je skoro trajna konstrukcija sa minimalnim eksploatacionim periodom od 100 godina. Konstrukcija je čvršća i trajnija od klasično zidanih kuća. Glatki zidovi se ne malterišu. Instalacije provučene bez štemanja.
Na raspolaganju su 6 klasa kuća + pasivne kuće.
Koliko košta: Cenu po m2 određuje kupac svojim izborom energetske klase i kvaliteta završno zanatskih radova, jer je AB konstrukcija najvažnija i skoro najjeftinija i njena cena je razultat proračuna koji radi izvođač.
Srednja 3. do 4. klasa kuće od 100 m2, na ravnom terenu, u krugu Beograda bi bila oko 33.000 evra, (useljivo stanje). Uključen i trakasti klasični temelj.
Rok izrade: Temelji za kuću od 100 m2 završimo za 3-4 dana, a montažu prethodno proizvedene AB konstrukcije za 2 dana. Krovna konstrukcija, dimnjak, fasadna stolarija i limarija za narednih 4 do 5 dana.
Svi ostali završno zanatski radovi se urade brzo i paralelno, odnosno za 15ak radnih dana kada se koriste suvi postupci i suve podne podloge. Ako se radi cementna košuljica, ona se mora sušiti bar dvadesetak dana.
Naravno, investitor mora imati obezbeđena avansna sredstva za planirane nabavke svih elemenata završno zanatskih radova na vreme da bi se ispoštovao plan.
5. Anđelković gradnja

Od čega se prave: Konstrukciju objekta čine armirano-betonski paneli pripremljeni u pogonu koji se dopremaju na gradilište, postavljaju, dodatno armiraju i spajaju u skladu sa projektno-tehničkom dokumentacijom. Postavljeni elementi se pune betonom čineći monolitnu armirano-betonsku konstrukciju.
Koliko košta: Cena zavisi od više faktora (spratnost, oblik, površina kuće, materijali u završnim radovima…). Sama betonska konstrukcija je oko 150 evra po m2 bruto površine objekta. Kompletno završen objekat (ključ u ruke) košta između 320-420 evra po m2.
Rok izrade: Rok izrade takođe zavisi od gore navedenog. Izrada temelja, krova i završni radovi (sem malterisanja) se rade kao kod klasičnog zidanog sistema i za njih je potrebno isto toliko vremena. Postavljanje i punjenje armirano betonskih prefabrikovanih panela traje brzo, jedan sprat veličine oko 100 m2 može da se izmontira za dan ili dva.
6. E-kuća

Od čega se prave: Glavni materijal za izradu montažnih kuća je drvo. Mi koristimo KVH građu, (dugačka je 13 metara, četvorostrano obrađena, zaštićena od insekata i suva od 15-18%), koju kupujemo u Austriji i Nemačkoj. Osim građe, pločasti materijali su jako bitni u proizvodnji kuća. Najčešće koristimo OSB table od 15mm, a sve više se ugrađuju ploče na cementnoj bazi, jer su vatrootporne (60 min). Koriste se posebna vezivna sredstva za spajanje drvo-drvo, ploče-drvo. Klemerice-limovi moraju da budu dovoljno dugačke i da se pucaju na određenom rastojanju, jer veza ploče za drvo je veoma bitna za statiku objekta. Između greda se rupe popunjavaju izolacionim materijalom, vunom i ona treba da bude u tablama.
Koliko košta: Cene kuća za Srbiju se kreću od 280 evra/m2 (kompletna spoljna gotovost: crep Bramac, PVC Schuco prozori, fasada, oluci…). Unutra kompletno završen gips, a izolacija u spoljašnjem zidu iznosi 250 mm, u krovu 200 mm.
Što se tiče cene za unutrašnje radove, one variraju. Zavisi od toga kakve podove želite, koju klasu pločica, kakvo želite grejanje…). Cena korektnih završnih radova se kreću oko 90 evra/m2. Temelj nije uključen u cenu.
Rok izrade: Rok za izgradnju kuće kreće se od 45-60 dana.
Više o ovim kućama iz Čačka pročitajte ovde.
7. Montažne kuće Bošković
Od čega se prave: U ovoj montažnoj kući spoljni zidovi debljine 26cm sastoje se od čvrste drvene konstrukcije (5×12 cm) obložene sa spoljne strane OSB pločama (10 mm), sa termo izolacijom od mineralne vune (10 cm) između konstrukcije i parnom branom. Sa spoljne strane vrši se ugradnja dodatne izolacije od 17 gramskog stiropora (10cm) sa svim potrebnim materijalom za demit fasadu (lepak, mrežica, glet masa, završni sloj u beloj boji). Sa unutrašnje strane se postavljaju Knauf gipskartonske ploče (12,5 mm) sa bandažiranjem spojeva i završnim bojenjem u (belo).
Pregradni zidovi debljine 14cm sastoje se od čvrste drvene konstrukcije (5x10cm) sa termo izolacijom od mineralne vune (10 cm). S jedne strane se vrši oblaganje OSB pločama (9mm) i Knauf gipskartonskim pločama (12,5 mm) sa bandažiranjem spojeva i završnim bojenjem u belo.
Krovna konstrukcija sastoji se od čvrste drvene krovne konstrukcije (rešetka krova) (5×10 cm), na razmaku u svemu prema statičkom proračunu. Između konstrukcije se postavlja izolacija od mineralne vune (20 cm) ispod koje se postavlja parna brana (PE folija), a sa gornje strane specijalna vodonepropusna folija. Sa donje strane konstrukcija se oblaže Knauf gipskartonskim pločama (12,5 mm), a sa gornje strane se postavljaju letve-kontra letve i krovni pokrivač – falcovani crep.
Svi drveni elementi se premazuju sredstvima za zaštitu, sredstvima za zaštitu od gljivica, insekata i drugih štetočina. Ugrađuju se Schidel dimnjaci od gotovih dimnjačkih elemenata.
Ugrađuje se spoljašnja kvalitetna petokomorna PVC stolarija sa roletnama. Unutrašnja stolarija – Kraft master. Ugrađuju se domaće keramičke pločice – Kanjiža-Kikinda- u boji i dezenu po izboru investitora (1000din m2). Ugrađuje se laminat prve klase po dezenu investitora (1000din m2). Elektroinstalacije se izrađuje prema propisima i standardima.
Ugrađuje se domaća sanitarija (kada, lavabo, umivaonik, WC šolja) u vrednosti 400 evra.
Limarija obuhvata ceo objekat što se tiče krova i opšiva oluka.
Koliko košta: Cena bez temelja je 390, cena sa temeljem je 450, a cena sa podnim grejanjem je 480 evra m2.
Rok izrade: –
Korisni linkovi: